çeyiz yardımı ile başlık açan benim lütfen inanmayanlar okusun

çeyiz serme işini dedikodu aracı yapmak yerine toplumsal dayanışma örneğine çevirse insanlar bu sorunlar olmaz, ayşe teyze gelcek o yok bu yok, şusu eksik busu eksik dicek sende buna mı üzülceksin mahçup olacaksın, o ayşe teyzeler akıllı olsunlarda düğününde hediye olarak getirsinler sana eksiklerini

açıkçası ben burda bu kadar insanın dolandırıcı vb suçlamalarına maruz kalacağıma kaynanamın dırdırını çekerim daha iyi
ne olmuş canım yoksa yok oda halden anlasın oğlunun 80 binlik borcunu halletsin önce bunlara takılacağına

kaynanası çeyiz sıkıntısı olduğunu bilse, çeyiz serelim diye ısrar edip dururmu..

Çeyiz sıkıntısı olduğunu bilmiyorsa da direkt bildirecek o zaman.
Ben çeyiz sermek istemiyorum çünkü eksiklerim var. Bir kişi demez,
iki kişi demez ama üçüncü kişi bir laf eder, düğün öncesi kendime
dert istemem.

Ayrıca bizim şimdilerde neyi eksik, neyi fazla diye görüp dedikodu
yaptığımız bu çeyiz serme adeti aslında kızın eksiğini görüp ona
uygun hediye almayı, hazırlamayı sağlamak içindir. Kişiler çeyizi görür,
aralarında konuşup alacakları, hediye edecekleri şeyi pay ederler.
Böylece herkes aynı şeyi almamış olur hem de çiftin ev kurmasına
katkı sağlarlar.

söyledim kızım ne varsa serelim diyor ama biliyorum yüzüme gülüp arkamdan dedikodu yapılcak dedikoducu akrabaları çok biliyorum hespsini anlattı nişanlım neyse kulaklarımı tıkacam artık yapcak bişi yok ama kendimi bili,yorum çok üzülcem ben sadece kullanmadığı eşyası olan varsa vermek isterse diye yazdım ama evet bu bu iş burda olmamayack anladıdımmm

en azından dün geceki ve bi önceki geceki şahıslar, gelip görseler kızın kaçmadığını yalan söylemediğini..o bile yeter sanırım bu kızcağıza... gıyabında neler neler konuşuldu hakaretvari çok şeyler söylendi, kaçtı denildi yalancı denildi kandırıyor denildi...gelip de görseler kaçmadığını hala kendini ifade etmeye çalıştığını, o bile yetecek sanırım bu kıza....

yardım konusu suistimale o kadar açık bir konu ki insanların yorumlarını anlayışla karşılaman lazım, ben diğer konunu okumadım bu konudan bişeyler çıkarmaya çalıştım ve arkadaşlara katılıyorum, yok demek ayıp değil, çeyiz kavramı da çok ucu açık bazı arkadaşlarım iğneden ipliğe herşeylerini aldılar, fırın süpürge vs dahil, bazılarıda havlu nevresim vs o tarz şeyleri aldılar çeyiz budur dediler gerisine karışmadılar, herkes adet adet diyoya bizde de adet böyle de çık işin içinden, ya da nişanlın konuşsun anasıyla bu kadar laf yemene değer mi yani

sana inanlar inandı ve yardım yapmak isteyen kişi yapacaktır zaten canım... olumsuz yorumlardan etkilenip yardımından vazgeçenlerde artık ne diyelim canları sağolsun...

bütün yazılanları baştan sona kadar okumaya çalıştım inanın ama bir yerden sonra daraldım ve okuyamadım..o kadar uzun ve noktasız ki..buhran geçiricem sandım,başı döndü

ilk konunuzu bilmiyorum,ne ile suçlandığınızı da bilmiyorum..ancak sırf k.valideniz istiyor diye herhangi bir forum aracılığıyla çeyiz toplamak bana çok mantıksız geldi.üstelik kullanmadığınız ya da eskiyen şeyleriniz gibi bişey demişsiniz..benim bildiğim çeyiz yeni olur,hiç kullanılmamış olur.çeyiz konuusnda gözü bu kadar dönen k.valideniz kullanılmış çeyizleri görünce daha beter çıldırmaz mı sizce?

ve şimdiden çeyiz konusunda bile sizi bu kadar baskı altına almışken ileride her istediğini de çok kolay yaptırcak demek ki.

