Çocuklarımız ve Din Eğitimleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Soyut dönem denmiş onu görünce yazmak istedim. Bu dönem çocuklarda 11-13 civarı başlar yani ortaokulda. O zamana kadar örnek olmak yeterli. Çocuk ailede gördüğünü içselleştirecektir istisnalar dışında. Sonrasında sorularına göre yol alırsınız.
Voov geçmiş yav.

Yetiskine anlatir gibi dinin manevi kismi cocuga anlatilmiyor aslinda zaten. Benim kizim 4.5 yasinda, ben ona cehennemi anlatmiyorum mesela. Allahin farzlara uymayanlari cezalandiracagini anlatmiyorum. Cunku zaten bunlar onu ilgilendirmiyor. Su an sadece Allahin sonsuz merhametini, sevgisini ogreniyor yasina uygun bir anlatimla. Yani detaylari burada yazmaya zaman ve enerji yetiremeyecegim kadar genis bir konu erken yasta din egitimi. Soyle diyeyim, siz cocuga su dolaba konunca donar ama isitirsak kaynar ve buharlasmaya baslar bilgisini verirsiniz 5 yasta. Gunluk hayatta da cok kez gozlemledigi icin gayet anlasilabilir bir bilgidir bu. Ama tutup derseniz ki su molekulleri sogukta buzuserek kati forma gecer ama sicaklikta molekuller birbirinden uzaklasarak yavas yavas gaz haline gecer. Cocuk bunu asla anlayamaz. Ama siz iki durumda da cocuga fizik kimya anlatmis oluyorsunuz. Ilk ornekten erken yasta fizik egitimi mumkundur, ikinci ornekten erken yasta fizik egitimi sakincalidir sonucu cikmaz. Burdan cikan sonuc fizik egitimi her yasta verilebilir fakat bilgi derinligi ve secilen uslup cocugun yasina uygun secilmelidir, olmalidir. 5 yasinda cocuga cehennem kelimesini duyup bizzat sormuyorsa cehennem anlatilmaz zaten. Sordugunda da cehennem azabi anlatilmaz, musluman olmayanlarin dunyadan ayrilinca yasamaya baslayacagi yer, orda cennette olan meyveler kuslar cicekler yok gibi bir anlatim yapilip konu kapatilir, cocugun ilgisi dagitilir. O yuzden cehennem kavraminin cocuga verecegi zarari irdelemek din egitimi basligi altinda gereksiz olur.

Konuyu sadece somut soyut yonuyle degerlendirmek de hatali. Cocuga bir davranis ogretip bu iyi bir sey diyoruz. Akilli kizim diyoruz. Ne iyinin ne akilin kelime anlamindan baslayip kafa bulandirmiyoruz ve cocuk bu kelimelerin anlamini zamanla yasayarak icsellestiriyor. Din de cocuk icin en yalin, basit ve sevdirici haliyle soyut kelimelerle bile olsa anlatilabilir cocuga.
Cehennem taniminiz müslüman olmayanlarin gideceği yer mi yani🙄

Dusunsene iki cocugunu misler gibi buyuten bi ana olmussun ama sonradan biri gelip @MaviVeYesil gibi senin yetistirme tarzini begenmiyor 😂😂😂 cok degisik

İlk defa bir begenmedimi soruyorum, neden? Bu benim inancim ve benim cocuklarim. Sizlik bir sey yok, merve sormus ona cvp vermisim. Cok kisisel bir yorum yazmisim, neyini begenmediniz?
Yanacaksın cehennemlerde cayır cayır diyerekten sana kırmızı bi işaret yollamış 🤣

Sorum bu değil aslında yav. Namaz alışkanlığını kazarnır elbet de içi dolu ne zaman oluyor.
Ortaokulda oluyor. Mesela hep dünyanın oluşumu toz ve gaz bulutunun sıkışması şeklinde anlatılırdı. Ben hep düşünürdüm oraya en başta kim koymuştu? Ya da din kültürü öğretmenimiz sorardı:” Boş bir deftere rastgele mürekkep boşaltsanız bardaktan, ortaya bir şekil çıkar mı?” İşte hiçbir şey tesadüfen oluşmamıştır… o yaş grubu bunları şöyle bir düşünür, felsefe yapmaya o zaman başlar.

