Calismadigimi dusunen is arkadaslarinin pasif agresif tripleriyle nasil basa cikarim?

Evet hakli aslinda, ki kendisinden ozur diledim, bu hafta cidden yavaslattim isi (sadece bu hafta boyle oldu), ama soyle, ilk defa yazdigim bir rapor turuydu, biraz zorlandim, biraz da konsantre olamadim. Normalde hizli biriyim, bilmiyorum neden boyle oldu. Dedigim gibi biraz birikmis yorgunluk var, depresyon var, bu yuzden de Turkiye'ye gitmek, yillik izin kullanmak istiyorum. En son 2019 Ekimde gittim 1 hafta. Mayista gidecektim olmadi. Agustos ve Eylul ayinda aldigim biletleri kullanamadim, ucuslar iptal oldu. Izinlerim kullanilmadan yaniyor, bir senedir gidemedim. Ama bu donemde izin alsam sefim izin verse bile beraber calistigim arkadaslar daha da tepkili olacaklar, bu donemde izne mi gidilir diye. Fakat kisin da ucus bulamayabilirim.

Bu ikisi ayri seyler bence, izin hakkiniz varsa ve kullanmazsaniz yaniyorsa kullanin. Is arkadaslariniz buna karisamaz.

Ama calisirken isi yavaslatmanizdan, calismak yerine forum sitelerinde takilmanizdan rahatsiz olmakta sonuna kadar haklilar.

Merhaba arkadaslar,

Son zamanlarda boyle durumlar oldu size danismak istiyorum. Burada bircok arkadasim belki eski konularimi hatirliyordur. Bir multeci kampinda calisiyorum. Normalde caliskan bir insanimdir, hic oyle 9-6 calisan, ogle yemeklerine giden filan biri olmadim. Sabah 7 bucukta kampa giden otobuse binerim, ogle arasi vermeden calisirim, 5 bucukta ofise gelirim, ofiste de calisirim, aksam yorgun argin eve donerim. Is veren yardim isteyen kimseyi reddetmem. Ofiste rapor yazma isini kimse sevmez, benim yazma becerilerim iyidir, genelde raporlari hep ben yazarim. Performans degerlendirmelerinde de hep cok iyi puanlar alirim.

Tek kusurum bazen ise gec kaliyorum veya ne bileyim bazi gunler konsantrasyonum cok iyi olmuyor, butun gun hicbir sey yapamiyorum, donem donem boyle olabiliyor. Dikkat eksikligim var ilac kullaniyorum ondan hani biraz savruk zamanlarim olabiliyor. Ama telafi etmeye calisiyorum genelde sonrasinda.

Simdi bizim calistigimiz multeci kampinda su an olaganustu bir durum var (gerci ne zaman yok ki). Multecilerin ulkesinde diktator kovidden oldu, yerine daha ilimli bir baskan geldi, su an kampta binlerce multeci ulkesine geri donmek istiyor. Biz de gonullu geri gonderme programi baslattik, ama her hafta yaklasik 1000 kisi otobuslerle gittigi icin cilgin bir tempo var. Kampta sabahlaniyor her hafta. Herkes deli gibi calisiyor.

Ben de bu donemde biraz yorgunum, birikmis bir yorgunluk var. 1 senedir Turkiye'ye gidemedim. Elimdeki isleri agirdan aldim, bu hafta kampa gitmedim mesela islerim bitmedigi icin ofisten calistim, normalde 2 saatte bitecek raporu 2 gun yazamadim filan. Konstantre olmam zorlasti. Mesela su an oldugu gibi isimi yapmayip KK'da takildim. Cunku biraz tikandim yani icimden gelmiyor hicbir sey yapmak. Bu yuzden en yakin calistigim kisi bana inanilmaz bir pasif agresyon yapmaya basladi. Normalde kendisine cok yardimci olurum ama yani hatta gec verdigim raporlar icin de kusura bakma filan dedim, ama nedense su aralar "BAZILARIMIZ CALISIYOR CUNKU!!!111!!!!!" modunda yaklasiyor bana.

