çocuğum için en doğru kararı vermek istiyorum. fikirlerinize ihtiyacım var.

merhaba arkadaşlar . ben çalışan bir bayanım. oğlum 37 aylık. oğluma 20 aya kadar annem baktı saolsun Allah razı olsun. bir kere bile aklım kalmadı. ama iteleye kakalaya baktı. yani oğlumu çok seviyordu aşıktı hala öyleler oğlumda anneannesine aşık ama erken kalktığı için söylendi annem , evlerimiz uzak diye söylendi, banka işi olduğunda söylendi vs..

neyse 20. ayda kreşe başladık. ama çocuk sürekli hasta oluyordu. bir ayın 3 haftası hasta. geceler acillerde duruyorduk. eşim geceye gittiğinde rezil rüsva oluyordum. tabi kreşte yaşanılan olumsuzluklarda cabası.

sonra eltim hep maddi ihtiyacı olduğundan dem vuruyordu. işte bir çocuk baksam iyi olur diye. bize de mantıklı geldi açıkçası. bir oğlu var yaşça büyük. sürekli çocuk istiyor eltim ama kısmet olmadı 2. yani bunu şey için dedim. öyle yaşlı başlı çocuk derdi çekemeyecek biri değil. neyse anlaştık ona verdik oğlumu. 9 aydır bakıyor yaklaşık. ama yavrum gitmek istemiyor. normalde insan canlısı azıcık biri ilgi gösterse gider onla. (bu da kötü evet ama daha anlamadığı için sadece hayır diyoruz) ama eltimlere gelince ağlak bir suratla hayır baba, hayır anne diyor. eltime soracak olursak kaynım ilgileniyor, kendi ilgileniyor, komşuları geziyorlar, çocuklarla oynuyor, parklara gidiyor, evde istediği oluyor. iyi de bu imkanlar varken bir çocuk koşa koşa gider. en azından oğlum gider.

tuvalet işini de tam çözemedik. yani 6 aydır uğraşıyoruz. acaba oğluma kızıyor mu altına yapınca diye düşünüyorum. onlara gidince kocaman 16 yaşındaki oğlunun, oğlumu resmen sarsarak sevdiğini gördüm. yavrum yapma diye bağırıyor hala yapıyor. sonra sürekli makarnayı seviyor diye makarna veriyor sanırım beyaz halde. bu da içime sinmiyor. o yüzden almayı düşünüyorum. yani en büyük avantajım hasta olmaması.

neyse karşı komşuma gittik dün 5 dakika çocuğum sevinçten uçuyor. 2 çocuğu var biri 9 yaşında kız, diğeri 5 yaşında erkek. ağladı eve gelmemek için. bu komşumda diyor ki tek maaş geçinemiyoruz. bir öğretmen bakıcı arıyordu tamam dedim ama sertifika istiyormuş falan diye. ben de eltimden kesinlikle almaya karar verdim. kreş ya da uygun bakıcı bulucam inş (ben burda kararlıyım ama fikirlerinizi söyleyin yine) neyse ben bugün aradım komşumu diyor ki o kadın kararını bugün verecek ona söz verdim ya onla netleşsin öyle konuşalım dedi. ben bütçemi çalışma saatini söyledim. ama netleşince gerisini konuşurum dedim. gene de içim rahat değil. napacağımı şaşırdım vallahi.

kreş tuvalet eğitimi bitmeden olur mu? oğlum bir de klozete asla yanaşmıyor. şeklini görünce korkuyor resmen. acaba kreşlerde alaturka tuvalet var mıdır ? daha önce bezli olduğundan dikkatimi çekmemişti ama klozeti görmüştüm. çok kafam karışık evlat olunca insan en iyisi olsun istiyor işte. işten çık derseniz de çıkamam. hem borçlarımız var hem memurum . çok fazla emek verdim bunun için.
Napicaginizi bilemem ama eltinize yolllamayin demekki birsey varki cicuk istemiyor

