borç kriz yönetememe

Bu devirde lüksü geçtim, ortalama bir hayat yaşamak için aylık en az 50 bin gerek. Allah asgari ücretlinin yardımcısı olsun.

Bizim uyguladığımız sistem şu, olabildiğince karttan değil, nakit kullanmak. Hiç kullanmıyor değiliz, sadece olabilenin en azını kullanırız.

Gider listeniz olsun. Borç kısımları ödedikten sonra, dağılım yapın. Mutfak, çocuk, eğitim, Sosyal yaşam diye ayırın ve bunun dışına çıkmayın. 500 TL mi? 5000 TL mi? Kaldı ay sonu ben hemen bankadan gram altına çeviriyorum. Yani gelire göre kalanda yüksek oluyor. Onu çerez gibi gram altına yatırıyorum.

O para, yeni aya devretse heba olacak, para var diye harcanacak. Makas aralığı kuyumcular göre daha fazla ama, bankadan anında istediğin kadar alıyorsun ki zaten uzun vade olacak.

Bunu bayağıdır yapıyorum ve meblağlae Küçük bile olsa damlaya damlaya bayağı birikmiş.

Taksit işini tek kart ile yapıyoruz. O sadece taksit için ve her ay ödeyip ilerliyoruz ve dokunmuyoruz.

Kendinize bir hedef koyun birikim için mesela 100.000 TL. 100 TL ekleyin, 1000 TL ekleyin derken hırslanıyorsunuz ve birikim sağlanıyor.

Bizim gelir düzeyi çift maaş ve ortalamanın üzeri. Bütçeye göre birikim meblağıda artıyor.

Atama yapılacak mı bilmiyorum çünkü tasarruf tedbirleri kapsamında şuan kamuya memur alınmıyor atamalar durduruldu diye biliyorum.
3 yıl böyle alınmış bir karar var.
Öğretmenler için geçerli değildir belki tabii.

Galiba bu işin tek çözümü gün gibi birşeylere girip zorunlu birikim yapmak. Yada saldım çayıra mevlam kayıra demek paçasından borç akan arkadaşım bireyselini bozdurup 40 binlik tatile çıktı ben üç kuruş borç var diye mutsuzum bilemiyorum yani

Arkadaşın çok salak kusura bakma hayatı boyunca borç içinde yaşayacak bişeye sahip olacağı da yok

Arkadaşın çok salak kusura bakma hayatı boyunca borç içinde yaşayacak bişeye sahip olacağı da yok
Belki de mutluluk ondadır ya valla dünya yansa taranır moduna mı girdiler anlamadım ki tatile gidebilmek için son umudun bireyseldeki para olması ve ona rağmen güle oynaya gidebilmek bense ödemek zoruma gidiyor diye kredi kartı bile kullanmıyorum ay sonu elel başbaşta kalıyorum olduğu kadar artık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…