bu konuda tamamen katılıyorum size, ben konyalıyım ve has konyalı ailelerde kızın çeyizi sadece sandığın içindekilerdir...
hatta adı üstünde yorgan kaplaması diye bi eğlence yaparlar düğünden önce kızın evinde...sandığı açılır örtü havlu ne varsa gösterilir...sonra sandık oğlan evine gider..bütün çeyiz işlemi bu kadardır..gerisi oğlan evine kalmış... ama son zamanlarda bu durum değişiyor mobilyalar ortadan bölüşülüyor veya çeyiz olayı baya abartılıyor....yani sizinde dediğiniz gibi adetlere göre hareket ediliyor... çoğu kişide bizde adet böyle diyebiliyor...

canım gülsünler o onların kötü niyeti ne olmuş yani yeni evlenen herkes sıkıntıya giriyor her şey masraf beyaz eşyasından yüzüğüne taktığın kurdelaya kadar herkes villaları mı gelin gitmiş benim annem bu aralar bir çeyize gitmişti kız hemşire çocuk atanamamış öğretmen diyor ki doğru düzgün hiç bir şeyleri yoktu ama kızında çocuğunda yüzü gülüyormuş gelenleri o kadar sıcak karşılamışlar ki annemin o kadar hoşuna gitmiş ki bak demek ki herkes kötü konuşacak diye bir şey yok kötü niyetlilerde yarın bir gün evlat evericek onlarında sizin yaptığınızın yarısını bile yapamayacağını görünce sadece çenelerinin çalıştığını icraatin olmadığını anlarsın elinde olanlarla yap gitsin kulağını kapat bu kadar alıngan olma mutluluğuna bak yokluk ayıp değil utanılacak bir şey hiç değil

Kendini biliyorsun madem, burada söylenenlere kulak tıkama...
Üzülmek kendi elinde olan birşey, sakın huyum böyle deme.
İnsanların seni üzmesine izin verirsen tabi ki üzülürsün. Gelsin
yapsınlar dedikodu. Kaldı ki hiç çeyizi bile olmayabilir. İnsanlık
hali. Senin ne yaşadığını biliyorlar mı ki de yorum yapıyorlar?

Benim elinde büyüdüğümüz diyebileceğim komşum yaptı dedikodu
denen o şeyi. Süslü püslü, fırfırlı, dantelli, hiç kullanmayacağım yatak
örtüsü almadım diye. Dantel kenarları olan havlularım yok diye... Ama
zerre umrumda olmadı. Benim evim, benim eşyam . Kimi ilgilendirir. Lafımı
da sakınmam. Çalışıyorum ben, öyle örtüleri temiz tutacak, o dantelleri
yıkayıp ütüleyecek vaktim olmayacak. O komşum mu gelip yapacak bu işleri?
Tabiki de hayır... E o zaman ona vazife değil eksikliği.

hakkaten yatak örtüsü denen zımbırtı bi kere örtülüyormu acaba yataklara..boş boş bekliyor dolapta..
size o kadının dediği ilk şey şudur eminim...aaaa bi tane dantelli havlusu yok, hiç olurmu dantelsiz havlu, bu yaşa kadar oturup öremezmiydi? kesin bunu demiştir... bütün dantelli havlularım sandık da bekçilik yapıyor benimkiler...

Çevremdeki insanlara göre en demode telefon benim elimdeki. Dalga geçenler oluyor ama benim umrumda bile değil. İstediğim insana ulaşabiliyor muyum tamamdır o zaman. Cartı curtu olmuş olmamış beni ilgilendirmez. Belki benim de kapsamlı bir telefon alma imkanım var ama insanların ne dediğini takmıyorum. İnsanlar arkamdan ne der düşüncesiyle yaşamak çok saçma. Teyzem koskoca profesör ama onun da elindeki telefon 1100. Sanki alma imkanı mı yok? Sadece başkalarını düşünerek yaşamıyoruz, kendimiz için yaşıyoruz !

.

Aynen öyle, annemin yıllardır komşusu üstelik bu insan.
Anneme yüklendi, ayıp yani hiç mi yapmadın bunca yıl gibi
birşeyler söyledi ki canım annecim yaptı sağolsun ama
dantelli havlu sevmiyorum diye almadım. Ama cevabını da verdim
tabi. Benim annemin gözleri, milletin elinin kirinden kıymetli dedim.

Cevabı verip rahatlıyorum ve kafama takmıyorum. O kişiyi öyle
kabul ettik biz zaten ama dediğim gibi lafımı esirgemem.

evlilik artık amacından tamamen saptı dert hayat birleştirme değil şunun ne kadar çeyizi var ne kadar altın takıldı kaç kişi ağırlandı tamamen güç gösterisi

canım sen kalbini ne kadar temiz tutarsan tut belli insanların inanmayacağı kızcağıza...haybeden konuşmak kolay,bi arkadaş için dua etmiştim burdaki hala laf sayanlar için de söylüyorum...
"Allah halden anlamayanları,halden anlayacakları hallere düşürsün"
günahtır ya,bir insan evladıyla bu kadar dalga geçilmesi yazıktır,kız utana sıkıla istemiş zaten... sizce tefal'in iyi bir marka olduğunu bu kız bilmiyo mu?sizce eğer kötü niyetliyse niye tefal ütüm var diye resmini koysun,her gelene eyvallah derdi...
ama işte kötü niyet kötü kalp her denizi bulandırır...