Ortaokulda oluyor. Mesela hep dünyanın oluşumu toz ve gaz bulutunun sıkışması şeklinde anlatılırdı. Ben hep düşünürdüm oraya en başta kim koymuştu? Ya da din kültürü öğretmenimiz sorardı:” Boş bir deftere rastgele mürekkep boşaltsanız bardaktan, ortaya bir şekil çıkar mı?” İşte hiçbir şey tesadüfen oluşmamıştır… o yaş grubu bunları şöyle bir düşünür, felsefe yapmaya o zaman başlar.
Anladım teşekkür ederim. 🍀

Anladım teşekkür ederim. 🍀
Bi örnek daha vereyim. Gezegenler merkezkaç kuvvetini nerden biliyor? Şimdiye kadar kimbilir kaç milyar yıldır yörüngeden çıkan, uzayda kaybolan gezegen var mı? Her gün güneş aynı yönden doğmayı ve batmayı nasıl başarıyor? Bütün bu fizik kuralları kendiliğinden oluşmuş olamaz. Evde bu tür sohbetler edilebilir, ortaokul çağında mümkünse ya da 10 yaş civarı

Bi örnek daha vereyim. Gezegenler merkezkaç kuvvetini nerden biliyor? Şimdiye kadar kimbilir kaç milyar yıldır yörüngeden çıkan, uzayda kaybolan gezegen var mı? Her gün güneş aynı yönden doğmayı ve batmayı nasıl başarıyor? Bütün bu fizik kuralları kendiliğinden oluşmuş olamaz. Evde bu tür sohbetler edilebilir, ortaokul çağında mümkünse ya da 10 yaş civarı
Aklına geldikçe ekleyebilirsin 🤪

Aklına geldikçe ekleyebilirsin 🤪
Ekliyorum. “Sana biri bir iyilik yaptığında teşekkür ediyorsun. Böyle mükemmel şeyleri yaratan da bir teşekkürü hak ediyor ve bizlerden bekliyor. Bu yüzden günde beş vakit buluşmaya gidiyoruz,ya da normal zamanda dua ediyoruz. Böylece canlı yayına çıkmış oluyoruz😊

Cocuklara belli bir yaşa kadar ciddi eğitim verilmemesi gerektiğini düsünüyorum mesela etrafımda sübyan okuluna giden çocuklar vardı baya kücük yaşta çocuk cennete gitmek için ölmek istiyordi falan 😑 veya eşimin saçma sapan korkuları var bunlar hep doğru olmayan dini eğitim yüzünden ben doğru bulmiyorum zaten içinde olan çocuk naparsan yap dine yöneliyor 🤗 veya yönelmiyor 🤷🏼‍♀️

Doğanın , gezegenlerin, ilk insanların oluşması ; iyi ve kötü insanların varlığı, hayvanların varolması vs gibi genel şeylerden bahsediyorum ve sonucunda bir noktada Allah a bağlanıyor. Genel cevaplar veriyorum ayrıntıya inmiyorum.

Din eğitimi vermeyi düşünmüyorum. Bir yaratıcının varlığını bilerek iyi bir insan olması için içsel motivasyon kurmasını sağlamak tek amacım..

İşte dediğiniz gibi dua aciyorum öğretiyorum şunu bunu yapiyorumla olsaydı eşim en azindan namaz kılardı 🤷🏼‍♀️ kvdem kp im bildim bileli hacılar ve dinini tam yaşayan insanlar hep öğretmişler ama işte olmayınca olmuyor abisi sadece öyle

Ya ek gıda konusu da açasım var oraya da yazaksınız haa :rolleyes: Ama ben lohusalık cart curt derken kendim de saldım ibadetleri falan filan düşünuyorum bugün bunu. Ve ben bebeğimle çok konuşuyorum. Aramızda konuşurken bazen küfür de ederdik esimle yalan yok. Ama hamilelikten beri çok çok dikkat ediyorum. Şimdi o kadar dinliyo ki şarkı açıp oynuyorum onla mesela çünkü sözler türkçe. Ama mesela sure de mi okusam.Allah da mı desem. Ne bileyim.

