Bir ev meselesi

Taşınmalı mı?

• Taşın

OY: 24 70,6%
  • Anlaşmaya var, taşınma

OY: 10 29,4%

• Ankete Katılan
    34

Louder

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
3 Ağustos 2012
5.111
14.872
Merhaba arkadaşlar.

Hemen konuya gireyim. Akşam ev sahibimin temsilcisi olan amca aradı. Mülk sahibi vefat etti, dört tane çocuğu var, kasımda da kira öde sonra 2 ay ödeme, toparlan evi boşalt dedi.
Ben tabii şok oldum. Dedim ki zam yapmaya gitmezler mi? Kiramız çok çok uygun. Kanuni olarak yüzde 25 yapılabilir ama bana göre adil olmayacak bir zam, “kızları şu ankinin üç katını istiyor” dedi. Ben de 2,5 katını teklif ettim telefon görüşmesinden sonra.

Aklınızda tutmanızı istediğim bilgiler şunlar;
1. Martta doğum yapacağım.
2. Ev eşimin işine, avm ye yakın.
3. Özellikle doğum zamanı ihtiyacım olacak, anneme de yakın.
4. Eve Kasım 2020’de taşındım. İkinci sene dolmak üzere

Size sorum ise şu;

1. Evimin kirası zamdan sonra da uygun olacak. Ancak evim çok çok eski, küçük. Boşanma aşamasında iken tek başıma ödeyebileceğim küçük bir bekar evi olarak tutmuştum. Eşimle evlenince burada oturmaya devam ettik. Kombisi çok eski, çok fatura geliyor, kapılar gacır gucur, minicik kutu gibi evimiz.
2. Taşınmak daha mantıklı gibi ama depozito, emlakçı ücreti, nakliye ücreti derken yüklü bir tutar çıkacak ve en ucuz kira şu anki kiramızın 5 katı. Taşınma kısmındaki masraflar tek seferlik ve karşılama gücümüz var ama sonrasında her ay alıştığımızın çok üstü bir kira ödemiş olacağız.

Bu durumda sizce mevcut ev sahibiyle anlaşmaya gidip, doğumu vs. burada geçirip, ev çok küçük ve eski olsa da maddiyatı sağlama almak ve 2.5 kat fazla kira ödemek mi?
Yoksa yeni miktardaki kiralara alışıp, şu ankinin 5 katını ödemek ve taşınma masraflarına katlanmak, ama geniş ve daha yeni bir evde doğum ve çocuk büyütme süreci mi?

Ne düşünüyorsunuz?

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim

Mülk sahibi vefat ettiği için ; mevcut evin durumu her koşulda belirsiz. Kira artışına gitseniz dahi; veraset işlemleri sonrası mirasçılar , evi satmayı da düşünebilirler.

Mülk sahibi vefat ettiği için ; mevcut evin durumu her koşulda belirsiz. Kira artışına gitseniz dahi; veraset işlemleri sonrası mirasçılar , evi satmayı da düşünebilirler.
Yeniden mirasçılar ile kontrat yapılacaksa da bu belirsizlik devam eder mi acaba ? Eğer zam olursa yeniden kontrat isteyeceğim en azından 1 senem garanti olsun diye

Yeniden mirasçılar ile kontrat yapılacaksa da bu belirsizlik devam eder mi acaba ? Eğer zam olursa yeniden kontrat isteyeceğim en azından 1 senem garanti olsun diye

Belirsizlik devam eder Louder . En az 4 mirasçı var ; eşi de hayattaysa 5.

Evi kiraya verdiklerinde; herkesin eline aylık az bir miktar para geçecek ve ortaklı malla uğraşacaklar yıllarca. "Ev satılsın , herkes hakkını alsın" deme ihtimalleri mevcut.

Evet doğru, bunu hiç düşünmemiştim. Acaba kiralar çok arttı diye böyle diyorlar mı diye de düşündüm, insanları hiç tanımıyorum. Mirasçılar veraset ilamı çıkarırlar sanırım

Hamile halinizle ev tasimak size ekstra bir stres yaratacaktir. Diger yandan dogumla birlikte masraflariniz da ona gore artacaktir. Su durumda anlasmak sanirim daha dogru bir yol gibi gorunuyor. Hakkinizda hayirlisi olsun.

+1

Konut fiyatları bu kadar yükselmişken satılma talebi olması çok olası malesef. Siz teklifinizi yapın ama çok da bel bağlamayın bence. Bir B planınız olsun kenarda. Belki yine küçük bir eve çıkarsınız 5 kat yüksek olmayan, hakkınızda hayırlısı olsun.

