İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

bu arada bayanlar bu kıyyafet olayı geri alınacak gibi geldi ..haberlerde yeni m.e bakanı tekrar gözden geçirilecek falan dedi.

Öncelikle herkese merhaba, ben 66 ay durumunu kapsayan velilere yılın annesiyiz diyorum :)) kendi okul dönemimde bile bukadar eziyet çekmemiştim ama karneyi alınca tüm yorgunluğum gitti hepsi 5. kızım 65 aylıktı başladığında geçen sene kreşe gittiği için yaşıtlarıyla başlasın istedim. şükür beni yanıltmadı ve üstesinden geldi. bizimkiler harfleri bitirdi. birtek j kalmıştı onuda bizler gösterdik. yazısı çok düzgün olmasada bunu önemsemiyorum nasılsa düzeltir. şimdi hızlı okuması için araştırmalar yapıyorum.hecelemeyi bırakması lazım. yinede 5 günde çok güzel yol aldık daha seri okumaya başladık. yinede tekerleme, şiir ve tombala tarzı uygulamalar dışında bir öneriniz varsa bilgi almak istiyorum.

bu arada bayanlar bu kıyyafet olayı geri alınacak gibi geldi ..haberlerde yeni m.e bakanı tekrar gözden geçirilecek falan dedi.

Geçenlerde kıyafet konusuyla ilgili, evlere form gönderilip velilere anket yapılacakmış diye duydum. formamı olsun, serbest mi diye ona göre hareket edilecekmiş. şimdiye kadar hiçbir velinin serbesti onayladığını duymadım, bende onaylamıyorum ama bizim formamız pileli etekli. yaz aylarında tşört olduğu gibi, kış aylarında da pantolon uygulaması olsa daha iyi olur. çorap çocuğun bacağını sıcak tutmuyor, üst üste giydirince çekmekte zorluk çekiyor, eteği toplayamıyor wc de yere değebiliyor. ama beli lastikli ve ayarlı bir pantolon çocuğa çok rahat olanak sağlar diye düşünüyorum. kış geldiğinden beri biz pantolon giydiriyoruz şimdilik karşı çıkan olmadı, kıyafet konusu da gündeme gelince hiç bir şey denmedi.

Oglum artik okuyor. Ogretmenimiz butun harleri bitirdi. Okurken heceliyor ama okudugunu anlıyor. Tatilde kitap okutturup anlattiriyorum. Hecelemede yavas yavas biter herhalde. Ayrica oglumcok ugrasti ama yazısı cok guzel. Neyse zorku bir dönemi bitirdik, benim için daha zordu . Cunku bir de bebek var.

gezdik oynadık ders çalıştık dolu dolu bir tatil oldu..okumadada yazmada iyiyiz..inş..ikinci donem sıkıntısız stressiz başarı dolu bir donem olur..

evet tatilde bitti oğlan okula ben işe döndük maalesef,güzel bir hafta geçirdik bizde kitaplarımız bitti.hergün 1 kitap okumamız vardı.Okumayıda hızlandırdık biraz,ikinci dönem bizler için daha rahat geçecek çünkü hemen hemen hepsi söktü okumayı görmedikleri harfleride çok güzel okuyolar oğlumun arkadaşlarındada gördüm bunu.Şimdi o harfleri gördüklerinde zaten biliyor olacakları için hiç zorlanmıcaklar eminim bu dönem çok zevkli geçicek.Sadece hızlı okuma üzerinde durmaları gerekecek.Herkese stressiz ve kolay bir yarıyıl geçirmelerini diliyorum

Doğrusu tatil bize de çok iyi geldi.Sabahları erken kalkmamak ve çocuğu erken kaldırmamak en güzeliydi.
O uyudukça ben mutlu oldum.Bizim tatil ödemiz çok gibiydi.Yaptık,bitirdik ama ben bile sıkıldım ne yalan
söyleyeyim.Hergün bir tane kitap biz de okuduk.Bence de 2.dönem daha iyi geçecek.
Çocukların çoğu okumaya geçtiler çünkü.