Çocuğa hiç mi sormuyosumz neden gitmek istemediğini ben merak eder sorardim didiklerdim.
Bence imkaninşz varsa kreşe verin komsu gezmesinden iyidir

cok.cok uzuldum.cocuguna:KK43: :KK43: karmakarisuk bir hayati var sanki..bir cocuk birtek anneye yada tek bir kisiye bagli olmali onu bilmeli her ihtiyacinda bi o bi bu bakarsa allah korusun psikolojisi icin iyi degil bence...cocuk yazik ya zorla eltinin yaninda duruyor kimbilir neler hissediyor orda neler yasiyor annen erken kalkiyor diye soyleniyor napsin bu cocuk gozunu acmasin mi:KK43: komsu da nebilim ben istemezdim cocugumu komsum yetistirsin....memurum isten cikamam birakamam diyorsunuz ama bu cocugunuzun şu karmasik hayatindan daha mi degerli? hem maddi sikinti cekiyorum tek maasla yasamaya calisiyoruz asgari ucretle annem bakabilir ama sirf şu soylenme davasina ben yawrum icin calismiyorum...

Bir de tuvalet egitiminden korkma sebebi eltinizin korkutması da olabilir.altına yaparsan seyini yakarim , tuvalete atarım falan mı diyo acaba cocuk korkmus.ay ben de psikolojisi bozuk gibi oldum ama öyle
Bir arkadasim kendi ogluna alistiramayinca tutup cakmagi yakmiş altına yaparsan seyini yakarım demis.aylarca tuvalet egitimiyle ugraşti sonra.ona cok kizmiştim mesela.

yok pembe öyle bir şey olsa söyler mutlaka. yani daha kendini ifade edemiyor ama yenge cıs yaptı der.

hiç kreşten almayacaktınız. evet hastalanıyorlar ama sonra bi güçleniyo ki bünyeleri alışıyorlar. benim kızım da ilk senesi sürekli hastaydı bu sene ise maşallahı var. ben elti falan kimseye güvenmezdim. ki eltinin de çocuğu varmış. ben bu durumda hiç güvenmezdim. anne duyguları hep baskın oluyo çünkü. yanlış yapmışsınız. çocuk istemiyorsa gitmeyi mutlaka altında bi sebep vardır. belki de ifade edemiyordur çocuk

aynen tam ifade edemiyor ama belli etti. hani bazı arkadaşlar öyle yorumlamış ki çocuğum işkence çekiyor gibi. geçen hafta mızmızlanmaya başladı. ben de ilk 3 gün şımarıyor belki dedim ama son 2 gün yollamadım ki şimdi de kreşe yazdırdık.

Benım cocugum herseyden onemlı ve kıymetlıdır. Yazık etmıssın cocuguna ona buna vererek buyutuyosun. Cocugunla ılgılenmek mı sana zor gelıyo. 3 yasında oglum var 1 saat bırıne bıle veremem annem degıl ıkı gozum olsun. Varsın gıtmeyeyım sınemaya oraya buraya benım ıcın cocugumun psıkolojısı herseyden onemlı.1 yasından berı krese gıdıyo tabıkı hasta oluyo hasta oluyo dıye kresten cıkartmak ne kadar dogru gıtsın bagısıklık kazansın. Annenızın yanında yada yengesının yanında ne kadar sosyal olabılır ne kadar kımle arkadaslık kurabılır.

