Çocuğum kreşe başladı anksiyetemi durduramıyorum. Yapmayı düşündüğüm şey…

Üzülerek söylüyorum ki sizi anlıyorum. Maalesef düşüncelerinizi garipsemedim. Bende de kaygı ve aşırı kontrolcülük var. Şu an 9 aylık bebeğimi anneme bıraktığım halde aklım kalıyor bazen ama arkadaşlar haklılar. Bu hem bebeğimize hem bize zararlı. Bir de gerçekten kayıt cihazı başınıza iş açabilir. Ama bu kaygınızdan öğretmene veya yöneticiye bahsedebilirsiniz, yardımcı olacaklardır. Tabi insanları uzun süre darlamamanız lazım. O zaman kreş bulmanız da zorlaşır

Nasıl bir saat bu? Bazı okulların akıllı saatleri öğrencilere yasakladığını duydum.

10 kişilik sınıf 2öğretmen. Daha az mevcut duymadım çevremde.

Bakıcı olarak görüştüğüm kişiler evimize gelmek istemediler. Kendi evlerinde çocuklarının/torunlarının yanında oğluma bakabileceklerini söylediler. Ben de başka birinin evindense kreşin ortam olarak daha güvenli olabileceğini düşündüm. Büyük bir şehrin merkez olmayan bir ilçesinde oturuyorum. 3-4aylık bakıcı arama sürecim olumlu sonuçlanmadı.
Benim kizimin kresinde yasak degildi. Okulunda da yasak degil. Derste takmasina izin vermiyorlar sadece dikkat dagittigi icin.Cantasinda duruyor.
Cantasi da siniflarinda duruyordu gecen sene kreste. Bu sene okulda da yine siniflarinda dolaptaydi. Dolapta ses cok net olmasada 10 uzerinden 5 lik bir ses veriyordu. Ama dedigim gbi ben ses dinleme geregi duymadigimdan surekli olarak test etmedim. Yeni okulunda ilk gun bir denedim. Digerinde de 1 2 kere ancak denemisimdir.

Ah sorun şu ki ben de bir sağlıkçıyım. Bu yüzden anksiyeteler beni bilgim ile vuruyor. Atlatmalıyım. Haklısınız. Destek alıyorum ancak bu kreş mevzusu yeni gündeme geldi bunları da psikoloğuma açacağım.psikiyatrist ile görüştünüz mü? ilaç desteği de gerekebilir
İlaç desteği de gerekebilir,psikiyatrist ile görüştünüz mü?

Merhabalar. Aslında site üyesiyim fakat bu konuyu açmak için yeni bir üyelik açtım. Biraz uzun yazdım okumak istemeyenler sondaki soruya bakabilir. Bir derdim var ve çevremdekilere yapmak istediğim şeyi anlatınca yargılanmaktan endişe ediyorum. Aslında bunun yanlış ve suç olduğunu, anksiyete bozukluğum olduğunu biliyorum. Ama yine de fikir almak istedim. 2 yaşında oğlum kreşe başladı. Ben de işe başlayacağım. Aslında bakıcı aradık fakat bulamadık. Bakıcı arama sürecinde oğlumu evde tek bir kişiye emanet etme fikrinden uzaklaştım. Kreşte bir sürü çocuk olduğu için ve aile bakanlığı tarafından yönetmelikler belirlendiği için daha güvenli bir ortam olacağını düşündüm. Hayatımın her alanında değil ama bence çocuk konusunda aşırı kontrolcü biriyim. Bu arada memurum, işe dönmek zorundayım. Yaşadığımız şehirde hiç akrabamız yok. Yani kreş bizim için bir tercih değil zorunluluk. Ve kreşin hareketli ve sosyal olan oğluma iyi geleceğini biliyorum. Kreşe başlayan ilk çocuk benim oğlum değil, bu ayrılık sürecini yaşayan bir sürü ebeveyn var. Bunları sürekli kendime telkin etmeme rağmen. Biraz da aileden arka plandan gelen endişeler (anneanne-babaanne) sebebiyle kreşlere ve kreş yöneticilerine, öğretmenlere güvenmiyorum. Çevremde görüştüğüm kreşler arasında en iyisini seçmeye çalıştım. Fakat görüşme aşamasında öğretmenlerle değil yönetici ve işletmecilerle muhatap oldum. Aynı şekilde alışma sürecinde mesaj gönderip aradığım telefon da kreşin sabit olarak kullandığı telefon. Öğretmenlerle yalnızca çocuğu alıp bırakırken iletişim kurabiliyorum. Telefonlarını vermiyorlar. (Telefonlarını istemek bencilce olabilir zaten vermemeliler belki de) Ancak bütün iletişimimin yalnızca yöneticinin istediği şekilde yönlendirilebileceği endişesi taşıyorum. Örneğin oğlum bir akran zorbalığına maruz kalıyorsa veya arkadaşlarına kendini zorbalık uyguluyorsa. Yemek yemek istemiyor ve iştahsızsa. Mutsuz ve hırçınsa. Onunla alakalı her detayı bilmek istiyorum. Ama kurumun aynı zamanda bir ticarethane de olduğunu düşününce öğrenci kaybedebilecekleri herhangi bir bilgiyi benimle paylaşmayacaklarından korkuyorum.

