Boşanmadan önce yüzleşmek..

Aldatıldığımdan şüphe edip bir konu açmıştım ardından ardı arkası kesilmeyen iğrenç olaylar yaşadım..

2 yıla yakındır evliyim, 5 yıllıkta mazimiz vardı. Gebeyim ve doğuma son 5 günüm kaldı. Eşimle kısa bir süredir ayrıyız, düşünüp kendimizi toparlamaya çalışıyoruz.
Bu ayrılık bana çok iyi geldi düşünüp herşeyi tartmama sebep oldu, şimdi sizin doğruyu yanlışı ayırt etmeme yardım etmenize ihtiyacım var. Kendimle yüzleşmek istiyorum kısacası.

Diğer konumda bahsettiğim gibi eşimin beni aldattığına sahiden inanıyor bir delil bulup boşanmak için fırsat kolluyordum. Peki niye bebek ? diyeceksiniz, hamile kaldıktan bir kaç ay sonra şüphelenmeye başladım işin acı tarafıda bu. Tam o dönemlerde eşim babasına destek için bizi baya aşan bir miktarda borca girdi (kredi çekti, sağdan soldan buldu) ve eğer eşimin babası o parayı ödemezse alacaklılarla bu dönemlerde sıkıntı yaşayacağımızı ikimizde biliyorduk, doğumuma denk geldiği için gerilip devamlı bu konuyla alakalı huzursuzluk çıkarıyordum haklı olarak çünkü madur oluyorduk çünkü çocuğuma daha iyi şeyler sunmak istiyordum.
Eşim bunalıyor, daha çok çalışıyor, eve geç geliyor, benimle kavga etmek istemediği için bunları hiç anlatmıyor konuşmuyordu bende hamileyim diye beni aldattığını düşünüp sürekli aldatıyorsan söyle boşanalım diyerek üzerine gidiyorum ki en büyük hatam buydu. Arada şüphelerimi kuvvetlendiren şeylerde oldu, mesela bir gece saat 3te telefonuna mesaj geldi telefonu alıp lavaboya gitti geldiğinde telefonu açmasını istedim kızarak açıp son kayıtları gösterdi o saatte sadece öperatörden mesaj gelmişti ama ben bir türlü ikna olmuyordum en ufak şeyi sorguluyordum, tabi bu dönemde eşimin profil resminden bizim resmimiz kalktı, ikimizin resimleri hiç bir yerde paylaşılmaz oldu, telefonun şifresi değişti, sorunca söylenmedi, gece gezmeleri arttı vs.. Ben her birine ayrı ayrı kavgalar edip ağır hakaretler savuruyordum, bazen " metresinin yanında mısın " diye iğrenç cümleler kurup kendisinden nerede olduğunu ispatlamasını istiyordum zavallı kendine yedirebildiği kadar arkadaşlarıyla resim atıyor ya da görüntülü arıyordu, ama birşeyler devamlı gizleniyordu ve bu yüzden evimizde her iki günde kavga vardı bende o da bıkmıştık. İkinci hatam buydu. Diğeri ise evlenirken bildiğim ve değiştirmesini istediğim meseleler için ağır konuşuyordum " adam gibi tutabileceğin sözler verseydin " gibi laflar ettim veya yaptığım iyilikleri başına kaktım utanmadan. Alttan aldı. Yetmedi başka konularda " bana eş, doğmamış çocuğuna baba olamıyorsun " veya " iğrenç adamın tekisin, seninle evlendiğime çok pişmanım, Allah belanı versin " gibiye kadar gidiyordu söylediklerim cevap veriyordu kavga ediyorduk ama asla bana bu gibi şeyler söylemiyordu. Böyle böyle soğuduk o da artık alttan almamaya ne düşünürsen düşün bıktım demelere başladı ve son noktalara geldik. Onun hatasıda elbette çoktu benim şüphelerimi dindirebilirdi, telefonu alıp duşa lavaboya girmek nedir, yanımda yabancı numaraları açmamak veya.. Böyle huyları sonradan türeyince dayanamaz oldum..

