Çocuğum kreşe başladı anksiyetemi durduramıyorum. Yapmayı düşündüğüm şey…

2.5 yas annesiyim, endişelerinizi anlayabiliyorum.
Ama abartili buldum.
Ailemizde kres sahibi olan insanlar var, emin olun soz konusu bebekler oldugunda isler sandiginiz gibi yurumuyor. Zorba bi cocuk bircok cocugun kresten ayrilmasina haliyle kresin zarar etmesine sebep olur, bu da tolerans gosterebilecekleri bir durum değil.

Diz ve altindaki yaralanmalarin, dirsek ve bilek arasi yaralanmaların bircogu cocugun kendi sakarligidir, bu da aklinizda bulunsun.

Ekleme, akrabamin kresinde velilerin erisiminde sinif kameralari vardi canli yayin yapan, belki boyle bi sistemleri vardir, sordunuz mu?

Daha taze bugün başlayan 22 ay annesi olarak nefesim daraliyor korkuyirum ama benim ki mecburi.ananae ve dede bakiyorlardi sürekli telefon elinde idi gün boyu yavrum tek başına gün geciriyordu dede de aksi sürekli kavga bağırma cagirma dedim en iyisi kreş.daha kucuk gidenler var.ben ses kayıt cihazı falan dusunmedim ama izleme şansım varmı dedim yok dendi

Cocuk hassas konu hepimizin icinden neler geciyor her an gormek iyi oldugunu bilmek istiyoruz. Ancak ic sesinizi bir yerde susturmak zorundasiniz yoksa bu isin sonu yok. Ilerler duramazsiniz. Iyi arastirin kurumu , cocugunuzu gozlemleyin takip edin ilk 2 hafta cocuktaki davranislari bence yeterli

Çocuk düştüğünde aklı olan kurum aileye haber verir ki sorumluluk üstünden kalksın diye. Sizin o haberlerde gördüğünüz kreşler daha çok merdiven altı diye tabir edilecek cinsten basit çok uygun fiyatlı kreşler.
Kreşte çalışan öğretmenlerin kaç yıldır o kurumda çalışıyor olduğuna bakarsanız kurum hakkında bilginiz oluruz .
Kreşlerde velilerin kameralardan çocukları izlemesi bile yasaklandı ki bu dediğinizi yapar ve yakalanırsanız sizi dava edebilirler. Muhtemelen kreşle ilişiği de kesilir çocuğun. Bu da baştan sona tekrar sorun demek.
Bence nu konularda öncelikle siz destek almalısınız sağlıklı bir psikolojide değilsiniz.
Sizin yapacağınız şey en iyi ve güvenilir kurumu seçip gerisini Allah’a bırakmak

Burda henüz konuşamayan ve kendisini ifade edemeyen 2 yaşında bir bebekten bahsediyoruz. Dizindeki morluğun nasıl olduğunu sorduğumda yalnızca kendisini yere atarak nasıl düştüğünü gösterebiliyor. Çocuğunuz var mı? Bunları bir ergen annesi olarak değil hâlâ emzirdiği bebeğini hiç tanımadığı insanlara emanet eden bir anne olarak yazıyorum… biraz insaf
Bu arada bu yorumda şöyle söyleyim. Çocuk büyüdüğünde her şeyin ne kadar zorlaşacağından ve ciddileşeceğinden haberiniz yok. O yüzden bu endişelerle baş etmeyi şimdiden öğrenmenizi tavsiye ederim yoksa işiniz çok zor.

Ya bıde okulun sıstemı bana sacma geldı benım abımın esı de özel kreste öğretmen ama wp grupları falan oluyor velilere bilgi geçiyor fotoğraf falan atıyor gerci her okulun sistemı prosedürü baska olabilir ama olması gereken bu sızın dusuncelerınızı bunlar da tetıklıyor olabılır
Okulum telefonuna mesaj attığımda cevap veriyorlar fotoğraf istediğimde gönderiyorlar. Ama ben isteyince sadece.
2.5 yas annesiyim, endişelerinizi anlayabiliyorum.
Ama abartili buldum.
Ailemizde kres sahibi olan insanlar var, emin olun soz konusu bebekler oldugunda isler sandiginiz gibi yurumuyor. Zorba bi cocuk bircok cocugun kresten ayrilmasina haliyle kresin zarar etmesine sebep olur, bu da tolerans gosterebilecekleri bir durum değil.