Son birkaç gündür aklıma gelen: Minik bir ses kayıt cihazı alıp birkaç gün oğlumla birlikte okula göndermek. En azından ben kuruma güvenebilene kadar.

Siz olsanız ne yapardınız? Hiç aklınızdan böyle düşünceler geçti mi?
Lütfen terapiye gidin. Ses kaydı ne demek ya?! Umarım bunun yasal olmadığını biliyorsunuzdur. Yoksa karakollarda uğraşırsınız
Kontrolcü olmaktan ve hep en kötü senaryoyu düşünmekten vazgeçin.
Kendi okul dönemlerinizi hatırlayın. Sorunsuz muydu? Anne babanız okul yönetimi ve öğretmenleri kontrol etmeye çalıştı mı böyle?
Ben bu tür anneleri anlamıyorum. Gün gelecek o minnoş evlatlarınız okulun kötü sucuğundan yapılma tostu bayıla bayıla yiyecek. Sizin hazırladığınız beslenmeyi değil de içinde ne olduğunu bilmediğiniz hamburgerlerden yiyecek. Neyse fazla örnek vermeyeyim kalbinizd inmesin😅
Relax olun. Çocuklarınız da bir birey unutmayın. Onlara sanki bir uzvunuzmuş gibi davranmayın. Başlarına kötü birşey gelmesin elbette. Ama bunu gelirse düşünün.

büyük kızım tam 24 aylık küçük kızım da 16 aylik kreşe başladı. hiç aklıma böyle gayri resmi işi yapmak gelmedi. bilmiyorum ya ben çok iyi niyetliyim ya siz paranoyasiniz. çocuklarımın bir gün yara bere veya morluk ile geldiği olmadı çok şükür. ha olabilirdi de ki bu ben bakarken de olabilir. benim yanımdayken komşunun çocuğu da oyuncak atabilir. nasil ki ben o oyuncağı uçarak tutamayacaksam öğretmen de tutamayacak. bence bu düşüncelerden uzaklaşın veya çocuğu alıp evde bir odaya kapatın. çünkü ne yaparsak yapalım olacakların önünde geçemiyoruz. kreste belki 10 cocuk var. öğretmenler cocuk dusecekken önüne atlayamazlar. biraz iyimserlikte fayda olur diye düşünüyorum

Direkt dinleme cihazini cocugun ustunde bulurlarsa yasal islem baslatma haklari olur mu bilemedim? En iyi ihtimalle cocugu kresten alin derler herhalde. Ses dinleme ozelligi olan akilli saat daha mantikli geldi, en azindan cantasinda durur. Tabii bence bu kayginin sonu yok, surekli dinlemeye ve duyduklarinizi yorumlamaya calismaniz sizi daha cok tetikler mi bunu dusunun bence.

Ya bıde okulun sıstemı bana sacma geldı benım abımın esı de özel kreste öğretmen ama wp grupları falan oluyor velilere bilgi geçiyor fotoğraf falan atıyor gerci her okulun sistemı prosedürü baska olabilir ama olması gereken bu sızın dusuncelerınızı bunlar da tetıklıyor olabılır
Olması gereken bu mu? Yapmayın allah aşkına… evhamlı aileler yüzünden bu sistem bu hale geldi. Milli eğitim bakanlığı veli grubu kurulmasını zorunlu tutmuyor. Yediği yemeğin fotoğrafını atmak da neyin nesi?! Ne günlerr kaldık. Öğretmenlere gram saygı ve güven kalmamış. Hepimiz zamanında devlet okullarında 3 kişilik sıralarda büyümüş nesilleriz. Kaldı ki şimdi talep ettiğimiz şeylere bakın. Unutmayın ki öğretmenler kreşlerde sizin çocuğunuzu 1-2 yıl görecek. Ama kontrolcü ebeveynler ömür boyu bu evhamla yaşayacaklar o halde…

