Davranış Bozuklukları Çocuğumu dövdüm tramva kalır mı diye korkuyorum başka bir çözüm bulamadım

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yani mekan öyle aklınızdan geçtiği gibi bi yer değil kenar duvarları var ve çocuğun boyunu aşıyor kaldı ki bende aynı katlandım o oyun kuruyor kendince ve çok şımarık büyüdü babası ben çevresi onu çok seviyor çok geniş çevresi olan popüler özgüvenli bir kız ancak bu sene bi haller oldu kendi kendine yarının planını yapıyor beğenmediği bi şey olduğunda aşırı tepkiler veriyor çok konuştuk ama çözüm konuşarak olmuyor. Bi noktada otorite gerekiyor ben bu otoriteyi şiddetle hakaretle sağlamıyorum bu münferit olay bei çaresiz bıraktı ancak böyle yaptıklarının ne gibi sonuçlara yol açacağını anlatabildim. Bir anne olarak dilerim siz benim düştüğüm duruma düşmezsiniz
Aynı şey benimde başıma gelebilir tabiki umarım gelmez ama insanlık hali.. tepkim sizinki gibi olmaz. Emin olabilirsiniz. Pişman olmadığınızı düşünmüyorum. Ama yeniden yapabilirmişsiniz gibi geliyor.

Gidin özür dileyin pişman olduğunuzu söyleyin. Çocukları da yazın gidebileceği bir kursa etüt merkezine vs yazdırın. Terasta Düşse ne olacak. Ben de küçükken bisikletime zarar verdi diye komşunun arabasının üstüne salak falan yazmıştım kazıyarak. Bir kere de evde kurban kafası gördüm diye polisi arayıp dedemi şikayet etmiştim birini bıçakladı diye. Yaz yaz bitmez yaramazlıklar hiç annemden şiddet görmedim. Benim annemin öfkesi yok ayrıca eşiniz de hiç iyi bir baba değilmiş. Ne demek canın sağolsun ya

Dayakla büyümüş jenerasyondan biriyim. Travma yarattı mı dersen tabii ki vardır. Şu şu var diyemem. Ama annemi çok çok seviyorum o ayrı. Bir kere bile hakaretine uğramadım. Anlık sinirle yediğim dayaklardı. Keşke hakaret etmeseydiniz çocuğa. Sözler daha çok yaralar. Oturup konuşun kızınızla. Hem sizin yaptığınızın yanlış olduğunu hem de onun yaptığının yanlış olduğunu ve ne sonuçlar doğabileceğinden bahsedin. Şimdiki nesil bizler gibi değil. Dövmeye devam ederseniz dayak arsızı edersiniz. Şımarık ve dayaktan bile anlamayan bir çocuğa dönüşür.

Şöyle ki oturduğumuz sitede beş on çocuk arkadaş grubu var. Sabahtan akşama kadar ya oyun alanındalar ya havuzda. Sabahtan akşama başını beklemiyorum zaten rahatsız olur. 1 saate 2 saate bir sesleniyorum sonra gene salıyorum mesela. Başına nöbetçi gibi dikilemem ki mesela tüm gün.
Dikilen ya çok boştur ortada ortak komşusu arkadaşı vardır onunla takılıyorum yada baya kontrolcüdür benim çocuklarım da parkta yanlız oynuyor park görüs alanımda arada balkondan bakıyorum.

Gidin özür dileyin pişman olduğunuzu söyleyin. Çocukları da yazın gidebileceği bir kursa etüt merkezine vs yazdırın. Terasta Düşse ne olacak. Ben de küçükken bisikletime zarar verdi diye komşunun arabasının üstüne salak falan yazmıştım kazıyarak. Bir kere de evde kurban kafası gördüm diye polisi arayıp dedemi şikayet etmiştim birini bıçakladı diye. Yaz yaz bitmez yaramazlıklar hiç annemden şiddet görmedim. Benim annemin öfkesi yok muydu.
Var mıydı yok muydu bilmem de koptum gece gece :KK70: :KK70:

Aynı şey benimde başıma gelebilir tabiki umarım gelmez ama insanlık hali.. tepkim sizinki gibi olmaz. Emin olabilirsiniz. Pişman olmadığınızı düşünmüyorum. Ama yeniden yapabilirmişsiniz gibi geliyor.
Tepki tabiri şiddet olmamalı onda hem fikiriz ama şiddet sadece fiziksel değil bu durumda çok sakin kalan anneyim diyen çocuklarının kuklası olmuştur

Şöyle ki oturduğumuz sitede beş on çocuk arkadaş grubu var. Sabahtan akşama kadar ya oyun alanındalar ya havuzda. Sabahtan akşama başını beklemiyorum zaten rahatsız olur. 1 saate 2 saate bir sesleniyorum sonra gene salıyorum mesela. Başına nöbetçi gibi dikilemem ki mesela tüm gün.
Kaç yaşında?

Çocuk yetiştirme konusunda doğru tek değil elbette. Her yiğidin yoğurt yemesi farklı..
benim kızım 7 yaşında şu zamanda bırakmaktan korkarım mesela. Ben olmasamda başka biri olmalı gibi düşünüyorum. Bu durum yaşadığınız yere alışkınlığınız ve güven durumunuza göre değişebilir.

