Böyle mi olmalı

inekobasi

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
3.387
10.732
Merhabalar demin okuduğum bir konudan etkilendim herhalde bebeler de bahçedeler evde bir sessizlik hakim pek alışkın olmadığım bir durum🙈 bir konu da ben açayım dedim doğru mu yapıyorum diye
Eşimle 15 yıllık evliyiz evliliğin ilk 6 ayı çalışmadım sonrasında hep çalıştım 1,5-2 yıldır da ücretsiz izindeyim. İlk zamanlar maaş kartım eşimde idi çünkü maaş anlaşmalı banka eft ücreti keserdi benim kartım eşimde idi o parayı çeker benim adıma olan başka bir banka hesabına yatırırdı maaşımı. Kendi de evin ihtiyaçlarını karşılar kalanını hesabıma atardı benim hesapta birikim yapardık. Şifreyi ikimiz de bilir aktif kullanırdık hesabı yatırım için. Ama eşim çok alışveriş yapmamı istemezdi ben de saf gibi yapmazdım. Anası ve kendi bi elbiseyi 10-15 giyerler benden de benzer davranış bekliyordu. Ay şimdi hatırladıkça deliriyorum. Bi keresinde aldığım şeyleri o beğenmemiş (pamuk oranı azmış diye) iade etmiştim. Şimdi olsa hayatta iade etmem sen değil ben giyeceğim istersem pet şişe giyerim derim. Ben bir iki yıl sonra bir aydınlanma yaşadım. Kartımı vermiyorum ben kendi birikimimi kendim yaparım. Sen de evin ihtiyaçlarını karşılamakla mükellefsin. Ne yaparsan yap dedim. O günden sonra kartım bende kaldı baya da iyi birikim yaptım. Eşim evin gıda fatura gibi ihtiyaçlarını karşıladı. Ben de çocukların kitap oyuncak ihtiyaçlarını karşıladım. Temizlikçi ablanın ücretini karşıladım. Çocukları Etkinliklere kurslara götürdüm gibi gibi.. ama benim ihtiyaçlarımı hiç eşim karşılamadı. Yani kamudaki giyim yardımı hariç bütün kıyafetlerimi, bakim ürünlerimi kuaför masraflarını ya da eve aşınacak extra bir yemek takımını gibi ben yaptım hep. Bu arada benim birikimim ve eşimin birikimi artı düğün takıları ile ev aldık yani ben birikimi sadece kendim için yapmadım. Ailemiz için yaptım
Birkaç gündür kafamda düşünceler var doğrusu bu mu diye bu şekilde mi olmalı iki eş de çalışıyorsa.
Ps: 1-2 yıldır ücretsiz izindeyim eşim ücretsiz izinde iken her ayın 15i belli bir miktar para yatırır hesabıma. Ordan gideririm ihtiyaçlarımı. Ekstra paran var mı bitti mi diye sormuyor sanırım beklentim var ve onun sormaması canımı sıkıyor. Ben de istemesini bilmeyen bir kişilik olarak talep etmiyorum. Burda sadece kocam suçlu değil ben de suçluyum.istemiyorum çünkü. İstesem verir mi “ya çok mu harcadın” der ama verir. 2-3 aydır kredi kartı da bende eşimin.kızımla yemeğe çıkıyoruz bazen ana kız günü yapıp kendi kartımla ödeme yapıyorum eşimin kartı ile değil. Kızım uyardı anne yengelerim amcalarımın kartı ile ödüyorlar sen niye kendi kartını kullanıyorsun diye. Evet ya niye ki diye düşündüm.
Bu arada niye ayrı birikim yapıyorum onu da açıklayayım eşime kalsa birikimi daha çok yapma adına harcamalarıma karışacak istemiyorum karışmasını ayrıca yaptığı birikim türü bana cazip gelmiyor. Ben ondan farklı alanda değerlendirmek istiyorum birikimlerimi

Son düzenleme:
Maaş kartını eşe verme tabiki ama bence bu tarz durumlarda sen kendini güvende hissediyorsan, iyi ve huzurluysan sıkıntı yok. Eğer eşin tarafından kullanıldığını hissediyorsan farklı bir yöntem deneyebilirsin. Her evin ilişki dinamikleri birbirinden farklıdır çünkü.