Abdest alıp yasin okurken emzirmek dıye bir adet var.. Yasin sütü derlermiş hatta.. Cocuga iyi gelırmıs öyle duydum annemden🤷‍♀️

Abdest alıp yasin okurken emzirmek dıye bir adet var.. Yasin sütü derlermiş hatta.. Cocuga iyi gelırmıs öyle duydum annemden🤷‍♀️
Bu konuyla ilgili birkaç mesaj önce yazmıştım. Çok da etkili bir şey değil. Annem hep der ki;
Annem bana hep der ki; sen bayram günü, ezan okunurken dogdun, ben seni yasin okuya okuya emzirdim. Neden böyle oldun
:KK49::KK49:
Doğanın , gezegenlerin, ilk insanların oluşması ; iyi ve kötü insanların varlığı, hayvanların varolması vs gibi genel şeylerden bahsediyorum ve sonucunda bir noktada Allah a bağlanıyor.
İlk insanlar benim kanayan yaram yaa 😅😅
Ben kucukken dini bir çocuk kitabi vardı Havva ademi anlatan,ormanda yaşıyorlar ama bildigin alet edevatla ev köprü falan yapmışlar,modern modern yaşıyorlar,konuşuyorlar ...
Sonra okula gidiyorsun öğreniyorsun ki o alet edevatin ham maddesini bulmak bile bir çağ boyu sürmüş,binlerce yılda insanoğlu köprü yapmayı anca becerebilmis. Onu geç iletişim için dil kullanmak bile uzuuuun yıllar sonra becerilebilmis...
Böyle iki bambaşka şeyi görünce
Bir yerde bazı şeyler kafada oturmuyor,çocuk sorgulamaya başlıyor.
Ailenin söylediği mi doğru, okulda anlatilan mi doğru??
Benim ilk 'bu kitaplar doğru değil mi yoksa' olayım Havva adem ile oldu.

Bebeginiz daha 3.5 aylikmis.bunlari.dudunmek için değil mi?somut ne zaman düşünürse o zaman anlatırsınız.kizim Allah,cennet,namaz, cehennem vs sorularını 8 yaşında sordu..öncesinde anlatmadım.. şimdi sorduğunda cevapliyorum..somut düşünme yaşına geldiğinde zaten size sorar.3.5 aylık bebek için bu ne telas

Bebeginiz daha 3.5 aylikmis.bunlari.dudunmek için değil mi?somut ne zaman düşünürse o zaman anlatırsınız.kizim Allah,cennet,namaz, cehennem vs sorularını 8 yaşında sordu..öncesinde anlatmadım.. şimdi sorduğunda cevapliyorum..somut düşünme yaşına geldiğinde zaten size sorar.3.5 aylık bebek için bu ne telas
Canım istedi telaşlanasım geldi aman da telaşlanmıyım demedim ve saldım kendimi telaşlandım. Yorumun geri kalan kısmı için teşekkürler.

Canım istedi telaşlanasım geldi aman da telaşlanmıyım demedim ve saldım kendimi telaşlandım. Yorumun geri kalan kısmı için teşekkürler.
Nasıl bir cevap bu..evet 3.5 aylık bebek için bunlar düşünülmez.zaten siz anlatmasanizda bir zaman sonra kendileri merak edip soruyor.cevrede insanların yaptıklarını görüyorlar. Arkadaşlarından duyuyorlar.en kötü okulda öğreniyorlar .banada ailem anlatmadı.. 7_8 yaşında göre göre öğrendim.zaten son zamanlarda anket gibi konular aciliyor...😡

Nasıl bir cevap bu..evet 3.5 aylık bebek için bunlar düşünülmez.zaten siz anlatmasanizda bir zaman sonra kendileri merak edip soruyor.cevrede insanların yaptıklarını görüyorlar. Arkadaşlarından duyuyorlar.en kötü okulda öğreniyorlar .banada ailem anlatmadı.. 7_8 yaşında göre göre öğrendim.zaten son zamanlarda anket gibi konular aciliyor...😡
Mesele en baştan o mesajı yazacağınıza bunu yazabilirdiniz dimi? Konuyu beğenmediyseniz yazmak zorunda değilsiniz

Mesele en baştan o mesajı yazacağınıza bunu yazabilirdiniz dimi? Konuyu beğenmediyseniz yazmak zorunda değilsiniz
En baştakından farklı olarak yazdığım yek şey anket gibi konuların açılması..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X