ben sizin çocuğunuza gerçekten çok üzüldüm. kalbi çok kararmış bir annenin eseri olacak maalesef. hangi anne çocuğum hasta oluyor bana yük o zaman kreşe gitmemeli! der. bunu düşünebilmek için gerçekten çok kararmış bir kalbi olmalı insanın. benim çocuğum rahatsızlanınca düşüp kalıyor yataklara. yemeden içmeden kesiliyor, ateşler içinde bir sürü ilaç alıyor. tabi ki üzülüyorum onu öyle görünce. siz üzülmüyorsanız o başka tabi. çocuğu o halde kreşlere yolluyorsanız siz sorununuz. zaten böyle velililer yüzünden çocuklar sürekli hasta. birbirine bulaştırıp duruyorlar. kaldı ki ben çocuğumu çok iyi gözlemlerim.sadece bunun için kreşe yollamadığımıı şu koca yazıdan çıkarmak için okuduğunu anlamamak gerek. tabi bu da çocuğunuz için üzücü bir durum. annesi okuduğunu anlayamayan, çocuğuna yanlış yanlış anlatacak birisi. bunu sadece siz böyle yorumladınız koca sitede. sanmayın ki sürekli gitmek istemiyor. geçen hafta başladı bu huy. o da ilk 3 gün şımarıklığa vuruyor olabilir diye götürdük. ama son 2 gün de gitmedi. merak etmeyin sizden daha iyi düşünebilirim yavrumu. son olarak kreşlere %100 güveniniz olması ilginç baya. anneye güvenme kreşe güven çok mantıklı evet.

Çocuğa hiç mi sormuyosumz neden gitmek istemediğini ben merak eder sorardim didiklerdim.
Bence imkaninşz varsa kreşe verin komsu gezmesinden iyidir

tabi ki de soruyorum. zaten 3 yaşında kendini çok iyi ifade edemiyor. ama ben olasıkları soruyorum. atıyor yenge sana kızdı mı, bağıdı mı, aççi yaptı mı falan filan. ama yok diyor. üzgünüm ben kreşlere de %100 güvenemiyorum. nice kreşler var ilin en iyisi ama çocuklara işkence ediyor. böyle 2 tane kreşe birebir denk geldim. inş bu defa iyisine denk gelir. bugün kreşe başladı zaten.
cok.cok uzuldum.cocuguna:KK43: :KK43: karmakarisuk bir hayati var sanki..bir cocuk birtek anneye yada tek bir kisiye bagli olmali onu bilmeli her ihtiyacinda bi o bi bu bakarsa allah korusun psikolojisi icin iyi degil bence...cocuk yazik ya zorla eltinin yaninda duruyor kimbilir neler hissediyor orda neler yasiyor annen erken kalkiyor diye soyleniyor napsin bu cocuk gozunu acmasin mi:KK43: komsu da nebilim ben istemezdim cocugumu komsum yetistirsin....memurum isten cikamam birakamam diyorsunuz ama bu cocugunuzun şu karmasik hayatindan daha mi degerli? hem maddi sikinti cekiyorum tek maasla yasamaya calisiyoruz asgari ucretle annem bakabilir ama sirf şu soylenme davasina ben yawrum icin calismiyorum...

resmen saçmalamışsınız. anneme aşık çocuğum annem onları bana söylüyor. bilemiyorum gitti. yazıları nasıl okuyup yorumluyorsunuz. ya hu çocuğum geçen hafta hayır demeye başladı ki onda da 3 gün gitti. ben sizin konularınızı okuyorum. kusurabakmayın ama sizin çocuğunuzun hayatı daha üzücü. mutsuz bir annenin ellerinde yetişiyor.
siz sürekli çalışmak isteyen, ya da hayatını çocuğunun babası! ile evlendiği için mahvettiğini düşünen kişiyseniz hatırladığım kadarıyla şu yazının ellerinizden çıkması acayip garip. benim çocuğum karışık değil, mutsuz hiç değil. sürekli gülen, eğlenen, özgüvene tam bir çocuk.

