Bu Kız Ne Zaman Tuvalete Girer?

Laale

Aşikârdır Zat-ı Hak
Pro Üye
13 Nisan 2007
32.804
98.774
45
Merhaba hepimize mutluluk dolu anlar diliyorum.

İnsanlık için küçük bizim için büyük bir sorun var.

İnstagramda “3 günde çözdük,5 gün sonra altına kaçırmamaya başladı” cümleleri ile gaza gelip geçen pazar halıları kaldırıp bezi attık. Tabii ki önceden kıza anlattık. “Artık tuvalete girelim,bezi küçük arkadaşlara verelim” diye. Tuvalet kitaplarını ezbere okuyor. Hazır gibi bir görünüyordu. Şu anda tam 30 aylık. İnanın 2 yaşından beri benimle tuvalete girer,klozete oturur,sifonu çeker,ellerini yıkardı. Şimdi hiç bir şekilde tuvalete oturmak istemiyor,oturunca hemen kalkıyor o anda bırakıyor tuvaletini. Oysa 5 dakika otursa yapacak. Ki bu sanırım 3 defa oldu.

Asla kendi söylemiyor,dün salonda oyun oynuyoruz,ayakta büyük tuvaletini yapıyor ben de anlıyorum. Gözümün içine bakarak ben hiç bir şey sormadığım halde “yokmuş,yokmuş” dedi “tamam” dedim. “Büyük tuvaletimi yapıyorum,büyük tuvaletimi yapıyorum” diye bağırıp gülmeye başladı. 1 saat sabrettim öyle kirli durdu,asla söylemedi. Ayakta durdu,durdu,çok yoruldu,kucağıma oturdu. “bak büyük tuvaletini yapmışsın,gel temizleyelim bacağım kirlenmiş” dedim. “Bacağını yıka,başka şort giyebilirsin” dedi. Sakinlikle aldım,sildim,yıkadım. Anlatıyorum “bir dahaki sefere gelmeden önce haber ver,şortun kirlenmesin” diyorum. “Tamam,söylerim”diyor. Bezliyken 10 defada 5ini söyleyen çocuk söylemez oldu. Acele mi ettik bezi çıkarmakla. Yeniden bağlayayım mı? Bu arada 30 aylık ama 2,5 ay kadar erken doğdu. Yani daha küçük aslında. Ama çok şükür ince yapılı olmasına rağmen kendini iyi ifade edebilir,ne istediğini bilen ve anlatan bir çocuk.

Bezi çıkardığımız andan beri bezi hiç sormadı ama normalde ortada görmediği oyuncağı,kitabı soran bir çocuk.

Çok uzattım; kusura bakmayın.

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Bezi çıkarmakla acele mi etmişiz?
Beze dönmek için erken mi?
Sabredeyim mi?

Acaba bilmeden onu üzmüş mü oldum,bezden çıkınca?

EDIT:Gündemin anlam ve önemi için şarkımızı eklemeyi unutmuşum.

Son düzenleme:
Aslında anlattığınıza göre her anlamda hazır gözüküyor. Büyük tuvalet bazen sıkıntı olabiliyor. Genelde ya vücutlarından bir uzuv kopuyor gibi sanıp yapmayı red ediyorlar ya da anneye kontrol bende imajı vermek için inatlaşıyorlar. Siz sakin kalıp yönlendirme yapın. Kakan geldiğinde tuvalete gitmeliyiz. Ya da kakasını yaparken kakan geldi harika hadi tuvalete yapalım. Kakamız ve çişimizi yapmak için tuvalet var. Tuvaletimizde banyo var burda yıkanırız, şurda lavaboda ellerimizi yıkarız, dişlerimizi fırçlarız tuvaletimiz gelincede koşar tuvalete geliriz diye anlatıp o an geldiğindede yönlendirme yapın. Artık geri dönerseniz kafası karışır tekrardan başlamanız süreci daha da uzatır. Pes etmeyin zamanla düzelecektir

Konuyla ilgili bilgim pek yok üstte gözüksün diye yazıyorum ama 30 ay bana geç bile geldi. Bu arada çok sabırlısınız, Allah sabrınızı arttırsın.
Çok çok teşekkür ederim.
Genel olarak sabırlı değilim,ama tuvalet konusunda çok sakinim cidden.
Ben de bazen geç kaldığımı düşünüyordum.

