Bir evi çekip çevirmek çok zor mu.. Hanımlar her işi nasıl hallediyor?

Maşallah bütün hanımlara. Eşyaya kul köle olamam. 20'li yaşlardayken her gün ev temizler, pırıl pırıl olsun isterdim. Çocuklarım oldu .. Şimdi olduğu kadar diyorum. Çalışıyorum akşam saat 6:30'da gelirim. Yemek yemek, pişirmek, bulaşıkları yıkamak 8:30 olur. Sonra çocuklarımın ödev kontrolü biraz kitap okuma, biraz çay keyfi olur saat 10:30. Bu saatten sonra biraz dağınıklık toplarsın işte bu. Hım şimdi pis miyim bence temizim. Haftada bir dip köşe olmadan siler süpürür, banyo vs ovar geçerim. Ayda bir yada 2 ayda bir de dip köşe yetiyor bana. Ne o her gün niye dip köse temizlik yapayım. Niye eşyaların kölesi olayım.Temiz ama abartmadan.

ben de calismiyorum
evimi temizlemek beni mutlu ediyo
ayrica oyle ev kadini olup evini temizleyenlere de dunyadan kopmus her seyi temizlik olmus gibi bakanlara sinir oluyorum
ben hem kendime hem esime cocuguma hem de evime zaman ayira biliyorum
ev hanimiyim diye sabah aksam toz alip yer silmiyorum tabi
esya dedigin kirlenir evet ama bi sure sonra o esyaliktan cikmaya basliyo
dogrusu esya dedigin kirlenir sonra da temizlenir olmali bana gore:KK48:
bir isi yaptim mi tam yapmayi severim yarim yamalak yapmam
haftada bir dip kose temizlik yaparim
onun disinda hafta icinde 1 kere daha supurge acarim gorunen yerleri silerim
her gun banyoyu temizlerim cocuklu evlerde en buyuk kural bu olmali bence
her gun mutfak toplandiktan sonra ocagi beyaz esyalari parmak izlerini silerim
gun asiri yemek yaparim
utu ve yemeyi ayni gunde yapmam
utu ,yemek yaptigim gun buyuk temizlik yapmam
cam ve perdeleri kirli oldugunu dusundugumde yikarim
bahar temizliyi gibi buyuk temizlikler disinda ayni gun icinde bi cok isi bi arada yapip kendimi zorlamam
gunluk temizlik sadece 1 bilemedin 1.5 saatimi alir
kalan tum zaman benim ister gezerim ister uyurum:KK53:
yani oyle ben cocugumla esimle arkadaslarimla zaman geciriyorum amaaan ev kadini yalnizca yer silip yemek yapiyo diye dusunup kendinizi avutmayin
programli yaptiktan sonra her seye zaman kaliyo zaten

Siz de evde olmanıza rağmen her gün yemek yapmıyormuşsunyz bu da bana ilginç geldi

Banyo her gün yıkanmasın ama taze taze pişirilip yensin diyorum ben de

Evet ev ve eşyalar kirlenir de örneğin cama yağmur vurdu leke oldu hemen silinmeli fikri bana abartılı geliyor

Ya da her gün Ocak silmek mesela

Yemek pişer Ocak kirlenirse kirlensin yarın yine yemek pişecek yine kirlenecek

Bir günlük 1-1,5 saat dediniz ya valla bana çok uzun bir süre o yapabilene kolaylıklar dilerim

Ben sabah çıkmadan bir makina çamaşır arıyorum ben kapıdan girerken bitiyor asıyorum yemek yapıp yiyoruz oğlum uyuduktan sonra Halim kalıyorsa 1 makina bulaşık bazen atıyorum onun dışında günlük temizlik vs yok

Şîmdi balkonda 2 makina çamaşır asılı onları alıp küçük odadaki koltuğum üzerine sereceğim kaldıracak Halim yok zira

Çoğu kişi O'dan dağınık olacak diyecek belki de dağınıklık da benim oda da benim boşver deyip yaşayacağım

valla Allaha şükür hiç zorlnmadım evlendiğimen beri.eşim de düzenlidir sağolsun bir kirli çorabını bile yerden almışığım yoktur direkt kirli sepetine kendi atar.zaten 15te bir bayan geliyor.haftaiçi de kendim yapıyorum ufak tefek şeyleri.hamileliğim biraz sorunlu geçti bulantılarım ağır oldu gömlekler için ütü firmasıyla anlaştık o kadar.her şey düzene giriyor korkmamalısın bence...