Onu bu şekilde incitmiş ve bunaltmış olduğumun farkındayım. Ama boşanmanın doğru olduğunu düşünüyorum, ailelerle yüz göz olduk, birbirimize demediğimiz kalmadı, iki yabancı olup rehberde ki aşkımlı canımlı cicimli yazıları bile silip isimlerle kaydettik.
Ben hala kendisine güvenemiyorum neyin ne olduğunu bilmiyorum..

Sadece aramızda ufakta olsa kalan gurursuz bir sevgi var, çocuğumu haksız yere babasız mı bırakıyorum acaba diyorum.
Karşılıklı çok hatalı olduğumuzu biliyoruz, düzelmez sanıyorum ama..
Bir kaç gün sonra yüzyüze konuşup son kararı vereceğiz. Sizce doğru olan ne ?

Konunun uzun olmaması için sadece kendimi yargıladım sorarsanız karşı tarafıda anlatırım.

Gereksiz kıskançlık yapmışsınız. Adam ne yaparsa yapsın ikna olmamışsınız. Açıklamak istemiş, alttan almış, kendini anlatmaya çalışmış. En yorucusu da kendini anlatma çabası işte. İnsan anlatamadıkça karşısındakinden o kadar soğuyor ki... Kendinizi paralıyorsunuz o duyarsız, inançsız doğrusunu biliyorsunuz o hala anlamıyor derken insan bir süre sonra çabalamaktan vazgeçiyor. Düşünün o bebeğin babası, evlendiğiniz adam hamile eşini aldatacak alçak biri mi ? Erkeklere bazen haksızlık yapıyoruz. Bu yüzden suçlamayı bırakın beni rahatlatabilirdi diye. Zaten elinden geleni yapmış. Duşta şarkı dinliyordur, bir şey izliyordur, yada o kadar bunalmış bir ruh halindedir ki banyoda filan oyalanıyordur. Çok ihtimal var. Ama insanın da aklına bir defa kıskançlık virüsü girince çıkmak bilmiyor ki. Siz de biraz haklısınız. Aranızda bir özürlük, hata anlayıp birbirine sahip çıkmalık mesafe var. Kötü düşüncelerden arının ve tabi ki boşanmayın derim. Boşanma aşamasına gelmiş, birbirini daha çok incitmiş insanlar bile boşanmaktan vazgeçiyor. Aile terapilerinde başarı oranı %50 civarı oluyor. Böyle bir imkanınız yoksa kendinize neden eşinizle evlendiğinizi sorun, neden onu tercih etmiştiniz, onu özel yapan nedir ? Sonra onun iyi tarafları nelerdir bunları düşünün. Zaten her zaman bir insanın iyi yönleri daha fazladır, biz kötüyü görmek isteriz. Karşılıklı olarak da birbirinize söyleyin iyi yönlerinizi, neden birbirinizi tercih ettiğinizi. Başınıza gelen işlerde onun hatalı olduğu yeri değil kendi hatalarınıızı söyleyin birbirinize, kendinizi onun yerine koyun aynı şeyleri yaşasaydınız ,o kişi olsaydınız... Aklıma bunlar geliyor, umarım barışırsınız

Biraz hassa davranmışsınız galiba.
Belki cok zor silbastan devam etmek, ama doğacak bebeğinizin hatirina bir sans verebilirsiniz kendinize. Ailenizi dis mihraplardan uzak tutun. Ailelerinizden izole edin. Hic gorusmeyin demiyorum ama aci da olsa bir deneyim yasamissiniz esinizde bu surecten ders cikardigina emin olun.

Ama tek suçlu ben değilim ki alttan olan tek ben olursam aynı şeyler yaşanmaya devam eder.. doğuma gelir..

Mesele suclu olup altan almak degil. Ama ikinizden biri ilk adimi atmali. Olacaklara yön verebilirsiniz veya olacaklara seyirci kalarak bekleyebilirsiniz. Sahsen yön vermeyi tercih ederdim