Dayakla büyümüş jenerasyondan biriyim. Travma yarattı mı dersen tabii ki vardır. Şu şu var diyemem. Ama annemi çok çok seviyorum o ayrı. Bir kere bile hakaretine uğramadım. Anlık sinirle yediğim dayaklardı. Keşke hakaret etmeseydiniz çocuğa. Sözler daha çok yaralar. Oturup konuşun kızınızla. Hem sizin yaptığınızın yanlış olduğunu hem de onun yaptığının yanlış olduğunu ve ne sonuçlar doğabileceğinden bahsedin. Şimdiki nesil bizler gibi değil. Dövmeye devam ederseniz dayak arsızı edersiniz. Şımarık ve dayaktan bile anlamayan bir çocuğa dönüşür.
Şiddet kesinlikle çözüm değil bu çok pişman etti beni. Ama hakaretlerin çok etkilediğini düşünüyorum haklısınız

Kaç yaşında?

Çocuk yetiştirme konusunda doğru tek değil elbette. Her yiğidin yoğurt yemesi farklı..
benim kızım 7 yaşında şu zamanda bırakmaktan korkarım mesela. Ben olmasamda başka biri olmalı gibi düşünüyorum. Bu durum yaşadığınız yere alışkınlığınız ve güven durumunuza göre değişebilir.
Yani kapalı alan ve herkes birbirini tanıyor kızım bakkaldan ekmek almaya da gidiyor yanlız 8 yaşında her işini yapabilir bensiz site içinde

Kaç yaşında?

Şimdi 10 yaşında ama 8 yaşından beri giderek arttı dışarda kaldığı süreler.Site dışına çıkamaz, izinsiz kimsenin evine giremez gibi bazı kuralları var. Sıkıntı yaşamadık hiç birimiz dilerim yaşamayız

Zor bir çocuktum maalesef. Hala öyleyim. Ailemin ömür törpüsü oldum. Bir kere de annem ameliyat oldu diye bana bakan halamın camına çıkıp asker çağırın beni kaçırdılar diye bağırmışım 😂
Yok be komikmişsin aşırı, benim kızım da yapsa gülerim yani 🤣

Şimdi 10 yaşında ama 8 yaşından beri giderek arttı dışarda kaldığı süreler.Site dışına çıkamaz, izinsiz kimsenin evine giremez gibi bazı kuralları var. Sıkıntı yaşamadık hiç birimiz dilerim yaşamayız
Mesela siz pontansiyeli biliyorsunuz. Kural dışına çıkmaz o yüzden rahatlık sağlayabiliyorsunuz. Ama konu sahibi için aynı şey geçerli değil. Her çocuk özünde farklı neticede. Sıkıntı yaşamamanız ne hoş. Umarım hep böyle olur 🌸

Yani kapalı alan ve herkes birbirini tanıyor kızım bakkaldan ekmek almaya da gidiyor yanlız 8 yaşında her işini yapabilir bensiz site içinde
Anlıyorum ozaman bu durumda yarinin kafadına gelseydi diye hayıflanmak yerine, iyiki kimseye birşey olmadı, iyiki size birşey olmadı diye sevinmeniz gerekir. Bakış açınızı değiştirip, öfkenizi kontrol altında tutun

Mesela siz pontansiyeli biliyorsunuz. Kural dışına çıkmaz o yüzden rahatlık sağlayabiliyorsunuz. Ama konu sahibi için aynı şey geçerli değil. Her çocuk özünde farklı neticede. Sıkıntı yaşamamanız ne hoş. Umarım hep böyle olur 🌸
Bi de şu an düşündüm de bizim sitede 14 müstakil ev var, çok küçük site yani. Herkes birbirini tanıyo, gelen giden belli heralde ona güveniyoruz, büyük site olsa belki korkardım 😐

Bi de şu an düşündüm de bizim sitede 14 müstakil ev var, çok küçük site yani. Herkes birbirini tanıyo, gelen giden belli heralde ona güveniyoruz, büyük site olsa belki korkardım 😐
İşte aslında bu bile farkında olmaksızın kontrol altında tutmak. Bir nevi modern mahalle kültürü diyebiliriz. Bir yerde düşse müdehale edecek birinin varlığını içten içe biliyorsunuz. Veya ortalama her ailenin bir çocuğu var ve tamamı birlikte oynuyor. Evin içi de sitenin içi de aynı konfor alanına sahip ve güvenli alan..

Gidin özür dileyin pişman olduğunuzu söyleyin. Çocukları da yazın gidebileceği bir kursa etüt merkezine vs yazdırın. Terasta Düşse ne olacak. Ben de küçükken bisikletime zarar verdi diye komşunun arabasının üstüne salak falan yazmıştım kazıyarak. Bir kere de evde kurban kafası gördüm diye polisi arayıp dedemi şikayet etmiştim birini bıçakladı diye. Yaz yaz bitmez yaramazlıklar hiç annemden şiddet görmedim. Benim annemin öfkesi yok ayrıca eşiniz de hiç iyi bir baba değilmiş. Ne demek canın sağolsun ya
Eşim iyi polisi oynuyo bu durumlarda yoksa olayın vahametinin oda farkında. Bende çok yaramaz bi çocuktum damlarda gezer komşunun camından içeri gider okuldaki arkadaşlarımı örgütleyip sınıftan kaçardım bana çekti galiba

X