Sana inanmayanlardan biri de ben olduğum için yazını sonuna kadar okudum.. Aklıma takılan şeyleri yazıyorum cevaplarsan sevinirim..

- Neden yasak olmasına rağmen bu konuyu 3.kez açtın? Konun kapatıldı, başka biri seninle ilgili konu açtı orada da sağolsun arkadaşın seni aratmadı sürekli sanki seni tanıyor gibi ihtiyacı var, o bunu bunun için dedi vs.. O arkadaşın karışması da sana inanmamızı engelledi çünkü o da herkes gibi seni forumdan tanıdı bu kadar olaya karışmamalıydı ki hala karışıyor. Herkes sadece kendi görüşünü yazsın tanımadığınız kişilere kefil de olmayın, avukatlığını da yapmayın.

- Eşinin maaşı iyi bence de ama sonuçta o borcu da siz yaptınız neden sanki başka biri yapmış gibi konuşuyorsunuz anlamadım. 2 milyarlık geliriniz varsa 2 milyar harcayın bilemedin 3 milyar harcayın. 80 milyar az para değil..

-Burada kimse size dilenci, dolandırıcı falan demedi lütfen insanların günahını almayın.

- Kayınvalideniz madem sizin bu çeyiz yoksunluğu durumunu küçümseyecek maddiyatta bir insan neden bu kadar borcunuz var? Ve nişanlınızın ailesi sizi tanımıyor mu yani durumunuzu bilmiyor mu?

- 3 tencere 3 tabak 3 çatalsa tek derdin hemen ben göndereceğim. İnanmadık diye kalpsiz, insafsız olduysak. Sizde fritöz istediğiniz için uçarı ve bencilsiniz o zaman arkadaşım

- Deseniz ki evimizde eşya yok evleniyruz zor durumdyız herkes yardım eder elinde olanı esirgemezdi siz orada kayınvalidem gelecek mahcup olmak istemiyorum diyorsunuz hala..

- Evinde bilgisayar olmayan da var sokakta yatanda..

- Kusura bakma sen duygu sömürüsü yapıyorsun bunu isteklerin açısından demiyorum. Herkes konu açıyor herkes yanlış anlamalara maruz kalıyor. Hepimiz isyan edelim o zaman lanet okuyalım birbirimize.. Kim günahını alıyorsa Allaha havale ediyorsun öyle mi burası herkese açık bir forum canım arkadaşım sende 2 gün önce o kadar tutarsız cevaplar verdin ki sana inanan bile inanmaya dönüştü hala kafam dalgındı kendimi yanlış anlattım durum bu diyeceğine milletin tepkisini çekmeye çalışıyorsun

- Şimdi sen kalkıp gene vicdansızsınız, ön yargılısınız diyebiliyorsun yani. Hani net üzerinden kimse kimseyi tanıyamazdı işine geldiği gibi herkes..

- 300 tllik ütü ve fritöz olayına da değinseydin keşke onları unutmuşsun..

- Biz senden ne eşinin nerede çalıştığını, ne senin kimliğini istedik. Ben açıkcası inandıracak bir yazı bekledim ama eskisinden daha foss.. Anca inanmayanları yerden yere vurmşsun. Senin yerinde olsam durumu kısa öz anlatır inanan inanmayan herkese teşekkürler derim nedir bu ya bir küfür etmediğin kalmış sanki 40 yıllık ahbabız sana inanmak zorundayız..

- 2 milyar eşinin maaşı artı senin maaşın bence 300e o çeyiz tamamen eksiksiz alınır bende geçen gün arkadaşımı nişanlandırdık ve o 320ye halletmişti ne ararsan da vardı evinde tencere takımıydı tabağıydı borcamıydı.. bursanın çok pahalı bir şehir olduğunu sanmam 3-5 değişir belki fiyatlar

- İnşallah da ben yanılıyorumdur sen haklı çıkarsın...

evet işte benim demek istediğim bu. Kendin için yaşa.

Didinmiş, uğraşmış, kendince birşeyler yapmışsın ki eminim elinden
gelenin en iyisidir bu. Başkasının laf etmesine izin verme. Keyfini
de kimse için kaçırma. Dünya malı sonuçta. Rabbim eksik olan herşeyin
kat kat fazlasını huzur olarak versin inşallah.

Bir de konu sahibine inanıyorum ben, yalan söylediğini düşünmüyorum.
Tüm cevaplarımı o yönde verdim zaten.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…