Çocuk Kitabındaki kötü karakterler

Çocuklar da uzanıyo mu okurken ? Benim ki yerinde durmaz sanırım pire gibi zıp zıp

Çocuklar da uzanıyo mu okurken ? Benim ki yerinde durmaz sanırım pire gibi zıp zıp

Simdi uzaniyor ya da oturuyor ama o kadar kucukken rahat durmuyordu tabi :) kucagimda oturup resimlerine bakiyordu o esnada kitaba, yuzume falan da saldiriyordu :)

Simdi uzaniyor ya da oturuyor ama o kadar kucukken rahat durmuyordu tabi :) kucagimda oturup resimlerine bakiyordu o esnada kitaba, yuzume falan da saldiriyordu :)
Bizim ki de oyun oynuyorum diye saçımızı kulağımızı yoluyo ( : darısı başıma

Bizim ki de oyun oynuyorum diye saçımızı kulağımızı yoluyo ( : darısı başıma

bir yaş civarında bazı çocuklar yırtmadan durabiliyorlar, benimki öyle değildi, o yüzden karton sayfalı olanlardan alırdım, resimlerine bakmayı severdi.
şimdi kitapları çok seviyor, muhakkak günde 2 kitap okuyor, işte yeni alınanları tekrar tekrar okutuyor.
İl sayfada "Ayı kim çaldı" kitabını paylaştım, mesela onu ezbere biliyor. arada kendi kendine de anlatıyor.

Sayfası kalın olup adını hatırladığın var mı ilk etapta kullandıklarından

Sayfası kalın olup adını hatırladığın var mı ilk etapta kullandıklarından

şirinler vardı,

bir de sayfada tek resimli, meyveler, sebzeler, arabalar, eşyalar vs seri şeklinde vardı.

D damdan ın bahsettiği minik beyler serisinin minik bayanlar (emin değilim; minik hanımlar da olabilir:) var, önce sadece resimlerine bakar, bir kaç ay sonra hikaye ile ilgilenir.

bizim bir kitabımız var, bir yıldır okuyoruz, önce sadece hayvanlar dikkatini çekti resimlerdeki, sonra yavaş yavaş hikayeye alıştı, sonra hayvanların aksesuarlarını fark etti, şimdi de sayılarını öğreniyoruz. bir kitap uzun soluklu olarak yardımcı olabiliyor. o yüzden ben bir yaş büyük kitaplar alıyorum bazen.

bir arkadaşın anlattığına benzer örnekler bende de var. mesela kırmızı başlıklı kız kurta yemek veriyor benim masalımda, sonra pamuk prensesin annesi ölmemiş te hasta olmuş, pamuk prenses ona ıhlamur bulmak için ormana gitmiş, kaybolunca yedi tane küçük adam onu evine götürmüş... :)

benim de başıma geldi böyle bir durum. dikkat etmeye çalışıyorum ancak çok ta şirin bir serinin bir kitabında bir yılan çizmişler. pembeye filan boyayıp sevimli yapmaya çalışmışlar ama ben bile korktum. ve bu durumda yavrusunu koruyan bir dişi kartal misali kitabın o sayfasını caaart diye yırtarken buldum kendimi. yapmamalıydım ama yaptım...huzurluyum

Oyuncak ve kitapta mutlaka uygun yas icin aldim hep. 0-3 yas icin uygun degildir yazan bir oyuncagi hic alip vermedim ellerine. Ayni sekilde kitap seciminde bile mutlaka bakarim hangi yas icin diye. Ben de böyle kötü karakterlere denk geldim mi yumusatirdim mutlaka. Köpek sürüsü diyor mesela, mutlaka yavrularini da eklerdim. Anneler ve bebek köpekler diye ifade edince en azindan uykudan uyanacak kadar korkmaz. Daha cocuktan baslatiyorlar hayvandan korkmaya. Saldiran köpek sürüleri diye aklinda kaldi mi cocuk nasil yaklassin köpeklere.

Walt Disney, Mickey - Minnie Mouse gibi karakterlere eldiven giydirmis. Pençe olarak çizse çocuklarin korkacagini düsünmüs. Bizde denetleniyor mu acaba cocuk kitaplari?

bence çocuk eğitiminde klasiklerden şaşmamalı yani keloğlan gibi yada bizim zamanımızda Ayşegül serisi vardı bulabilirsiniz internetten onlara bakın derim sonuçta artık neye güveneceğimizi bilmiyoruz ve çocuklar sünger gibi şuan herşeyi çekiyor bizde yavaştan başladık ama benim oğlum pek kitaba meraklı değil kendim anlatıyorum

2 yasindan sonra ruya gormeye basliyorlar diye biliyorum
Ve herseyden fazla etkileniyorlar
Benim kizimda aglayarak uyaniyor
Anne gemiden dustun yuyamda
Anne odamdan filler girdi yuyamda...vs :)

Bende kitaplardaki cogu seyi degistiriyorum bazi cumleler cok uzun oluyor
Yada kotu kalpli karga diyor mesela
Bunlari degistiriyorum:)
Yakinda unutur uyuturken ayetel kursu okuyun isterseniz

Malesef etkileniyorlar ve hikayeler öyle abuk subuk ki..

Ben de yavruma masal anlatan havhav aldım, allahım tüm masalları trajediye çevirmişler, öldü öldürdü attı kesti yalan söyledi... Ben bile dinlerken geriliyorum

Resim güzelliği yetmez.
Kitap seçerken içeriğe de dikkat etmelisiniz.
En azından arka kapakta küçük açıklamaları olan kitaplar alırsanız hakkında bir fikriniz olur..

Erdem yayınlarının kitapları eğlenceli ve öğreticidir bu arada, bakmanızı öneririm.

Dedemim bisikleti serisi var onu alabilirsiniz ya da heidi keloglan falan.

bence elinize bir kitap alın, sanki o kitaptan okuyormuş gibi başlayın yeni bir hikayeye.

bu yeni hikayede, o kötü köpek düzelsin, iyilikler yapmaya başlasın, üzülsün ve artık çok iyi bir köpek olsun.. hep insanlarla gezsin, dolaşsın, birlikte eğlensinler hep. hatta hikayenize oğlunuza yakın bir karakter ekleyin, ve o karakterle de çok iyi dost olsunlar.

yeni hikayelerin o eskilerin yerini almasını sağlayın... korkusu böylece geçer, artık okumamak veya o kitaplardan uzak tutmak değil çözüm.. çözüm, bilinçaltında meydana gelen korkuyu aşmasını sağlamak.

Ayşegül fena değildi de

keloğlan hoş değil esasen

hep böyle tersleyenler falan var

özellikle çizgi filmi var bu sıralar hep kötü sözler var

merhaba, bu konuda ben de oglumun doktoru ile cok gorusmustum. maalesef ozellikle 1900lu yillardan itibaren sektorlesen disney hikayelerinde cok fazla kotu karakter var. ben iki kitap oneririm size, kendim de cocukken keyifle okumustum, ogluma da okuttum:

samed bahrengi - kucuk kara balik
samed bahrengi - bir seftali bin seftali

bakalım kitabı okuldaki pedagoğumuza gönderdim inceleyecek.
ama daha görmeden dedi ki, ilk defa böyle bir kitap okumuş olduğu içindir, bir kontrol edeyim, eğer resimler çok kötü değilse okumaya devam edin, böylece alışır dedi.

çok güzele benziyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…