Birde kreş araştırırken internet üzerindeki tavsiyeleri dikkate almayın fazla. Bu sene yeni anaokuluna gecti kızım,nette mükemmel yorumlar olan bir iki okul gezdim,inanın birinin etkisinden hala çıkamıyorum. Adına methiyeler dizilen,öve öve bitirilemeyen o okulda,sınıfta 20 çocuk,tek öğretmen ve inanın değil 20 çocuğun oturabileceği masa sandalye,yerde mat bile yoktu. Benim evde kızıma kullandiğım masa sandalye oradakinden daha büyüktü. Çocuklarin hepsi yerde,sığabilen 3 çocuk masada,önlerinde ne olduğu belli olmayan azıcık eski püskü paylaşılamayan oyuncaklar,çocuklar üstüste. İnanın ezilme tehlikesi yaşayan çocuklar gördüm orada ve gürultüden kakafoniden durulmuyordu. Tek artısı neydi biliyormusunuz? 200 lira ucuzdu diğer anaokullarından. Kendimi zor attım sokağa ben ,çocuklara aşırı üzüldüm. Oraya veren arkadaşımada çocuğunu kurtar oradan dedim.
Tek bir kadın var öğretmenlerin dışında,o kadın hem tuvalete giden çocuğa eşlik ediyor göya,çünkü dik ve korumasiz merdivenleri inerek tuvalete ulaşıyor çocuklar,aynı zamanda temizlik ve yemek işinide bu kadin yapıyor. Dolayısıyla hangi birine yetecekte layıkıyla yapacak.
Dolayısıyla var evet içinde kötüleride,hemde tuhaf bir şekilde tavsiye edildikleri halde ,size düşen gidip gezmek,sormak detaylıca. İsteklerinizi belirtmek ve net olmak. Siz kararlı ve ne istediğini bilen bir şekilde araştırmanızı yapın,inanın bulursunuz iyi bir yer.

sanırım bana en yardımcı olan bu mesajdı. sanki kreşler harika gibi yorumlar özellikle çok ilginçti. atıp gidiyor kimileri çocuklarını ondan sonra neler yaşıyorlar. ben baya evhamlı olduğum için kafam karman çormandı konu açtım. ne yazık ki ellerinden geldiğince sabote etti kimileri.
neyse sizin önerileriniz dikkate alarak yazdırdım bir kreşe inş mutlu olur yavrum. yazdırdığım kreş çok temiz öncelikle bu önemliydi benim için. inanın gittiğim kreşler toz, pislik yani ben bile 1 saat duramazdım orada. sonra temizlik ve yemek işine 2 kişi bakıyor. elleri, kıyafetleri pırıl pırıl, boneliler. bize gelen çay bardağı parlıyordu :) içeri girince sıcacıktı. kameralar çıktı. ama işte bunu hep izleyemiyoruz. villa tipiydi ormanlık bir bölgede havası mis bahçeli falan. 1 öğretmen bir stajyer bakıyor. yemek saatinde ek bir kişi daha ilgileniyordu. inş mantıklı karar vermişizdir. teşekkür ederim :KK66:

yok pembe öyle bir şey olsa söyler mutlaka. yani daha kendini ifade edemiyor ama yenge cıs yaptı der.

aynen tam ifade edemiyor ama belli etti. hani bazı arkadaşlar öyle yorumlamış ki çocuğum işkence çekiyor gibi. geçen hafta mızmızlanmaya başladı. ben de ilk 3 gün şımarıyor belki dedim ama son 2 gün yollamadım ki şimdi de kreşe yazdırdık.

ben sizin çocuğunuza gerçekten çok üzüldüm. kalbi çok kararmış bir annenin eseri olacak maalesef. hangi anne çocuğum hasta oluyor bana yük o zaman kreşe gitmemeli! der. bunu düşünebilmek için gerçekten çok kararmış bir kalbi olmalı insanın. benim çocuğum rahatsızlanınca düşüp kalıyor yataklara. yemeden içmeden kesiliyor, ateşler içinde bir sürü ilaç alıyor. tabi ki üzülüyorum onu öyle görünce. siz üzülmüyorsanız o başka tabi. çocuğu o halde kreşlere yolluyorsanız siz sorununuz. zaten böyle velililer yüzünden çocuklar sürekli hasta. birbirine bulaştırıp duruyorlar. kaldı ki ben çocuğumu çok iyi gözlemlerim.sadece bunun için kreşe yollamadığımıı şu koca yazıdan çıkarmak için okuduğunu anlamamak gerek. tabi bu da çocuğunuz için üzücü bir durum. annesi okuduğunu anlayamayan, çocuğuna yanlış yanlış anlatacak birisi. bunu sadece siz böyle yorumladınız koca sitede. sanmayın ki sürekli gitmek istemiyor. geçen hafta başladı bu huy. o da ilk 3 gün şımarıklığa vuruyor olabilir diye götürdük. ama son 2 gün de gitmedi. merak etmeyin sizden daha iyi düşünebilirim yavrumu. son olarak kreşlere %100 güveniniz olması ilginç baya. anneye güvenme kreşe güven çok mantıklı evet.