O degil de 3 cocukli bi bayan vardi onun yorumunu okuyunca kendimi cok pis hissettim hergun ev sil supurr toz al kapi pervazlarini sil buzdolabini sanirim T telefonumunsarjibitmis nickli bayandi bide ev hanimiyim sen dusun ozge yani
haha uc cocugum varmis da haberim yok :)
alemsiniz hanimlar yahu. ben cevremden ne goruyorsam onu yazdim dedim. benim bu programi uygulayan bir yakinimin 2 cocugu var, evet, bir yandan master yapiyor, her gun calisiyor, cocuklari da etkinlik yapmaktan her gun baygin dusuyorlar. kendi durmadan okuyan ve bir ton is yuruten bir kadin. sporunu da yapar, kisisel bakimini da... mesele planli programli yasamak, ayrica her gun silinen temizlenen ev, ertesi gun de az cok temizdir, vakit almaz ustunden gecmek. ve ev hic kirlenmez. ananem de temizlik delisi, banyosunda yemek ye, o derece. onun kadar sosyal bir anane gormedim. bahane arayan bulur, ev temizligi boyle yapilir. ustelik sartli surtlu. banyonun yer bezi mutfaga girmez, mutfak havlusu ic camasirlariyla bir yikanmaz. ayni legen hem ayak banyosu hem camasir yikamak icin kullanilmaz vs vs.
ben ogrenciyim, evli degilim, haftada sadece iki gun calisiyorum, ne evimi salarim ne kendimi ne de sosyal hayatimi. gunluk 1 saati alan bu is programi icin de kimseye ihtiyac duymam, temiz insanlara da 'ay hayatta ne guzel seyler var, neler kaciriyorsun' diyemem.
ustelik temizlik bizim kulturumuzun bir parcasidir. insanin ustu basi temiz, utulu olmali, hem kendisine hem cevresine saygisindan. aslan yattigi yerden belli olur, insanin evi temiz olacak, tencereleri paril paril, camlari sikir sikir, yerleri piril piril olacak. oh misler gibi. ama el cabuklugu ve plan program duzen sart. yoksa tum gun temizlik yapip, 40 yasinda perte cikin, bir de ustune agridan uyuyamayin demiyorum ki.

Peki siz evinize bir temizlik görevlisi almadığınız zaman bu sorunlar çözülüyor mu? Yani diyelim hiçbirimiz eve yardımcı hanım almadık. Şu dediğiniz problemlere çare olacak mı bu? Yoksa o kadınlar parasız ve muhtaç mı kalacak? Bence siz kulağınıza afilli gelen cümleleri çok da üzerlerine düşünmeden sıralıyorsunuz.
İşe yarar, uygulanabilir bir çözüm??? Yok...
Hayaller, hayaller...
Pembe bulutlar falan.

feodal sistem yikilacak diyenlerle de dalga geciliyordu. ustelik biz dusunuyoruz nasil bu sistem yikilir, insan nasil daha iyi, daha onurlu ve mutlu yasar diye. okuyoruz, yazip ciziyoruz. birileri asagilasin, yanlis veya afilli bulsun; cok cok iyi bir sey bu, dogru yolda oldugumuzu gosterir. ben bu duzenden rahatsizim. insanin asci olmasi gurur kirici degildir, ancak baskasinin tuvaletini temizlemesi gurur kiricidir. nokta.
bunu baskasina yaptirdigi icin de ona iyilik yaptigini dusunen insani duygularini tekrar gozden gecirsin.

ve elbette ki insanin ihtiyaci olan her seyi kendinin uretmesi en idealinidir; ancak mumkun degildir. herkes kendi kapasitesiyle uretime katilir, ve ihtiyaci olanlari baskasindan temin eder. kural bu yuzyillardir. ancak temizlik... yapmayin be... ustelik insan utanir yahu, banyosunu tuvaletini, kirli haliyle baskasinin gormesinden. ama utanma olmayinca demek ki :p saka saka hepiniz cok iyisiniz, cok dogrusunuz, bravo. alkislar

Çalışıyorum 7 aylık evliyim canım çıkıyor hatta geberiyorum yetiştirmek için.Gece 12 lerde dağ gibi ütüye başladığım oluyor.Aşırı titizim eşimin evde 1 tane tüyünün dökülmesine bile takıntı yapıyorum kendi kıymetimi değerimi bilmiyorum.Keşke böyle olmasam kendinizi zorlamayın olduğu kadar bence...