Tek endişenin bu olmadı senin ne kadar sevgi dolu ne kadar merhametli bir anne olduğunu öyle net gösteriyor ki, hayır onu üzmedin güzel insan, beni de hiç yanıltmadın, tam da böyle biri olduğunu biliyordum
Çok çok incesin, çok teşekkür ederim arkadaşım.
Klozete aparat mı koydun, lazımlık mı aldın? Hangisini seçtiysen gün içinde yarım saatte bir oturt. Oturmak istemiyorsa tuvalet duvarına sticker yapıştırsın. Gün sonunda on taneyi tamamlarsa akşam dondurma al mesela
Aparat koyduk,çok beğendi,kendisi.
Yarım saatte değil saatte bir bile istemiyor gitmek. Bir şekilde ikna edip götürüyorum,küçük tuvaletini genel olarak tuvalet kapısında ya da klozetin yanına yapıyor. Oturmak istemiyor ki… Oturunca da kalkıyor.

Sticker deneyeyim ama dondurma istemem. Hani ödül sistemi pek içime sinmiyor.

Daha 3 gün olmuş başlayalı biraz sabır.

Ben sabrederim de o üzülmesin yeter ki…
Aslında anlattığınıza göre her anlamda hazır gözüküyor. Büyük tuvalet bazen sıkıntı olabiliyor. Genelde ya vücutlarından bir uzuv kopuyor gibi sanıp yapmayı red ediyorlar ya da anneye kontrol bende imajı vermek için inatlaşıyorlar. Siz sakin kalıp yönlendirme yapın. Kakan geldiğinde tuvalete gitmeliyiz. Ya da kakasını yaparken kakan geldi harika hadi tuvalete yapalım. Kakamız ve çişimizi yapmak için tuvalet var. Tuvaletimizde banyo var burda yıkanırız, şurda lavaboda ellerimizi yıkarız, dişlerimizi fırçlarız tuvaletimiz gelincede koşar tuvalete geliriz diye anlatıp o an geldiğindede yönlendirme yapın. Artık geri dönerseniz kafası karışır tekrardan başlamanız süreci daha da uzatır. Pes etmeyin zamanla düzelecektir

Büyük tuvaletini çok özür dilerim altına yapınca eline alıp tuvalete atıp “bye bye” diyor. Sanki onu uzuv olarak görmüyor gibi…

Her gün milyonlarca kez anlatıyorum bunları inanın.

Çok çok teşekkür ederim.
Genel olarak sabırlı değilim,ama tuvalet konusunda çok sakinim cidden.
Ben de bazen geç kaldığımı düşünüyordum.

Çok çok incesin, çok teşekkür ederim arkadaşım.

Aparat koyduk,çok beğendi,kendisi.
Yarım saatte değil saatte bir bile istemiyor gitmek. Bir şekilde ikna edip götürüyorum,küçük tuvaletini genel olarak tuvalet kapısında ya da klozetin yanına yapıyor. Oturmak istemiyor ki… Oturunca da kalkıyor.

Sticker deneyeyim ama dondurma istemem. Hani ödül sistemi pek içime sinmiyor.

Ben sabrederim de o üzülmesin yeter ki…

Büyük tuvaletini çok özür dilerim altına yapınca eline alıp tuvalete atıp “bye bye” diyor. Sanki onu uzuv olarak görmüyor gibi…

Her gün milyonlarca kez anlatıyorum bunları inanın.
Bence kakasını eline almasına izin vermeyin. Hijyenik bişey değil sonuçta öyle bir algı da oluşturmayın bence. Bu kaka bunu ellemiyoruz o yüzden direkt tuvalete yapıp ordan vedalaşmamız lazım diyin bence

Bence kakasını eline almasına izin vermeyin. Hijyenik bişey değil sonuçta öyle bir algı da oluşturmayın bence. Bu kaka bunu ellemiyoruz o yüzden direkt tuvalete yapıp ordan vedalaşmamız lazım diyin bence
Ben de aksine tiksinmesin,korkmasın,rahatsız olmasın diye düşünmüştüm.