tabi ki de soruyorum. zaten 3 yaşında kendini çok iyi ifade edemiyor. ama ben olasıkları soruyorum. atıyor yenge sana kızdı mı, bağıdı mı, aççi yaptı mı falan filan. ama yok diyor. üzgünüm ben kreşlere de %100 güvenemiyorum. nice kreşler var ilin en iyisi ama çocuklara işkence ediyor. böyle 2 tane kreşe birebir denk geldim. inş bu defa iyisine denk gelir. bugün kreşe başladı zaten.

resmen saçmalamışsınız. anneme aşık çocuğum annem onları bana söylüyor. bilemiyorum gitti. yazıları nasıl okuyup yorumluyorsunuz. ya hu çocuğum geçen hafta hayır demeye başladı ki onda da 3 gün gitti. ben sizin konularınızı okuyorum. kusurabakmayın ama sizin çocuğunuzun hayatı daha üzücü. mutsuz bir annenin ellerinde yetişiyor.
siz sürekli çalışmak isteyen, ya da hayatını çocuğunun babası! ile evlendiği için mahvettiğini düşünen kişiyseniz hatırladığım kadarıyla şu yazının ellerinizden çıkması acayip garip. benim çocuğum karışık değil, mutsuz hiç değil. sürekli gülen, eğlenen, özgüvene tam bir çocuk.
Almanyada yasıyorum burada hastayken krese gondermek mumkun degıl. Krese ve ogretmenlerıne guvenım tam oldugu ıcın oglum sorun yapmadan gıdıyo. Sızde guvenırsenız oglunuz daha kolay adapte olucak. Kalbımın fln karardıgı yok cok pozıtıf ve sevecen bır ınsanım. Hadi canım :KK54:

Almanyada yasıyorum burada hastayken krese gondermek mumkun degıl. Krese ve ogretmenlerıne guvenım tam oldugu ıcın oglum sorun yapmadan gıdıyo. Sızde guvenırsenız oglunuz daha kolay adapte olucak. Kalbımın fln karardıgı yok cok pozıtıf ve sevecen bır ınsanım. Hadi canım :KK54:

evet şimdi daha iyi anladım neden bu kadar düşüncesizce art niyetli mesaj yazdığınız. selametle.

umarım alışır

yalnız 3 yaşlındaki çocyuk her şeyi anlatır

konuşması9nı teşvik edin

siz anlatın ondan dinleyin

oğlum 26 aylıktı ve geç konuşan bir çocuk pek konuşmazdı vs vs

okulda bir arkadaşı diğerinin ağzını kanatmış oyuncak atmış azıcık kanamış

neyse ertesi gün kreşe gittim butik bir yerdi müdüre dedim ki geçmiş olsun X in ağzı kanamış, dişinde bir şey yok değil mi vs sohbet ediyoruz

müdür dedi ki stajyer öğretmene "bak nasıl anlatıyorlar"

siz onlar konuşmaz sanırsınız her şeyi anlatırlar bu nedenle her olumsuzluk aileye söylenmeli dedi

oğlum kanadı dedi öğretmen ne yaptı dedim koştu geldi dedi

nerede idi dedim öbür masanın orada arkası dönüktü dedi vs vs

eğer koştu geldiden sonrasını sormasa idim vayyy çocuklara yalnız bırakmışlar diyebilirdim

