çalışan annelerin dikkatine

mervegkc

EFTELYAM
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2012
1.103
0
32. haftada son 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir raporu aldıktan sonra rapor yıllık izin vs kullandığımızda bu süre doğum sonrasına EKLENMİYORMUŞ.

kurumumun idari işler birimi sorun olmaz demişti ama maaş programına hem raporu hemde izinleri işlediğimiz için aklımda soru işareti oluştu ve DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI ve Bağlı bulunduğum Bakanlığın Personel ve Eğitim dairesi ile görüştüm. çalışabilir raporundan sonra aldığımız yıllık izin falan boşa gidiyor. Doğum sonrası sürece sadece FİİİLİ ÇALIŞILAN ZAMANLAR EKLENİYOR. o yüzden daha rapor almadıysanız va yıllık izniniz falan varsa ve ocaktan sonra yanacaksa izinlerinizi şimdiden alın
DPB nin bu konudaki görüşü:
http://www.dpb.gov.tr/dpbgorusler/izinler/mutalaa26.doc

ÖZET: Doğum öncesinde üç haftaya kadar çalışabileceğine ilişkin doktor raporunuzun bulunduğu, bu süre içerisinde yıllık izin aldığınızı belirten ve söz konusu yıllık izin süresinin doğum sonrası mazeret izni sürelerine eklenip eklenmeyeceğine ilişkin 23/11/2007-19592

Doğum öncesinde üç haftaya kadar çalışabileceğine ilişkin doktor raporunuzun bulunduğu, bu süre içerisinde yıllık izin aldığınızı belirten ve söz konusu yıllık izin süresinin doğum sonrası mazeret izni sürelerine eklenip eklenmeyeceğine ilişkin görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesi (1)inci fıkrasında “Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir.” hükmü yer almaktadır.
Söz konusu hükümde, doğum öncesi mazeret izni 8 hafta olarak belirlenmiş ve memurun doğumdan önceki 8 haftalık mazeret izninin, doğum tarihinden önceki 3 haftaya kadarki kısmını işyerinde çalışarak geçirebileceği, bu durumda kalan 5 haftalık izin süresinin, sağlık durumunun uygunluğu ve tabip onayı şartına bağlı olarak doğum sonrası mazeret izni süresine ekleneceği hükme bağlanmış olup, bahse konu Kanun metninde, 8 haftalık doğum öncesi mazeret izni süresinin doğumdan önceki 3 haftaya kadarki kısmından geriye kalan ve doğum sonrasına eklenmesi gereken süreler ile ilgili olarak “... memurun çalıştığı süreler...” ifadesine yer verilmiştir.
Bu itibarla, doğum sonrasına eklenebilecek süre hesabında doğum öncesi mazeret izninin başlangıç tarihinden doğum yaptığı tarihe kadar işyerinde fiilen çalışarak geçirdiği sürelerin dikkate alınması, raporlu veya yıllık izinli olduğu sürelerin dikkate alınmaması gerektiği mütalaa edilmektedir.
Yukarıdaki hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, doğum sonrası mazeret iznine, sadece doğum öncesi mazeret izni içerisinde Kurumunuzda fiilen çalışarak geçirdiğiniz sürelerin eklenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Son düzenleme:
canım yanılıyorsun ben 37 .haftaya kadar çalıştım devlet memuruyum,çevre şeh. çevre müh. yim,hastane de doğum belgesi ve raporu belgesi verildi,13 hafta+4 gün( sezeryan) yazıyodu yani 13 hafta+4 gün kullandım bebeğim 3.5 aylık olunca iznim bitti,sonra yıllık izinlerimden kullandım,geçen yılı da kullanmamıştım,bebeğim 6 aylık olunca süt iznimin 1.5 saate düşeceğini sanıyordum,işler çok yoğundu kullanamıyordum bile görevler yüzünden,süt iznimin saatini değiştirmek istedim,müdür itiraz etti dilekçe ver müdürlük makamına dedi,dilekçemi yazdım,ilgili kanunun maddesini ekledim bi de baktım ki eksik kullanıyomuşum,3.5 ay + 6 ay 9.5 aylık oluncaya kadar 3,sonrasında 6 ay 1.5 saatmiş,bebişim 8 aylık olduktan sonra o şekilde kullandım,hakkını iyi ara,benim gibi mağdur olma kimse değmez,bebeğinle ol,benim düştüğüme düşme,sana dilekçeyi gönderrim yarın özelden,öptüm byy

o doğum sonrası için ben son 3 haftaya kadar çalışabilir raporu aldıktan sonra doğuma kadar olan kısımdan bahsettim