Ben bundan cok rahatsiz oluyorum. Vicdanen ve herkes arkamdan konusuyormus, "En buyuk kk da kampa mampa gitmedi bu hafta oooh" diyormus gibime geliyor. Bu arada 18 Ekim'de Turkiye'ye direkt ucus oldugunu gordum. Benim normalde 40 kusur is gunu birikmis iznim vardi (zor bir bolge oldugu icin ayda 2,5 gun iznim var) ve 10 gunu filan yandi cunku izin alamadim 30 gunden fazla izin biriktiremiyoruz. Kisin karantina daha sikilasir ve hic gidemem diye korkuyorum. Bir de Kongo'da veya Burkina Faso'da en dandik Ebolanin silahli catismalarin oldugu bolgelerde ise girme olasiligim var, ondan once bir izin almam lazim. Ama su an ofiste calisan eksik, mesela benim takim arkadasim dogum izninde, digeri zaten bana surekli trip atan kadin. Bir de mesela Liberyali bir arkadas var o da 8 aydir izin alamiyor cocugunu gormedi ve o da deli gibi calisiyor. Yine Ingiliz bir doktor arkadas var o da yaklasik 8 aydir colugunu cocugunu gormeden etmeden kamptaki kovidli hastalarla ugrasiyor, yani "1 senedir eve gidemedim :KK43: :KK43: " desem "Kimse gidemedi???" derler. Yani yuzume demezler belki ama arkamdan derler, bu da beni nedense sinir ediyor.

Ben de mail attim sefime acikladim gitmem lazim, biliyorum normalde izin vermezsiniz ve su aralar cok yogunuz ama isleri devredecegim kimse olmadigindan ben evden calisirim, sunu sunu sunu evden yaparim yazdim. Ama biliyorum ki evden full time calismama ragmen yine bana trip atilacak.

Sizce ne yapayim? Kim trip atarsa atsin benim icim rahat, kim ne dusunurse dusunsun diyip izin aldigim gibi gideyim mi? Yoksa yine mi erteleyeyim? Bu kadar takmayayim di mi? Hakkimda "tembel" diye dusunulmesi biraz cildirtiyor beni yani, nedense.

Bence çevrendekilerin seni tembellikle suçlayacaklarını düşünmenin nedenini kendin yazmışsın aslında. Bu ara çalışma performansı olarak kendini yeterli görmemen, işini yapmanı istememenden dolayı iç hesaplaşma yaşıyorsun. Suçlu hissediyorsun ve çevrendekilerin tepkilerini ölçüyorsun. Belki bir sana "hayırdır saldın iyice, toparlan" dese kendine geleceksin.

Gayet doğal bir süreç bazen bende iş yerinde salarım, son güne kadar yapmayı canım istemez. Sonrasında bir gayretle girişirim, çünkü mecbur olduğumu bilirim. Çocuklarımı çok severim ama onları doyuracak yemeği yapmak bile zor gelir, geçiştiririm. İnsanız robot değil ve her türlü duygu halini yaşıyoruz çünkü.

Zaten bu molayı istiyorsun, kafaya koymuşsun. 3-5 gün sonra toparlansan yine bu hale geleceksin. Kimin ne düşündüğüne bakma, belki bir kaç seneye hayatında bile olmayacaklar belki. Yasal olmayan yada yasak olmayan bir şeyde yapmayacaksın. Tatiline çık, kendini dinle işinin başına dön.