Diz ve altindaki yaralanmalarin, dirsek ve bilek arasi yaralanmaların bircogu cocugun kendi sakarligidir, bu da aklinizda bulunsun.

Ekleme, akrabamin kresinde velilerin erisiminde sinif kameralari vardi canli yayin yapan, belki boyle bi sistemleri vardir, sordunuz mu?
Sınıf içinde kamerası olan bir okulla görüşmedim bizim çevremizde yoktu. Yalnızca koridor ve bahçede kamera var. Evet ilk gün diz altında morluğu oluştu ve dişleri dudağını patlatmış düğünce. O da benim hatam ayakkabısı biraz fazla takılıyor yere koşarken. Yüz üstü düştü takılıp diye düşündüm. Ayakkabısını değiştirdim. Nasıl oldu diye sorduğumda öğretmeni bilmiyorum gelip bana dudağını gösterdi dedi. Bu cevap bana iyi gelmedi.
Daha taze bugün başlayan 22 ay annesi olarak nefesim daraliyor korkuyirum ama benim ki mecburi.ananae ve dede bakiyorlardi sürekli telefon elinde idi gün boyu yavrum tek başına gün geciriyordu dede de aksi sürekli kavga bağırma cagirma dedim en iyisi kreş.daha kucuk gidenler var.ben ses kayıt cihazı falan dusunmedim ama izleme şansım varmı dedim yok dendi
İnşallah iyi olur sizin için bu süreç. Evde çocuk oyalamak gerçekten zor. Yaşıtlarıyla oyun oynamak sosyalleşmek iyi gelecek, inanıyorum.
Cocuk hassas konu hepimizin icinden neler geciyor her an gormek iyi oldugunu bilmek istiyoruz. Ancak ic sesinizi bir yerde susturmak zorundasiniz yoksa bu isin sonu yok. Ilerler duramazsiniz. Iyi arastirin kurumu , cocugunuzu gozlemleyin takip edin ilk 2 hafta cocuktaki davranislari bence yeterli
Sabahları kreşe kapıdan girerken ağlıyor. Ama gün içinde keyfinin yerinde olduğunu söylüyorlar. Ben kreşi seviyor musun, öğretmenini seviyor musun diye sorduğumda olumlu tepkiler veriyor. Ama gitmek istemiyor sabahları. İnşallah alışır. Onun için de büyük bir değişiklik anlamaya çalışıyorum.
Çocuk düştüğünde aklı olan kurum aileye haber verir ki sorumluluk üstünden kalksın diye. Sizin o haberlerde gördüğünüz kreşler daha çok merdiven altı diye tabir edilecek cinsten basit çok uygun fiyatlı kreşler.
Kreşte çalışan öğretmenlerin kaç yıldır o kurumda çalışıyor olduğuna bakarsanız kurum hakkında bilginiz oluruz .
Kreşlerde velilerin kameralardan çocukları izlemesi bile yasaklandı ki bu dediğinizi yapar ve yakalanırsanız sizi dava edebilirler. Muhtemelen kreşle ilişiği de kesilir çocuğun. Bu da baştan sona tekrar sorun demek.
Bence nu konularda öncelikle siz destek almalısınız sağlıklı bir psikolojide değilsiniz.
Sizin yapacağınız şey en iyi ve güvenilir kurumu seçip gerisini Allah’a bırakmak
Çevremde iyi bilinen bir kreş, merdiven altı değil asla. Ancak öğretmenlerin çalışmasının devamlılığı konusunda sıkıntı var. Sık öğretmen değişiyor.

