çocuğum için en doğru kararı vermek istiyorum. fikirlerinize ihtiyacım var.

sonundaoldu

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2012
14.544
27.650
merhaba arkadaşlar . ben çalışan bir bayanım. oğlum 37 aylık. oğluma 20 aya kadar annem baktı saolsun Allah razı olsun. bir kere bile aklım kalmadı. ama iteleye kakalaya baktı. yani oğlumu çok seviyordu aşıktı hala öyleler oğlumda anneannesine aşık ama erken kalktığı için söylendi annem , evlerimiz uzak diye söylendi, banka işi olduğunda söylendi vs..

neyse 20. ayda kreşe başladık. ama çocuk sürekli hasta oluyordu. bir ayın 3 haftası hasta. geceler acillerde duruyorduk. eşim geceye gittiğinde rezil rüsva oluyordum. tabi kreşte yaşanılan olumsuzluklarda cabası.

sonra eltim hep maddi ihtiyacı olduğundan dem vuruyordu. işte bir çocuk baksam iyi olur diye. bize de mantıklı geldi açıkçası. bir oğlu var yaşça büyük. sürekli çocuk istiyor eltim ama kısmet olmadı 2. yani bunu şey için dedim. öyle yaşlı başlı çocuk derdi çekemeyecek biri değil. neyse anlaştık ona verdik oğlumu. 9 aydır bakıyor yaklaşık. ama yavrum gitmek istemiyor. normalde insan canlısı azıcık biri ilgi gösterse gider onla. (bu da kötü evet ama daha anlamadığı için sadece hayır diyoruz) ama eltimlere gelince ağlak bir suratla hayır baba, hayır anne diyor. eltime soracak olursak kaynım ilgileniyor, kendi ilgileniyor, komşuları geziyorlar, çocuklarla oynuyor, parklara gidiyor, evde istediği oluyor. iyi de bu imkanlar varken bir çocuk koşa koşa gider. en azından oğlum gider.

tuvalet işini de tam çözemedik. yani 6 aydır uğraşıyoruz. acaba oğluma kızıyor mu altına yapınca diye düşünüyorum. onlara gidince kocaman 16 yaşındaki oğlunun, oğlumu resmen sarsarak sevdiğini gördüm. yavrum yapma diye bağırıyor hala yapıyor. sonra sürekli makarnayı seviyor diye makarna veriyor sanırım beyaz halde. bu da içime sinmiyor. o yüzden almayı düşünüyorum. yani en büyük avantajım hasta olmaması.

neyse karşı komşuma gittik dün 5 dakika çocuğum sevinçten uçuyor. 2 çocuğu var biri 9 yaşında kız, diğeri 5 yaşında erkek. ağladı eve gelmemek için. bu komşumda diyor ki tek maaş geçinemiyoruz. bir öğretmen bakıcı arıyordu tamam dedim ama sertifika istiyormuş falan diye. ben de eltimden kesinlikle almaya karar verdim. kreş ya da uygun bakıcı bulucam inş (ben burda kararlıyım ama fikirlerinizi söyleyin yine) neyse ben bugün aradım komşumu diyor ki o kadın kararını bugün verecek ona söz verdim ya onla netleşsin öyle konuşalım dedi. ben bütçemi çalışma saatini söyledim. ama netleşince gerisini konuşurum dedim. gene de içim rahat değil. napacağımı şaşırdım vallahi.

kreş tuvalet eğitimi bitmeden olur mu? oğlum bir de klozete asla yanaşmıyor. şeklini görünce korkuyor resmen. acaba kreşlerde alaturka tuvalet var mıdır ? daha önce bezli olduğundan dikkatimi çekmemişti ama klozeti görmüştüm. çok kafam karışık evlat olunca insan en iyisi olsun istiyor işte. işten çık derseniz de çıkamam. hem borçlarımız var hem memurum . çok fazla emek verdim bunun için.

