bu durumda aşılama yaptırmam mantıklımı?

ukla

Come back..
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2009
8.850
9
Dr. Bey merhabalar

19 aylık evliyim ama 17 aydır bebek istiyoruz. ben ocak başında regl olamadığım için dr a gitmiştim ozaman folikistik kist oluştuğu saptandı, regl olmam için dr ilaç verdi sonuçda regl oldum sonrasında Femera kullandım ve ovitrelle iğne oldum yumurta takibi sonucu, ama takibimiz bu ay olumsuz sonuçlandı.
ocak ayında eşimin semen testinde sayı 14 mly. (+4)hızlı hareketli %29 (+3)yavaş hareketli %14 morfoloji %4 çıkmıştı. onedenle faydası olur diye keçiboynuzu kürü uyguladık. halada devam ediyor, yumurta takibim olumsuz sonuçlanınca benim dr um bende HSG istedi eşimden hormon ve semen testinin tekrarını.. benim HSG de tüpler açık çıktı, kistimde yok. eşimin hormon testleri çok güzel ancak sperm sayısı 7 mlyna düşmüş hızlı hareketli %43 yavaş hareketli hareketlilik %19 olmuş bu nedenle morfolojiye bakılmamıştır yazıyordu. sonrasında sonucu ürologa gösterdik doppler istedi eşimden dopplerde sol tarafta varikosel başlangıcı çıktı, ancak doktor çok az olduğu için ameliyat daha zor olur biraz daha bekleyin ama illaki isterseniz ameliyat yaparız dedi.eşim varikosel yüzünden hiç ağrısı felan olmuyor yani aklımıza bile gelmemişti, ancak şöyleki eşim FMF hastası ve kolşisin kullanıyor bebek istediğimizden beri ilacı haftada 1 alıyor 3 aydır, benim merak ettiğim sayı 1 ayda 14 mlyndan 7 mlyna neden düşer yani bir sonraki semen testinde sayı yüksek çıkarmı?? ayrıca eşimle konuştuk aşılama yaptıralım diye aşılama için sprm sayısı kaç olmalı?? cevap verirseniz çok sevinirim.

Merhaba ukla,

Bahsettiğiniz sperm analizleri umarım bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında yapılmış olan testlerdir. 14'ten 7 milyona inmesi beklenmeyen bir durum değildir, ancak tekrar vurgulamak isterim, eğer güvenilir bir laboratuar tarafından değerlendirildi ise. Size aşılama tedavisi yapılacağı zaman da, sperm hazırlığının yine bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında yapılmış olmasını sağlayınız. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

X