Her şeyi kontrol edemem. Haklısınız. Tevekkül gerekiyor bir noktadan sonra.

Herkes niye tedavi olun demis bana normal geldi istek. Yani kizim 18 aylik krese basladi. Cicek gibi de baktilar kizima yinede cantasinda akilli saat olurdu. Hic dinleme yapma geregi duymadim. Ben daha ziyade surekli gezi yapan bir kres oldugu icin bir kaybolma durumunda konum bilgisine ulaşabilmek icin almistim. Ama ortam dinlemede yapabilirsiniz

Herkes niye tedavi olun demis bana normal geldi istek. Yani kizim 18 aylik krese basladi. Cicek gibi de baktilar kizima yinede cantasinda akilli saat olurdu. Hic dinleme yapma geregi duymadim. Ben daha ziyade surekli gezi yapan bir kres oldugu icin bir kaybolma durumunda konum bilgisine ulaşabilmek icin almistim. Ama ortam dinlemede yapabilirsiniz
Su akilli saatin marka model adini alabilir miyim?

Okulum telefonuna mesaj attığımda cevap veriyorlar fotoğraf istediğimde gönderiyorlar. Ama ben isteyince sadece.

Sınıf içinde kamerası olan bir okulla görüşmedim bizim çevremizde yoktu. Yalnızca koridor ve bahçede kamera var. Evet ilk gün diz altında morluğu oluştu ve dişleri dudağını patlatmış düğünce. O da benim hatam ayakkabısı biraz fazla takılıyor yere koşarken. Yüz üstü düştü takılıp diye düşündüm. Ayakkabısını değiştirdim. Nasıl oldu diye sorduğumda öğretmeni bilmiyorum gelip bana dudağını gösterdi dedi. Bu cevap bana iyi gelmedi.

İnşallah iyi olur sizin için bu süreç. Evde çocuk oyalamak gerçekten zor. Yaşıtlarıyla oyun oynamak sosyalleşmek iyi gelecek, inanıyorum.

Sabahları kreşe kapıdan girerken ağlıyor. Ama gün içinde keyfinin yerinde olduğunu söylüyorlar. Ben kreşi seviyor musun, öğretmenini seviyor musun diye sorduğumda olumlu tepkiler veriyor. Ama gitmek istemiyor sabahları. İnşallah alışır. Onun için de büyük bir değişiklik anlamaya çalışıyorum.

Çevremde iyi bilinen bir kreş, merdiven altı değil asla. Ancak öğretmenlerin çalışmasının devamlılığı konusunda sıkıntı var. Sık öğretmen değişiyor.

Her şeyi kontrol edemem. Haklısınız. Tevekkül gerekiyor bir noktadan sonra.
Ben öğretmeni sık değişen kuruma güvenmem. Yani tüm çalışanlar eski olamaz tabi ki yeni çalışanlar da olacak ama 2-3 tane yıllarca sabit çalışanı olmalı. Birde sınıf sayısı ve öğretmen sayısı önemli. Sizin çocuğunuzun yaş grubunda muhakkak yardımcı öğretmen/yardımcı abla da olmalı.
Aslında sürekli size mesaj foto atmamaları doğru olan yoksa her veliye sürekli atsalar çocuklarla ilgilenecek zaman kalmaz.
Ankara’da sınıfları kameralı kreşler çoktu hatta kızımı izlediğimi hatırlıyorum ama sonra yasak gelmişti. Sadece sıkıntılı durumlarda müdüre açıp gösteriyordu.

18 aylık çocuğu geziye götüren bir kreş mi ?