Ya Ben sizi anlıyorum fakat hak vermiyorum. Belli ki kaygılı bir annesiniz Eğer böyle bir şey yaparsanız inanın Hakkınızda yasal işlem başlatılır sakın yapmayın
Bakın bir öğretmen olarak söylüyorum 2 yaş tam olarak da dış dünyaya adaptasyon sürecidir zaman zaman zorbalıkla da başa çıkmayı öğrenir Tıpkı paylaşmayı öğrendiği gibi
Annelik kaygınızı çok iyi anlıyor ve saygı duyuyorum fakat sınıfta kamera olması, Dinleniyor olmak ,özellikle işin bir de ticari boyutu olan özel kreşlerde öğretmenin hareket alanını kısıtlar dogal olamaz
Sakın ruhsal sorunlarınız olduğunu düşündüğüm için bunu önerdiğimi düşünmeyin ama kaygılarınız için profesyonel yardım alın.
Çok kaygılı bir anne olabilirsiniz bu dünyanın en normal şeyi bence.. Ama bu durumla baş etme yöntemlerini bir profesyonelden Yardım alarak öğrenirseniz Hem anneliğiniz daha keyifli geçer Hem de ilerisi için daha sağlıklı adımlar atmış olursunuz.. sevgilerle

Ay bende hastasin git tedavi ol diyenlerin ne dusundugunu cok merak ediyorum. Arkadaslar bu ulkede servisci serviste cocuk unuttu cocuk sicaktan bogulup öldü serviste biliyorsunuz degil mi? Daha 1 ay once koca cocugu arkadaşları dövdü de ogretmenleri ic kanama geciren cocugu saatlerce ogretmenler odasinda masada yatirildi bilincisizce. Isvec degil burasi ogretmenlerinin tacizine dayagina maruz kalanlarin ulkesindeyiz. Evet her meslegin iyisi kotusu var o ayri ama neticede bu da bizim gerceginiz. En son cocuga tokat attigi sosyal medyada yayilan lise ogretmenini once aciga alip sonra baska okula mudur yardimcisi yaptilar.2 yasinda ki cocuk icin bu tarz onlemler almak hastalik degildir.

Ben sizi çok iyi anlıyorum. Oğlum 16 aylık. Şimdiden diyorum kreşe başlayınca yakında bir cafede falan beklerim bütün gün, bilgisayarımı alır orada çalışırım. Hatta kreşin karşısından ev tutarım :KK70: koruyucu anne olmak çocuğa da zor çevreye de zor ama en çok anneye zor. Benim tencere sizden de kara, öyle duygularınızı paylaşmak istedim sadece. Umarım en sağlıklı şekilde çözersiniz

Ay bende hastasin git tedavi ol diyenlerin ne dusundugunu cok merak ediyorum. Arkadaslar bu ulkede servisci serviste cocuk unuttu cocuk sicaktan bogulup öldü serviste biliyorsunuz degil mi? Daha 1 ay once koca cocugu arkadaşları dövdü de ogretmenleri ic kanama geciren cocugu saatlerce ogretmenler odasinda masada yatirildi bilincisizce. Isvec degil burasi ogretmenlerinin tacizine dayagina maruz kalanlarin ulkesindeyiz. Evet her meslegin iyisi kotusu var o ayri ama neticede bu da bizim gerceginiz. En son cocuga tokat attigi sosyal medyada yayilan lise ogretmenini once aciga alip sonra baska okula mudur yardimcisi yaptilar.2 yasinda ki cocuk icin bu tarz onlemler almak hastalik degildir.
Ben tedavilik koruyucu bir anneyim manyağım falan kabul ediyorum ama şeyi anlamıyorum mesela, çocuğa nasıl davranıldığını merak etmek neden saçma bulunuyor. Çocukları oynatırken kayıt olmaksızın canlı bir sistemden bakılabilir. Buna neden itiraz ediliyor ki madem kötü bir şey yapmıyorlar.

Ben tedavilik koruyucu bir anneyim manyağım falan kabul ediyorum ama şeyi anlamıyorum mesela, çocuğa nasıl davranıldığını merak etmek neden saçma bulunuyor. Çocukları oynatırken kayıt olmaksızın canlı bir sistemden bakılabilir. Buna neden itiraz ediliyor ki madem kötü bir şey yapmıyorlar.
Yani dakika basi ortam dinlemesi yapip cocugun kreste oldugu 12 saati bilfiil dinlese tamam derim ki delirmis. Ama 2 yasinda henuz kendini dort dortluk ifade edemeyen bir cocuk icin boyle bir onlem alinmasi bana normal geliyor

Benim oğlumda 22 aylık kreşe başladı . O yüzden sizi anlıyorum hak da veriyorum .
Kayıt cihazı değil de akıllı saat kullanmayı deneseniz daha iyi olur gibi geldi.

