Çalışan anneler Corona virüsü tatilinde ne yapacak?

özel sektörde kurumsal bir firmadayım. yaklaşık 600 kişiyiz. hamile arkadaşlarımıza idari izin verildi. 21 gün boyunca evden çalışacaklar. aynı şekilde kronik hastalıkları olanlarda şirket doktorunun onayı ile idari izinle evden çalışmayı sürdürecekler.

saha çalışanları 2 hafta ziyaretlerini askıya alarak skype veya başka görüntülü seçenekler üzerinden toplantı yapacak.

firmada bulunan diğer çalışanlar toplantılarını masa başlarında yine skype üzerinden gerçekleştirebilecekler. yüz yüze olacak şirket içi toplantılarında da kişi kotası mevcut.

okul tatili nedeniyle çocuk sahibi arkadaşlar amirleri ile anlaşarak bir süre evden çalışabilecek. elbette evden çalışmanın da ciddi yükümlülükleri var; her daim skypeta online olmak, telefon ile ulaşılır olmak ve maillere hızlı geri dönüş talep ediliyor.

büyük yada küçük farketmeksizin her şirket bu düzene mümkün mertebe geçmeli. zira devlette bunu destekliyor sonuna kadar. belki kurumsalda bu olur orta ölçekte olmaz diyeceksiniz ama home office devam edip işi aksatmayacağınızı anlatırsanız patronlar anlayabilir diye düşünüyorum.

Allah yardımcımız olsun kımsemız yoksa kreşte kapalı ızınle 3 hafta nasıl ıdare edeyım zaten toplam 20 gün izin... sosyal medyadan yazalım bır çare bulsunlar çocukları işe mi getirelim...

Ya siz şakamısiniz bı öğretmenin, calisan yakınlarının çocuklarını evinde misafir etmesini niye bu kadar yadırgadiniz ki. Annesi babası çalışıp ve bakacak hiç kimsesi olmayan insanlar var ne yapsın daha çok mikroplu olan iş yerine mi götürsun ne yapsın yani bu insanlar çocukları evde yalnız mı biraksinlar.. kadın evde 60 kişiyi davet edecek değildir yani gayette önlemini almıştı ve yardımcı olamaya çalışıyor bu kadar yargılamadan önce biraz düşünün herkesij etrafında yedi sülalesi yok cocuk bakmak için.. iş yeri izini dersenizde onu zaten patronlar vermiyor yerinizden oturup atıp tutmak çok kolay AVM ye gidicez dememis evde duracaklar

Hanımefendinin tepki çekmesine neden olan mesajı aşağıda.
Sizce bu mesajda komşu çocuğuyla kitap okuyacağı anlamı var mı?
"Sınıf öğretmeni olarak öğrencilerle evimde özel ders yapacağım" ile "öğretmenim, evde olacağım için komşum çocuklarını bana bırakacak" arasında birazzcık fark var sanki.

Ben kendi adima ogrencileri evimde agirlayip ozel ders yapacagim sinif ogretmeni olarak.

Ben ne ogretmen nede dr olabilirim.Kendimi bu konuda yetenekli görmüyorum cunku yapamam..Ama ne yapabilirim ogretmenimin yükünü kendi kizim adina azaltabilirim..Ben once egitimi veriyorum evde kizima..Ogretmenimizi gerek duymadikca rahatsiz etmem..Odev takibini eksigini ihtiyacini yapmamiz gereken ne varsa once ben halletmeye calisirim..Ogretmenimiz kizimin basarisindan bizim ilgi alakamizdan cok memnun..Bazi veliler ozellikle cocugunun öğlenci olmasini ister rahat geziyim modunda olmak ıçin..Benim icinse hic faketmez evvela çocuğum..Bir gun veli toplantısında bir velimiz ki bu arada 3. Sinifiz, öğretmenim oğlum odevlerini yazmiyor siz bir bakip yazip yazmadigini kontrol etseniz ayrica oglum okulu da sevmiyor sizede alisamadi napsak ki??Oha dedim içimden sonrada disimdan sen çocuğuna hala odevini yazma sorumluluğunu veremediysen elin kadini buna ne yapsin?Ayrica sen oğlunu Ayse ogretmenden alip Fatma ogretmene versen,yine ayni seyleri yasicaksin..Bence once kendi ne bir çeki duzen ver dedim...
Malesef öğretmenlerimiz in birer insan oldugunu onlarinda evlilik hayati çocuklarinin oldugunu hastaliklari bakimi gibi ihtiyaclarni karsilamak zorunda olduklarını unutuyoruz..Sahsen ben cok dikkat ediyorum ama bazilarimiz onlara robot mualesi yapiyor sanki yaratilirken bu ış icin uyarlanmis gibi yaklasiyor