Direkt başlığa cevabımda, TAKMAYARAK...

düşene bir tekme de ben vurayım mı

bence onun bu tavrına takılmanın sebebi haklı olduğuna ilişkin düşüncen

yani haklı herkes deli gibi çalışıyor ben geç kalıyorum, gün boyu sallanıyorum hissin

ama aynı sen tatilde bile iş yapıyordun

hep uçlarda yaşadığın için bu garip ortam

yani sen her işi atlayıp yaptığın için bir iki gün iş yapmaman göze batmış ya da sen öyle hissediyorsun

izin veriyorlarsa al gel

ama işte izinde de sürekli aklın orada olacak

göle gittiğinde de dedik telefonu kapat diye kapatmadın şimdi de gelsen bile abuk subuk aslında senin yapman gerekmeyecek işleri de sana yaptırmak isteyecekler

Bence çevrendekilerin seni tembellikle suçlayacaklarını düşünmenin nedenini kendin yazmışsın aslında. Bu ara çalışma performansı olarak kendini yeterli görmemen, işini yapmanı istememenden dolayı iç hesaplaşma yaşıyorsun. Suçlu hissediyorsun ve çevrendekilerin tepkilerini ölçüyorsun. Belki bir sana "hayırdır saldın iyice, toparlan" dese kendine geleceksin.

Gayet doğal bir süreç bazen bende iş yerinde salarım, son güne kadar yapmayı canım istemez. Sonrasında bir gayretle girişirim, çünkü mecbur olduğumu bilirim. Çocuklarımı çok severim ama onları doyuracak yemeği yapmak bile zor gelir, geçiştiririm. İnsanız robot değil ve her türlü duygu halini yaşıyoruz çünkü.

Zaten bu molayı istiyorsun, kafaya koymuşsun. 3-5 gün sonra toparlansan yine bu hale geleceksin. Kimin ne düşündüğüne bakma, belki bir kaç seneye hayatında bile olmayacaklar belki. Yasal olmayan yada yasak olmayan bir şeyde yapmayacaksın. Tatiline çık, kendini dinle işinin başına dön.

Direkt başlığa cevabımda, TAKMAYARAK...

ayy siz yazmışsınız zaten görsem beğenir bir de aynı şeyleri ben yazmazdım :)))

Kizlar bu arada su an forumda takilmamin sebebi bugun mulakat yapacagim cocuklari bekliyor olmam yani hani isten kaytariyor degilim sabah raporumu yazdim bitirdim simdi beklemedeyim henuz bugunku mulakatlarimi yanlis anlasilmasin :KK33:

Haklisiniz kendimi cidden kotu hissettim aslinda cunku yani kadin hakli biraz da vicdan azabi cekiyorum. Yani cidden "napiyosun sen" deseler haklilar. :KK70: Tek savunmam cok fazla kaytarmadim yine biraz calistim.

Dikkat eksikligi bahane degil ama biraz tukendim cidden, sadece isten degil de bir butun olarak hayattan yoruldum. Cok yalniz bir hayat. Depresif bir moddayim. Normalde bu sekilde issiz, ekmegin, sicak suyun, hastanenin, okulun olmadigi yerlesim yerlerinde 6-8 haftada bir calisanlarin ulkesine gitmesi zorunlu. Ama benim yasadigim yer guvenlik acisindan cok cok guvenli bir yer ve buyuk sehre 3 saat uzaklikta oldugundan bu hakki tanimamislar. Bir senedir ailemi goremedim, arkadaslarimi goremedim, hicbir arkadasim yok, oyle ev-kamp arasi bir hayat. Belki de izin alamadigim icin pasif agresif takilan benimdir, isleri yavaslatmak baya pasif agresif bir tepki cunku.

Bence Turkiye'ye bir ay gitsem kedilerimi gorsem kardesimle takilsam zipkin gibi geri donerim ama bu donemde hadi diyelim izin alabilsem bile isleri devredecegim takim arkadasim olmadigindan (kendisi dogum izninde) evden calisacagim normal mesai gibi. Ama kampa gitmedigim icin ismi "izin" olacak. Ve uzerine izin aldigim, kampa gitmedigim icin trip yicem. Ama izne gidemedikce de mal gibi geziyorum ortalikta. Ama kimse izne gidemiyor. Nasil yapiyorlar bilmiyorum. Cikmazdayim.