Islanan çamaşırlarını eliyle yıkıyor,yeri siliyor mesela.

erken değil bebeğiniz de normal davranıyor inanın her anne bunu yaşamıştır. benim şansım vardı babasına gittiğinde halası bıraktırdı. ama büyük tualeti konusunda biz de çok sorun yaşadık açıkçası. kakasını yaparken korkuyordu ben sohbet ede ede tualette uzun süre tutup ıkınmayı öğrettim öyle öyle yaptı. sabredin sabrınız çok güzel zaten kızmadan sinirlenmeden anlatın tualete otutturup oyun oynayın sohbet edin ıkınmayı gösterin. ben kendim böyle yap diyordum o da yapıyordu alıştı.

erken değil bebeğiniz de normal davranıyor inanın her anne bunu yaşamıştır. benim şansım vardı babasına gittiğinde halası bıraktırdı. ama büyük tualeti konusunda biz de çok sorun yaşadık açıkçası. kakasını yaparken korkuyordu ben sohbet ede ede tualette uzun süre tutup ıkınmayı öğrettim öyle öyle yaptı. sabredin sabrınız çok güzel zaten kızmadan sinirlenmeden anlatın tualete otutturup oyun oynayın sohbet edin ıkınmayı gösterin. ben kendim böyle yap diyordum o da yapıyordu alıştı.
Çok çok teşekkür ederim.

Bunları da deneyeceğim.

Benim oğlum her akşam anahaber izleyip dedesiyle siyaset konuşuyordu, üç yaşını geçmişti ve hala bezi bırakmamıştı
Bir gün estiler artık bana
Göbeğini elleyip bak içerde kakalar top oynuyor dedim
Bir vakit sonra kakalar yoruldu dedim
Sonra dışarıyı gösterdim bak akşam oldu kakalar annesine gitmek istiyor üzülüyorlar hadi onları annelerine yollayalım dedim klozete oturttum
Hazırlanmışlar hadi çıkarda gitsinler annelerine dedim yaptı
Güle güle kakalar koşun annenize gidin evinize diyip bastık sifona el salladık filan
Alışana kadar böyle yaptım ben

Benim oğlum her akşam anahaber izleyip dedesiyle siyaset konuşuyordu, üç yaşını geçmişti ve hala bezi bırakmamıştı
Sonra dışarıyı gösterdim bak akşam oldu kakalar annesine gitmek istiyor üzülüyorlar hadi onları annelerine yollayalım dedim klozete oturttum
Güle güle kakalar koşun annenize gidin evinize diyip bastık sifona el salladık filan
Bak bu çok güzel.

Bunu denerim mutlaka.

Çok çok teşekkür ederim arkadaşım.

Gece uyanıp kaka soruyordu gittilermi evlerine anneleri sarıldı mı ağlamadılar dimi diyordu
Bir de biz iyi insan olduk filan diyordu
Çooook tatlılar ya

Ben çocuklara 18-20 aylık biraktirmiş biri olarak bence zamani diyorum. Vazgeçmeyin ne siz ne çocuk hazır olamayacaktir 😅

Çünkü bezin rahatlığı var anne de çocuk da buna alışık

Tuvalet alıştırma döneminde gezme de misafirlikte çarşıda pazarda ilk zaman hep problem ..

Erkek çocuğu pet şişe ile halledilebiliyor zor durumlarda ama kız çocuğu için tuvalet sart küçük tuvalette.

Yani demem o ki vazgeçme bence 🫠

Ben çocuklara 18-20 aylık biraktirmiş biri olarak bence zamani diyorum. Vazgeçmeyin ne siz ne çocuk hazır olamayacaktir 😅

Çünkü bezin rahatlığı var anne de çocuk da buna alışık

Tuvalet alıştırma döneminde gezme de misafirlikte çarşıda pazarda ilk zaman hep problem ..

Erkek çocuğu pet şişe ile halledilebiliyor zor durumlarda ama kız çocuğu için tuvalet sart küçük tuvalette.

Yani demem o ki vazgeçme bence 🫠
Maşallah ne güzel!

Bizimki de işte pazara,parka gidemedikçe çok üzülüyor…

X