Son düzenleme:
mrhabalar benim ablamın kızı busene 1.sınıfa başladı d lere kadar öğrenmişler.cocuk 66 aylık yavrum karnesinde türkçesi ve matematigi 2 olurmu böyle birsey cocuk daha karne not puan ne bılmıyor 2 verilirmi ne biçim ögretmen t leri okurken ses olarak cıkartıyor dıye okurken tttalat kkk diyor diye öyle vermiş ve annesine 2.dönemde böyle ysparsa tembeller calışkanlar dıye sınıfı ikiye ayırcakmış onu tembellere gecircekmiş eee neymişş herkez düzgün okuyormuş olurmu sen büyükküçük karıstır buyukler okusun kucuklerle kıyasla... ögretmenın cahılıde oluyormuş bizde gectık gecen sene bu yollardan benim kızımda zorlandı ama karnesı 5 dı 2 olurmuu yaa sikayet edın dıyorum yok eşinin teyzesının ogluymus falanda fılan bana göster o ögretmenı bı bogayım dedım göremedım

Son düzenleme:

geçtigimiz sene ana okulundaki benim oglanla okuyan arkadasının annesini gördüm..hemen karne muhabbetine girdik zaten türkçe matamatik 1 gelmiş çok üzüldümm bugun hiç alkımdan çıkmadı nasıl 1 vermiş ogretmen anlamadım :S tamam dersleri kötü olabilirde en azından 3 verip annesine bak ben üç verdim ama basarısız bir ogrenci çok desteklemen gerekiyor falan filan deseymiş..klarnede 1 görmek çalışacagı varsa calıştırmaz enerjisi düşer insanın ne bilim:s çok üzüldüm çokkkkk kadın çok ezildi konuşurkende :S senin oglanın karnesi nasıl deyince hepsi 5 dedim ama söyleme utandım..ögretmen çok önemli çoçukların başarısında .birinci sınıftada 1- 2 verilmez be kardesim .bugunki muhabbettin hala etkisindeyken simdi senin yazıyıda gördüm offf (allah yardımcılarırı olsun çoçuklarımızın iyi insanlarla karşılastırsın zehin açıklıgı versin

süt verdilermi kızlar tv de bu gun dagıtmaya başladıklarını söyledi...formu ben kabul ettim zaten ana okulundada kabul etmiştikk zehirlenme vakası falan olmaştı bizde.:)

Haribo güzel okuyor derken tüm harleri tanıyormı ..biz alfabede y harfindeyiz..bu zanana kadar ogrendigi harferde ı-m falan takılıyor.ogrendiginiz harlerle ilgili metinlerde talılıyor:Skeske bizde bitirseydik harleri rahat ederik bu dönem ..simdi sizde nasıl olur acaba sadece seri okumaları için sürekli kitap falan mı okutur acaba..matamatikte nerdesiniz

öğretmen tüm harfleri bitirmedi daha b ye geçtik dün ama benimki söktü okumayı hikaye kitaplarınıda bitirdik ya hızla ilerledi,bi tek ğ de takılıp ağlıyordu okuyamıyorum diye onuda biz öğrettik tabi sadece okunuşunu.Bende şaşırdım ama birden başladı okumaya tatilde.Görmedikleri harflerin sadece yazılışını bilmiyor ama okuyor.dün b bin yazılışını öğrenmişler.Benimde sıkıntım hepsini okuyor fakat uzun cümlelerde çok yavaş bazende karıştırıyo artık bu dönem içinde onuda halledicez inşallah.Oğlumun arkadaşı gelmişti evimizin karşısında tabeleda şarküteri yazısını pat diye okudu çocuk bundan 1 ay önceydi ben çok şaşırmıştım.Ş ve Ü yü görmedikleri halde.Bizim öğretmen geçen dönem toplantıda 2.dönem hızlı okumaya ağırlık vericez dedi.Matematiktede basit toplama çıkarma ama 2 şer olarak 100 kadar sayma yüzden geri sayma onları bitirdik,herhalde bu dönem çiftli rakamlarla toplama çıkarmaya geçer diye düşünüyorum ama ben zaten gösteriyorum öğretmenden önce çünkü küçükler var haklı olarak biraz ağır ilerliyor..