güncelleme
evet arkadaşlar. okuduğunu doğru anlayıp yorumlayan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. çocuğuma işkence ediyorum gibi anlayanlar çok komik olmuş. özellikle şurda yine yazayım ama anlamayan olursa diyecek bir lafım yok. benim çocuğum anneannasine aşık. çünkü harika baktı söylenmeleri banaydı bu birincisi. 2.si çocuğumun eltimde bir sorunu yoktu. ta ki geçtiğimiz hafta gitmek istemedi. acaba köye mi gitmek istiyor hayvanlara falan diye düşündük. ilk 3 gün yolladık. ama son 2 gün gitmedi. son olarak benim çocuğum kadar özgüvenli bir çocuk ben görmedim. ha bir de mutlu. çok gülen eğlenen, özgüveni tam bir çocuk . psikolojisi de bozuk değil. zaten psikolog görecek önümüzde ki günlerde. konum kapatılabilir Mune Mune hanım

ve bana gerçekten yardımcı olan birkaç arkadaşa teşekkür ederim. kreşe yazdırdım bugün başladı artık hayırlı inş. dilerim hiçbir çocuk mağdur olmaz, istediği gibi hayat yaşar hepsi :KK66:

Son düzenleme:
Bana kalırsa en iyisi kreşe vermek, tuvalet eğitimi tamamlanmadan kabul eden kreşler de var. Bundan sonra eltinizin bakmaması gerekir diye düşündüm. Belli ki çocuğun rahatsız olduğu bir şeyler yaşanıyor gün içinde. Tamam belki hasta olmuyor ama makarnayı çok sevdiği için sık sık makarna yapıp veriyor sanırım ki bu da eltinizdeyken çok sağlıklı beslenmediğini gösterir.

bazı kreşler bezli çocukları alıyor hatta tuvalet eğitimini de veriyorlar ama hiçbirinde alaturka tuvalet görmedim önce bunu söyleyeyim. zaten şu anda o korkusu iyice yerleşmeden klozete adapte olması çok daha iyi olur. evde yavaş yavaş adapte edin, önce siz oturun görsün, sonra içine baktırın sifon çektirin aşama aşama yaklaştırıp en son adaptörle oturtmayı deneyin.
ben olsam komşuya değil direk kreşe verirdim artık yaşı gelmiş çünkü. evet ilk sene çok hasta oluyorlar ama o süreci eninde sonunda yaşayacaklar...

Eltinizden acilen alın,psikolojik olarak etkilenmesi hasta olmasından daha kötü. Mutlu olsa koşa koşa gider çocuk. Demekki yolunda olmayan bişeyler var. Kreşte ilk yıl hastalık çok oluyormuş,bünye mikroba alışınca sorun kalmıyormuş.. fazla korumacı yetiştirmemizin zararları bunlar.

Karman çorman etmişsiniz verin bir kreşe sizin de kafanız rahat olsun. Çocuk 3 yer değiştirmiş olacak ona da yazık. Ayrıca çocuğun bağışıklık kazanması için hasta olması gerekiyor. Bu doğal bir akış.

anneanne-babaanne gibi bakanı olmayan çocukların çoğu ilk yerde kalmıyor zaten. kreşlerde de sorun çıkıyor ya d abakıcılarda. yani en azından ben daha birinci de tutturanı göremedim. ama inş bu defa biz tuttururuz

tek avantajım çocuğumun hasta olmaması demişsiniz ama çocuk bu mutsuzlukla psikolojik hasta olabilir Allah korusun. Bence de çocuğun yanında mutlu olduğu birini bulmanız, hem çocuk hem de sizin açınızdan en güzeli olacaktır.

Sen eltime baktırsam mı diye konu açmıştın ve o zaman da ben dahil çoğu kişi aman ha demişti, kreş olsa tavır koyarsın ama bu durumda bişey desen alınan küsen olacak

eltiyle gemi yürümez demiştiniz hatırladım. ama biz karşılıklı sorun yaşamadık. bunu bakıcı ya da kreşle de yaşayabilirdim ki yaşıyoruz da.

eltiyle gemi yürümez demiştiniz hatırladım. ama biz karşılıklı sorun yaşamadık. bunu bakıcı ya da kreşle de yaşayabilirdim ki yaşıyoruz da.

