Bir sonu olmayan kilo derdim..

Sorun beyınde ama birşey tetıklıyor
Bukadar 150 160 200 kilodakıler nasıl zayıflıyor
Mıdede bir bölgeyi aldıklarında beyne doyma sınyalı gidiyor
Gercekten mıdemı copluk gıbı kullanıyorum
Ben devamlı tansıyonum cıkmıs ınmıs ,sekerım cıkmıs gibi sorunlarla boğusuyorum
Her ay kan tahlılı yapıyorlar yok bırsey cıkmıyor
Ama kolestrol vs yuksek
Kansızlık ,b12 ,d vıtamını , folık asıt yerlerde
Ameliyat olunca nmecburi yiyemedikleri için zayıflanıyor ama benim sorunum zaten yiyemediğimde mutsuz olmak canım ondan bahsediyorum ha dediğin gibi iştah falan alınıyorsa bilmiyorum o kadar araştırmadım 🤔

Her sebeple yiyebilirim.

Mutluluktan, üzüntüden, stresten..
O kadar seviyorum ki yemeyi, en çok da hamur yemeyi..

Hayatım boyunca hiç diyet yapmadım.
Ben istediğimi özgürce yemediğimde aşırı mutsuzum. Diyet fikri zihnimden gecti gitti sadece :)

1.62 boyum, 80 kiloyum. 20 kilo versem fıstık gibi olurum biliyorum ama.. En fazla porsiyon küçültebilirim hayatımdan şekeri, unu tamamen çıkaramam mesela..

Ama siz bir kere çok ciddi bir şekilde zayıflamışsınız ne güzel. Tekrar yapabilirsiniz demek ki..

Insallah hepimiz kolaylikla istediğimiz kiloya kavuşuruz.
Aslında şuanda da normal kiloda çıkıyor hesaplamalara göre çok uzun zamandır da spor yaptığım için kas kütlem çok. Tekrar aynı kilolara çıkacağım korkusu çok kötü etkiledi beni. İlaçlar yüzünden kilo alınca

Yine spora gıdebılıyormussunuz
Inanın o gıc bende olsa zayıflardım
Kalkıp yuruyesım bıle gelmıyor
Sabah pıde ye yag bal surup surup yedım
Aksam mangal yaptılar
Ben aldıkları ekmegı yedım durdum
Bırde sabahtan ekmegı tıkabasa yemısım
Gun ortasında kurabıye yaptık onu yedım
Cekırdek yedım
E ne yedım sabahtan belli sadece karbonhıdrat
Bu anlattığınız beslenme şeklinize göre kilonuz normal aslında 😁 ben bu şekilde yediğim zamanlar obezdim çünkü. Karbonhidratlar kan şekerini sürekli dalgalandırıyor o yüzden sık sık yediriyor proteinler tok tutuyor bildiğim en iyi gerçek bu 🤭

Valla ben kurtulamadım
70 kilo olduğumda tartıda şoka girmiştim
Şimdi keşke 70e düşsem diyorum. 76 oldum.
Ağzım sürekli dolu. Ama sürekli. 2023-2024 yılında 6-7 tane diyetisyen değiştirdim sanırım. Sorun aslında diyetisyen de değil ama bende ama işte.
Elimde hep yiyecek var. Duygusal yeme yapıyorum ve tutamıyorum
Kafada bitirmeden motviasyona girmeden ı ıh olmuyor…

Bence eğer maddi durumunuz elveriyiorsa terapiye gidin.Belli ki yaşadığımız şeylere verdiginiz bir tepki yemek yemek.

Ben de doğum yapana kadar stresten yemek nedir bilmezdim.Stres ya da mutluluk yeme durumumu etkilemezdi.Ama ne zamanki doğum yaptım stresliyken yemeye başladım.Nedenini biliyorum ama.Cunku beni yemek yemekten başka rahatlatacak hicbirsey yok.Caresi yok ve çok mutsuzum diye düşünüyorum. Ve en önemlisi kendimden vazgeçtim.Neyse birden kendimden çok bahsettim kusura bakmayın.Keske benim de durumum uygun olsa terapi alabilsem.Cok ihtiyacım var
O kadar çok denedim ki… Emdr önerdiler en son onu denemem lazım sanırım ama epey pahalı dediğiniz gibi

Canin neden ve neye sıkılıyor?
Herşeye canımı sıkma potansiyelim mevcut. Mesela kızım o gün çok huysuzsa, yemek yememişse. Mesela iş yerinde ekstra çalışmaya çağırdılarsa. Annem beni sürekli eleştirdiğinde.. saysam çok sebep var. Ama şu aralar en büyük mutsuzluğum iş yerim

