Çalışan anneler Corona virüsü tatilinde ne yapacak?

Ben de MEB'e bağlı bir anaokulunun müdürüyüm.
1 haftalık ara tatilde, yarıyılda ve yaz tatilinde üst yazı, devam edecek öğrenci listesi,
ders programı ve çalışacak öğretmen listesi (imzalı) ile başvurup eğitim-öğretime devam etmek için izin istiyoruz.
Bu konuda özel eğitim kurumlarına insiyatif tanınıyor.
Dikkat ederseniz bazı kolejlerin yıllık çalışma takvimi-ara tatilleri de farklı oluyor örneğin paskalya tatili uygulayan okullar var.
Uzun lafın kısası MEB'e bağlı olmak,
resmi devlet okullarıyla aynı tarihte açılıp kapanmayı gerektirmiyor.
Bununla birlikte korona tehlikesi nedeniyle yapılan tatilde özel eğitim kurumlarına ayrıcalık veya insiyatif kullanma hakkı tanınmadı.
Hangi semtte anaokulunuz
Asıl risk Avrupa Yakasında diyorlar
Anadolu Yakasındaki özellerin insiyatifine bırakıldı diye bir şey duymuştum

Bence yok öyle bir şey. Katarda vaka var mesela, katar şuan çok sıcak.

Evet dogru bir bilgi. Virusu zaten tamamen oldurecek ya da hic yayilmayacak gibi bir durum yok, bu hicbir virus icin gecerli degil, yayilma hizini engelliyor. Koronaviruslerin cogu sicaga duyarlidir. Asyada, tropikal iklimde yasiyorum. Ocak sonundan beri vakalar gozukuyor ve toplam vaka 200 bile degil(4te biri de diger ulkelerde enfekte olup bize gelen hastalardan olusuyor). Su an yaz mevsimini yasayan Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ulkelerin vaka sayilarini ve su an kis mevsimi yasayan ulkelerin vakalarini karsilastirabilirsiniz.

Evet dogru bir bilgi. Virusu zaten tamamen oldurecek ya da hic yayilmayacak gibi bir durum yok, bu hicbir virus icin gecerli degil, yayilma hizini engelliyor. Koronaviruslerin cogu sicaga duyarlidir. Asyada, tropikal iklimde yasiyorum. Ocak sonundan beri vakalar gozukuyor ve toplam vaka 200 bile degil(4te biri de diger ulkelerde enfekte olup bize gelen hastalardan olusuyor). Su an yaz mevsimini yasayan Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ulkelerin vaka sayilarini ve su an kis mevsimi yasayan ulkelerin vakalarini karsilastirabilirsiniz.
İnşallah öyle olur

Devlet malesef bu konuyu es geçiyor
Umursamıyor.
Geçenlerde bakıcımın annesi rahatsızlandı 2 gün gekemedi.
2.5 yaşında kızımıda mecbur okula götürdüm(ögretmenim,doğudayiz,aileler farklı şehirfe)
hem kızım hem ben aşırı zorlandık yani başka çare kalmıyorki.
Çalışan anneler bence bu konuda toplanıp seslerini duyurmaları lazım.
Hadi ben öğretmenim.
Tatillerde sorun olmuyor..Ama ya diğer çalışanlar?Bence ses getirmenin vakti ama nedense herkes suskun e devlette haliyle bi düzenleme getirmiyor bununla ilgili

Otogarların halini gördünüz mü sosyal medyada vs.? Tıklım tıkış, insan dolu. Ve o insanlar memleketin her yerine yolculuk yapıyor, yapacak. 🥴 Bir virüs için bundan daha kolay yayılma ortamı olamaz herhalde. Bu tatil evimizde oturalım, tedbirimizi alalım diye verildi ama o bilinç maalesef yok bizde. 😢

Evet gördüm ve bilet alma hengamesini gecenin bir körüne kadar yaşadık.
Oğlumda yola çıkacak mecburen bulunduğu yurdu terketmek zorunda çünkü ve kalacak başka biryer yok bulunduğu şehirde. virüs kısmına gelirseniz oğlum getirmese bile evden dışarı çıkmasa bile anne baba olarak biz çalışmak zorundayız. Yani asıl risk ilerleyen zamanlarda bizde.

