Davranış Bozuklukları Çocuğumu dövdüm tramva kalır mı diye korkuyorum başka bir çözüm bulamadım

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ne boş insansın aileyi bozayım da nasıl bozarsam diye lisans yapıyorsun oturduğun yerden çamur at boş zamanlarında çocuk iki tokat yedi diye babası tecavüz eden annesi alkol bağımlısı olan yada küçük yaşta istismar edilen çocuklarla aile ortamından ayrı büyüsün sen ebebeyine mi ceza veriyorsun çocuğa mı asıl senin gibiler ceza almalı
Aile senin sandığın gibi bi şey değil.

Ne boş insansın aileyi bozayım da nasıl bozarsam diye lisans yapıyorsun oturduğun yerden çamur at boş zamanlarında çocuk iki tokat yedi diye babası tecavüz eden annesi alkol bağımlısı olan yada küçük yaşta istismar edilen çocuklarla aile ortamından ayrı büyüsün sen ebebeyine mi ceza veriyorsun çocuğa mı asıl senin gibiler ceza almalı
Çocuk alınmıyo ki bundan seneler önce annemin arkadaşı oğlunu yanlışlıkla yaktı diye(çocuk gözleme saçına değmiş) kadın senelerce neler çekti sürekli inceleme altında kaldılar. Benim annem ormanda gezerken kolunu çizdirmiş bir de sakar sürekli bir yere çarpar her yeri morarır. Doktora gittiğinde kan alırken o çizik ve morlukları gören hemşire polise haber vermiş gelip anneme sormuşlardı neden böyle şiddet mi görüyorsunuz diye

Çocuk alınmıyo ki bundan seneler önce annemin arkadaşı oğlunu yanlışlıkla yaktı diye(çocuk gözleme saçına değmiş) kadın senelerce neler çekti sürekli inceleme altında kaldılar
Çocuk siddet görüyorum gitmek istemiyorum derse savcı alır ilk 3 ay sonra gitmek istemezse 8 ay daha kalır bu konuda çocuğu dinliyor devlet inceleme bakımsızlıkta oluyor yada çocuk ifadesi olmadan Komşu ihbarında

Başka çözüm bulamadınız çünkü yorumlarınızdan da anlaşıldığı gibi çözüm aramıyorsunuz. Aferin iyi yapmışsın yorumu almaya gelmiş gibisiniz. Hayır iyi yapmamışsınız. Travma dediğiniz şey çocuğun bi anda krizlere girmesiyle ya da ne bileyim aşırı depresif bi yetişkin olmasıyla olmuyor sadece, yenGEnC yenGEnC in dediği gibi ileride şiddet görüp "olsun seviyor beni" diye eşinin yanında durması, onu savunması da travmatik bir durum.

Ha şu an yapacak pek de bi şey yok, millete atar yapmayın boş yere, çocuğunuzdan özür dileyin. Annem beni hiç dövmedi ama es kaza canımı acıtsa özür dilemezdi "insanlık hali, kazayla adam ölüyor" derdi, şunu telafi edebilmek için hayattaki en çok özür dileyen insan oldum herhalde. Bkz bu da bi travma baktığınızda çünkü bu yaşımı etkiliyor 🤷🏿‍♀️

Yaptığı şeyin yanlış olduğunu, insanların canına zarar gelebileceğini, "X zamanında senin canın nasıl acımıştı hatırladın mı hah işte aynısı belki başka çocukların başına da gelebilir" diye korktuğunuzu, tekrarlanmayacağını anlatın. Gittiği yerle alakalı düşüncelerini de sorun.

Aile senin sandığın gibi bi şey değil.
Sen çok iyi biliyorsun müthiş ailen vardır kesin. Herkes avantajlı doğmuyor maalesef çocuklarda çok ileriyi düşünmeden davranıyorlar daha kötü sonuçlarla karşılaşıyor. Sevgi evleri çok lüx ama içi sorunlu çocuklarla dolu bağımsızlıktan gidenle şiddet bağımlılık mağduru ve istismar mağdurları aynı yerde kalıyor çok düşünerek devletin bu olanağını çalıştırmak gerek yoksa mağdur çocuk daha mağdur olur

Çocuk siddet görüyorum gitmek istemiyorum derse savcı alır ilk 3 ay sonra gitmek istemezse 8 ay daha kalır bu konuda çocuğu dinliyor devlet inceleme bakımsızlıkta oluyor yada çocuk ifadesi olmadan Komşu ihbarında
Döven anayı babayı mı dinlesin devlet?

