İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

yaleli, haziran 2009 doğumlu bir oğlum var şu anda kreşe gidiyor babasıyla karar vermekte zorlanıyoruz eylül ayında anasınıfına başlatalım mı yoksa bir sene bekleyelim mi diye. Bazı öğretmen arkadaşlarım müfredatın hafif olduğunu 64 aylık olduğunda okula başlamasının doğru olacağını söylüyor ancak ben çocuğuma pek kıyamıyorum çok küçük olduğunu büyükler arasında ezilebilceğini düşünüyorum. Diğer taraftan bir sene sonra giderse de küçüklerle sıkılabilir mi diye endişe ediyorum. Büyük ve küçük çocukları aynı sınıfta okutan bir öğretmen olarak fikirlerini paylaşırsan çok sevinirim.

Bütün harfleri bitirdik artık,bundan sonra hızlı okumaya ağırlık verilecek.Türkçe 2 kitabına geçtik akşam baktımda şöyle kitap genelde düz yazı ve uzun uzun paragraflar var.Benimki genelde hep el yazısı hikaye kitapları okumak istiyor düz yazı olanları pek istemiyordu.Bu vesileyle düz yazıyıda okumaya başlıcaklar sevindim,aslında düz yazıyıda güzel okuyor ama el yazısını daha hızlı okuyor.Türkçe performans ödevimiz vardı görgü ve nezaket kuralları diye afiş yaptık resimlerin altına kendi el yazısıyla yazdı güzel oldu,not vericekmiş bundan öğretmenimiz bakalım.

bizimde birtek j harfi kaldı onuda bugün verir heralde ama benimkide 1.dönemin sonlarına doğru okumayı söktü.öğrenmediği harfleride okuyabiliyordu.öğretmenimiz hikaye kitabı veriyor hergün 16 sayfalık ama aynı zamanda ödevde veriyor oyüzden okumaları yetiştiremiyoruz bütün kitabı bitiremiyoruz biraazcık okumaya ağırlık verse iyi olucak.birde artık tekerleme falan yazdırıyormuş öğretmen ,gerçi benimki defterine yazmamış, tahtaya kaldırmış öğretmen okumuş ezberlemiş hemen nasılsa.ama gerçekten şu ödevler inşallah biraz azalırda bizde rahat ederiz çocuklarda

Arkadaşlar icinizde cocugu atasehir okyanus kolejine giden veli var mi? Veya bu okul hakkinda bilgi sahibi olan varmi?

bizimde birtek j harfi kaldı onuda bugün verir heralde ama benimkide 1.dönemin sonlarına doğru okumayı söktü.öğrenmediği harfleride okuyabiliyordu.öğretmenimiz hikaye kitabı veriyor hergün 16 sayfalık ama aynı zamanda ödevde veriyor oyüzden okumaları yetiştiremiyoruz bütün kitabı bitiremiyoruz biraazcık okumaya ağırlık verse iyi olucak.birde artık tekerleme falan yazdırıyormuş öğretmen ,gerçi benimki defterine yazmamış, tahtaya kaldırmış öğretmen okumuş ezberlemiş hemen nasılsa.ama gerçekten şu ödevler inşallah biraz azalırda bizde rahat ederiz çocuklarda

Bizimde her akşam lafonten masallarından kitapla geliyo okuldan,öğretmen veriyomuş.Ben akşamları okutuyorum birde ertesi sabah anneannesine gidince okusun diye tembihliyorum,okula gitmeden okuyo bi sefer daha.Dün internetten hızlı okuma diye arattım bayağı bi cümle kalıpları tekerleme şeklinde yazılar var çıktısını aldım akşam onlardanda okuttum akşamları devamlı okutucam o cümle kalıplarını,faydası oluyo hızlanmaları konusunda gerçi bizim öğretmende gönderiyor öyle sayfalar ama az nette bayağı var.

kızlar ya oglum okumayı ve ders yapmayı hıc sevmıyor napıcam hep zorla yaptırıyorum

kızlar ya oglum okumayı ve ders yapmayı hıc sevmıyor napıcam hep zorla yaptırıyorum

Yanlış hatırlamıyorsam sizin oğlunuz küçük başlıyanlardan,daha oyun çocuğu dersle ilgili sıkıntı yaşamanız doğal ama çok zorlamayın bence ilerisi için sıkıntı olmasın.Ödüller koyun dersten sonra küçük küçük motive edici şeyler.Aferin süpersin sen zaten bunları çok güzel yapıyosun,senin için bunlar neki gibi....Haftasonları için ödül koyun.Alışana kadar böyle gidecek...