Ben maaşı alınca biraz kendime ayırıp geri kalan hepsini eşime gönderiyorum sebebi de nerdeyse tüm harcamalar ve borçlar onun kartlarından yapılıyor. Eşim borçları ödüyor sonra da kalanla ikimiz adına altın alıyor o şekilde birikim yapıyoruz. Ayrı ayrı birikimi hiç düşünmedik. Ufak tefek şeyler için güzel olabilir ama bi ev olsun araba olsun alınacağı zaman ayrı birikim yapıldı mı çok zor. Bu yüzden birlikte birikim yapılmalı diye düşünüyorum ben. Siz bu şekilde mutluysanız böyle devam edin tabii ki.
Ha ama eşim aldığım şeylere karışsa ya da maddi konularda bana güven vermiyor olsa bir kuruş bile göndermezdim

Maaş kartını eşe verme tabiki ama bence bu tarz durumlarda sen kendini güvende hissediyorsan, iyi ve huzurluysan sıkıntı yok. Eğer eşin tarafından kullanıldığını hissediyorsan farklı bir yöntem deneyebilirsin. Her evin ilişki dinamikleri birbirinden farklıdır çünkü.
Maaş kartımı 9 yıl önce aydınlanma yaşayınca aldım camgülü daha da vermem zaten o konuda netim. Benim yaptığım birikim de daha bereketli oldu biliyor musun 😊 ama yaptığım birikimi de ev için bozdum zaten ev de ortak oldu. Aile içi dinamikler farklıdır evet ama bu doğrusu mudur başka bir yol daha mı doğru olur. Ya da benim giyim masraflarımı niye eşim karşılamıyor diye sorular var aklımda. Geçen annesine eşarp alalım dedim kadını tanıdığımdan beri aynı eşarbı takıyor. İpek bi eşarp aldık. Sonra düşündüm eşim bana hiç eşarp almadı kendim alırım kıyafetlerimi. Bahçedeki bebeler geldi devam edeceğim 😊

Ben buradaki sorunu anlayamadım. İş bölümü yapmışsınız, eşinizden beklentiniz tam olarak nedir? Size sürpriz yapsın, kıyafet alsın ya da ne bileyim hadi alışverişe gidelim desin mi?

Bizim evdeki paylaşım da sizinkine benzer, bu durumdan hiç rahatsız olmadım. Mezun olduğumdan beri çalışıyorum, sadece 6 ay kadar ücretsiz izin kullandım. Öyle çok fazla alışveriş yapan bir insan değilim. İhtiyacım olursa ya da bir şeyi beğenirsem sormadan alırım. Çocuktan önce sorardım ya da birlikte alışveriş yapardık. Anne olunca gelen yükleme ile birlikte daha dişli oldum, daha bireyselim.

İnekcim sorunu ben de anlamadım
Bir ay önce işe başladım ve hemen iş bölümü yaptık
Kira, okul taksidi, yüzme kursu ve birikim ve faturalar onda
On bin kendime (pilates altın vs), on bin çocuğa altın (18e kadar birikim) kalanı da mutfak alışverişi bende

Merhabalar demin okuduğum bir konudan etkilendim herhalde bebeler de bahçedeler evde bir sessizlik hakim pek alışkın olmadığım bir durum🙈 bir konu da ben açayım dedim doğru mu yapıyorum diye
Eşimle 15 yıllık evliyiz evliliğin ilk 6 ayı çalışmadım sonrasında hep çalıştım 1,5-2 yıldır da ücretsiz izindeyim. İlk zamanlar maaş kartım eşimde idi çünkü maaş anlaşmalı banka eft ücreti keserdi benim kartım eşimde idi o parayı çeker benim adıma olan başka bir banka hesabına yatırırdı maaşımı. Kendi de evin ihtiyaçlarını karşılar kalanını hesabıma atardı benim hesapta birikim yapardık. Şifreyi ikimiz de bilir aktif kullanırdık hesabı yatırım için. Ama eşim çok alışveriş yapmamı istemezdi ben de saf gibi yapmazdım. Anası ve kendi bi elbiseyi 10-15 giyerler benden de benzer davranış bekliyordu. Ay şimdi hatırladıkça deliriyorum. Bi keresinde aldığım şeyleri o beğenmemiş (pamuk oranı azmış diye) iade etmiştim. Şimdi olsa hayatta iade etmem sen değil ben giyeceğim istersem pet şişe giyerim derim. Ben bir iki yıl sonra bir aydınlanma yaşadım. Kartımı vermiyorum ben kendi birikimimi kendim yaparım. Sen de evin ihtiyaçlarını karşılamakla mükellefsin. Ne yaparsan yap dedim. O günden sonra kartım bende kaldı baya da iyi birikim yaptım. Eşim evin gıda fatura gibi ihtiyaçlarını karşıladı. Ben de çocukların kitap oyuncak ihtiyaçlarını karşıladım. Temizlikçi ablanın ücretini karşıladım. Çocukları Etkinliklere kurslara götürdüm gibi gibi.. ama benim ihtiyaçlarımı hiç eşim karşılamadı. Yani kamudaki giyim yardımı hariç bütün kıyafetlerimi, bakim ürünlerimi kuaför masraflarını ya da eve aşınacak extra bir yemek takımını gibi ben yaptım hep. Bu arada benim birikimim ve eşimin birikimi artı düğün takıları ile ev aldık yani ben birikimi sadece kendim için yapmadım. Ailemiz için yaptım
Birkaç gündür kafamda düşünceler var doğrusu bu mu diye bu şekilde mi olmalı iki eş de çalışıyorsa.
Niye çalıştığınız halde giyim ve kozmetik masraflarınızı eşinizin karşılaması gerektiği gibi bir beklentiye girdiniz ki?

