bir günde bahar temizliği

1 günde

• yaparsın !

OY: 11 23,9%
  • yapamazsın !

OY: 35 76,1%

• Ankete Katılan
    46
Bahar temizliğim 1 aya yakın sürer benim. Evde yıkanmadık dökülmedik tek birşey kalmaz. Ben haziranda ve aralıkta yılda 2 kez yapıyorum.

1 gün benim için imkansız sanırım :) en basiti yorganlar, battaniyeler, yastıklar yıkanmalı. Hatta ben her hurcu tek tek dökerim. Veya beyaz eşyaların ciflenmesi, iç aksamlarının sökülmesi vs. Ohoo iş çoook :)

Bahar temizliğim 1 aya yakın sürer benim. Evde yıkanmadık dökülmedik tek birşey kalmaz. Ben haziranda ve aralıkta yılda 2 kez yapıyorum.

1 gün benim için imkansız sanırım :) en basiti yorganlar, battaniyeler, yastıklar yıkanmalı. Hatta ben her hurcu tek tek dökerim. Veya beyaz eşyaların ciflenmesi, iç aksamlarının sökülmesi vs. Ohoo iş çoook :)
benım cok esyam yok ve baza altını falan unutmusum yaa :KK43: düzenli ama zaten..

kardeşim gelir bıkac saat :KK70: az eşya olduğu için yapabılırım gibi gelıyo yani saçma sapan bardaklar alıp vitrin alıp koymadım köşelere ya temizlencek pek bişey de yok yani :)
Benim evim de öyle az eşya var. Incık cıncık tabak çanak yok. Uzun tüylü kedi var. Ama haftada bir gelen temizlikçimin işi yarım gün bile sürmüyor. Artık iş olsun diye yemek yapıyoruz o derece:)) bide evim 3+1 ama yatak odası dışında az eşya var.

Ya birsey sorucam ben bahar temizligi falan yapmamda haziran ve aralik aylarinda ne oluyoda o beyaz esyalar cifleniyor zaten elinizin altinda degilmi surekli 6 ay silmeyip o zamanmi cifliyorsunuz.

Bir komsum sizin gibi firini sildim buzdolabini cifledim biz bunlari hep yapiyoruz.

Sen bu azimle atomu bile parçalarsın temizlik de ne:KK15:
Yalnız o makinede yıkanan halı ne iş ya
Nasıl bişi o
Nerden aldın markası ne
Tam benlik

Benim evim de öyle az eşya var. Incık cıncık tabak çanak yok. Uzun tüylü kedi var. Ama haftada bir gelen temizlikçimin işi yarım gün bile sürmüyor. Artık iş olsun diye yemek yapıyoruz o derece:))
ya hayvanla temızlık yapmak zor gelıyo bbana cok cabuk kirlenıyo sanki.. heryer tüy oluyo cok kosturuyo toz uçuşuyo esyaları yerınden alıp başka yerlere götürüyo falan ne bilim büyük bıde bizimki ondan mı acaba tüylerı kısa ama kolay toplanmıyo da :KK43:

Sen bu azimle atomu bile parçalarsın temizlik de ne:KK15:
Yalnız o makinede yıkanan halı ne iş ya
Nasıl bişi o
Nerden aldın markası ne
Tam benlik
bi markası yok basit bi mağazdan ya ince halı hani altı yapışkanlı onlan korıdor halıları kız :KK70: salondakı de küçük ve ince kilim gibi :KK70:

Konuyu okumadan kendi evimi düşünüp direkt "Yapamazsın!" a bastım :KK53:
Benim evi yapamazsın, yapamaz, yapamam... (Temizlik yapmaya çalışıyorum da 1 haftadır. Bitmiyor :KK70: )
Ama anlattığın şekilde bir ev için, sabah erkenden başlarsan, pencerelerin de az ve normal boyuttaysa (Benimki gibi camekan bir evde yaşamıyorsan) çok rahat bitirirsin.