bizde de aynı sorunlar var duygusal gelişimi eksik çocuklar var kolay gelsin
nihayet seslerimizin hepsi bitti,ama bende bittim,hergün sesleri çocuklar rahat duysun diye boğaz kalmadı.Bundan sonra bol bol tekerleme ve şiir okuyacağız,okumalarını hızlandıracağız,ama malesef 2007 li çocuklarımın algı düzeyi çok düşük ve daha kötüsü 2.dönem oldu hala altına yapanlar,kusanlar ,öğretmenlikten bıktım bu sene,daha önce bu duyguyu yaşamamıştım ama resmen yıldırdılar bizi,umarım bu hatadan dönülür ve yaşı küçük olanlar okula alınmaktan vazgeçilir..

selam anneler,öğretmenler

çocuklarınız dakikada kaç kelime okuyorlar acaba

iyi denilebilmesi için kaç kelime yeterlidir

okuma yarışı yapıldı mı hiç

bizim sınıfta bir kere yapıldı ve öğretmen 20 kelimeden fazla okuyanları tebrik ediyorum demiş

sizde durumlar nedir öğrenmek istedim :26:

selam anneler,öğretmenler

çocuklarınız dakikada kaç kelime okuyorlar acaba

iyi denilebilmesi için kaç kelime yeterlidir

okuma yarışı yapıldı mı hiç

bizim sınıfta bir kere yapıldı ve öğretmen 20 kelimeden fazla okuyanları tebrik ediyorum demiş

sizde durumlar nedir öğrenmek istedim :26:

benim oğlan ilkokul hazırlık sınıfına gidiyor sadece harfleri tanıttılar. fakat kendisi okumayı söktü pek çok şeyi okuyabiliyor. önümüzdeki sene ilkokula başlayacak çok sıkılır mı ne dersiniz

benim oğlan ilkokul hazırlık sınıfına gidiyor sadece harfleri tanıttılar. fakat kendisi okumayı söktü pek çok şeyi okuyabiliyor. önümüzdeki sene ilkokula başlayacak çok sıkılır mı ne dersiniz

sıkılacağını sanmıyorum çünkü okumakla yazmayı öğrenmek çok farklıymış

benim oğlum da geçen yıl okumayı öğrenmişti bu yıl okula başladığında biliyordu

sadece ilk 1-2 ay çizgi çalışmalarını yapmak istemiyordu harflere geçince sıkıntımız kalmadı:KK64::KK64:

yaleli, haziran 2009 doğumlu bir oğlum var şu anda kreşe gidiyor babasıyla karar vermekte zorlanıyoruz eylül ayında anasınıfına başlatalım mı yoksa bir sene bekleyelim mi diye. Bazı öğretmen arkadaşlarım müfredatın hafif olduğunu 64 aylık olduğunda okula başlamasının doğru olacağını söylüyor ancak ben çocuğuma pek kıyamıyorum çok küçük olduğunu büyükler arasında ezilebilceğini düşünüyorum. Diğer taraftan bir sene sonra giderse de küçüklerle sıkılabilir mi diye endişe ediyorum. Büyük ve küçük çocukları aynı sınıfta okutan bir öğretmen olarak fikirlerini paylaşırsan çok sevinirim.

öneren öğretmen arkadaşlarınız bu sene 1. sınıf öğretmenliği mi yapıyorlar merak ettim?

çocuğun gelişimi önemli ama 64 aylıksa acele etmeye ne gerek var.

oyun çocuğu onlar

ayrıca çocuğa göre değişmekle beraber büyük çocuk iletişimde, arkadaşlık kurmada daha başarılı.

Benim kızım geçen sene kreşe gitmişti, bu sene okullar açıldığında 65 aylıktı, bende kızıma kıyamamıştım anasınıfına göndermeye karar verdim, pazartesi okullar açıldı sınıfa bir girdimki kızıma göre hem davranışları hemde yapıları çok küçüktü diğer çocukların. 2 tanesinin yaşlarını sordum, biri kızımdan 3 gün diğeride 25 gün küçüktü. 1 ay için çocuğumu yakmak istemedim açıkçası şimdi yaşıtlarıyla birlikte 1. sınıfta, ve sınıftaki en başarılı 2 öğrenciden biride benim kızım. ayrıca zaten kreşe gidiyormuş, birde anasınıfına gidecek, okulun ilk zamanlarıda zaten anasınıfı gibi geçiyor çocuk 3 sene anasınıfı okumuş gibi olacak, kızım boyama ve çizgi çalışması yapmaktan bıkmıştı, harflere geçince dahada sevdi.kızımdan 6 ay büyük öğrencilerde var sınıfta, anasınıfına gittiği halde zorluk çeken geç öğrenen,şuan kızımın sıra arkadaşı harfleri tekrar görüyor okuyamıyor,tabi ailenin rolü çok etkili çocukta. çocuğunun yapısını en iyi sen bilirsin ama bence 1. sınıfa başlasın.

