Calismadigimi dusunen is arkadaslarinin pasif agresif tripleriyle nasil basa cikarim?

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.703
11.877
Merhaba arkadaslar,

Son zamanlarda boyle durumlar oldu size danismak istiyorum. Burada bircok arkadasim belki eski konularimi hatirliyordur. Bir multeci kampinda calisiyorum. Normalde caliskan bir insanimdir, hic oyle 9-6 calisan, ogle yemeklerine giden filan biri olmadim. Sabah 7 bucukta kampa giden otobuse binerim, ogle arasi vermeden calisirim, 5 bucukta ofise gelirim, ofiste de calisirim, aksam yorgun argin eve donerim. Is veren yardim isteyen kimseyi reddetmem. Ofiste rapor yazma isini kimse sevmez, benim yazma becerilerim iyidir, genelde raporlari hep ben yazarim. Performans degerlendirmelerinde de hep cok iyi puanlar alirim.

Tek kusurum bazen ise gec kaliyorum veya ne bileyim bazi gunler konsantrasyonum cok iyi olmuyor, butun gun hicbir sey yapamiyorum, donem donem boyle olabiliyor. Dikkat eksikligim var ilac kullaniyorum ondan hani biraz savruk zamanlarim olabiliyor. Ama telafi etmeye calisiyorum genelde sonrasinda.

Simdi bizim calistigimiz multeci kampinda su an olaganustu bir durum var (gerci ne zaman yok ki). Multecilerin ulkesinde diktator kovidden oldu, yerine daha ilimli bir baskan geldi, su an kampta binlerce multeci ulkesine geri donmek istiyor. Biz de gonullu geri gonderme programi baslattik, ama her hafta yaklasik 1000 kisi otobuslerle gittigi icin cilgin bir tempo var. Kampta sabahlaniyor her hafta. Herkes deli gibi calisiyor.

Ben de bu donemde biraz yorgunum, birikmis bir yorgunluk var. 1 senedir Turkiye'ye gidemedim. Elimdeki isleri agirdan aldim, bu hafta kampa gitmedim mesela islerim bitmedigi icin ofisten calistim, normalde 2 saatte bitecek raporu 2 gun yazamadim filan. Konstantre olmam zorlasti. Mesela su an oldugu gibi isimi yapmayip KK'da takildim. Cunku biraz tikandim yani icimden gelmiyor hicbir sey yapmak. Bu yuzden en yakin calistigim kisi bana inanilmaz bir pasif agresyon yapmaya basladi. Normalde kendisine cok yardimci olurum ama yani hatta gec verdigim raporlar icin de kusura bakma filan dedim, ama nedense su aralar "BAZILARIMIZ CALISIYOR CUNKU!!!111!!!!!" modunda yaklasiyor bana.

Ben bundan cok rahatsiz oluyorum. Vicdanen ve herkes arkamdan konusuyormus, "En buyuk kk da kampa mampa gitmedi bu hafta oooh" diyormus gibime geliyor. Bu arada 18 Ekim'de Turkiye'ye direkt ucus oldugunu gordum. Benim normalde 40 kusur is gunu birikmis iznim vardi (zor bir bolge oldugu icin ayda 2,5 gun iznim var) ve 10 gunu filan yandi cunku izin alamadim 30 gunden fazla izin biriktiremiyoruz. Kisin karantina daha sikilasir ve hic gidemem diye korkuyorum. Bir de Kongo'da veya Burkina Faso'da en dandik Ebolanin silahli catismalarin oldugu bolgelerde ise girme olasiligim var, ondan once bir izin almam lazim. Ama su an ofiste calisan eksik, mesela benim takim arkadasim dogum izninde, digeri zaten bana surekli trip atan kadin. Bir de mesela Liberyali bir arkadas var o da 8 aydir izin alamiyor cocugunu gormedi ve o da deli gibi calisiyor. Yine Ingiliz bir doktor arkadas var o da yaklasik 8 aydir colugunu cocugunu gormeden etmeden kamptaki kovidli hastalarla ugrasiyor, yani "1 senedir eve gidemedim " desem "Kimse gidemedi???" derler. Yani yuzume demezler belki ama arkamdan derler, bu da beni nedense sinir ediyor.