Kızım 2,5 bile olmamıştı kreşe başladığında. Benim de kaygılarım oldu elbet olmadı değil. Hatta kreş değiştirdik ilkinden memnun kalmadığımız için. Bizim kreş uygulama üzerinden fotoğraf, video paylaşımı yapıyor. Ordan sürekli takip edebiliyorum. Öğretmeniyle akşam almaya gittiğimde konuşuyorum. Uyumadıysa, bir yemeği yemediyse uyumadı yemedi diyor bizimkiler. O yüzden içim rahat. Psikolog var her hafta gelip takip yapıyor. İstediğim zaman onunla görüşebiliyorum kızımla ilgili. Siz evet ekstra kaygılısınız belli ki ama kreş de beklentilerinizi tam karşılamıyor bence. Benim kızım kreşe başladığında konuşuyordu ve bezi bırakmıştı. O bakımdan kaygım olmadı ama bezli olsaydı mesela, nerde değiştiriyorlar, hep aynı kişi mi değiştiriyor bunları sorardım. Velilerle de konuşabilirsiniz bir sıkıntıları olmuş mu diye. Çocuğunuz da davranışlarıyla mutlaka belli eder. Dinleme cihazı falan koymak normal değil elbette.

Merhabalar. Aslında site üyesiyim fakat bu konuyu açmak için yeni bir üyelik açtım. Biraz uzun yazdım okumak istemeyenler sondaki soruya bakabilir. Bir derdim var ve çevremdekilere yapmak istediğim şeyi anlatınca yargılanmaktan endişe ediyorum. Aslında bunun yanlış ve suç olduğunu, anksiyete bozukluğum olduğunu biliyorum. Ama yine de fikir almak istedim. 2 yaşında oğlum kreşe başladı. Ben de işe başlayacağım. Aslında bakıcı aradık fakat bulamadık. Bakıcı arama sürecinde oğlumu evde tek bir kişiye emanet etme fikrinden uzaklaştım. Kreşte bir sürü çocuk olduğu için ve aile bakanlığı tarafından yönetmelikler belirlendiği için daha güvenli bir ortam olacağını düşündüm. Hayatımın her alanında değil ama bence çocuk konusunda aşırı kontrolcü biriyim. Bu arada memurum, işe dönmek zorundayım. Yaşadığımız şehirde hiç akrabamız yok. Yani kreş bizim için bir tercih değil zorunluluk. Ve kreşin hareketli ve sosyal olan oğluma iyi geleceğini biliyorum. Kreşe başlayan ilk çocuk benim oğlum değil, bu ayrılık sürecini yaşayan bir sürü ebeveyn var. Bunları sürekli kendime telkin etmeme rağmen. Biraz da aileden arka plandan gelen endişeler (anneanne-babaanne) sebebiyle kreşlere ve kreş yöneticilerine, öğretmenlere güvenmiyorum. Çevremde görüştüğüm kreşler arasında en iyisini seçmeye çalıştım. Fakat görüşme aşamasında öğretmenlerle değil yönetici ve işletmecilerle muhatap oldum. Aynı şekilde alışma sürecinde mesaj gönderip aradığım telefon da kreşin sabit olarak kullandığı telefon. Öğretmenlerle yalnızca çocuğu alıp bırakırken iletişim kurabiliyorum. Telefonlarını vermiyorlar. (Telefonlarını istemek bencilce olabilir zaten vermemeliler belki de) Ancak bütün iletişimimin yalnızca yöneticinin istediği şekilde yönlendirilebileceği endişesi taşıyorum. Örneğin oğlum bir akran zorbalığına maruz kalıyorsa veya arkadaşlarına kendini zorbalık uyguluyorsa. Yemek yemek istemiyor ve iştahsızsa. Mutsuz ve hırçınsa. Onunla alakalı her detayı bilmek istiyorum. Ama kurumun aynı zamanda bir ticarethane de olduğunu düşününce öğrenci kaybedebilecekleri herhangi bir bilgiyi benimle paylaşmayacaklarından korkuyorum.