Yalnız yastıkları-yorganları vb. havalandırmak, yazlıkları-kışlıkları ayarlamak, perdeleri yıkamak, ütü vs. de girerse işin içinde, 2 güne sarkar.

herkese merhabalar.
ben ilk defa tek başıma bahar temizliği yapıcam ve bunu 1 günde yapmak istiyorum yani yarın.
1 günde cook yorulursun demeyin biliyorum ama oda oda gün gün yaparsam içime sinmicek çünkü komple ev bitmeden ilk baştaki oda kirleniyor :KK43:
1 güne sığmaz diye düşünebilirsiniz ama erken kalkıp bailıcam ve evimde çok eşya yok hatta çoğunuza göre hiç yok. öncelıkle evımı anlatıyım sonra yapmam gereken işleri yazıyım

salonumda koltuklarım masam sandalyelerım var sadece tv ünitem yok ( şimdilik :) )
bi tane de ortaki küçük bi halı ve sehpalar. halımda makıneye atılcak :KK49:
koridorumda ince halılarım var yine makınayaa :KK49:
portmanto ve küçük bi ıvır zıvır dolabım var düzenlenmesı gereken :KK43:
küçük odamda bir koltuk ve masa var sadece
yatak odamda ise gardrobum yatağım ve baş ucumuzda iki tane sehpa niyetıne kullandıgımız kutular :halay:
mutfağım küçücük :KK45:
ankastre set buzdolabı bide çöp ve sandalye :KK48: halısı yine makınayaa :KK49:
yatak odası ve küçük odada halı yok :KK70:
haa bide balkonum var kapalı . orda da bir koltuk var :KK70:

şimdi yapmam gerekenler :işsiz:
halıların hepsi makıya atılcaak.
koltuklarımın yastıkları buyuk kılıflarda makınaya ve silincek koltuklarım pek kırlı degıl yenıler zaten.ama önce cok iyi süpürmem gerek kıyısını köşesini.. köpeğim var :KK43:

camlar var tabii..(balkon dahil)

kapılar ve duvardaki lekeli yerler pirizler anahtarlar:KK51:
yatak odasında gardrop halledılcek yatak falan çekilip silip süpürülcek
korıdordakı dolaplar elden geccek(silincek düzeltılcek)
mutfak dolapları ve yerlerini komple silmeliyim buzdolabını falan cekip :KK43:
küçük odadadı koltugu halim kalırsa silicem
banyoda duşakabin ciflencek fayanslar falan temizlencek yıkancak işte klasik.
balkon yıkancak tabi :rapci: en son da köpeğimi yıkamalıyım :KK70: kocaman kendısı :halay:

şimdi ben bunları tek başıma ve 1 günde yapabılır miyim ?
siz yardım ederseniz yaparım :KK70: güzel bi plan lazım bana öncelikle sırayla gidersem zorlancagımı düşünmuyorum
sizden öneri beklıyorum sıralama deterjan ya da herhangi bi öneri tecrubeli ablalarım yardım ediiiin :silah:
yarın halletmem lazım çünkü. olmadı pazartesıne sarkan işleri bırakırım ama büyük kısmı bitmeli.
bu arad bıkac saat kardesım yardıma gelebilir :dondurma:

hadı bakalım yardımlarınızı beklıyorum sıkıntıdan miceme ağrı girdi bı an önce yapıyım btsin artık :işsiz:
İlk önce sıkı bir kahvaltı yap. Öğlen ve akşam yemeğini hazırla önceden, yapmaya mecalin olmayabilir. Yada hazır pizza söyleyebilirsin. İkindiye doğru bir çay iyi olur yanına bir iki kurabiye. Bence çok keyifli bir bahar temizliği olacak. Aklim fikrim yemekte benim. Akşam yemeğini çok erken yedim ve acıktım. Yorumlarıma da yansıyor haliyle. Mısır patlatayım hiç olmasa. Midemi kandırayım.