şu şekilde anlatıyım 32. haftamda raporu aldım kurumuma teslim ettim son 3 haftaya kadar çalışabilir raporunu diyelimki 34. haftada grip oldum ve 1 hafta rapor kullandım ve sonrasında işe başlayıp 37. haftaya kadar çalıştım o bir hafta doğum sonrasına eklenmiyor doğum sonrasına geriye kalan çalışmış olduğum 4 hafta doğum sonrasına ekleniyor.

ee tabi canım 32-35 arası rapor alırsan senin lehine olur hastaysan dinlenmiş olursun ama tabiki doğumdan sonra eklenmez,bence 36. haftadan sonra 1 hafta rapor kullanmak daha mantıklı zor oluyo gidip gelmesi çünkü,ben 36. haftam dolunca ayrıldım izne araya kurban bayramı tatili girmişti,karnım burnumda yolculuk yapmıştımben rapor almadım 8+5 hafta oldu,erken doğum için de 4 gün eklendi,müdürüm idare etti beni,7.5 aydan sonra göreve gitmedim,6.5 aylıkken eğitime gittim ama 20 saatlik yola teee palandökene,11 gün sürdü eğitim,az kalsın yolda doğuruyodumbu arada ben yılık iznimi o yıl kullanmadım,doğum sonrası kullanırım diye,onu da 5 er 5 er,birini 3 gün kullandım,şuanda 22 gün iznim var,2 si geçen yıldan,20 si bu yıldan,pazt. den itibaren 9 gün izin alcam,sonrası bayram zaten,sonrada 2 hafta antalyada kemerde olcam,çocukla yolculuk yapcam eğitim var,eşimle gitcez,tatil de olcak azcık,balayı da,1 ay dinlenmiş olcam,izinlerin varsa ölmüyo ama biz sözleşmeli başladık,sonra kadro aldık 3 sene erteleme hakkın var iznini,ben şimdi olanları da car cur etmeyecem,2. çocuk falan olursa diye,en az 2-3 yıl düşünmüyom ama kısmet bu işler,ama ben kesinlikle sağlamken rapor almadım,yok çocuğum için vs. hikaye bunlar,harama girmemek lazım,Allah korusun kul hakkı bu bebişten falan çıkar,ayağımda menisküs oluştu ve ona rağmen kimseye para yedirmedim,normal rapor aldım 10 ar gün den 3 kere,elimde röntgen sonucumla,ama bi arkadaşım var ta 7 ayını bitirdi bebeği işe öyle başladı hanımefendi,iznini de sonra kullandı bitirdi,arada da 2-3 günlük rapor kullanıyo vs. ama yüzü gülmüyo 3. bakıcıyı tuttu,alakası varmı bilmem,Allah bilir, ama 2 ay heyet raporu alıp 2700 maaştan 2 ay beleş para kazanmak benim vicdanıma sığmaz,o parayı harcayamam bile ben

Son düzenleme:
sanki ben kızımda almıstım diye hatırlıyorum ve dogum sonrasında da kesilmemisti o izin..bunda da dusunuyodum almayı..yani 32. haftada calısabilir raporu aldıktan sonra 37.haftaya gelmeden 10 gun izin alacaktım . ee dogum sonrasına aktarılmazsa cok kotu

evet çok kötü bende bayramdan sonra 4 gün mazeret izni 5 günde rapor alacaktım ama o süreler çalışmadığımız için doğum sonrasına eklenmiyor maalesef o yüzden 2 hafta daha çalışacağım artık gerçi müdürüm idare eder geç gelip erken gidebilirim ama evimin yerini tutmayacak

ben bilmiyordum böyle olduğunu bende devlet memuruyum yanacak izinlerim vardı onları kullanmayı düşünüyordum kötü olmuş ya

Sadece devlet memurlarına mı böyle acaba? Ben çalıştığım özel kurumda insan kaynakları biriminden iki farklı kişiye teyit ettirdim dün bu durumu ve çok net şekilde ikisi de "çalışabilir raporu aldıktan sonra gebelik dışında herhangi başka bir sebepten alacagınız hastalık raporu ya da mazeret izni çalışılmış gibi görünür" dedi. Yani o günleri çalışmadığınız halde çalışılmış gibi doğum sonrasına aktarılır dedi. Ben de emin olamıyorum açıkçası.