Keşke olsa 5 kat yüksek olmayan ev ama gerçekten yok, bu evi tutarken de çok uygundu o zamana göre bile… çok üzdü kiralar beş katı dediğim evler de şu ankinden hallice, efsane farklar yok arada

Keşke olsa 5 kat yüksek olmayan ev ama gerçekten yok, bu evi tutarken de çok uygundu o zamana göre bile… çok üzdü kiralar beş katı dediğim evler de şu ankinden hallice, efsane farklar yok arada

Gerçekten Allah yardımcınız olsun, bugün konuştuk daha bu kira fiyatları ne olacak. Ev almayı geçtim, insanlar kira ödeyemeyecek duruma geldi barınma sorunu yaşıyorlar. İçinizi ferah tutun belki siz düze çıkana kadar satılmaz ev.

Bu konuyu ben de düşündüm Z zxshermine uyardıktan sonra. Görüşüp, kısa süre sonra çık deme ihtimaliniz varsa şimdiden taşınalım diyeceğim

Niye sana direkt taşın dedi ki o? Belki istenen zamma razı geleceksin yani neye dayanarak direkt taşın diyebiliyorlar? Bu çok saçma geldi. Satılma durumu olsa belki yeni ev sahibiyle anlaşırsın ki bundan kime ne? Açıkçası direkt taşın deme sebebi, satma ihtimallerinin yüksek olması olabilir. İçinde kiracı olan ev daha zor satılıyor. Amaç seni evden çıkarıp evi boş biçimde birine satmak olabilir. Kaldı ki mirasçıların aralarında anlaşamama ihtimali de yüksek. Belirsiz bir durum ama başka eve taşınınca da hiçbir şeyin garantisi yok ki. Ev sana ait olmadığı sürece her an satılabilir veya kira zammı istenebilir. İşte böyle saçma bir dönemden geçiyoruz.

Sen en iyisi yeni evlere bakmaya başka. Kafana göre bişey bulunca çıkacakmışsın gibi hareket et. Şu anki ev küçükmüş zaten, daha ferah daha büyük içine sinen bir ev çıkar belki. Çıkmazsa bile yasal olarak sana bişey yapamaz satılırsa düşünürsün o kadarını.

Ödeyebilecek güç varsa bir defada güzel geniş eve geçmek. Enflasyon olduğu için yeni evin de kirası kısa zamanda kuşa dönecek. Çocuk olduğu için ferah yeni ev daha iyi

eğer yeterli paranız varsa satınalmayı teklif edin dicem de hamileyken bebek geliyorken masraflar ayrı artıyor hangi birine yetişeceksiniz

Ben taşınma işlerini sevmiyorum .
Büyük masraf ve emek gerektiriyor.
O yüzden mevcut evden memnunsam anlaşma yoluna giderdim.

Bir suru mirasçı var.her kafadan bir ses çıkar.acikcasi başka bir eve çıkardım.zaten çocuk olunca küçük diye tasinmaniz daha da zor olacak.

İşin içinde mirasçılar var her an her şey olabilir, o yüzden taşınmanız daha mantıklı.

Tabi ki çok masraflı ama yeni bir bebek yeni sıcacık ısınan bir ev mis. Düşünürken bile güzel

Taşının. İmkanınız şu an varken ve bebek daha doğmamışken taşının.

Doğumdan sonra kucağınızda bebeğinizle taşınmak çok zor olur.

Birde çok ortaklı bir daire ve mirasçılar satıp ellerine daha çok para geçmesini isterler. Kiradan ellerine geçen miktar az gelir gözlerine.

Bir başka meselede diyelim üçüyle anlaştınız aradan bir tanesi çıkıntılık yapıp ben daha fazla istiyorum diyebilir, yada çıkın satıcam ben onlarla anlaşamıyorum diyebilir.

Kayınvalidemin oturduğu binada miras yoluyla kalan dairede oturan kiracı çok sıkıntı çekmiş, her kafadan bir ses çıkmış. Biri çıkın derken diğeri hayır çıkmayın şu kadar fazla ödeyin kalın diye huzursuz etmişler. Sözleşmesi olmasına rağmen her biriyle. Kadın taşındı gitti.

Bana kalırsa hiç bu tarz stresle yaşamayın. Ne kadar erken araştırıp çıkarsanız o kadar iyi olur sizin için.

Zaten direkt çıkın diye aranılan evden daha hayır gelmez size, illa ki bir huzursuzluk çıkacaktır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…