ayy siz yazmışsınız zaten görsem beğenir bir de aynı şeyleri ben yazmazdım :)))

Olsun daha iyi olmuş. Çoğunluğun aynı düşündüğünü görünce iç hesaplaşmayı bırakır, kendine biraz izin verir. Şezlongta yayılırken bizi de anar belki :KK48:

Hatta daha iyi bir teklifim var, bu ara kafayı kıran kk kadınları olarak otel kapatalım :21:

Olsun daha iyi olmuş. Çoğunluğun aynı düşündüğünü görünce iç hesaplaşmayı bırakır, kendine biraz izin verir. Şezlongta yayılırken bizi de anar belki :KK48:

Hatta daha iyi bir teklifim var, bu ara kafayı kıran kk kadınları olarak otel kapatalım :21:

keşkeeeee

biraz önce imdat modundaydım zaten

iş çocuğun okulu yemek delireceğim

Ama bu durumlar iş arkadaşlarının problemi değil ki. 😊

Ya tabi ki bahane degil. Ama benim kadina sinir olma sebebim ben bu kadinin her isini ama her isini yapiyorum normalde. Kadin cocuk koruma biriminde ben toplumsal cinsiyete dayali siddet birimindeyim. Normalde benim isim olmamasina ragmen butun refakatsiz cocuklarin yuksek yarar raporlarini yazarim ederim. Bunun yonetmesi gereken toplantilari yonetirim her isine kosarim normalde o da "thank you my dear :KK200:" filan der. Bu hafta da hani oyle cok kaytarmadim, yine 200 adet geri gonderme dosyasi onayladim, 3 tane refakatsiz cocuk yuksek yarar degerlendirmesi yaptim, ofisin aylik raporunu yazdim, ozel ihtiyac sahiplerini listeledim. Yani evet biraz yavastim ama normal standartlarda cok da yavas degildim. Tek sucum ofiste internet baglantisi daha iyi oldugu icin kampa gitmemek onun gibi kampta sabahlamamak cunku sistemden yapmam gereken isler vardi. Bu hafta herkes gibi cilgin gibi calismadim. Bir de raporlarimi cok yavas yazdim. Ama istisnai bir durumdu. Ve hani bu sekilde birden trip atmasi biraz kirdi beni.

Ama bu durumlar iş arkadaşlarının problemi değil ki. 😊
Empati için empati gerekir. Bu onların problemi olmak zorunda değil. O iş yerinde amirin sorumluluğunda. Dedikodu yada arkadan konuşmak yerine ona durum bildirilebilir. O bunda bir sorun görmez ise onların söylediği şey de konu sahibinin problemi değilki ye geliriz 🙏

Empati için empati gerekir. Bu onların problemi olmak zorunda değil. O iş yerinde amirin sorumluluğunda. Dedikodu yada arkadan konuşmak yerine ona durum bildirilebilir. O bunda bir sorun görmez ise onların söylediği şey de konu sahibinin problemi değilki ye geliriz 🙏

Zaten öyle. İsteyen istediğini konuşmakta özgür, konu sahibi takıyor her şeyi gereksiz yere. 😊 İş hayatının bu kadar insani ilerlediğini düşünmüyorum şahsen. Empati falan, uzak konular bunlar. 😊

Ben nedense seni forumdan tanidigim kadariyla standartlarin yuksek oldugu icin calismiyormus gibi hissettigini dusundum. Muhtemelen yeterli calisiyorsun ama hep en iyiye odaklandigin icin sana calismiyormussun gibi geliyor(Mukemmelliyetci ebeveynlerle buyuyen bir cocuktan selamlar. Seni anliyorum:)).

Ben de doktoraya basladigim ilk sene oyleydim saniyordum ki ben ne yaparsam yapayim yetersizim, arkamdan yapamiyor diye dusunuyorlar. Halbuki alakasi yokmus :) Ben bunun benim mukemmelliyetcilik ozelligimden kaynaklandigini fark ettim ve terapi ile oldukca ilerleme sagladim(brainspotting terapisi gordum o surecte). Terapistim ne zaman ok yaydan cikmis olsa 'Senin yeterince iyi anlayisin, baskasinin mukemmeli' der ve her zaman hakli cikar. (Ilgini cekerse 'yetersizlik' ve 'yuksek standart' semalari uzerine okuyabilirsin).