Herşeye canımı sıkma potansiyelim mevcut. Mesela kızım o gün çok huysuzsa, yemek yememişse. Mesela iş yerinde ekstra çalışmaya çağırdılarsa. Annem beni sürekli eleştirdiğinde.. saysam çok sebep var. Ama şu aralar en büyük mutsuzluğum iş yerim

Anliyorum. Yani yetememe hissi dominant şuanda hayatında.
İş yerini değiştirme fırsatın şuanda yok galiba.
Annen neden sürekli seni eleştiriyor? Araya mesefa koydunmu?
Hayatında seni yemeye sürükleyen bazi faktörleri değiştiremezsin ama diğerlerini değiştirmek elinde. Mesela annenle olan sorunlarin.
Söyle bir döngü işliyor;

Sen strese girdikce vücudun Cortisol ve Adrenalin üretiyor. Bu iki hormon hem yağlanma yapıyor hemde aşiri iştahı aciyor.
Bunları kontrol altına almadığın sürece, sadece kaloriyi keserek zayiflaman mümkün değil. Zayıflasan bile kasların erir ve tekrar normal seviyede yemeye başladığın sürece verdiğin kilonun iki katini alirsin.

Her insanin stres yönetimi farkli oluyor ama diyet yapmadan önce hayatındaki stres faktörlerini analiz et ve arabildiğine at. Kalanlar için (zorunlu olanlar) kendine uygun stratejiler geliştirmeye çalış.

Bu anlattığınız beslenme şeklinize göre kilonuz normal aslında 😁 ben bu şekilde yediğim zamanlar obezdim çünkü. Karbonhidratlar kan şekerini sürekli dalgalandırıyor o yüzden sık sık yediriyor proteinler tok tutuyor bildiğim en iyi gerçek bu 🤭
Aynen bu yemeyle 150 kılo olmam gerekıyordu . Cok gezerım hiç evde durmam belkı onunda etkısı vardır

Kilo vermek benim bu hayattaki basarisizliklarimdan bir tanesi o kadar beceriksizim ki bu konuda
Benim de aklıma hep yemek geliyor üzgün olsam yemek mutlu olsam yine yemek cok kotu bir sey muhtemelen benim de psikolojik ama gitmedim psikologa
Ama yalnız degilsiniz
Insallah kilo veririz gerçekten insan kiyafet bile almak istemiyor, aynaya bakmak istemiyor

100 kilo halinle bile koca bulmuşsun kız.millet normal hâliyle bulamiyor.😀 hâlâ diyorsun kendime değer veremiyorum.
Kilolu insanlar sevilmeye değer görmeye layık değil dimi size göre? bu baskıyı o kadar çok yaşadım ki bugün ki psikolojimin en temel sebeplerinden biri bu. Çok üzücü bir bakış açısı.

Ben de abartı dolu cümlelerinizi okuyunca 120ye dayandınız sandım.
Dayanmıştım zaten evlenirken o civarlardaydım sonra hamile kalınca sağlık sorunlarım yüzünden verdim doğum sonrası 95 kiloydum ama sütüm olmadı olsun diye yedim falan derken tekrar almıştım

Mide balonunu araştırın isterseniz. Bende veremiyordum çok araştırdım doktor ve taktırdım. Şu hayatta kendime yaptıgım en büyük iyilik oldu. Kilo vermeye başladım. Yürüyüşe başladım. Kilo verdikçe dahada azimli oldum
Şuan 73 kiloyum yaparlar mı bilemiyorum 13 kg fazlam var

Sizi çok iyi anlıyorum yıllarca 10kilo ver 15al döngüsünde yaşadım, yaşıyorum. Bi 4-5 yıl kadar sabit kalmıştım ideal kilomda sonra uzmanlık sınavına çalışırken 15 kilo alarak batırdım. O kiloyla gebe kaldım Şimdi de 4 aylık bebeğim var ve yine +20 kilom ideal kilomdan. Yalnız değilsiniz bu döngüde yaşayan bir sürü insan var. Ben de 15 kilo vereyim modundayım kaç aydır ama tık yok. Bebeğin sorumluluğu bi tık ağır geldi ve bedensel sağlığımı ikinci plana attım maalesef ben. Önce psikolojik sağlığınızı düzeltmeye bakın, kilo işi otomatik düzelecektir.
Lohusalığjn devam ediyor hala kendini üzme bebeğine odaklan birazcık büyüsün bence yapacaksın 🌸

Ben uçuş korkum için iki seans emdr terapisi gördüm. Korkumun kaynağı olabilecek anılara gitmiştik. Tekrar uçağa binmedim çözdüm mu emin değilim ama bu şekilde kaynağına gidecek yollar mi deneseniz. İlaçlar bir yandan düzeltirken bir yandan bozuyor.
Bir bu kaldı denemediğim mutlaka denemek istiyorum bende