Ama sorunu kurumla yaşamak ayrı akraba ile yaşamak ayrı, kurumu şikayet edebilirsin atar gider yapabilirsin ne biliyim arada bir hizmet alışverişi var, eltine bilmem diyebilir misin bana saat başı resim at ne yedi şu bu, sıkılır bi süre sonra, bak şimdi geldiğin noktada şüphelerin var ve soramıyosun, kocası eşinin kardeşi

Benim oğlum 28 aylıkken başladı ağustosta, 6 aydır gidiyo bezli hala, yaza tuvalet eğitimine koordineli olarak başlıcaz

ben 20 aylık verdiğimde 1 ayın üç haftası hep hastaydı. sürekli antibiyotik kullanıyorduk. siz de durum ne yani önleyebiliyor musunuz? ben hasta olmasına çok karşı değilim de ay da 3 kutu antibiyotik de korkutuyor işte.

Guvenilir birini bulana kadar annen baksin. Hatta bi kanun cikiyo saninrim, devlet, toruna bakan annaanne babaanneye maas vericek. Bakiciya vericeginiz parayida annenize verin, belki para istemiyordur ama ihtiyaclarini almak mutlu edicektir. Seneye eylulde krese gidebilir zannediyorum. Biraz disini sikisin anneniz.
Bu arada kres okul baslangicinda illa hasta oluyor cocuklar. Bagisikligini artirmaya calisin. Yogurt , tarhana yedirmeye calisin. Soguk alginlinligi gibi hafif hastaliklarda sadece burun spreyi, ihlamur gibi iceceklerle kolayca atlatiliyor, ilac fazla tuketmemeye calisin.

Guvenilir birini bulana kadar annen baksin. Hatta bi kanun cikiyo saninrim, devlet, toruna bakan annaanne babaanneye maas vericek. Bakiciya vericeginiz parayida annenize verin, belki para istemiyordur ama ihtiyaclarini almak mutlu edicektir. Seneye eylulde krese gidebilir zannediyorum. Biraz disini sikisin anneniz.
Bu arada kres okul baslangicinda illa hasta oluyor cocuklar. Bagisikligini artirmaya calisin. Yogurt , tarhana yedirmeye calisin. Soguk alginlinligi gibi hafif hastaliklarda sadece burun spreyi, ihlamur gibi iceceklerle kolayca atlatiliyor, ilac fazla tuketmemeye calisin.

annem yok olmaz başka ilde şu an. o tamamen imkansız. bir de çok söylenir hiç o işe giremem zaten. ben de eylül gibi kreşe vermek istediğimden komşumu düşündüm işte. çünkü çocuk gitmek istemiyor. kesin bir derdi var.

ben 20 aylık verdiğimde 1 ayın üç haftası hep hastaydı. sürekli antibiyotik kullanıyorduk. siz de durum ne yani önleyebiliyor musunuz? ben hasta olmasına çok karşı değilim de ay da 3 kutu antibiyotik de korkutuyor işte.

Hayır önleyemiyorum doğalı bu zaten, böyle böyle bağışıklık sistemi gelişecek, 41 derece ateşle bile wbc normal diye antibiyotik vermedim ben, şimdiye kadar 1 kere 3 gün antibiyotik kullandık o da kresten önceydi

Sen neden sürekli antibiyotik veriyosun kan tahliline baktırıyor musun yoksa doktor direk yazıp gönderiyor mu

Hayır önleyemiyorum doğalı bu zaten, böyle böyle bağışıklık sistemi gelişecek, 41 derece ateşle bile wbc normal diye antibiyotik vermedim ben, şimdiye kadar 1 kere 3 gün antibiyotik kullandık o da kresten önceydi

Sen neden sürekli antibiyotik veriyosun kan tahliline baktırıyor musun yoksa doktor direk yazıp gönderiyor mu

havale geçirmek üzere bu çocuk diye veriyorlar. benim havale geçmişim olduğundan hiç o riske girmiyorum. kalıcı problem oluşturdu ben de o yüzden korkum. kan tahlili de 1 kere ateş hiç düşmeyince yapıldı. CRP çok yüksekti onda da

merhaba arkadaşlar . ben çalışan bir bayanım. oğlum 37 aylık. oğluma 20 aya kadar annem baktı saolsun Allah razı olsun. bir kere bile aklım kalmadı. ama iteleye kakalaya baktı. yani oğlumu çok seviyordu aşıktı hala öyleler oğlumda anneannesine aşık ama erken kalktığı için söylendi annem , evlerimiz uzak diye söylendi, banka işi olduğunda söylendi vs..

