Çocuklarımız ve Din Eğitimleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben din egitimine karsiyim, simdilik o minvalde sorular da sormuyorlar. Cok nadir dinle ilgili bi konu olursa genel ifadelerle yanitliyorum. Kendileri buyudugunde arastirip herhangi bir dine inanmak isterlerse inansinlar 😌
Seninkiler soyut düşünmeye başladı mı? 🤣

Herkese selamlar, 🙋🏻‍♀️

Kafamı kurcalayan bir konu var. 3.5 ay olmadan işlerin hic de planlandığı gitmediğini anlamış bulunmaktayım tamamen. 😬 Bu yüzden birden çok tecrübe dinlemek yeni fikirler türetebilmemiz açısından çok kıymetliymiş onu da anladım güzelce. 🥰

Eğitim konusunda global ve ulusal fikirler elbette harmanlanmalı. Bakım konusunda da aynı şekilde.

Peki din eğitimi konusunda ne yapmak lazım? Doğrusu budur, biz bu dine mensubuz diyerek doğru kabul ettiklerimizi mi aktarmalıyız? Örnek olup ibadetlerle vs. sormasını mı beklemeliyiz? Soyut düşünebilecek yaşa gelene kadar ertelemeli miyiz?

Bu konuda fikri olan herkesten yorum bekliyorum. Inancınız farketmez. 🤗
Bnce örnek olmalıyız ve ufak yaşta aldığı ömür boyu kalıyor mesela yemeğe başlarken besmele çekmeyi, uyurken dua etmeyi, ezan okunurken dua etmeyi bunlar olmalı nasıl öğretirsekte öyle gidiyor
Gördüğünü uyguluyor zaten namaz kılarken kılmak istiyor.
Şuan oğlum 10 yaşında cuma namazlarına gitmek için can atıyor 😍
Her dinde olduğu gibi ufak yaşta görmesi öğrenmesi için aileler bnce çaba gösteriyor

Bnce örnek olmalıyız ve ufak yaşta aldığı ömür boyu kalıyor mesela yemeğe başlarken besmele çekmeyi, uyurken dua etmeyi, ezan okunurken dua etmeyi bunlar olmalı nasıl öğretirsekte öyle gidiyor
Gördüğünü uyguluyor zaten namaz kılarken kılmak istiyor.
Şuan oğlum 10 yaşında cuma namazlarına gitmek için can atıyor 😍
Her dinde olduğu gibi ufak yaşta görmesi öğrenmesi için aileler bnce çaba gösteriyor
Sorum bu değil aslında yav. Namaz alışkanlığını kazarnır elbet de içi dolu ne zaman oluyor.

Tam anlatamadım ben kendimi. Genelde ibadet alışkanlıkları üzerinde durumluş. Mevzu o değil namaz neden kılıyorsun derse mesela ne deniyo bu çocuklara. Allah nasıl anlatılıyo.
Ya da inanmayan annelerin çocukları namazı duyup geldiğinde o anneler ne diyo cocuklarına?
Onu biraz büyüdükten sonra anlatmalısın
Allah 1 herleyin sahibi görünmüyor ama hepimizi çok seviyor
Namaz içinde yapmamız gereken ibadet gibi 4-5 yaşında anca sormaya başlar

Kiz merve daha 3,5aylık bebe yaa ☺️ Sen diş ek gıda uyku gaz problemleri olmalı. Bu nedir ☺️☺️ Konuya gelirsek çoçuk aileden ne görürse onu yapıyor. Ama aklı erdikten sonra kendine neyi yakın görüyorsa ona inanmakta Özgürdür

uzun zamandir gordugum en iyi konulardan biri cok.esimde bende cok inacliyiz o butun inancini aktarmaktan yana
ben kararsizim 3 yasinda bu arda
simdilik sadece bekliyoruz

Kiz merve daha 3,5aylık bebe yaa ☺️ Sen diş ek gıda uyku gaz problemleri olmalı. Bu nedir ☺️☺️ Konuya gelirsek çoçuk aileden ne görürse onu yapıyor. Ama aklı erdikten sonra kendine neyi yakın görüyorsa ona inanmakta Özgürdür
Ya ek gıda konusu da açasım var oraya da yazaksınız haa :rolleyes: Ama ben lohusalık cart curt derken kendim de saldım ibadetleri falan filan düşünuyorum bugün bunu. Ve ben bebeğimle çok konuşuyorum. Aramızda konuşurken bazen küfür de ederdik esimle yalan yok. Ama hamilelikten beri çok çok dikkat ediyorum. Şimdi o kadar dinliyo ki şarkı açıp oynuyorum onla mesela çünkü sözler türkçe. Ama mesela sure de mi okusam.Allah da mı desem. Ne bileyim.