Merhabalar. Aslında site üyesiyim fakat bu konuyu açmak için yeni bir üyelik açtım. Biraz uzun yazdım okumak istemeyenler sondaki soruya bakabilir. Bir derdim var ve çevremdekilere yapmak istediğim şeyi anlatınca yargılanmaktan endişe ediyorum. Aslında bunun yanlış ve suç olduğunu, anksiyete bozukluğum olduğunu biliyorum. Ama yine de fikir almak istedim. 2 yaşında oğlum kreşe başladı. Ben de işe başlayacağım. Aslında bakıcı aradık fakat bulamadık. Bakıcı arama sürecinde oğlumu evde tek bir kişiye emanet etme fikrinden uzaklaştım. Kreşte bir sürü çocuk olduğu için ve aile bakanlığı tarafından yönetmelikler belirlendiği için daha güvenli bir ortam olacağını düşündüm. Hayatımın her alanında değil ama bence çocuk konusunda aşırı kontrolcü biriyim. Bu arada memurum, işe dönmek zorundayım. Yaşadığımız şehirde hiç akrabamız yok. Yani kreş bizim için bir tercih değil zorunluluk. Ve kreşin hareketli ve sosyal olan oğluma iyi geleceğini biliyorum. Kreşe başlayan ilk çocuk benim oğlum değil, bu ayrılık sürecini yaşayan bir sürü ebeveyn var. Bunları sürekli kendime telkin etmeme rağmen. Biraz da aileden arka plandan gelen endişeler (anneanne-babaanne) sebebiyle kreşlere ve kreş yöneticilerine, öğretmenlere güvenmiyorum. Çevremde görüştüğüm kreşler arasında en iyisini seçmeye çalıştım. Fakat görüşme aşamasında öğretmenlerle değil yönetici ve işletmecilerle muhatap oldum. Aynı şekilde alışma sürecinde mesaj gönderip aradığım telefon da kreşin sabit olarak kullandığı telefon. Öğretmenlerle yalnızca çocuğu alıp bırakırken iletişim kurabiliyorum. Telefonlarını vermiyorlar. (Telefonlarını istemek bencilce olabilir zaten vermemeliler belki de) Ancak bütün iletişimimin yalnızca yöneticinin istediği şekilde yönlendirilebileceği endişesi taşıyorum. Örneğin oğlum bir akran zorbalığına maruz kalıyorsa veya arkadaşlarına kendini zorbalık uyguluyorsa. Yemek yemek istemiyor ve iştahsızsa. Mutsuz ve hırçınsa. Onunla alakalı her detayı bilmek istiyorum. Ama kurumun aynı zamanda bir ticarethane de olduğunu düşününce öğrenci kaybedebilecekleri herhangi bir bilgiyi benimle paylaşmayacaklarından korkuyorum.

Son birkaç gündür aklıma gelen: Minik bir ses kayıt cihazı alıp birkaç gün oğlumla birlikte okula göndermek. En azından ben kuruma güvenebilene kadar.

Siz olsanız ne yapardınız? Hiç aklınızdan böyle düşünceler geçti mi?
Ben haklısınız ama sadece kreşteki çalışanlara güvenmemekte. Neler duyuyoruz. Tabiki sorunuz saçma ve abartı yine de. Bir wp grubu olmalı ya da teklif etmelisiniz endişelerinizi anlatmalısınız. Ülkemizde yaşanan bu tarz olaylardan kaynaklı güven eksikliğiniz olduğunu belirtmelisiniz. Eğer bahsettiğiniz şeyi yaparsanız mahkemelik olursunuz. Kaldıki ses kayıt cihazı bir şey olsa bile mahkemede kayıt delil olarak sunulamax yasaktır.

Kreşe ortam dinleme cihazı getirmek yasak.
Akıllı saati falan varsa da kapıdaki askıda duruyor cantasinta falan.
Sınıf içerisine,yemek yerken,uyku saatinde vb kullanılmıyor içeri alınmıyor
Kolunda saat taşımasını da prosedür gereği izin verilmiyor çok basit sadece yer tesbiti yapabilen birşey olursa ancak öyle.
Sınıfta düşer yada başka çocuklar zarar verebilir.
Benim çalıştığım her kurum böyleydi.