neyse 20. ayda kreşe başladık. ama çocuk sürekli hasta oluyordu. bir ayın 3 haftası hasta. geceler acillerde duruyorduk. eşim geceye gittiğinde rezil rüsva oluyordum. tabi kreşte yaşanılan olumsuzluklarda cabası.

sonra eltim hep maddi ihtiyacı olduğundan dem vuruyordu. işte bir çocuk baksam iyi olur diye. bize de mantıklı geldi açıkçası. bir oğlu var yaşça büyük. sürekli çocuk istiyor eltim ama kısmet olmadı 2. yani bunu şey için dedim. öyle yaşlı başlı çocuk derdi çekemeyecek biri değil. neyse anlaştık ona verdik oğlumu. 9 aydır bakıyor yaklaşık. ama yavrum gitmek istemiyor. normalde insan canlısı azıcık biri ilgi gösterse gider onla. (bu da kötü evet ama daha anlamadığı için sadece hayır diyoruz) ama eltimlere gelince ağlak bir suratla hayır baba, hayır anne diyor. eltime soracak olursak kaynım ilgileniyor, kendi ilgileniyor, komşuları geziyorlar, çocuklarla oynuyor, parklara gidiyor, evde istediği oluyor. iyi de bu imkanlar varken bir çocuk koşa koşa gider. en azından oğlum gider.

tuvalet işini de tam çözemedik. yani 6 aydır uğraşıyoruz. acaba oğluma kızıyor mu altına yapınca diye düşünüyorum. onlara gidince kocaman 16 yaşındaki oğlunun, oğlumu resmen sarsarak sevdiğini gördüm. yavrum yapma diye bağırıyor hala yapıyor. sonra sürekli makarnayı seviyor diye makarna veriyor sanırım beyaz halde. bu da içime sinmiyor. o yüzden almayı düşünüyorum. yani en büyük avantajım hasta olmaması.

neyse karşı komşuma gittik dün 5 dakika çocuğum sevinçten uçuyor. 2 çocuğu var biri 9 yaşında kız, diğeri 5 yaşında erkek. ağladı eve gelmemek için. bu komşumda diyor ki tek maaş geçinemiyoruz. bir öğretmen bakıcı arıyordu tamam dedim ama sertifika istiyormuş falan diye. ben de eltimden kesinlikle almaya karar verdim. kreş ya da uygun bakıcı bulucam inş (ben burda kararlıyım ama fikirlerinizi söyleyin yine) neyse ben bugün aradım komşumu diyor ki o kadın kararını bugün verecek ona söz verdim ya onla netleşsin öyle konuşalım dedi. ben bütçemi çalışma saatini söyledim. ama netleşince gerisini konuşurum dedim. gene de içim rahat değil. napacağımı şaşırdım vallahi.

kreş tuvalet eğitimi bitmeden olur mu? oğlum bir de klozete asla yanaşmıyor. şeklini görünce korkuyor resmen. acaba kreşlerde alaturka tuvalet var mıdır ? daha önce bezli olduğundan dikkatimi çekmemişti ama klozeti görmüştüm. çok kafam karışık evlat olunca insan en iyisi olsun istiyor işte. işten çık derseniz de çıkamam. hem borçlarımız var hem memurum . çok fazla emek verdim bunun için.
Bende komsuma veriyorum oğlumu hoplayaziplaya gidiyor. Bazen eve gelmemek için ağlıyor kadına anneanne diyor kocasida dede, yani çocuk çok güzel iyiliği kötülüğü yansıtıyor . Samimi olan duyguları da anlıyor. Bende senin gibi kreşi düşündüm ama yok uç yaş öncesiicime sinmedi.

X