çocuğunuza kısa cevaplı cümlelerle konuşmasını teşvik edin

kelime ile konuşsun ama mimik ya da değişik isimlendirmelerle değil

anlasanız da anlamayın mesela su istediğini ki konuşmak zorunda kalsın

sağlıkla huzurla büyüsün

tabi kreşte de bir müddet takibi sürdürün. içinize sinene kadar en azından. mesela benim çocugum kreşte o kadar mutlu ki, yarın okul tatil dediğim zaman ''yine miiiiiii'' diye tepki veriyo. Orda inanılmaz sosyalleşiyor ve gerçekten öğreniyolar. SOnuçları gördüğün zaman bu kadarını ben bile veremezdim çocuğuma diyorsun. İnsallah sen de memnun kalırsın. Lütfen bir daha elti, görümce falan çocuk emanet etmeyin. Neler duyuyor, neler okuyoruz.

umarım alışır

yalnız 3 yaşlındaki çocyuk her şeyi anlatır

konuşması9nı teşvik edin

siz anlatın ondan dinleyin

oğlum 26 aylıktı ve geç konuşan bir çocuk pek konuşmazdı vs vs

okulda bir arkadaşı diğerinin ağzını kanatmış oyuncak atmış azıcık kanamış

neyse ertesi gün kreşe gittim butik bir yerdi müdüre dedim ki geçmiş olsun X in ağzı kanamış, dişinde bir şey yok değil mi vs sohbet ediyoruz

müdür dedi ki stajyer öğretmene "bak nasıl anlatıyorlar"

siz onlar konuşmaz sanırsınız her şeyi anlatırlar bu nedenle her olumsuzluk aileye söylenmeli dedi

oğlum kanadı dedi öğretmen ne yaptı dedim koştu geldi dedi

nerede idi dedim öbür masanın orada arkası dönüktü dedi vs vs

eğer koştu geldiden sonrasını sormasa idim vayyy çocuklara yalnız bırakmışlar diyebilirdim

çocuğunuza kısa cevaplı cümlelerle konuşmasını teşvik edin

kelime ile konuşsun ama mimik ya da değişik isimlendirmelerle değil

anlasanız da anlamayın mesela su istediğini ki konuşmak zorunda kalsın

sağlıkla huzurla büyüsün

sağolun hepimizin yavrusu sağlıkla büyüsün inş. benim oğlum gerçekten çok geç kaldı konuşmada. 30 aylık anne baba dedi. pedegog gördü. işte muayene etti. bu çocuk herşeyi anlıyor hiçbir sorunu yok. sadece geç konuşacak. konuşunca da susmaz dedi :KK66: artık ufak ufak anlatıyor. inanın sürekli konuşma halindeyiz. her kelimesi altın bizim için. ama şakır şakır değil daha. olsun sağlığı yerinde olsun zamanla o da oturur :KK66:

tabi kreşte de bir müddet takibi sürdürün. içinize sinene kadar en azından. mesela benim çocugum kreşte o kadar mutlu ki, yarın okul tatil dediğim zaman ''yine miiiiiii'' diye tepki veriyo. Orda inanılmaz sosyalleşiyor ve gerçekten öğreniyolar. SOnuçları gördüğün zaman bu kadarını ben bile veremezdim çocuğuma diyorsun. İnsallah sen de memnun kalırsın. Lütfen bir daha elti, görümce falan çocuk emanet etmeyin. Neler duyuyor, neler okuyoruz.

ya işte kreşte de duyduğumuz olumsuzluklar için ve kötü bir kreş geçmişinden sonra bize mantıklı gelmişti eltim. hani bu kararları da inanın bir günde alan bir insan değilim. günlerce düşünüyorum uykusuzluk, baş ağrısı çekiyorum. ya aç kalıyorum ya yemeğe yöneliyorum. resmen dağılıyorum yani. ama artık büyüdü. nasıl olsa seneye kesin verecektim erkene almış olduk işte. sabah babası götürdü . önce gitmek istememiş. cuma çok sevmişti halbuki. arkadaşlarını görünce unutmuş babayı. inş iyi devam eder.