Ya ek gıda konusu da açasım var oraya da yazaksınız haa :rolleyes: Ama ben lohusalık cart curt derken kendim de saldım ibadetleri falan filan düşünuyorum bugün bunu. Ve ben bebeğimle çok konuşuyorum. Aramızda konuşurken bazen küfür de ederdik esimle yalan yok. Ama hamilelikten beri çok çok dikkat ediyorum. Şimdi o kadar dinliyo ki şarkı açıp oynuyorum onla mesela çünkü sözler türkçe. Ama mesela sure de mi okusam.Allah da mı desem. Ne bileyim.
Bence de tabii ki. Şimdiden Allah sevgisi kalbine yerleşsin. Evde sık sık kuran çalsın veya sen oku 😊

çocuklarım daha bebekken hic bu konulari düşünmedim :) okul çağına geldiklerinde okulda her dinin gereğini ogrendiler, ogrenmeye devam ediyorlar. Neye inanacaklari sadece onlari ilgilendirir. Ben kendi inandigim seyi empoze etmem. Gösteririm, anlatirim ama zorlamam. Akli var fikri var kendisi bilir.

çocuklarım daha bebekken hic bu konulari düşünmedim :) okul çağına geldiklerinde okulda her dinin gereğini ogrendiler, ogrenmeye devam ediyorlar. Neye inanacaklari sadece onlari ilgilendirir. Ben kendi inandigim seyi empoze etmem. Gösteririm, anlatirim ama zorlamam. Akli var fikri var kendisi bilir.
Kalmadı zorlamalar zaten kimsede. Ama okuldan alacakları kitabi bilgidir. Ben nasıl yansıtmalım din inanç düşüncelerimi mevzu bu. Inancımı güzel göstermek kabullenmesine katkıda bulunmak da isterim. Zaten elbette neye isterse ona inanır.

Bir ara yemege baslamadan once bismillahirrahmanirrahim demeliyiz dedim, soyleyemediler, ama her yemege oturdugumuzda bippp demeye basladilar, hayirdir dedim nedir bu bip. Benim dediğim şeyin kisaltilmasiymis.
Tamamen ogretilmemesine de karsiyim, belli basli temel seyleri ogretebiliriz ama dediğim gibi nedenini nasılini tam olarak aciklayamayacagim seyleri es geciyorum, öğretmenleri bu konuda benden daha iyiler :)

Kalmadı zorlamalar zaten kimsede. Ama okuldan alacakları kitabi bilgidir. Ben nasıl yansıtmalım din inanç düşüncelerimi mevzu bu. Inancımı güzel göstermek kabullenmesine katkıda bulunmak da isterim. Zaten elbette neye isterse ona inanır.
Yansitacagin sekilde yasiyorsundur zaten extra bir sey yapmana gerek yok diye dusunuyorum.

merve merve sen misin beybisi kız profil picture değiştirmişsin tanımadım😀baktım bitter yazmış ek gıda muhabbeti dönüo anladım ki bizim Merve❤️ benim eşim ateist.Ben eskiden inancliydim.Su an tamamen inançsızim diyemiyorum besmele cekiorum,Allah izin verirse diye cümleye basliorum ama kafamı kurcalayan bı dünya soru oldu uzun zamandır. Ve hiçbirine tatmin edici bir cevap alamadım, bulamadım.Benim inancım biraz gelenek,biraz alışkanlık oldu sanırım.Evimizde hiçbir ibadet yapılmiyor.Dogal olarak kızım da evde bir ibadete şahit olmuyor.Tabi bu olmayacağı anlamına gelmez.Arkadaslari olacak,insanları görecek ve soracaktır bana.Eger sorarsa sanırım onun inancı o şekilde yaşamasını söylüyor ve böyle mutlu oluyor derim.Ben çocuklara din eğitimi verilmesini doğru bulmuyorum.Kendi özellikle biseye inanmak isterse inanabilir.Nufus cüzdanını çıkarırken memur din hanesine İslam mi yazalım dedi,biz de yazmak zorunda mıyız dedik, hayır dedi.Oyle diyince yazdırmamayi tercih ettik biz.Bu arada din hanesine hala bişey yazıldığını bilmiodum.Ben kalktı saniodum onu.İyi bir insan olmanın da dinden bağımsız olduğuna inaniorum.Yukarida bir hanımefendinin yazdigini çok beğendim.Ben inanıyorsam,evde çocuğum ibadet ettiğimi goruyorsa bu durumdan onu bagimsiz tutamam.Tipki kendi temizlik düzenimi,ev halimi ona aktardigim gibi bunu da aktaririm tarzında bı yorumdu.Cok doğru.O bunu elbette çocuğuna aktarmak isticektir.Tipki benim çocuğumu dinden bağımsız yetiştirmeyi tercih ettiğim gibi🌸

merhaba,
umarım soruyu doğru anlamisimdir. bizim çocuk 3 buçuk yaşında. şu an pek tabi soyut düşünme hak getire. ama bizden gördüğü, duyduğu şeylerle ilgili sorular soruyor, sorular soruları getiriyor. en son allah kim, o nerede kısmına geliyoruz. Allah bizi yarattı, o kalbimizde gibi anlayabileceği sevimli cevaplar veriyoruz. bu soruları çok sık sormuyor, biz de o yüzden pek ne cevap verelim gailesine düşmedik. bununla ilgili bir kitap serisi vardı tavsiye edilen, edinsek iyi ederiz belki. ama ben çok algısını aşacak ve afaki cevaplar vermemeyi tercih ediyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X