Son düzenleme:

bence SGK yı arayın çünkü ben de personel ve idari işler birimine sorduğumda onlarda başka birşeyden de hastalanabilirsin sonuçta eklenir demişti ama Devlet personel Başkanlığının görüşü olunca elim kolum bağlandı şimdi olmasa bile teftişlerde bu konu ortaya çıkacak ve ben sıkıntı yaşayacağım o yüzden bi 4 gün çalışveririm bayramdan sonra

Teftişlerde sıkıntıyı sen yaşamazsın, seni yanlış yönlendiren kişi ya da eklenmemesi gerektiği halde ekleyen kişi yaşar. Ben sgk'nın bilgi edinme biriminden sorayım bari. Teşekkür ederim yönlendirme için.

müdürün idare eder bence 4 gün,konuşursun canım ya,kimse memurunu o durum da çalıştırmaz merak etme,mazeret izni gibi düşün,ama yazılı olmaz sadece,şimdi hesapladım da arkadaşınkini,son hafta dayanamadı rapor aldı doğum sonrası 94 gün hesaplanmış,12x7= 84,10 gün de erken doğum,eğer o hafta çalışsaydı 13x7= 91+ 10 gün olcaktı,uygulama bu eminim ben,üst üste doğum yaptık,benimki kurbana denk geldi 37. haftam zaten şehir dışındaydım,1-2 gün için olsa bie geri dönemezdim yolda doğrcaktım nerdeyse hiçbi müdür 2-3 gün için o halde rapor al demez merak etmeyin rahat olun,hamileliğin tadını çıkarın

Son düzenleme:

Ben senin demek istediğini anlamadım. Emin olduğun uygulamaya göre üst solunum yolu sebebiyle aldığım raporlu günlerde çalışmış sayılıyor muyum, doğum sonrası izine ekleniyor mu? ( çalışabilir raporu süresindeki 2 gün raporlu olup işe gitmeme)

yok o konuda sıkıntım yok zaten müdürüm o konuda hiç sıkıntı yaşatmaz izin verir şimdiden bile sen geç gel erken git diyor

bende devlet memuruyum insan kaynaklarına sordum rapor alırsan doğumdan sonraki izninden düşer dediler ama izinde düşmüyormuş yanacak izinlerim var onu kullanmayı düşünüyorum

bende devlet memuruyum insan kaynaklarına sordum rapor alırsan doğumdan sonraki izninden düşer dediler ama izinde düşmüyormuş yanacak izinlerim var onu kullanmayı düşünüyorum

izninde düşüyor canım doğumdan sonraki izninden o yüzden riske atma derim insan kaynakları pek birşey bilmiyor bakanlığın personel dairesini ara

Son düzenleme:

çalışmamış sayılırsın,raporunu alırsın ama o eklenmiyo işte,arkadaşım dayanamıyom artık dedi rapor aldı son hafta eklenmedi,en fazla 13 hafta ya doğumdan sonra bi de erken doğum vs. o arkadaşım eğer rapor almasaydı daha iyi olcaktı ama biz o zamanlar sözleşmeliydik,mecburen öyle yaptı,ama diğer bayan benden 2 ay öndeydi,raporunu önce kullandı,32den önce,32-37 çalışabilir raporu aldı yarım gün gitti geldi,son 3-4 gün de idare edildi, o kadroluydu çünkü yılların memuruıydu,bende ise kadro almıştık 35+5 te gittim memlekete,geçen yıl 10 gündü ya kurban bayramı, bayrama denk geldi

izninde düşüyor canım doğumdan sonraki izninden o yüzden riske atma derim insan kaynakları pek birşey bilmiyor bakanlığın personel dairesini ara

canım benim kullanmadığım yanacak iznim var onu kullanmayı düşünüyorum izinler 2. sene devrolmuyor maalesef seneye 30 gün aktarıyorum birde 2013 den 30 gün olur

canım benim kullanmadığım yanacak iznim var onu kullanmayı düşünüyorum izinler 2. sene devrolmuyor maalesef seneye 30 gün aktarıyorum birde 2013 den 30 gün olur

neden kadrolu değilmisin canım,30 gün olduğuna göre 10 yıldan fazla oldu heralde,benim 20 gün,2 yıl oldu

Son düzenleme:

canım cari yıl izinleri devrolur 1 izni 2 yıl kullanabiliyoruz örneğin 01.01.2012 de eklenen izni 01.01.2014 e kadar kullanabiliyoruz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…