Allah evladınız ve sizin için hakkınızda hayırlı olanını versin
elti den almakta mesele olmuştur birde
ne dediniz alırken.. bozuldular mı

Allah evladınız ve sizin için hakkınızda hayırlı olanını versin
elti den almakta mesele olmuştur birde
ne dediniz alırken.. bozuldular mı

amin sağolun. hepimiz için inş. kreşe gittiğini daha demedik. cuma günü aradı getirmediniz çocuğu diye. ben de dedim abla gelmek istemiyor. işe getirdim ben de. sinyali verdim yani ki yanımdaydı o sırada zaten. sonra izin aldım işten aklımızda ki kreşlere baktık. karar verdiğimiz kreş, arkadaşlarıyla tanışsın diye götürdü. sıpa gelmek istemedi. anne sen dit ben mama yicem dedi :KK70:
bugün de eşim arayıp gelmek istemiyor demiş. birkaç güne söyleriz. arkadaş istiyor o yüzden kreşe verdik diye. zaten ayını da doldurmadığı için ücret konusunda sıkıntı olmaz yani. beni mağdur ettiler demez sanıyorum.

amin sağolun. hepimiz için inş. kreşe gittiğini daha demedik. cuma günü aradı getirmediniz çocuğu diye. ben de dedim abla gelmek istemiyor. işe getirdim ben de. sinyali verdim yani ki yanımdaydı o sırada zaten. sonra izin aldım işten aklımızda ki kreşlere baktık. karar verdiğimiz kreş, arkadaşlarıyla tanışsın diye götürdü. sıpa gelmek istemedi. anne sen dit ben mama yicem dedi :KK70:
bugün de eşim arayıp gelmek istemiyor demiş. birkaç güne söyleriz. arkadaş istiyor o yüzden kreşe verdik diye. zaten ayını da doldurmadığı için ücret konusunda sıkıntı olmaz yani. beni mağdur ettiler demez sanıyorum.
siz hakettiğini verin tabi de arıza yapmasınlar
keşke oyalamadan deseydiniz
bu arada yerim o oğlunuzun laflarını maşallah :KK70:

siz hakettiğini verin tabi de arıza yapmasınlar
keşke oyalamadan deseydiniz
bu arada yerim o oğlunuzun laflarını maşallah :KK70:

evet daha yeni yeni konuştuğu için baya tatlı oluyor :) işte gönül kırmadan demeye çalışıyoruz. zaten verirken de demiştik. biraz aklı ersin günlük olayları anlatsın kreşe devam ederiz diye. şimdi birkaç güne deriz diye düşünüyorum.

ya işte kreşte de duyduğumuz olumsuzluklar için ve kötü bir kreş geçmişinden sonra bize mantıklı gelmişti eltim. hani bu kararları da inanın bir günde alan bir insan değilim. günlerce düşünüyorum uykusuzluk, baş ağrısı çekiyorum. ya aç kalıyorum ya yemeğe yöneliyorum. resmen dağılıyorum yani. ama artık büyüdü. nasıl olsa seneye kesin verecektim erkene almış olduk işte. sabah babası götürdü . önce gitmek istememiş. cuma çok sevmişti halbuki. arkadaşlarını görünce unutmuş babayı. inş iyi devam eder.
gitmek istememesi çok normal. Bunları ilk etapta her çocuk yaşıyor. alışana kadar devam eden bi süreç bu. endişelenmeyin. hissettiklerinin aynısını bir zamanlar be de yaşadığım için seni çok iyi anlıyorum. Akşamdan pazarlık ederdi yarın noluuurrrr okula gitmeyim diye bizimki.. ama şimdi haftasonu tatillerine bile tepkiliyiz. ki ben de kızımı 20 aylıkken vermiştim. ilk zamanlar alışana kadar yarım gün bıraktım. alışınca öğlen benimle gelmek istemedi, ben arkadaşlarımla uyumak istiyorum dedi ve tam güne döndük. ama gün içerisinde bazen gidip kameradan izledim, öğretmeniyle whats uptan sürekli diyalog halindeydim. hiç boş bırakmadım yani içime sinene kadar

