Bir çok kişi hamile kalacak (Kürlerimizle, inancımızla, Dualarımızla) Buna inanıyorum

3. Hafta
Hayatın başladığı andasınız
Yumurtalıklardan atılan yumurta hücresiyle erkekten gelen sperm fallop tüplerinde karşılaşır. Pek cok sperm, yumurta etrafında kümelenmesine rağmen bunlardan sadece 1 tanesi yumurtanın zarını geçerek içine girer ve kendi genetik materyali ile yumurtanın genetik materyali birleşir. Bu döllenmedir. Döllenmeyle birlikte adına yasam denilen mucize baslar.

Fertilizasyon yani döllenme, tek bir spermin yumurta hücresinin içine girmesiyle baslar ve zigot adı verilen oluşumun ortaya çıkması ile sonlanır. Fertilizasyon süreci yaklaşık 24 saat kadardır. Bir sperm yaklaşık 48 saat canlı kalabilir. ılişki esnasında vajina içine yaklaşık 300 milyon sperm bırakılır. Spermlerin sadece yüzde l'i yani 3 milyon kadarı rahim içine girebilir.

Rahim içine giren spermler kadının üreme organları içinde ilerleyerek tüplere kadar ulaşırlar. 10 saat süren bu seyahat sonunda yumurta hücresine kadar gelen spermleri başka bir görev bekler. Yumurta hücresinin kabuğunu kırarak içine girmek.

Yumurta hücresi zona pellucida adı verilen bir zar ile çevrilirdir. Spermlerden sadece bir tanesi bu zarı delerek yumurtanın içine girebilir. Penetrasyon adı verilen bu işlem 20 dakika kadar sürer ve bir sperm penetre olduktan sonra zona pellucida tamamen kapanarak başka bir spermin girişine izin vermez, Sperm ve yumurta hücrelerinin çekirdeklerinin birleşmesiyle zigot ortaya çıkar ve döllenme sona erer.

Zona pellucida nın içindeki tek hücreli zigot döllenmeden 1.5-3 gün sonra bölünmeye baslar. Bu ilk bölünmeye klivaj adı verilir. Ortaya çıkan hücrelerse blastomerdir. Klivajı takiben hızlı bir bölünme süreci baslar. Yaklaşık her 20 saatte bir hücre sayısı ikiye katlanır ve her bölünmeyle birlikte zona pellucida içinde bulunan blastomerlerin çapı küçülür. Hücre sayısı 16'ya ulaştığında artık zigot morula adını alır.

Tüm bu olaylar gerçekleşirken zigot, tüp içinde rahim boşluğuna doğru olan seyahatini devam ettirir. 4. güne gelindiğinde mo-rula uterus içine ulaşmıştır. Bu aşamada hücre bölünmesi hızla devam eder ve morulanın merkezinde bir boşluk oluşmaya baslar. Bu aşamadaki oluşuma blastokist adı verilir. Zona pellucida boyutları sabit olmakla birlikte içindeki hücreler düzlesir ve yoğunlaşır. Blastokist aşamasında artık hücre farklılaşması da baslar.

Hücrelerin bir kısmı embriyoyu oluşturacak olan emberyobalastlar iken kalan hücreler plasentayı yapmak üzere trofoblast olarak farklılasır. Döllenmeden 5-6 gün sonra implantasyon yani rahim içine yerleşme baslar. Blastokist zona pellucida'yı yırtarak çıkar. Buna Hatchingadı verilir. Bu esnada trafoblastlar bir enzim salgılayarak rahim içindeki hücre yapısını değiştirir ve blastokist için bir implantasyon alanı sağlar.

Aynı anda trofoblastlardan hCG hormonu da salgılanmaya baslar. Bu hormon hamilelik testlerinin pozitif olmasını sağlayan hormondur. Implantasyonu takiben endometriumun (rahim ic zarı) o bölümünde kanlanma artar ve hamileliğin devamı için gerekli olan kan dolaşımı baslar. Döllenme anında bebeğin cinsiyeti bellidir.