Ben de mail attim sefime acikladim gitmem lazim, biliyorum normalde izin vermezsiniz ve su aralar cok yogunuz ama isleri devredecegim kimse olmadigindan ben evden calisirim, sunu sunu sunu evden yaparim yazdim. Ama biliyorum ki evden full time calismama ragmen yine bana trip atilacak.

Sizce ne yapayim? Kim trip atarsa atsin benim icim rahat, kim ne dusunurse dusunsun diyip izin aldigim gibi gideyim mi? Yoksa yine mi erteleyeyim? Bu kadar takmayayim di mi? Hakkimda "tembel" diye dusunulmesi biraz cildirtiyor beni yani, nedense.

Son düzenleme:
İşi kaybetme durumum yoksa benle aynı statüdeki insanların fikrine kafamı takarmıydım. İş ortamını paylaştığım kişiler. Dikkat edin iş arkadaşı tabirini ben sevmem. Arkadaşlık özel bir kelime. Onlar da mecburiyet var aynı ortamı paylaştığım iş yeri kişileri. Bana tembel derlerse. Çok mu önemli sensin tembel derdim. Gidin izninizi yapın kimsenin sizi bu denli etkilenmesine izin vermeyin sert ve mesafeli olun ve ketum.. Kadınlar külübüne yazdığınızı bilmesinler mesela.. Özel hiçbirşeyi bilmesinler. Sizi bilmiyorum ben yalnızlık ve mesafeyle arası iyi olan kolay kolay laf söylenemeyen bir insanım. Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz üstlerinizden başka. Ayrıca kralın arkasından bile konuşmuşlar. Boş insanlar boş laflar. Kötü söz alay dalga sahibinin imzasıdır. Anlatabildim mi. Sizden çıkan size dönsün lafını tekrarlayın. Faydası büyüktür. Tatilinizi yapın. Şu arkamdan konuşulması beni çıldırtıyor olayını değiştirin. Siz takmayacaksınız. Bir insanı delirtmekmi istiyorsunuz ona hiç önem vermeyin tüm olay bu. Rol yapın takmıyor gibi Bi süre sonra gerçek olur. İş arkadaşıymış hadi oradan. Aynı ortamı paylaştığınız insancıklar sizin konuda altı üstü bu

Tükenmişlik.. Hangimizin başına gelmiyor ki? Herkes farklı zamanlarda farklı şekillerde yaşıyor.

Herkesi memnun etmek zorunda değilsiniz. İzin alabiliyorsanız gelin. Zamanında sizin onların açıklarını kapattığınız gibi şimdi onlar da sizinkileri kapatsın.

İnsanlar anlayışsız ve çıkarcı. Bugün ben de nedense her şeyden ve herkesten nefret ettim. Havalar da depresif o da etkiliyor. Onca iş varken burada takılıyorum

Geçenlerde açtığınız bir konuyu okumuştum.

Çok güzel bir iş teklifi gelmiş sizde çevrenizle durumu paylasmıştınız.

Acaba arkadaşınız bu tekliften ötürü böyle davranıyor olabilir mi.

SSizin performansınızı düşük gösterip üstlerineze rapor edecek belki belkide kendisi böyle bir iş teklifi bekliyordu neden ona gittide bana gelmedi diye düşünmüş olabilir.

Yok alakasi yok, kendisi bulundugum ulkenin vatandasi, "yerel calisan" statusunde, yuksek bir seviyede, hatta yeni terfi aldi. Bense "uluslararasi calisan" statusundeyim, aldigim is teklifi de buradan baska bir ulkede. Kendisinin kocasi, cocuklari, her seyi burada, yani asla yurtdisinda calisma niyeti yok. Yani benim gitme ihtimalim olan pozisyona gitmez alakasiz bir teklif onunla. Ben zaten bu ulkede 4 seneden fazla kalamiyorum, uluslararasi calisanlar gelip geciyor, kimse 3 seneden fazla kalmiyor. Aramizda kiskanclik rekabet vb bir durum yok.