Çocukların öğrenme ve okula hazıroluşluk düzeyleri farklıdır. her çocuğun gelişimi ve öğrenme isteği farklı olacağından yaştan ziyade çocuğun ilgi isteğinin yanında okula başlarsa mutlu olur mu olmaz mı. Bu öncelik olmalıdır. yoksa 60 aylık çocuklar bile büyüklerinden başarılı olur önemli olan mutlu olması ve ezilmemesi. ilerki yıllarda okuldan soğumamasıdır.mstm

1.Sınıf anneleri ödevler nasıl gidiyor,hiç kimseden ses seda yok ben yazim bari dedim.Sizlerdede performans ödevleri varmı?öğretmenimiz matematik performans ödevi olarak çeşitli materyallerle örüntü verdi.Allahtan şu internet var,ne yaratıcılıklar var kopya çekiyosun.,tabi benim gibi herkes bide bakmışız ödevler aynı:KK1::KK1:artık çok güzel okuyorlar,düz yazıyada alıştı benimkisi,akıcı bi şekilde okuyo.okulda haftasonu satranç kursu açıldı,ona yazdırdık bakalım şimdilik hevesli gidiyor.Ben çok istiyorum satranç öğrenmesini.

Merhaba arkadaşlar biraz canım sıkkın dün oğlumun durumunu sormak için öğretmenle konuştum yazmada problem yok bakmadan yazıyor ama bir metin okuması gerektiğnde heceleme yapıyor akıcı okuması için o metni 3 defa falan okuması gerekiyor ilk etepta akıcı okuyamıyor öğretmen tahtaya kaldırıp bir şey okutda sesi hiç çıkmıyomuş utanıyomuş kendisi okadar hareketli ve dışa dönük bir çocuk ama arkadaşlarının önünde yüksek sesle okumaya gelince yok.Öğretmeni kendine güveni eksik diyor sinir oldum napcaz sizde de böyle durum varmı acaba?güven açığını nasıl kapatabiliriz acaba?..

Merhaba arkadaşlar biraz canım sıkkın dün oğlumun durumunu sormak için öğretmenle konuştum yazmada problem yok bakmadan yazıyor ama bir metin okuması gerektiğnde heceleme yapıyor akıcı okuması için o metni 3 defa falan okuması gerekiyor ilk etepta akıcı okuyamıyor öğretmen tahtaya kaldırıp bir şey okutda sesi hiç çıkmıyomuş utanıyomuş kendisi okadar hareketli ve dışa dönük bir çocuk ama arkadaşlarının önünde yüksek sesle okumaya gelince yok.Öğretmeni kendine güveni eksik diyor sinir oldum napcaz sizde de böyle durum varmı acaba?güven açığını nasıl kapatabiliriz acaba?..

Öğretmeniniz hızlı okuma metinleri vermiyormu akşamları?bize her akşam geliyo,gelmiyosada internetten çıkartın düz yazılı olanlarıda var el yazısıda.Her akşam okutun mutlaka,tekerleme gibi oluyo metinler zaten çok faydasını görürsünüz.şu anda akıcı okuyamadığı için güven eksikliği yaşıyodur buda geçici bir durumdur hızlandıkça güveni yerine gelicektir mutlaka.bir metin gönderdiğinde 5 defa okunsun diye not düşüyo mutlaka öğretmenimiz,üstünde durup sık okuturusanız kısa süre sonra problem çözülecektir, görüceksiniz:KK34:

o gün hangi harfi işlemişlerse onunla iligili bir sayfa metin geliyor 3-4 kere okuyunca sıkıntı düzeliyor ama ilk okumada akıcı okuma olmuyor eve akşamları gelen metinler 1 dosya kağıdı uzun cümleler hikaye gibi yani kısa tekerleme tarzı metinler değil..

X