borç kriz yönetememe

Bu devirde lüksü geçtim, ortalama bir hayat yaşamak için aylık en az 50 bin gerek. Allah asgari ücretlinin yardımcısı olsun.

Bizim uyguladığımız sistem şu, olabildiğince karttan değil, nakit kullanmak. Hiç kullanmıyor değiliz, sadece olabilenin en azını kullanırız.

Gider listeniz olsun. Borç kısımları ödedikten sonra, dağılım yapın. Mutfak, çocuk, eğitim, Sosyal yaşam diye ayırın ve bunun dışına çıkmayın. 500 TL mi? 5000 TL mi? Kaldı ay sonu ben hemen bankadan gram altına çeviriyorum. Yani gelire göre kalanda yüksek oluyor. Onu çerez gibi gram altına yatırıyorum.

O para, yeni aya devretse heba olacak, para var diye harcanacak. Makas aralığı kuyumcular göre daha fazla ama, bankadan anında istediğin kadar alıyorsun ki zaten uzun vade olacak.

Bunu bayağıdır yapıyorum ve meblağlae Küçük bile olsa damlaya damlaya bayağı birikmiş.

Taksit işini tek kart ile yapıyoruz. O sadece taksit için ve her ay ödeyip ilerliyoruz ve dokunmuyoruz.

Kendinize bir hedef koyun birikim için mesela 100.000 TL. 100 TL ekleyin, 1000 TL ekleyin derken hırslanıyorsunuz ve birikim sağlanıyor.

Bizim gelir düzeyi çift maaş ve ortalamanın üzeri. Bütçeye göre birikim meblağıda artıyor.

X