Aynen tukenmislik sendromuna yakalandigimi dusunuyorum. Normalde yalniz yasamaya da cok aliskinim mesela severim yalnizligi, insan aramam. Ama son zamanlarda evde aksamlari boyle icime bir usume geliyor, bir genel anskiyete bastiriyor. Duygusal olarak da yakin oldugum, bir seyler paylastigim insan sayisi cok az, hep yuzeysel muhabbetler... Ondan da olmus olabilir.

Is kaybetme durumum yok, sefim de beni sever sag olsun ama ne biliyim etkileniyorum. Haklisiniz mesafeli olmak sinir koymak sart.

Canım küçük bir tavsiye bu pasif agresif tavırla karşılaştığın zaman şakayla karışık ‘hayırdır benim çalışmadığımı düşünüp kendini mi geriyorsun yoksa’ de tabi ufak bir tebessümle yap bunu. Zaten sen bunu diyince cevap veremez kalır öyle Uzatırsa da benim ilgi bir sorunun olduğunda bana gelebilirsin yetişkin insanlarız konuşarak çözülebilecek şeyler için çocuk gibi tribe girmeye gerek yok gibi şeyler söylersen yaptığı çocukluğun farkına varabilir

Amaaaan isteyen istediğini düşünsün. Zaten insana hep en çok kendi geliyormuş gibi gelir. Geçen mesaiye kaldım,bizde mesaide neredeyse bir günlük para alıyorsun. Kızın teki açtı telefonu "bubaaaa, sattın mı bahçadakileri, bubaaa anama altın mı aldin?","ablaaaa, bubam satmış bahçadakileri,anama da altın almış,sen naaptin, öyle mi olduuu?" , "Abiii, bak ablama ne olmuş" dediiii dediii dediiii... Bir onu aradiii bir bunuuu...ve çıkma saatinde de "offf çok iş var, ben çift mesaiye kalacağım" dedi. Ki ciftmesaide artı bir mesai parası daha alıyorsun.
Bana göre bu kız tamamen haksız yere mesaiye kaldı ve ben çalışırken gereksiz konuşup kafamı yordu ve boşa para alacak.
Ama kıza sor, en çok o çalışıyor. Hatta işleri öyle yoğun ki bu ayin yarısında mesaiye kalmış
Aynı şekilde başka bir kız var,şu an karşımda tırnaklarını torpuluyor (demin kesti hepsini çıt çıt çıt) bu kıza sorsan tüm ofis tembel, en güzel işi bu yapıyor. Hep milleti eleştirir
Yani ne derler , kişiye kendi boku kokmaz mi derler insana hep kendi çalışıyor gibi gelir, bu allah'in emri yani :))
Boşver, salla
Zaten arkandan konuşan konuşur ki.
Benim de hakkımda çok konuşuyorlar (ki gerçekten uyuz taraflarım fazla,hak verebilirim)
Geçen sene bir kız bana 'senin için gecen şöyle dediler' diye lafa girdi,susturdum hemen . 'inan ki duymak istemiyorum. İşten ayrilmayacagima , yarın yine yuzune bakacagima göre canımı sıkmak istemem' dedim.
Hala da aynı düşünüyorum. Sanki ben kimsenin arkasından konuşmuyor muyum? Onlar da konuşabilir,beni bağlamaz.
Ya da sen bazen insanların işten kaytardığıni düşünmüyor musun? Ya da senin daha çok çalıştığını? Tabii ki düşünüyorsun
Ayni şekilde onlar da dusunebilirler.
Boşver, tıka kulaklarını.
Belki de terfi edilme ihtimalin yüzünden uyuz olup sana kıl kapmislardir, kendi hakları olduğunu düşünüyordur...
Sen tatilinden geri kalma. Türkiye'ye gelmek senin en doğal hakkin.