Anneyim ve çalışan kesimdenim.
Yemeklerimi akşamdan yapıyorum (ertesi gün için)
Eve gelince ilk işim yemekleri ısıtıp yemek,mutfağı toparlamak olur.
Makineye atılan kirliler itina ile yıkanır.Onlar yıkanıncaya kadar kızım ile oyun oynanır.
TV izlemediği için (çok şükür) birebir iletişim yapılır.Eşim kızımızı uyuturken ben yıkananları asarım.
TV karşısında itinayla çamaşırlar katlanır,ütü yapılır.
WC ye girmişken ''amannn bi çamaşır suyu dökeyim de yıkayayım şuraları '' denir, ve yapılır.
Temizlik haftasonu yapılır bende.Eşim kızımızı parka götürür bende evde rahat rahat temizlik yaparım.
Hafta içi evi gırgırlarım :))

feodal sistem yikilacak diyenlerle de dalga geciliyordu. ustelik biz dusunuyoruz nasil bu sistem yikilir, insan nasil daha iyi, daha onurlu ve mutlu yasar diye. okuyoruz, yazip ciziyoruz. birileri asagilasin, yanlis veya afilli bulsun; cok cok iyi bir sey bu, dogru yolda oldugumuzu gosterir. ben bu duzenden rahatsizim. insanin asci olmasi gurur kirici degildir, ancak baskasinin tuvaletini temizlemesi gurur kiricidir. nokta.
bunu baskasina yaptirdigi icin de ona iyilik yaptigini dusunen insani duygularini tekrar gozden gecirsin.

ve elbette ki insanin ihtiyaci olan her seyi kendinin uretmesi en idealinidir; ancak mumkun degildir. herkes kendi kapasitesiyle uretime katilir, ve ihtiyaci olanlari baskasindan temin eder. kural bu yuzyillardir. ancak temizlik... yapmayin be... ustelik insan utanir yahu, banyosunu tuvaletini, kirli haliyle baskasinin gormesinden. ama utanma olmayinca demek ki :p saka saka hepiniz cok iyisiniz, cok dogrusunuz, bravo. alkislar

Evli barklı, çoluklu çocuklu kadınsın diye bu konuda söylediklerine pirim vermiştim. Daha öğrenciymişsin. Git evlen, çocuklan öyle gel konuşalım. Hem hayatın gerçeklerini de olgunlaştıkça görmüş olursun. Öyle bir tanıdığım şöyle yapıyor öbür tanıdığım böyle yapıyor demekle olmaz. Benim kuzenim de sürekli temizlik yapıyor diye eşinden ayrıldı, yengem evde temizlik yaparken abim "seni bekleyemem" deyip kendi arkadaşlarıyla buluşuyor hafta sonları. Bu tip örnekler de var cicim. Nasıl bir eşe denk geleceğin muamma şimdilik. O yüzden evlen gel öyle tartışalım bu konuyu.

Evli barklı, çoluklu çocuklu kadınsın diye bu konuda söylediklerine pirim vermiştim. Daha öğrenciymişsin. Git evlen, çocuklan öyle gel konuşalım. Hem hayatın gerçeklerini de olgunlaştıkça görmüş olursun. Öyle bir tanıdığım şöyle yapıyor öbür tanıdığım böyle yapıyor demekle olmaz. Benim kuzenim de sürekli temizlik yapıyor diye eşinden ayrıldı, yengem evde temizlik yaparken abim "seni bekleyemem" deyip kendi arkadaşlarıyla buluşuyor hafta sonları. Bu tip örnekler de var cicim. Nasıl bir eşe denk geleceğin muamma şimdilik. O yüzden evlen gel öyle tartışalım bu konuyu.
bas ustune :) bilginiz yok belki ama 15 yasimdan beri yuku uzerimde olan bir evden geliyorum. buyuk ebeveynlerimle yasiyordum, temizlik yemek bahce isleri bir yana, yaslilarin hastaliklari da cabasi; ustelik dedemin duzeni ve hizmet anlayisi simdiki toz alan kocalarinkisi gibi degildi. herkesin hayati ezberlediginiz gibi degil. ama iste, ezberden konusmak kolay, size katiliyorum :KK66:

Böyle çok eşitlik yanlısı, hümanist pozlarına girmişsiniz ama kurduğunuz cümleler kendini evin hizmetçisi sanan, hayatta en övündüğü şey temiz evi olan, klasik gün teyzesi Türk kadını cümleleri. Ataerkil kafa bildiğin.
Merak ediyorum madem bu kadar eşitlikçisiniz eşiniz ev işlerine ortak mı? Yoksa o ayaklarını uzatmış televizyon izlerken siz evin tüm işlerini görüp bir de beyinize hizmet mi ediyorsunuz?

haha uc cocugum varmis da haberim yok :)
alemsiniz hanimlar yahu. ben cevremden ne goruyorsam onu yazdim dedim. benim bu programi uygulayan bir yakinimin 2 cocugu var, evet, bir yandan master yapiyor, her gun calisiyor, cocuklari da etkinlik yapmaktan her gun baygin dusuyorlar. kendi durmadan okuyan ve bir ton is yuruten bir kadin. sporunu da yapar, kisisel bakimini da... mesele planli programli yasamak, ayrica her gun silinen temizlenen ev, ertesi gun de az cok temizdir, vakit almaz ustunden gecmek. ve ev hic kirlenmez. ananem de temizlik delisi, banyosunda yemek ye, o derece. onun kadar sosyal bir anane gormedim. bahane arayan bulur, ev temizligi boyle yapilir. ustelik sartli surtlu. banyonun yer bezi mutfaga girmez, mutfak havlusu ic camasirlariyla bir yikanmaz. ayni legen hem ayak banyosu hem camasir yikamak icin kullanilmaz vs vs.
ben ogrenciyim, evli degilim, haftada sadece iki gun calisiyorum, ne evimi salarim ne kendimi ne de sosyal hayatimi. gunluk 1 saati alan bu is programi icin de kimseye ihtiyac duymam, temiz insanlara da 'ay hayatta ne guzel seyler var, neler kaciriyorsun' diyemem.
ustelik temizlik bizim kulturumuzun bir parcasidir. insanin ustu basi temiz, utulu olmali, hem kendisine hem cevresine saygisindan. aslan yattigi yerden belli olur, insanin evi temiz olacak, tencereleri paril paril, camlari sikir sikir, yerleri piril piril olacak. oh misler gibi. ama el cabuklugu ve plan program duzen sart. yoksa tum gun temizlik yapip, 40 yasinda perte cikin, bir de ustune agridan uyuyamayin demiyorum ki.
Evet çünkü biz evi hiç temizlemeyin bırakın bok götürsün dedik. Neden dediklerimizi çarpıtıyorsunuz? Biz sadece hergün hergün kapıları ve mutfak dolaplarını silmeyi aşırı bulduk. Ben mutfak ve banyo temizliğini hergün yaparım. Hergün klozet ovarım, mutfak tezgahının üstünü ve ocağı hergün güzelce silerim. Ama tutup da hergün kapı silmek gereksiz. Üstelik bilmediğiniz şeyler hakkında ahkam kesmeniz çok abes. Ne çocuğunuz var ne evlisiniz gelmiş burada millete nasıl temiz olunur dersi veriyorsunuz. Çok komik. 2 çocuk yapın, sabah 8 akşam 7 çalışıp 2 saat trafik çekin, evin tüm yemeği temizliği, çocuk bakım görevi size baksın ve tüm bunlara rağmen hergün kapı ve mutfak dolabı silmeye vakit bulun 32 dişimi birden kırarım. Şaka yapmıyorum gerçekten kırarım, tüm mal varlığımı da üstünüze yaparım bana kanıtlarla gelirseniz. Bu kadar da iddialıyım bak.

kocam sağolsun yardım ediyor bana..
bir şekilde toparlıyoruz.