İşyeri rapor v.s. nereye kadar idare edecek evden yapılacak bir işte çalışmıyorum .
Ne zaman ki kimse çıkmayacak evden denilecek ozaman kadar gidip geleceğiz işimize

İstanbul gibi yerde en yakın işe gidiş geliş mesafesi maalesef 1 saat metro v.s. hepsi anababa günü biz tedbirimizi alıp tevekkülü Allah'a bırakacağız. Çocuğumu 3 hafta orda bırakamazdım kampüste yemek yeme şansı olmazsa gene kampüs dışına çıkmak zorunda kalacaktı 3 öğün.

Yemek ilk sorundu sonrasında Allah korusun hastalansa yalnız başına mecbur biz kalkıp gidecektik yanına yani kimsenin hele hele çalışan insanın dışarı çıkmama gibi bir lüksü yok .

Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.

İyi günler

Hangi semtte anaokulunuz
Asıl risk Avrupa Yakasında diyorlar
Anadolu Yakasındaki özellerin insiyatifine bırakıldı diye bir şey duymuştum
Hiç bir şekilde kurumların insiyatifine bırakılmadı.
Tam tersine;
Olağanüstü hal kapsamında tatil kararı alındığı için karara uymayıp kurumu açık tutan, öğrenci kabul eden kurucu/müdür sonucuna katlanır dendi.
Anadolu yakasındayız bu arada.

Sars virüsünü bitiren çinli bilim adami haziran ayinda sin bulacagini söylemiş virüs un..yaz ayinda bu sekilde olacağına bende inanmıyorum biraz direnirsek havanin isinmasi ile biter ins

Yahu insanlarmz 15 tatil ara tatil yaz tatilinde ne yapıyordu cocukları?tatilde ne yapılıyorsa şimdide o yapılcak bu kadar büyütmenin manası ne?okul tatil olmasamıydı yani yazık degilmi cocuklarmza
Hayir tatil olunmasindan kimsenin sikayeti yok ama planlanmis bir tatil degildi..siz çalışıyormusunuz bilmiyorum ama çalışan insanlar şu an ansizin care aramaya basladi hakli olarak..Sizin soylediginiz kadar basit degil onlar icin..Ben çalışmıyorum ama dun haberi izler izlemez hemen calisan anneler geldi aklima..Beklenmedik bir tatil oldu onlar icin ama okullarin her ne olursa olsun tatil edilmesi dogru bir karar tabiki de

Nasıl böyle anlaşılabildi şuan bunu anlayamıyorum, ben okulları kapatalim evde eğitim yapalım nasıl diyebilirim? Ne haddime ayrıca yasal ve etik değil. Ben sadece böyle bir yakını varsa konu sahibine önerine bulundum. Sonucta eğitim personelleri izindeler. Ve çocuklarına yardımcı olabilirler rica ederseniz belki kabul ederler ben ettim dedim.
hanımefendi ilk mesajınızı Bi eğitimci olarak okuyun.. hepimizi aptal yerine koymayın... hepimiz aynı şeyi anladıysak sorun sizde.. öğrencilerinize de Bi şeyleri böyle anlatıp izah ediyorsanız vayy onların haline...

Hayir tatil olunmasindan kimsenin sikayeti yok ama planlanmis bir tatil degildi..siz çalışıyormusunuz bilmiyorum ama çalışan insanlar şu an ansizin care aramaya basladi hakli olarak..Sizin soylediginiz kadar basit degil onlar icin..Ben çalışmıyorum ama dun haberi izler izlemez hemen calisan anneler geldi aklima..Beklenmedik bir tatil oldu onlar icin ama okullarin her ne olursa olsun tatil edilmesi dogru bir karar tabiki de
[/QUOT

Oluşabilecek bir risk için en doğru karar budur.
En küçük grip, nezlede bile çocuklar sınıflarda salgın yaşar ve biz kızarız annesine neden okula göndermiş diye
kaldıki bu dünyayı tehtit eden bir virüs

X