Birikim de birlikte ya da aile için yapılır zaten. Siz de ev almışsınız ne güzel. Bunları sorgulamanızın bir sebebi olmalı bu kadar yıl sonra.

Çalışıyorsunuz. Maaşınız sizde ve evde maddi olarak bölümü mezunudur yapmışsınız.Geri kalan para size kalıyor. Siz neden kendi özel ihtiyaçlarınızı eşinizin karşılamasını bekliyorsunuz ki?
Sanki sizde benim param bana kalsın birikim yapayım eşimin maaşını harcayalım mantığı var

Maaş kartımı 9 yıl önce aydınlanma yaşayınca aldım camgülü daha da vermem zaten o konuda netim. Benim yaptığım birikim de daha bereketli oldu biliyor musun 😊 ama yaptığım birikimi de ev için bozdum zaten ev de ortak oldu. Aile içi dinamikler farklıdır evet ama bu doğrusu mudur başka bir yol daha mı doğru olur. Ya da benim giyim masraflarımı niye eşim karşılamıyor diye sorular var aklımda. Geçen annesine eşarp alalım dedim kadını tanıdığımdan beri aynı eşarbı takıyor. İpek bi eşarp aldık. Sonra düşündüm eşim bana hiç eşarp almadı kendim alırım kıyafetlerimi. Bahçedeki bebeler geldi devam edeceğim 😊

Çalışıyor olsanız da eşinizden bir jest , biraz düşünce beklemeniz çok doğal
İhtiyaçları gözetmek her zaman muhtaçlıktan değildir ki
Eşim bana harcamayacakta kime harcayacak, ben anladım sizi gayet haklısınız
Bu konuda konuştunuz mu hiç kendisiyle

Ben sizin ne demek istediginizi anladim. Tabiki de calissaniz bile esiniz sizi dusunmeli, bisey begendiginizde hadi hayatim alalim demeli ve odeme yapmali. Valla erkekler kutuk gibiler en iyisini bile yonlendirmek lazim. Siz acikca isteyin odetin. Benim de maasim ayridir. Esim fatura ve mutfak harcamalarini yapar. Cocugumun ve kendi ihtiyaclarimi karsilarim ama esime de cogu zaman odetirim. Senin karttan alayim derim ve alirim. Bugune kadar neden nicin diye sormadi. Bende genelde nakit olmaz mesela. Haftasonu cocugu uyutup kuafore giderim. Paran var mi diye sorar. Az once cocugun kreste uyumasi icin alez nevresim takimi yastik vs vs siparisi verdim. Kendi kartimi kullandim. Ama sonra pisman oldum :) 2 bin lira civari niye ben odedim yani :) Neyse ben onu baska turlu cikartirim :) Erkek milletine cok acimaya kiymamaya gerek yok :KK66:

İnekcim sorunu ben de anlamadım
Bir ay önce işe başladım ve hemen iş bölümü yaptık
Kira, okul taksidi, yüzme kursu ve birikim ve faturalar onda
On bin kendime (pilates altın vs), on bin çocuğa altın (18e kadar birikim) kalanı da mutfak alışverişi bende
Bu şekilde kafanız karışmıyor mu 🙈

Ha siz almışsınız eve yemek takımını, ha o almış, ne farkı var ki? Kozmetik alışverişini bazen ben kartımdan alırım, bazen eşimin kredi kartıyla alırım, hiç böyle şeylerin hesabını yapmayız biz. Eve giren para ortaktır ve ikimizindir zaten. Böyle ince hesaplar yorar beni.

Anladım canım. Sanırım canın biraz ilgi istiyor gibi hissettim. Sen başka bir yol istiyorsan eğer bulursun. Belli ki seni rahatsız eden bir şey var.

Eşler arasında benim senin mi olur 🤔 ben kendi paramla kendime kıayfet aldım felan yani ne bileyim tek yaşasaydınız kira fatura ödeyecektiniz oraya para vermediniz kıtafet aldınız ev aldınız yani saçma bir hesap kitap olmuş.

Burada bence son 2 senedir eşinizin takındığı tavır önemli.
Siz ücretsiz izindesiniz artık geliriniz yok. Bu durumda eski birikiminizden mi karsiliyorsunuz ihtiyaçlarınızı, yoksa size iyi hissettirecek düzende bir desteği var mi?

X