Son birkaç gündür aklıma gelen: Minik bir ses kayıt cihazı alıp birkaç gün oğlumla birlikte okula göndermek. En azından ben kuruma güvenebilene kadar.

En sevilmeyen veli tipi 😂 yahu oradakiler de insan. Hele ki özel kurum o öğretmenler o kadar diken üstünde ki bir çocuğum saçının bir kılına zarar gelse sıkıntıyı öğretmen yaşıyor. Gayet güzel bakılıyor tüm çocuklara. Ki o çocukları kendi çocukları gibi seviyor herkes. Öğretmenlerin tabi ki numarasını alamazsınız çünkü her şeyi öğrenmek istiyorum diyorsunuz dakika başı ararsınız öğretmen sizinle mi uğraşsın işini mi yapsın? Ses kayıt cihazında da bir şet duymazsınız çünkü çantalar dolapta olur sürekli içinden eşya alınacağı zaman çıkar. Max 2. Günde o cihaz fark edilir polislik olur veya kurumla sözleşmeniz biter 😂 bence psikoloğa gidin 👌🏻

Ben iki yasinda cok net hatırlıyorum ogretmenler annem almaya geldiginde anneme yalan söylüyorlardi. 6 tane köfte yedi diyorlardi sinirden bagirarak agliyordum 1 tane bile yiyemedim yalancilar diye :) annemin yaninda kibar davranip uyku saatinde uyumadigimda azarliyorlardi ihlamuru gec iciyorum diye elimden çekip alip topluyorlardi. Her gun aksam eve gittigimde koltugun arkasına gecip agliyordum annemlere hayati dar ediyodum beni niye gonderiyorsunuz diye. Zulmetmiyorlardi ama bu kadar erken hayata karışmak kimsenin nazimi cekmemesi de iki yasindaki bana baya koymustu. Yalniz ben 9 aylikken baslamisim konusmaya baya cümle seklinde o yuzden lanet gibi net bi sekilde hatirliyorum her seyi. Düşmesini ifade edemeyen oglunuz icin cok sorun olmayabilir konuşamayan cocuk hatirlamaz da.

Bence anksiyetenize iyi gelecekse koyun gitsin ses kayıt cihazini. Bir sorun yoksa zaten cekincek bisey de yok video cekmiyor sonuçta. Sizi tatmin eden gizli bisey olacal neticede. Kimsenin görüp umursayacagini sanmıyorum.

endiseleriniz hakli, okulun bununla ilgili duzenlemeleri yok mu? mesela cocugum kreste iken her gun ne yedigi ile ilgili bilgi veriyolardi, okulda yaptilari aktivite ile ilgili fotograf gonderiyorlardi vs. hic bir bilgi vermemeleri mantikli degil ama belki de siz abartiyorsunuz.

baska fikir de, mesela okula gonullu aktiviteye gidebilirsiniz, ogretmenler bayiliyor, cocuklara kitap okumak, elisi vs gibi. mesleginizi tanitabilirsiniz vs. hm ogretmeni hem cocuklari gormus olursunuz. ayrica ogretmeni eve yemege davet edebilirsiniz, ya da cocugun arkadaslarinin annesi ile gorusup okul disinda oyun saati yapabilirsiniz, hem aileleri tanir, hem cocuklari gorursunuz. ben genelde bir iki tane iyi aile cocugu tesbit edip, onlarla gorusturuyordum, cocuk da daha cok onlarla takiliyordu okulda.

evde bakici, anneanne/babanne, kres, ozel, devlet okulu her secenegi deneyen birisi olarak,emzirme donemi sonrasi en iyi opsiyonun kres oldugunu dusunuyorum. bakiciya guvenmek zor, anneanne/babanne cok nazli oluyor, tv izletiyorlar. am kreste uyku yemek duzeni vs var. AMA EN ONEMLISI annenin kimseye mudaanasi olmadigi icin kafasi rahat oluyor. sabah brakiyorsun, aksam aliyorsun. okul disi zamanda da kaliteli vakit gecirirseniz cocuk zaten cok guzel yetisir.

bir de tavsiyem, kres kalitesi arttikca oraya giden aileler ve ogretmen kalitesi artiyor. maddi imkaniniz varsa iyi bi yere verin. ben de gorece pahali bir yere vermistim, simdiki aklm olsa belki %20 daha ekler cok daha elit yerlere gonderirdim. aktivite vs icin degil, nezih insanlarla olsun diye.

ses cihazi da anormal degil bence, insanlari darlamadan, uslubuna gore takipte olmak guzel.

X