Öğretmenimiz okuma yarışması yapacakmış 2 gününüz var bol bol kitap okuyun demiş,sadece pazartesi günleri çok ödev geliyo onun dışında sadece okuma veriyor hergün bir kitapla geliyo oğlum lafonten masallarından veriyo hergün 16 sayfa ama çabuk okuyo artık biraz daha dolayısıyla oynamayada zaman kalıyo,sıkılmıyo.Z harfindeler şu anda.Sizlerde durum nasıl?

Bir süredir netim arızalıydı giremedim ikinci dönem herkese hayırlı olsun.karnemizin hepsi 5 sadece okul uyum diye bir bölüm var orada çok iyi yerine iyi olarak işaretlemiş öğretmeni.ama inşallah bu dönem onuda düzelticez hergün konuşuyorum kendisiyle sınıf içinde şöyle davranılır falan diye ama benim kuduruk oğlum buarakar sınıfta iyiymiş ama şimdi servisten şikayetler başladı kızların anaları şikayet etmiş bizimki saçlarını falan çekiyomuş allahım bu çocuk nezaman uslancak bi tarafı düzeltsek bitaraftan bişey duyuyorum çok muzur neyseki okuma ve yazmada iyi gidiyoruz henüz ı sesini işliyolar ama benimki olayı kavramış artık işlemedikleri harfleride okuyabiliyor hem elyazı hem düz yazı okutuyor öğretmen.Şuan için heceliyoruz birden söyleyemiyor harfleri şu şekilde tı a yani ta falan diye sesli şekilde okuyup kelimeyi öyle söylüyor içinden okuyup dışarı düzgün okusa daha iyi olcak ozamanda bekliyor gibi oluyor.. valla bizde durumlar böyle

şuan sınıf seviyeleri olarak 4. grubun içinde olmaları gerekiyor elat inorm ukıysd öbüşzç ileriye giden varsa sınıfı çok iyidir bütün harfleri bitiren de var bu bir kıyas olmaz her zaman söylüyorum çocuk zaten 4. grupta okumaya başlar

biz şuan 3.gurubun içindeyiz dün itibariyle s sesine geçtiler.oğlum 4.guruptaki sesleride tanıyor fakat bütün guruplar dahil olmak üzere heceleyerek okuyor öğretmenimiz hece yapmadan okumalarını istiyor dün oğlum bir metin okumak istemiş öğretmeni biliyorum okuyabilirsin fakat hece yapmadan okumalısın yarın o metni okutucam sana demiş.Hece yapmadan nasıl okutabilirim acaba belli bir yöntem falan varmı bildiğiniz paylaşırmısınız lütfen..Birde bir metni bir kereden fazla okumak istemiyor çabuk sıkılıyor okumaktan çok güzel hikaye kitapları aldık resmi çok yazıları az yinede sonunu merak etmiyor baş sayfalarından 3 sayfa okuyup ertesi güne bırakıyor çok sıkıldı acaba anlamadımki yada diğer çocuklarda aynımı acaba?

Henüz 1. sınıfa giden bir çocuğum yok fakat aynı zamanda 1. sınıfa devam eden 42 çocuğum var..
Bu sene 1. sınıfları aldım ve 42 öğrencim var.Paylaşımlarınızı öğretmen gözüyle takipteyim efendim :)

mrb kızlar bızımde karnemız hepsı 5 :) okumada b harfındeyız sukur guzel okuyor o okudukca ben sevıncten cıldırıyorum :)))

canım bız z harfındeyız masallah heemn kapıyorlar ve guzel okuyorlar yazımızıda baya bı duzelttık :))

hızlı okuma ıcın bızım kullandıgımız zambagın hızlı okuma dergılerı var onları kullanıyoruz hem okulda hem evde

nihayet seslerimizin hepsi bitti,ama bende bittim,hergün sesleri çocuklar rahat duysun diye boğaz kalmadı.Bundan sonra bol bol tekerleme ve şiir okuyacağız,okumalarını hızlandıracağız,ama malesef 2007 li çocuklarımın algı düzeyi çok düşük ve daha kötüsü 2.dönem oldu hala altına yapanlar,kusanlar ,öğretmenlikten bıktım bu sene,daha önce bu duyguyu yaşamamıştım ama resmen yıldırdılar bizi,umarım bu hatadan dönülür ve yaşı küçük olanlar okula alınmaktan vazgeçilir..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…