Böyle çok eşitlik yanlısı, hümanist pozlarına girmişsiniz ama kurduğunuz cümleler kendini evin hizmetçisi sanan, hayatta en övündüğü şey temiz evi olan, klasik gün teyzesi Türk kadını cümleleri. Ataerkil kafa bildiğin.
Merak ediyorum madem bu kadar eşitlikçisiniz eşiniz ev işlerine ortak mı? Yoksa o ayaklarını uzatmış televizyon izlerken siz evin tüm işlerini görüp bir de beyinize hizmet mi ediyorsunuz?
bayildim yoruma:) tam da elestirdigim yaklasim. uzgunum ama tek ovundugum sey diplomalarim, turkiyenin degil dunyanin en iyi universitelerinden biri yolda. turk kadini etiketi verdiginiz kadinlarin da ellerinden operim. feminizmin usaklari olmadiklari icin ilk basta.
hem esitlikci ve humanist oldugu icin rahatsizlik yaratmak bir yana, fenimizmin kurbani olmadigim icin de ayri bir tantana. evet evet, siz feministler, temizlikci kadinlar sizi neden rahatsiz etmiyor, bir deyiverin ya

bayildim yoruma:) tam da elestirdigim yaklasim. uzgunum ama tek ovundugum sey diplomalarim, turkiyenin degil dunyanin en iyi universitelerinden biri yolda. turk kadini etiketi verdiginiz kadinlarin da ellerinden operim. feminizmin usaklari olmadiklari icin ilk basta.
hem esitlikci ve humanist oldugu icin rahatsizlik yaratmak bir yana, fenimizmin kurbani olmadigim icin de ayri bir tantana. evet evet, siz feministler, temizlikci kadinlar sizi neden rahatsiz etmiyor, bir deyiverin ya
Konuyu dağıtıp demagoji yapacağınıza soruma cevap versenize???

Çalışan bir kadının eşinden temizlik yapmasını istemesi neden feminizm olsun? Biz buna eşler arası adalet diyoruz.
Feminizm dediğiniz şey koskoca bir ideoloji. Ev işine yardım istemekle feminist olunmAz. Meydana çıkıp halkların kardeşliği diye bağıran herkesin kendini sosyalist sandığı gibi siz de ev işine kocasını da ortak eden her kadını feminist sanıyorsunuz herhalde.

temizlik görevlisi bayanların feministlikle ne alakası var anlamadım ben. ozaman bizde elin işinde sabahtan akşama kadar asgari ücrete çalışıyoruz.emir alıyoruz sabahtan beri. bizede acısınlar olduu... birilerinin evini temizlemek onur kırıcı değildir.. asla böyle düşünmüyorum.helal yoldan yapılan her iş gururlu ve onurludur.. bence sen kendi bakış açını sorgula..

Haa bu arada dünya feminist devletler tarafından yönetiliyor. Ahahahahaha. Siz feminist ve leftist propagandanın ele geçirdiği Batılı ülkeler tarafından yönetiliyorsunuz hayatınız bile onların 2 dudağı arasından çıkacaklara bağlı.
Akıllı olun yoksa sonunuz fena. Big Brother feminizmin arkasında bak ona göre.
xenforo-smilies-kk70.gif
:KK70::KK70:Haritadan silinirsiniz sonra. Anlayan anladı.

ben de su bdv de birinin yorumu digerinin dogrusunun aksineyse niye alintilanip kendi dogrusu yedirilmeye calisiliyo onu anlamiyorum
kadin konu acmis fikir istiyo
10 yorumdan 5i esim yardim ediyo yetistirmek icin diyo
2si yetistiremiyorum diyo
2si bos islerle ugrasamam hatta yatagimi toplamiyorum kanepep camasir dolu diyo
1i temizlik yapmayi seviyorum ,her yerim tertemiz her gun su-su isleri yapiyorum diyo
bu kadar yorumun icinden o tek yorum cimbizla cekiliyo ve sanki ayyy yazik cahil ev hanimi moduna sokularak kadini bu kole hayatindan kurtarmak icin ugrasiliyor
biri de cikip demiyo ki yahu o 1 tane duzenli kadin su 9 yoruma bi sey demiyoken o 9 kadin niye evini temizlemeyi seven kadina yukleniyor
sizin fikirlerinizin dogru oldugu nerde yaziyo ayrica
temizliyi fizuli is sayarsin saygi duyarim bana ne derim ama biri cikip da ev isi yapmayi sevenler gun gelip de perte cikacak derse orda dur derim
tek dogru siz degilsiniz su hayatta
ayrica ne olursa olsun sana kimse laf etmiyosa niye milletin konusunun icine ediliyo
ben yorumumu yazarim belki kadin benim yazdigimi begenicek
birakin da konu sahipleri actiklari konudan faydalansin
kaynatmayin su konulari artik

X