Bu arada 'mental health' izniniz yok mu? Benim sirketim su an onu normallestirmeye calisiyor. Ben orta capli bir ekip yonetiyorum her 8 haftada 1 iki is gunu mental health izni isteyen olursa kabul ediyorum. O iki gun o kisiyle hic iletisime gecilmemesini sagliyorum. Belki senin de boyle bir izin gunlerine ihtiyacin vardir?

P.S. Siz degil Sen dedim ama, artik tanidik hissettigimden sanirim. Rahatsiz edici olduysa affola:)

Kişiden kişiye değişir tabi, yapım gereği çok yoğun olduğum dönem izne ayrılmam. Aklım orada kalacak uzaktan çabalasam bile suçluluk psikolojisine gireceğim... Bahsettiğiniz şu 2 saatlik işi 2 günde yapma olayı arada bana da oluyor iş birikiyor ben sitelerde fink atıyorum. Dikkat eksikliği ve tükenmişlikten ötürü diye düşünüyorum:silah:

Bu arada 'mental health' izniniz yok mu? Benim sirketim su an onu normallestirmeye calisiyor. Ben orta capli bir ekip yonetiyorum her 8 haftada 1 iki is gunu mental health izni isteyen olursa kabul ediyorum. O iki gun o kisiyle hic iletisime gecilmemesini sagliyorum. Belki senin de boyle bir izin gunlerine ihtiyacin vardir?

bence işin sırrı burada

yani özellikle kafa ile çalışılan işlerde işe gitmemek yetmiyor ki

bir telefon ile zaten izin dağılıyor

bu nedenle bu tarz işler önemli

mesela şimdi evden çalışıyoruz o nedenle iyice dağıldık

gece yatakta dahi iş konuşmaya başladık

konu sahibinin sıkıntısı zaten salamamak hep tetikte yaşamak eee iş de durmayınca bu hali olağan

baska is bulma sansiniz yok mu? Bu is var hayatuniz yok çünkü.
Gecen de tatilde vs de surekli is yapiyorum diye yazmistniz sanirim. Simdi de aile ulke ziyaretinde hem izin kullanıp hem çalışırım diyorsunuz.

benim anlamadigim bu kadar guzel bir is yaparken sizi bu denli elestirebilmeleri ve sizin de buna uzulmeniz.

Her zaman oncelik kendinizsinizdir,
atiyorum trafik kazasi gordunuz,
kural ne der, ilk is kendini guvene alacaksin, atiyorum isaret tabelalarini falan dikeceksin, sonra gidip yarali var mi diye bakacaksin.

siz evet guzel bir is yapiyorsunuz ama kendi sagliginizi, kendi ihtiyaclarinizi ikinci plana atiyorsunuz,
isvereniniz de bunu yapiyor (ne cesaret!)

2 saatlik şeyi iki gun uzatmak, butun gun calismadan orada oturmak ve bunu izin almamaya bağlamak bahane sanki, kendiniz de demissiniz insanlar da ailesini, cocugunu goremiyor diye, tek siz degilsiniz.
Hergun full ve ayni performansla calisamayabilir insan ama yaptiginiz sey de ayip degil mi? Kendi işiniz degilse yaninizdaki diger insanlar calisiyorken sizin butun gun internette takilma hakkiniz asla yok.

Ya izin alinir gidilir, gidilmiyorsa da iş yapilir.

Mülteci kampında neler yapıyorsunuz merak ettim. Bu kampta nasıl bir çalışma var? Devlet mi özel şirket mi? Mülteci kampında insanlar için neler yapıyorsunuz? Kafamda deli sorular var aslında 🙄

X