Halı yıkıyorsun da perdeler ne olacak

Halıları katla at balkona o bir haftada yavaş yavaş yıkanır

Perdeler daha önemli

Önce perde sök at makinaya o yıkarken camı sil ortalığı süpür sil

Koktuğu sileceksen sil aç camı kurusun

Perdeler çıkınca as

Kornişleri silmeyi unutma

Peteklerin üstünü de sök aralarını sil

Şaka bir yana ayrıntılı temizlik böyle imiş benim yardımcım yılda bir kalorifer peteğini bile söküyor ki her hafta evi zaten temizliyor

Konuyu okumadan kendi evimi düşünüp direkt "Yapamazsın!" a bastım :KK53:
Benim evi yapamazsın, yapamaz, yapamam... (Temizlik yapmaya çalışıyorum da 1 haftadır. Bitmiyor :KK70: )
Ama anlattığın şekilde bir ev için, sabah erkenden başlarsan, pencerelerin de az ve normal boyuttaysa (Benimki gibi camekan bir evde yaşamıyorsan) çok rahat bitirirsin.
pencerelerım de az ya :KK70: balkon var ekstra işte .. :KK70: önyargılı davranmayalım bak evim senınki gibi degılmiş :KK53:

İlk önce sıkı bir kahvaltı yap. Öğlen ve akşam yemeğini hazırla önceden, yapmaya mecalin olmayabilir. Yada hazır pizza söyleyebilirsin. İkindiye doğru bir çay iyi olur yanına bir iki kurabiye. Bence çok keyifli bir bahar temizliği olacak. Aklim fikrim yemekte benim. Akşam yemeğini çok erken yedim ve acıktım. Yorumlarıma da yansıyor haliyle. Mısır patlatayım hiç olmasa. Midemi kandırayım.
hahah bı an ne dıyo bu dedım :KK70: açmış meğer :işsiz:

Halı yıkıyorsun da perdeler ne olacak

Halıları katla at balkona o bir haftada yavaş yavaş yıkanır

Perdeler daha önemli

Önce perde sök at makinaya o yıkarken camı sil ortalığı süpür sil

Koktuğu sileceksen sil aç camı kurusun

Perdeler çıkınca as

Kornişleri silmeyi unutma

Peteklerin üstünü de sök aralarını sil

Şaka bir yana ayrıntılı temizlik böyle imiş benim yardımcım yılda bir kalorifer peteğini bile söküyor ki her hafta evi zaten temizliyor
perdeleri yazmayı unutmuşum :KK70: kornişleri söyledğin için sağol peteklerı de sökebılırsem siliyim :KK70:

Bir de benim evde mi çok perde var tek günde perdeler bitmiyor yıkarken

Salonda 3 cam var 3 oda bir de mutfak

Kırışmasın diye teker teker atınca da çok uzun sürüyor

Ya birsey sorucam ben bahar temizligi falan yapmamda haziran ve aralik aylarinda ne oluyoda o beyaz esyalar cifleniyor zaten elinizin altinda degilmi surekli 6 ay silmeyip o zamanmi cifliyorsunuz.

Bir komsum sizin gibi firini sildim buzdolabini cifledim biz bunlari hep yapiyoruz.

Tabi ki sürekli siliyorum yılda 2 kez silinir mi hiç? Ben aşırı derecede titizlik ve düzen hastasıyım.

Benim bahar temizliği anlayışım herşeyin ve her yerin topluca yapılması. Mesela mutfağım 3 gün sürüyor. Önce dolaplar iner örtüleri yıkanır. Düzenlenir. Sonraki gün beyaz eşyalar ve fırın ciflenir, parçaları sökülür, boş çalıştırılır vs. Sonraki gün fayansları, masası, sandalyeleri temizlenir, çöp kutusu yıkanır mutfağın. Mutfak bitti.

Sonra camlar, kapılar, koltuklar, eşyalar, yatak odası (dolaplar, çekmeceler, baza altı), çeyizlikler, yorgan yastıklar vs. Avizeler, klima vb eşyalar, kitaplık, halılar, banyo-wc fayansları, dolapları, portmanto... Böyle uzar gider topluca. Yani ben nasılsa beyaz eşya cifliyorum, gardrop düzenliyorum diye toplu temizlik yapmamak olmaz bence.

Günlük temizlik ayrı, topluca tüm evi dökmek dip bucak yapmak ayrı.

X