Gereksiz kıskançlık yapmışsınız. Adam ne yaparsa yapsın ikna olmamışsınız. Açıklamak istemiş, alttan almış, kendini anlatmaya çalışmış. En yorucusu da kendini anlatma çabası işte. İnsan anlatamadıkça karşısındakinden o kadar soğuyor ki... Kendinizi paralıyorsunuz o duyarsız, inançsız doğrusunu biliyorsunuz o hala anlamıyor derken insan bir süre sonra çabalamaktan vazgeçiyor. Düşünün o bebeğin babası, evlendiğiniz adam hamile eşini aldatacak alçak biri mi ? Erkeklere bazen haksızlık yapıyoruz. Bu yüzden suçlamayı bırakın beni rahatlatabilirdi diye. Zaten elinden geleni yapmış. Duşta şarkı dinliyordur, bir şey izliyordur, yada o kadar bunalmış bir ruh halindedir ki banyoda filan oyalanıyordur. Çok ihtimal var. Ama insanın da aklına bir defa kıskançlık virüsü girince çıkmak bilmiyor ki. Siz de biraz haklısınız. Aranızda bir özürlük, hata anlayıp birbirine sahip çıkmalık mesafe var. Kötü düşüncelerden arının ve tabi ki boşanmayın derim. Boşanma aşamasına gelmiş, birbirini daha çok incitmiş insanlar bile boşanmaktan vazgeçiyor. Aile terapilerinde başarı oranı %50 civarı oluyor. Böyle bir imkanınız yoksa kendinize neden eşinizle evlendiğinizi sorun, neden onu tercih etmiştiniz, onu özel yapan nedir ? Sonra onun iyi tarafları nelerdir bunları düşünün. Zaten her zaman bir insanın iyi yönleri daha fazladır, biz kötüyü görmek isteriz. Karşılıklı olarak da birbirinize söyleyin iyi yönlerinizi, neden birbirinizi tercih ettiğinizi. Başınıza gelen işlerde onun hatalı olduğu yeri değil kendi hatalarınıızı söyleyin birbirinize, kendinizi onun yerine koyun aynı şeyleri yaşasaydınız ,o kişi olsaydınız... Aklıma bunlar geliyor, umarım barışırsınız
Diğer konunuzu inceledim ve kıskanma sebeplerinizde haklısınız. Ama bence gayette anlaşabilirsiniz. Sadece bir iki ufak karşılıklı çaba inanın tablo o kadar kötümser değil.

Diğer konunuzu inceledim ve kıskanma sebeplerinizde haklısınız. Ama bence gayette anlaşabilirsiniz. Sadece bir iki ufak karşılıklı çaba inanın tablo o kadar kötümser değil.

Ilk yorumunuzda da hak vermiştim size.. Ben kendi adıma nasıl çabalamam gerektiğini bile bilmiyorum, fazla taviz vermek istemiyorum ama hatalı olduğum yerleride telafi etmem gerektiğini biliyorum. Onun tavrına göre şekillenmek istemiyorum umarım o da anlamıştır hatasını..

Hatalisiniz farkinda olmaniz güzel. Bence boşanın. Kolay kolay boşanın demem. Ama ettiginiz laflar yenilir yutulur cinsten değil.

Neden hak etmişti ? Yani hatası ne kadar ağırdı ?
Hataymıydı bilmiyorum
Daha çok ortamdan faydalanmaktı onunki
Bende 3 görümce bir kv var kp yok
Hiçbiriyle arası iyi değildi bekarken
Sevmezlerdi de birbirlerini
Biz evlendik balayından döndük herkes eşimi almış hayatının merkezine koymuş üç günde:silah:
Ailemizin Reis-i evimizin direği
En küçüğü benden 6 yaş büyük evli barklı çocuklu kadın bunlar birde
Önce şaşırdım sonra aman banane dedim ama öyle olmadı
Eskiden birbirini yiyen insanlar kenetlenip dönüp beni yemeye çalıştı :KK57:
Hayatında hiç görmediği ilgiden havalanan bir adam kaldı elimde
Sen he de geç Sinem aman kimseye bişey söyleme cevap verme aman onlar büyük
kendimi savunmayacakmışım onun hatrına.Dedim sen mi savunacaksın beni o da yok
Susturamıyor da milleti
Çektim s.ktiri
Yen'i evliydik üstelik babam istemediği halde evlenmiş işi gücü bırakıp başka şehre gelmiştim
Yapamam sandılar herhalde
Kiminle dans ettiklerini bilmiyorlar
Eşyalarını topla ananın evine gidiyorsun mu demedim.Yanında karısına laf söylenirken gıkını çıkaramayan adamı yanımda adam diye taşımam ben mi demedim
Çok pis laflar söyledim ya
Ben olsam beni bırakırdım yani o derece :confused:

Birşeyleri düzeltmek için hiçte geç ya da imkansız değil
Evet yaşanılanlar hoş değil hele ki sizin ithamlarınız emin olun çok ağır
Ama düzeltilebilir emin olun
Ve daha doğmamış bir bebek bu kadar erken babadan uzak kalmak ona çok büyük haksızlık
Çünkü tamir edilebilir bi durum bence

Burayada konuyu açıp kendime gerçekleri itiraf edince baya kötü oldum. Üzgün hissediyorum kendimi gözlerim doluyor. Yarın olsa netleşse belki canım daha fazla yanmaz, yanlış bir karar vermektende çok korkuyorum. Yarın görüşecek miyiz onuda bilmiyorum belki işi çıkar gelmez yazmadım yazıp sormak istemiyorum. Iyice gerildim :KK43:

Burayada konuyu açıp kendime gerçekleri itiraf edince baya kötü oldum. Üzgün hissediyorum kendimi gözlerim doluyor. Yarın olsa netleşse belki canım daha fazla yanmaz, yanlış bir karar vermektende çok korkuyorum. Yarın görüşecek miyiz onuda bilmiyorum belki işi çıkar gelmez yazmadım yazıp sormak istemiyorum. Iyice gerildim :KK43:
Kurtar yuvaniza bak esin iyi adammış piyasa da iyi adam mı var allah için yıkmayin yuvanızı bir hiç ugruna

Şuphelenmeyi nasıl kesebilirim ?
Her ikimizinde ailesi boşanmamızı istemiyor çünkü onlara göre bunlar boşanmak için yeterli değil. Ama ben eve dönersem ve aynı şeyleri yaşarsam kaldıramam.

Karşılıklı sevdiğimizi ama bu yaşananları kabullenmenin kolay olmadığını söylüyoruz her ikimizde. Bende gurur yapıp sen bilirsin artık bir önemi yok ne olacaksa olsun felan deyip önemsememeye çalışıyorum. Biliyorum yanlış ama karşı taraftanda birşeyler bekliyorum.

Bir süre bu konulara girmeden görüşmeyi deneyin. Evlenmeden önceki gibi buluşmalar ayarlayın, havadan sudan sohbet edin. Gerçi doğuma bir şey kalmamış ama olsun, doğum da önemli zaten. Eşinin doğum safhalarında yanında olması daha doğru olur. Kendinize bir limit koyun, mesela bebek 3 aylık olana kadar eski konuları hiç açmayacağız deyin. Bir bakarsınız bu düzene alışırsınız, ilişkinizi tazelersiniz. Gerçekten güzel bir iletişim sağladığınızı düşünürseniz aynı eve geçersiniz.
Çevrenin ne düşüneceği önemli değil. Hayat sizin hayatınız, bebek ikinizin bebeği. Kim ne derse desin, ileride pişman olmaktansa şimdi elinizden geleni yapın daha iyi.

Bir süre bu konulara girmeden görüşmeyi deneyin. Evlenmeden önceki gibi buluşmalar ayarlayın, havadan sudan sohbet edin. Gerçi doğuma bir şey kalmamış ama olsun, doğum da önemli zaten. Eşinin doğum safhalarında yanında olması daha doğru olur. Kendinize bir limit koyun, mesela bebek 3 aylık olana kadar eski konuları hiç açmayacağız deyin. Bir bakarsınız bu düzene alışırsınız, ilişkinizi tazelersiniz. Gerçekten güzel bir iletişim sağladığınızı düşünürseniz aynı eve geçersiniz.
Çevrenin ne düşüneceği önemli değil. Hayat sizin hayatınız, bebek ikinizin bebeği. Kim ne derse desin, ileride pişman olmaktansa şimdi elinizden geleni yapın daha iyi.

Eski konuları hiç açmamak için aynı hataları tavırları hiç tekrar etmemek gerekir galiba. Ikimizde şuan inada bindirdik alttan alır mıyız bilmiyorum. Yaşananları unutamam kafasında beyfendi bende üzerine gidip fazla kendini haklı sanmasını istemiyorum çünkü kendiside çok kabahatli.

X