Eğer dölleyen sperm X kromozomu taşıyor ise bebek kız, Y kromozomu taşıyor ise erkek olacaktır. Dolayısıyla bebeğin cinsiyetini belirleyen erkek, yani babasıdır. Kadının bebek cinsiyetinde en ufak bir rolü yoktur. Bu devrede cinsiyeti saptamak ancak genetik inceleme ile mümkündür.
Bu aşamada belli olan sadece cinsiyet değildir. 38 hafta sonra dünyaya merhaba diyecek olan bireyin göz renginden kan grubuna kadar bütün genetik yapısı bellidir ve değiştirilemez. Bu aşamada anne adayında herhangi bir fiziksel ya da ruhsal değişiklik yoktur. Yalnız implantasyon esnasında hafif bir lekelenme seklinde kanama olabilir.

4. Hafta
"Anne olacağım!"
Evet. Bu haftanın sonunda tüm dünyaya anne olacağınızı ilan edebilirsiniz. Normalde adet görmeniz gerekirken adetiniz gecikti. Zaman zaman bu tür gecikmeler olabileceğini biliyorsunuz ama yine de heyecanlısınız. O halde neden daha fazla merakta kalacaksınız. Hemen eczaneden bir hamilelik testi alıp evde yapın.

Sonuç negatif çıkarsa hemen ümitsizliğe kapılmayın çünkü zaman zaman hamilelik testleri yanlış sonuç verebilir. Bu durumda yapılması gereken en akıllıca is hemen doktorunuzdan randevu almaktır. Henüz bir doktorunuz yoksa hemen arkadaşlarınıza sormaya başlayın.
Günümüzde bilinçli bir kadının düzenli görüştüğü ve aklına takılanları sorabildiği bir jinekologunun olmaması cok yazık. Doktorunuz sizi muayene edecektir. Bu dönemde yapılan ultrasonografide hamilelik kesesini görmek genelde mümkün değildir.

Ancak kanda yapılan hamilelik testi yüzde 100e yakın doğrulukla hamileliğin olup olmadığını tespit edebilir. Eğer hamilelik varsa, doktorunuz size önerilerde bulunur. Hamilelik yoksa ya da adet görürseniz fazla üzülmeyin. ılk denemede hamile kalma oranının sadece yüzde 25 olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Denemeye devam edin. Hamile bir kadında bazı fizyolojik ve ruhsal değişiklikler olur. Bu aşamadaki belirtiler adet öncesi belirtilerle hemen hemen aynıdır. Halsizlik, yorgunluk ve göğüslerde hassasiyet gibi. Bütün bu değişikliklere kendinizi hazırlayın

evet haklısın canım evet ya bişiler yapmam gerek diyor değilmi insan çok zor yaşadıkların allahım yardımcın olsun dualar okutuyormusun yasinler meryem sureleri filan çok haklısın korkularında normal ama rabbim büyük umarım kavuşursun ene ksıa zamanda allah sağlıklı hayırlı uzun ömürlü evlat nasip etsin rahmi kuvvetlendirici kürler kullansan böğürtlen kökü gibi hem rahmi filan dikiyorlar bazen düşük erken doğum filan olmasın diye böle bişiler yapıldımı

boş derken bişi çıkmadımı

hepimize nasip eder inşlh.rabbim kimseyi aratmasın.rahmim dikilmedi çünki her şey yolunda gidiyordu.birden oluyor her şey.bunda suyun azalış bebek 1 hafta 10 gün yaşar dediler.ben o gece doğum yaptım.hocalara gelince kimi sübyan var diyor onlar para alan hocalar tedavi ediyoruz diyorlar ama sonuç ortada.yok diyenler allah için okuyanlar ama onunda sonucu malum.her şey allahtan işte gerisi boş .

ne zaan yumurtladın canım bende bişiler hissediyorum ama kendimi öok dinlediğim için mi acaba