Su akilli saatin marka model adini alabilir miyim?
Benim ki dandik bi model. Kizim takmak istemedigi icin cantasina koyuyorum ben. Babysmart q12. Ortam dinlemesi idare eder. Konumu sim karta gore belirliyor. Arama yapabiliyorsun. Ayni zamanda o da seni arayabiliyor. Arayacak ve aranabilecek numaralari kisitlama var. Benim isimi goruyor. Ama daha detayli ve kaliteli bir sey istersen bu ekonomik olani baska marka bakman lazim o sartta

Anne değilim ama bir sağlıkçı olarak şu kadarı söyleyim 2 yaşındaki çocuğunuzla ses kayıt cihazı göndermeyi düşünmek oldukça sağlıksız bir düşünce.Dış dünyadan ziyade bu tür düşünceler /davranışlarla asıl siz çocuğunuza farkında olmadan zarar vermemek için psikiyatrist desteği almanızı nacizane öneririm

Nasıl bir saat bu? Bazı okulların akıllı saatleri öğrencilere yasakladığını duydum.
Ben öğretmeni sık değişen kuruma güvenmem. Yani tüm çalışanlar eski olamaz tabi ki yeni çalışanlar da olacak ama 2-3 tane yıllarca sabit çalışanı olmalı. Birde sınıf sayısı ve öğretmen sayısı önemli. Sizin çocuğunuzun yaş grubunda muhakkak yardımcı öğretmen/yardımcı abla da olmalı.
Aslında sürekli size mesaj foto atmamaları doğru olan yoksa her veliye sürekli atsalar çocuklarla ilgilenecek zaman kalmaz.
Ankara’da sınıfları kameralı kreşler çoktu hatta kızımı izlediğimi hatırlıyorum ama sonra yasak gelmişti. Sadece sıkıntılı durumlarda müdüre açıp gösteriyordu.
10 kişilik sınıf 2öğretmen. Daha az mevcut duymadım çevremde.
2 yaş kreş için ufak bence,çocuğunuzun daha çok bakıcıya ihtiyacı var,ordaki öğretmenler özel olarak sadece sizinkiyle ilgilenemezler bence..araştirirsaniz temiz ,güvenilir biri illahaki bulunur..
Bakıcı olarak görüştüğüm kişiler evimize gelmek istemediler. Kendi evlerinde çocuklarının/torunlarının yanında oğluma bakabileceklerini söylediler. Ben de başka birinin evindense kreşin ortam olarak daha güvenli olabileceğini düşündüm. Büyük bir şehrin merkez olmayan bir ilçesinde oturuyorum. 3-4aylık bakıcı arama sürecim olumlu sonuçlanmadı.

Benim ki dandik bi model. Kizim takmak istemedigi icin cantasina koyuyorum ben. Babysmart q12. Ortam dinlemesi idare eder. Konumu sim karta gore belirliyor. Arama yapabiliyorsun. Ayni zamanda o da seni arayabiliyor. Arayacak ve aranabilecek numaralari kisitlama var. Benim isimi goruyor. Ama daha detayli ve kaliteli bir sey istersen bu ekonomik olani baska marka bakman lazim o sartta
Bana ortam dinlemesi ve canli konum vermesi yeterli. Arastirayim bi. Tesekkur ederim🩷

Anne değilim ama bir sağlıkçı olarak şu kadarı söyleyim 2 yaşındaki çocuğunuzla ses kayıt cihazı göndermeyi düşünmek oldukça sağlıksız bir düşünce.Dış dünyadan ziyade bu tür düşünceler /davranışlarla asıl siz çocuğunuza farkında olmadan zarar vermemek için psikiyatrist desteği almanızı nacizane öneririm
Ah sorun şu ki ben de bir sağlıkçıyım. Bu yüzden anksiyeteler beni bilgim ile vuruyor. Atlatmalıyım. Haklısınız. Destek alıyorum ancak bu kreş mevzusu yeni gündeme geldi bunları da psikoloğuma açacağım.

X