Sen çok iyi biliyorsun müthiş ailen vardır kesin. Herkes avantajlı doğmuyor maalesef çocuklarda çok ileriyi düşünmeden davranıyorlar daha kötü sonuçlarla karşılaşıyor. Sevgi evleri çok lüx ama içi sorunlu çocuklarla dolu bağımsızlıktan gidenle şiddet bağımlılık mağduru ve istismar mağdurları aynı yerde kalıyor çok düşünerek devletin bu olanağını çalıştırmak gerek yoksa mağdur çocuk daha mağdur olur
Müthiş ailem var çok şükür 🧿 Bana da öfkelenmenize şaşırmıyorum. Ay canım tedavi ol yhaaa demeliydim. Ya da aa bi daha yapma olur mu söz var bak aaaa filan mi demeliydim?

yoo tam tersi. yazdigim gibi psikososyal destek verip aileyi inceliyorlar ki çocuğu sahipsiz bilmesinler, tekrari olmasin diye. gerekirse 6 seans terapi aliyorlar ilce sosyal hizmet merkezi psikologundan. isleri daha da yoluna koyuyorlar.
sizin dediginiz şekilde alinan çocuklar sistematik olarak dayak yiyenler goz gore göre dayak mi yesinler? tabii ki cocugunu istismar derecesinde döven, ihmal eden ailelerinin ellerinden alinacak . ne aileler var benim zamaninda çalıştığım yerde gördüğüm, öğretmen sikayeti ile sosyal hizmet gorevlileri gitmis, komsulara sormuslar ki ilkokul 2deki cocuk basinda kimse olmadan iki gun tek bırakılmis. bu çocuğu almasin da ne yapsin devlet?
Çocuk alınmıyo ki bundan seneler önce annemin arkadaşı oğlunu yanlışlıkla yaktı diye(çocuk gözleme saçına değmiş) kadın senelerce neler çekti sürekli inceleme altında kaldılar. Benim annem ormanda gezerken kolunu çizdirmiş bir de sakar sürekli bir yere çarpar her yeri morarır. Doktora gittiğinde kan alırken o çizik ve morlukları gören hemşire polise haber vermiş gelip anneme sormuşlardı neden böyle şiddet mi görüyorsunuz diye
sosyal inceleme başlatıliyor. devlet de merakli degil kimsenin cocugunu almaya. soruyorlar konuya komşuya,okuluna, arasira cat diye gidiyorlar,.cocukla konuşuyorlar, aile ile konuşuyorlar, kurtarabilir bir durumsa psikoterapi destegi sagliyorlar , ihmal fakirlik kaynakliysa sed desteği bağlıyorlar cocuklara, eger kuruma alinacak gibiyse yakınlarına ulaşıyorlar,.cocuga sosyal ekonomik destek baglasak gecici sure bakar misiniz diye, bazen teyzeye falan yakın cevreden şartları karsialyan hevesli biri koruyucu aile oluyor, devletle beraber , maddi desteklerle vs büyütüyor...
tonla prosedur var. ama oncelik mevcut durumu iyileştirmek

bir kere bile cocuk elinizden alinsin demedim. umarim cocugunuz yetkilerle paylasir, size bir shu görevlendirilir, takip eder dedim. belki terapi uygun görürler belki duzneli ziyaret. ama sahipsiz olmadigini anlar, tekrarlamaya korkarsınız

Başka çözüm bulamadınız çünkü yorumlarınızdan da anlaşıldığı gibi çözüm aramıyorsunuz. Aferin iyi yapmışsın yorumu almaya gelmiş gibisiniz. Hayır iyi yapmamışsınız. Travma dediğiniz şey çocuğun bi anda krizlere girmesiyle ya da ne bileyim aşırı depresif bi yetişkin olmasıyla olmuyor sadece, yenGEnC yenGEnC in dediği gibi ileride şiddet görüp "olsun seviyor beni" diye eşinin yanında durması, onu savunması da travmatik bir durum.