2 3 4 yumurtladım yani 3 gün falan oldu ama ben kendimi pek dinlemiyorum dinlediğim zaman psikolojik olarak sıkıntıya giriyorum kendini dinleme boşver

hepimize nasip eder inşlh.rabbim kimseyi aratmasın.rahmim dikilmedi çünki her şey yolunda gidiyordu.birden oluyor her şey.bunda suyun azalış bebek 1 hafta 10 gün yaşar dediler.ben o gece doğum yaptım.hocalara gelince kimi sübyan var diyor onlar para alan hocalar tedavi ediyoruz diyorlar ama sonuç ortada.yok diyenler allah için okuyanlar ama onunda sonucu malum.her şey allahtan işte gerisi boş .

hakkında hayırlısı olsun canım ne diyebiliriz ki rabbim ne derse o , görelim Mevlam neyler neylerse güzel eyler...

2 3 4 yumurtladım yani 3 gün falan oldu ama ben kendimi pek dinlemiyorum dinlediğim zaman psikolojik olarak sıkıntıya giriyorum kendini dinleme boşver

üşütme canım o zaman dikkat et kendine inşallah bebiş oluşuyordur rabbim yardımcımız olsun

kuzucum bugün kimse yok yaaabende çıkarım birazdan annemler bize 1 saatlik yolda oturuyolar eşim oraya bırakacak pztesiye kadar yokum çok kaynatmayın ben yokken okuması zor oluyo :)))))))))

ben burdayım geldim

kuzunaz ben 7 gün oruç tutmak istiyorum da

öğle ve akşam soğan kürü var ya

oruçlu iken nasıl ayarlıcam bana yazarmısın

canım gece sahur akşam iftar yapabilirsin ama aç karnına içilmesi de gerekiyor soğanın bu arada 7 gün oruç tutup iftarını açacağın suya 21 defa ya musavvir ya bari ya halik oku bişi daha öğrendim bi elmaay 1054 defa hüvallahül halikul bariu okuyup yarısını eşine yedirecekmişsin yarısınıda kendin yiyecekmişsin allah kabul eder inşallah

kuzucum bugün kimse yok yaaabende çıkarım birazdan annemler bize 1 saatlik yolda oturuyolar eşim oraya bırakacak pztesiye kadar yokum çok kaynatmayın ben yokken okuması zor oluyo :)))))))))

kıs yumurtlama günlerini iyi değerlendirseydin enreye gidiyorsun bittimi çalışmalar dualarım seninle bu arad merak etme hepinizle peygamber efendimizin duası olsun

canım gece sahur akşam iftar yapabilirsin ama aç karnına içilmesi de gerekiyor soğanın bu arada 7 gün oruç tutup iftarını açacağın suya 21 defa ya musavvir ya bari ya halik oku bişi daha öğrendim bi elmaay 1054 defa hüvallahül halikul bariu okuyup yarısını eşine yedirecekmişsin yarısınıda kendin yiyecekmişsin allah kabul eder inşallah

ŞİMDİ KUZUNAZCIM YAPICAKLARIMI ANLATAYIM SANA

öğlen içeceğim soğan kürü sahurda
iftarda da akşamın kini içmiş olucam doğrudur herhalde

her iftarı açarken içtiğim suyamı o duayı 21 defa okucam yoksa 7 gün sonundamı

1 bardak suya okucaz
ay kusura bakma biraz kafam karışık

kıs yumurtlama günlerini iyi değerlendirseydin enreye gidiyorsun bittimi çalışmalar dualarım seninle bu arad merak etme hepinizle peygamber efendimizin duası olsun

Allah razı olsun tatlım evet canım süperrr çalıştım bu ay bi 2 gün yokum sonra çalışmalara devam kaçış yokkk

malesef kuzucum artık tedaviyi yaza kadar bıraktım canım
eşim fertilaid alacak 1 haftada elimize geçer
2 kutu istetecez
size sürpriz yapmayı çoooooooook isterdim ama malesef olmadı
yaza kadar fertilaid içerim olmazsa tüp bebek

X