Bu ''ohaaaa''ları içinizden değil dışınızdan höykürün lütfen..
Belki bir kaç şuursuz uyanış yaşar. :)

Özel çalışanlar için zor olacak muhakkak, umarım ailelerinden destek alma imkanları olur.
Ben de onları düşündüm ama sağlık her şeyden önce gelir.
İnanın çocuklar ne derseniz deyin hijyenden çok uzaklar..
Sıraya tükürüp eliyle silen, tahta yalayan bile var. Anlatsak inanmazsınız.
Bizde o bir iki taneyle aynı ortamda bulunmak, temas kurmak zorunda kalıyoruz tabi..

Bir sayfa mektup yazdım ödevlerle birlikte.
Bunu gezme tatili olarak değil sağlığımızı koruma tatili olarak değerlendirelim lütfen diye.
Umarım ciddiye alırlar.. :/

Şimdi haberlerde gördüm çocuğu tatile girip çalışan anneler yıllık izin kullanacakmış, yıllık izni olmayan da mazeret izni kullanacakmış

12 yaş altı çocuklu annelere izin verilecekmiş diye okudum bende

Alicja Alicja sen kizini emziriyor muydun cnm idari izin seni kapsiyormu

Emziriyorum ama ben şu an zaten ücretsiz izindeyim canım. 1 aydır izindeyim, 1 ay daha izinim devam edecek. Kayınvalidem memleketinde, bakacak kimse yok diye ücretsiz izin almıştım. Bu zamana denk geldi o da :)

Berlin’de yaşıyorum ,burda da tatil edildi okullar 6 hafta !!!! Allahtan bebeğim küçük ve evdeyim 😑 ama herkes mağdur . Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık durumu :KK43:

Emziriyorum ama ben şu an zaten ücretsiz izindeyim canım. 1 aydır izindeyim, 1 ay daha izinim devam edecek. Kayınvalidem memleketinde, bakacak kimse yok diye ücretsiz izin almıştım. Bu zamana denk geldi o da :)
Aaa oyle mi iyi cnm ozaman bende seni ve samdani dusunuyordum napacaksniz diye senin az cok emzirdgni tahmn ediyordum da

Aaa oyle mi iyi cnm ozaman bende seni ve samdani dusunuyordum napacaksniz diye senin az cok emzirdgni tahmn ediyordum da

Benim kv burada olsaydı izin almama gerek kalmazdı zaten ama o yok maalesef
@samdan için iyi olacak sanırım belki o da kullanabiliyordur izin

Benim kv burada olsaydı izin almama gerek kalmazdı zaten ama o yok maalesef
@samdan için iyi olacak sanırım belki o da kullanabiliyordur izin
Emzirmiyor o ama izin almasi gerek alabilirmi sene dolmadigi icin yada mazeret izni verirlermi bilemiyorum sanki biraz zor

Sanki ogretmenler celik zirh tasiyor üstünde..Corona onlara bulasmayacak sanki

Bunu bir de akademisyenler için söyleseler keşke. Meb ile ne farkımız var insani açıdan

Okulda da öğrenci yok, üniversite de
Ama öğretmenler izinliyken biz gitmek zorundayız
Bu konuda o kadar sinirliyim ki
Bu karar yüzünden okula gelirken o tıklım tıklım toplu taşımadan bir akademisyrn bile virüs kaparsa inşallah bu kararı verenler de empati yapmak zorunda kalırlar.

Ben günde 6 vesayet kullanıyorum iş ve ev arası. Hemde ne için? Bomboş sıralara bakmak için.

bakanın açıklamasından benim anladıgm kreş ve ilkokul çağında çocuğu olan anneleri kapsıyor yıllık izin ve mazeret izni kullanma hakkı..

Bende annelerin çocuklarını iş yerine getirmesinden endişe duyuyorum.
Kalabalık bir odayız ve herkes izin alamaz. Mecbur çocuklar gelecek. E bende hamileyim haliyle ufakta olsa endişem var.
Bir iş yapıldı ama arkası düşünülmedi. Anneler de mağdur oldu.
bu işler, (ülke geneli için) arkası düşünüldüğü için yapılıyor zaten. bir kaç bin kişi zorluk çekecek diye, 80 milyonu tehlikeye atmak daha mı mantıklı? üstelik o 80 milyonun içinde yine siz varsınız.

Gencecik çocuklarımız ülke için canlarını veriyor,şehit oluyorken is verenler de azıcık parasini kaybediversin annelere iznini verip ücretlerini de odesin.Vatan için herkes taşın altına elini soksun bir zahmet.

X