Ha şu an yapacak pek de bi şey yok, millete atar yapmayın boş yere, çocuğunuzdan özür dileyin. Annem beni hiç dövmedi ama es kaza canımı acıtsa özür dilemezdi "insanlık hali, kazayla adam ölüyor" derdi, şunu telafi edebilmek için hayattaki en çok özür dileyen insan oldum herhalde. Bkz bu da bi travma baktığınızda çünkü bu yaşımı etkiliyor 🤷🏿‍♀️

Yaptığı şeyin yanlış olduğunu, insanların canına zarar gelebileceğini, "X zamanında senin canın nasıl acımıştı hatırladın mı hah işte aynısı belki başka çocukların başına da gelebilir" diye korktuğunuzu, tekrarlanmayacağını anlatın. Gittiği yerle alakalı düşüncelerini de sorun.
Yanlış yada yanlı okumuş yada hiç okumamışşınız yazılanları atar yapan cevap verdiklerim
Müthiş ailem var çok şükür 🧿 Bana da öfkelenmenize şaşırmıyorum. Ay canım tedavi ol yhaaa demeliydim. Ya da aa bi daha yapma olur mu söz var bak aaaa filan mi demeliydim?
Hiç bi şey deme sen ayrıcalıklısın keza millet berbat sen ve ailen örneksiniz git mahalle polisliğine devam et

bir kere bile cocuk elinizden alinsin demedim. umarim cocugunuz yetkilerle paylasir, size bir shu görevlendirilir, takip eder dedim. belki terapi uygun görürler belki duzneli ziyaret. ama sahipsiz olmadigini anlar, tekrarlamaya korkarsınız
Sonra her başı sıkıştığında kadese basar beni polis savcıyla tehdit eder çocukları ne sanıyorsun senden zeki oldukları kesin kontrolsüz nesil yetiştirelim istiyorsun galiba yada her istediğini yapan hiç bir yaptırımla karşılaşmayıp topluma saatli bomba bırakayım

Sonra her başı sıkıştığında kadese basar beni polis savcıyla tehdit eder çocukları ne sanıyorsun senden zeki oldukları kesin kontrolsüz nesil yetiştirelim istiyorsun galiba yada her istediğini yapan hiç bir yaptırımla karşılaşmayıp topluma saatli bomba bırakayım
8 yaşındaki çocuğun telefonu mu var kadese bassın? Ayrıca çocuk kontrol etmek dövmek mi. Çevremde şiddet gören kimse öyle sessiz sakin değil. Çocuk sizin çocuğunuz olduğu kadar devletin de çocuğu. Size sessiz kalan eşiniz sorun bence. Hala üste çıkmaya çalışıyorsunuz

8 yaşındaki çocuğun telefonu mu var kadese bassın? Ayrıca çocuk kontrol etmek dövmek mi. Çevremde şiddet gören kimse öyle sessiz sakin değil. Çocuk sizin çocuğunuz olduğu kadar devletin de çocuğu. Size sessiz kalan eşiniz sorun bence. Hala üste çıkmaya çalışıyorsunuz
Sanki bu durumda olay 8 yaşında kalacak bu çocuk ilerki yaşlarında bunu kullanacak bir resim değil yapılan bu işlemler

Yani nasıl anlatsam bilemedim kızım 8 yaşına girecek yaz olduğundan okulu yok ve işe beraber gittik orda terasta vakit geçirirken cam şişede meyvasuyu içti şişeyi çöpe at dedim yanlış olduğunu bile bile şişeyi terastan aşağı atmış ve şişe birinin arabasının camını patlatmış. Birine de gelebilirdi. Bu durumu eve gelince iş yerinden aranarak öğrendim ve çok sinirlendim o tepkiyle birkaç tokat attım saçını çektim kolunu sıktım ve 1 saat hakaret ederek söylendim. Şuan mum gibi doğal tepkileri yok korkarak bakıyor bana bu durumu ne kadar sürede aşarız tramva kalır mı ki. Eşimde canı sağolsun diyor yaptığın yanlış diyor ama yumuşak davranıyor. Kızım benden nefret eder mi ki.
Bu kadar hırpalamak da yanlış eşiniz gibi ponçik davranmak da

Hatalı bir davranış var bence sonuçları da oldukça tehlikeli nitekim maddi hasarla ucuz atlatmışsın.