Kilo vermek benim bu hayattaki basarisizliklarimdan bir tanesi o kadar beceriksizim ki bu konuda
Benim de aklıma hep yemek geliyor üzgün olsam yemek mutlu olsam yine yemek cok kotu bir sey muhtemelen benim de psikolojik ama gitmedim psikologa
Ama yalnız degilsiniz
Insallah kilo veririz gerçekten insan kiyafet bile almak istemiyor, aynaya bakmak istemiyor
o kadar çok araştırdım ki kilo konusunu. Yani kilo bir şekilde verilse bile koruması da zor. Temelden normal olmak gerekiyor sanırım. Sonradan normal alışkanlıklar kazanabilmek büyül emek istiyor

Ben zaten uğraşmadim ki ne güzel bulmuş dedim.hem o zamanlar abezmiş gerçekten.100 lü kilolardayken tanıştım yazmamış mi? Şimdi 70 li kilolardaymiş.şimdiki gibi 70 li kilolardan olsa evlenirken niye eşinin ailesi istemesin.ve evet bana kalırsa sevilmeyi haketmek diye birşey olmalı.ama Allah'tan dünyaki işler bizim gibi kötü kalpli insanlara göre işlemiyor.şu kafa yapım bir değişmedi gitti.hep kendime hatırlatıyorum ama yine yapamıyorum.bazwn diyorum keşke kilolu ya da çirkin olsaydım.bu tarz düşüncelerle uğraşmak zorunda kalmazdım.
Zayıf ve güzelsen neden haketmedin o zaman? Demekki haketmek dış görünüşle olmuyor. Ayrıca belki sandığın kadar güzelde değilsin benim sandığın kadar sevilmeyi haketmemem gibi…

YouTube da Aslı Kıvanç diye bir kadın var. 8 ayda 50 kilo verdi diyetisyen Nilay keçeci ile. Onun kilo verme dosyası konularını izlemeni tavsiye edeceğim işe yarayabilir. Daha çok şişman insan psikolojisi ve diyet psikolojisinden bahsediyor

Anliyorum. Yani yetememe hissi dominant şuanda hayatında.
İş yerini değiştirme fırsatın şuanda yok galiba.
Annen neden sürekli seni eleştiriyor? Araya mesefa koydunmu?
Hayatında seni yemeye sürükleyen bazi faktörleri değiştiremezsin ama diğerlerini değiştirmek elinde. Mesela annenle olan sorunlarin.
Söyle bir döngü işliyor;

Sen strese girdikce vücudun Cortisol ve Adrenalin üretiyor. Bu iki hormon hem yağlanma yapıyor hemde aşiri iştahı aciyor.
Bunları kontrol altına almadığın sürece, sadece kaloriyi keserek zayiflaman mümkün değil. Zayıflasan bile kasların erir ve tekrar normal seviyede yemeye başladığın sürece verdiğin kilonun iki katini alirsin.

Her insanin stres yönetimi farkli oluyor ama diyet yapmadan önce hayatındaki stres faktörlerini analiz et ve arabildiğine at. Kalanlar için (zorunlu olanlar) kendine uygun stratejiler geliştirmeye çalış.
Mesela örnek veriyim ben kızıma çok fazla abur cubur vermek istemiyorum youtube izlemesini istemiyorum ama anneme göre bunlara izin vermediğim için çocuğu üzüyor oluyorum. Zaten kızımda benim küçüklüğüm gibi yemek yemeyi asla sevmiyor varsa yoksa aparatif şeyler tatlılar oturupta yemek yemez yediremem. Bundan bile suçluluk hissediyorum ileride benim gibi sonradan yerse benim yaşadıklarımı oda yaşarsa diye ödüm kopuyor bu bile benim için stres sebebi bu aralar. Annem bakıyor bu arada kızıma gerçekten çok güzel bakıyor hakkını yemiyim ama yemek konusunda anlaşamıyoruz mesela karnı aç çocuğa kek veriyor anne verme diyorum kek abur cubur mu çok mu biliyosun diyor sürekki çocuğa işkence ediyormuşum gibi anneliğimi eleştiriyor

YouTube da Aslı Kıvanç diye bir kadın var. 8 ayda 50 kilo verdi diyetisyen Nilay keçeci ile. Onun kilo verme dosyası konularını izlemeni tavsiye edeceğim işe yarayabilir. Daha çok şişman insan psikolojisi ve diyet psikolojisinden bahsediyor
Ya çok teşekkür ederim hemen bakıyım

X