Ve son olarak
Darısı diğer tüm diktatorlerin başına. İnşallah mülteci yaşayan herkesin ülkesi huzura erer de biner biner giderler vatanlarina

insanları ve soyledıklerını fazla kafaya takıyorsunuz herkesı gozunuzde buyutmussunuz
nasıl calıstıgınızı bılıyorsunuz ve anladıgım kadarıyla vıcdanınız rahat yanı kaytarmıyorsunuz bırakın ne dusunurlerle dusunsunler kımseyı memnun edemezsınız
ınanın cok nadırdır bırının ıs arkadası ıcın aslan gıbı calısır sureklı calısır pancar motoru takılmıs gıbı calısır calıskandır dıyebılmesı

demesınler bırakın konussunlar kendınızı kımseye kanıtlamak zorunda degılsınız daha once fazladan calıstıklarınıza sayın halsız oldugunuz gunlerı de bosverın

ızın kullanmak ıstıyorsanız da ıstedıgınız zaman kullanın o sızın hakkınız

Is kaybetme durumum yok, sefim de beni sever sag olsun ama ne biliyim etkileniyorum. Haklisiniz mesafeli olmak sinir koymak sart.
Etkilenmeyin efendim. Ekmeği suyu vermeyen insanlara ne bu önem. Herkese mesafe lazım. Onlar arkanızdan konuşurken kırılırmı üzülür mü alınır mı hakkına girermiyim diye düşünüyormu.Sizin kendi gözünüzde kendi değeriniz pamuk ipliğinemi bağlı. Onların 5 kafası 8 kolumu var. Sizden zeki iseler patron olsunlar holding kursunlar. Hadi ordan demeyi öğrenin. Bunlar her yerde. Birine gülüp kendini zeki sanan böcükler. İlacı sıkın kendi silahlarıyla. İnsanın zekası başkasına yaklaşımıyla belli olur. Herşeye komik diyen insan palyaçodur. Hayatta herşey gülme alay konusu dedikodu konusu değildir. Her insandan okyanus olmasını beklemeyin. Bazıları çamurlu bataklık yada suyu az taşlı deredir. Bu mantıkla gidin. Her bakış açısından etkilenmek de nedir. Hadi oradan diyeceksiniz hepsi bu

Konudan bağımsız sormak istiyorum bu işe nasıl girdiniz yani kamuya mı bağlı?

Herkesin deli gibi çalıştığı bir yerde siz 2 saatlik isi 2 gunde yapiyorsaniz tabiki tepki cekersiniz.
Lafta soylerler dedikoduda yaparlar.

Evet hakli aslinda, ki kendisinden ozur diledim, bu hafta cidden yavaslattim isi (sadece bu hafta boyle oldu), ama soyle, ilk defa yazdigim bir rapor turuydu, biraz zorlandim, biraz da konsantre olamadim. Normalde hizli biriyim, bilmiyorum neden boyle oldu. Dedigim gibi biraz birikmis yorgunluk var, depresyon var, bu yuzden de Turkiye'ye gitmek, yillik izin kullanmak istiyorum. En son 2019 Ekimde gittim 1 hafta. Mayista gidecektim olmadi. Agustos ve Eylul ayinda aldigim biletleri kullanamadim, ucuslar iptal oldu. Izinlerim kullanilmadan yaniyor, bir senedir gidemedim. Ama bu donemde izin alsam sefim izin verse bile beraber calistigim arkadaslar daha da tepkili olacaklar, bu donemde izne mi gidilir diye. Fakat kisin da ucus bulamayabilirim.

Herkesin deli gibi çalıştığı bir yerde siz 2 saatlik isi 2 gunde yapiyorsaniz tabiki tepki cekersiniz.
Lafta soylerler dedikoduda yaparlar.
Dikkat eksikliği için ilaç kullanıyormuş konu sahibi. Burda daha ayrıntıya girmediği bir sağlık sorunu var. Yoksa ben de sizin bu yoruma katılırdım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…