Sinirlendiğinde eğer şiddet uygulama potansiyeli varsa uzaklaştır sakinleşene kadar etkileşime girme

Nefret etmes sanmam ama öfkesi olur bir süre ve o günü asla unutmaz

mesajlarindan da anladim ki hic pisman degilsin
belli ki annen de seni dovmus , normallestirmissin. 'hangimizin annesi dovmedi ki' modundasin.
keske once yaptığınin korkuncluguyka yuzlessen. belki sen 60 kilosun cocugun 20. sen 170 santimsin o 85
cok cok cok sevdigin, ondan baska gidecek kimsenin olmadigi muhtac oldugun kisi 3bucuk metre boyunda 180 kilo haliyle seni dovse, sacini cekse, hakaretler etse ne hissedersen cocugun da onu hissediyor.
seni, beni, konuya mesaj yazanları doven annelerinin senin cocugunun su an odasında hickira hickira aglayarak uyumasina hic bir katkisi yok.
bugun en güvendiği kisiden cok büyük bir darbe aldi. kendini savunana kadar yaptiginin yanlış oldugunu kabul et ki devami olmasın

Sanki bu durumda olay 8 yaşında kalacak bu çocuk ilerki yaşlarında bunu kullanacak bir resim değil yapılan bu işlemler
E siz çocuğa vururken bunları düşünmediniz mi bunun bir suç olduğunu düşünmediniz mi? Aile ve sosyal politikalar bakanlığının wp hattı bile var isimsiz ihbarlar için. Biri bu konuyu şikayet etse ne olur kimliğiniz bulunur. Bunları yaşarsınız. Bir kere olsun on kere olsun. Çok büyük bir hata yapmışsınız. Pişman da değilsiniz herhalde

Yanlış yada yanlı okumuş yada hiç okumamışşınız yazılanları atar yapan cevap verdiklerim
Hep bi bahaneniz var bakın demek istediğim bu. Annelik kolay bi şey değil, hiçbir annenin peygamber de olmadığını düşünürsek korkmanız, bunalmış hissetmeniz normal. Ama yaptığınız normal değil. Bir hata yapmışsınız diyelim ama hata olduğunu kabul etmemeniz sorun şu an.
Bakın şu bile yaptığınızdan pişman olmadığınızı gösteriyor. Hiçbir yaptırımla karşılaşmayıp topluma saatli bomba bırakmamak için çocuğu dövmeye devam mı edeceksiniz o halde? Çocuk sizin davranışlarınızla yönlendirmelerinizle büyür. Yapma dediğinizle değil yaptıklarınızla büyür yani. Madem plaza çalışanı bi kadınsınız eminim araştırmışsınızdır bunları da. 8 yaşındaki çocuk olayın sonuçlarını anlattığınızda anlayabilecek yaşta, o evreyi geçeli çok oluyor çünkü. Niye denemediniz

Sizi anlamaya çalışıyorum ne kadar başarılı olabilirim bilmiyorum ama şiddet,hakaret vs korkarak okudum. Cam patlasın, araba yansın dünya yansın asla ama asla evladınızdan önemli ve değerli değil. Çocuklar annelerini hep affederler ama çocuğunuzun hafızasında bu anılar silinmez. Birşekilde kalır. Geleceğe sağlıklı bir evlat yetiştirmek için lütfen sinirlerinize hakim olmayı deneyin bir daha tekrarlamamaya özen gösterin. Baş edemediğiniz noktada çocuğunuzu oyalayacak birşeyler bulun verin önüne, nefes egzersizi yapıp sakinleşmeyi deneyin.

X