Ben olsam asla kimseye guvenmem komsuymus eltiymis gorumceymis asla guvenemem
Bi kere bu kadinlar cocugu bakarak ona ne katiyolar nasil bi egitim veriyolar hicbisey tv karsisinda cocuk bakmak kolay bende kizimi 26 aylikken kicinda bezle krese verdim orda ogrendi herseyi evet 1.5 sene hep hasta hep antibiyotikle gezdik benle beraber krese verenler hastaliga dayanamayip aldilar kresten ama simdi hic benim kiz hsta olmuyor desem yeridir bu sene tekrar baslatanlar hala hastaliklarla ugrasiyor bagisikligi gucleniyor couklarin eskiden bizde ilkokulda hep hasta olurduk hic dusunme temiz guZel egitimi iyi bi kres arastirip krese vermelisiniz

sanırım bana en yardımcı olan bu mesajdı. sanki kreşler harika gibi yorumlar özellikle çok ilginçti. atıp gidiyor kimileri çocuklarını ondan sonra neler yaşıyorlar. ben baya evhamlı olduğum için kafam karman çormandı konu açtım. ne yazık ki ellerinden geldiğince sabote etti kimileri.
neyse sizin önerileriniz dikkate alarak yazdırdım bir kreşe inş mutlu olur yavrum. yazdırdığım kreş çok temiz öncelikle bu önemliydi benim için. inanın gittiğim kreşler toz, pislik yani ben bile 1 saat duramazdım orada. sonra temizlik ve yemek işine 2 kişi bakıyor. elleri, kıyafetleri pırıl pırıl, boneliler. bize gelen çay bardağı parlıyordu :) içeri girince sıcacıktı. kameralar çıktı. ama işte bunu hep izleyemiyoruz. villa tipiydi ormanlık bir bölgede havası mis bahçeli falan. 1 öğretmen bir stajyer bakıyor. yemek saatinde ek bir kişi daha ilgileniyordu. inş mantıklı karar vermişizdir. teşekkür ederim :KK66:
Rica ederim,dilerim memnun kalırsınız.
Yavrunuza biraz zaman tanıyın alışması için,bir süre gitmek istemeyebilir ilk zamanlar zira kötü bir kreş deneyimi yaşamış,sonra eltiniz bakmış derken sıkılınca değiştiririm algısı oluşmuş olabilir. Kamera var dediniz,en azından çocuğunuzdan olumsuz bir duyum alırsanız gidip izleyebilirsiniz geriye dönük,içiniz rahat olur.
Birde inanın evde bakılmasından kat kat iyi kreşe gitmesi. Kızım 29 aylık başladı,şu an kıtaları biliyor,sayı sayıyor,renkleri,ingilizce birçok kelimeyi öğrendi. Arkadaşları var,hepsini çok seviyor. Evde oyun kurmayi öğrendi,sıkılmadan kendi oyun kurup gayet keyifli oynuyor. Herşeyi kenara koydum,öğrenmesini kenara bıraktım,kendi yaşıtlarıyla kaliteli vakit geçiriyor. Bunu evde sağlamak inanın mümkün değil. En fazla 1 saat oyun alanına,hava güzelse parka götürebiliyoruz,geri kalan zaman kayıp. Hastalıktan korkuyorsunuz haklı olarak, ama zamanla bağışıklığıda güçlenecek emin olun. Ben kışın vitamin takviyesi ile dönüşümlü olarak bağışıklık güçlendirici şurup takviyesi yapıyorum muhakkak,daha hafif atlatıyor.
Yemek konusuda düzene girecek okul sayesinde. Kızım evde asla yemediği birçok şeyi okulda yemeye başladı. En azından dengeli bir menü var ne yiyeceğini biliyorsunuz,makarna yemiyor her gün.
Siz biraz sabırlı olup,zaman tanıyın inanın iyi bir okulsa zaman içerisinde içiniz rahat göndereceksiniz.
Hayırlısı olsun tekrardan.

X