Bereketli Bir Ömür

Zuzununannesi

Üye
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2017
188
314
Her yeni gün doldurmamız için bize verilen boş bir sayfa, nasıl dolduracağımız ne yapacağımız bizim elimizde. Bu topici oluşturma amacım yıllar sonra dönüp hayat romanıma baktığımda karalamalar boş sayfalar görmemek ben dolu dolu yaşamışım diyebilmek.

Peki nasıl dolduracağım?Herkesin yaşam tarzı ve yapmak istedikleri 10 yıl sonra ne şekilde nerede olmak istediği farklıdır.

PEKİ BEN NE İSTİYORUM?
-Günümü HARCAMAMAK! En önemli hediye olarak bana her gün doğumunda sunulan bu mücevher tanelerini çuvalımın yırtık köşesinden yerlere dökmek istemiyorum.

-Planlı programlı yaşamak ve gün sonunda planlarıma uymuş olmanın verdiği huzur ile uykuya dalmak istiyorum.

-Günlük işlerimin arkasına sığınıp kitap okumayı ihmal etmemek istiyorum.

-Namazlarımı aksatmamak istiyorum.

-Dünyamı anlamlandırabilmek için günümün bir kısmını Kur’an’ı anlamaya ayırmak istiyorum.

-Belirli bir zamana kadar benim aynam olacak küçük meleğime doğru örnek doğru yol gösterici olmak istiyorum.

-Zamanımı doğru programlayıp ev temizliğine bir gün değil az bir zaman ayırarak günümü dolu dolu yaşamak yeni yeni şeyler öğrenmek, yeni hobiler edinmek, gezmek, görmek anlamlı yaşamak istiyorum.

PEKİ NEDEN BU TOPİCİ AÇTIM?
-Çünkü ben kararlar almayı çok seven, çok aşırı hızlı gaza gelen 5-10 gün sonra tamamen bırakan bir kişiyim ne yazık ki. Bu topiğe plan program çizelgelerimi koyarsam eğer sorumluluk bilinci ile kararlarımdan dönmemeyi umuyorum.

-Benim gibi olan kişilere değişilebilineceğini göstermek istiyorum.

BU TOPİCTE NE OLACAK?

-Öncelikle 3 gün boyunca yeni yıla ait hedeflerim için çizelgeler oluşturup bunları paylaşacağım.

-Günlük verimli rutinler oluşturmaya çalışıp akşamları zincirleri tamamlayıp tamamlamadığımı paylaşacağım.

-Gün içerisinde kitaplardan altı çizili cümleler, Kuran’ı Kerim’den beni en etkileyen ayetleri paylaşmaya çalışacağım.

-Ben çok hobi edinen bir şeyi mükemmel değil de her şeyi az az bilen ya da bilmeye çalışan insanlardanım şu an burada paylaşmak istediklerim bunlar ama her an yeni bir şey eklenebilir

Eğer geldiyseniz ve buraya okuduysanız
HOŞ GELDİNİZ

Geldim :)
Bakalim neler yapacaksin yeni yil icin cok guzel kararlar daim olsun.

Hoş geldinizzzz yine gece gece gaza gelmişken o gaz kaçmadan kendimi sorumluluk hissedeceğim bir yere atmak istedim ve buraya geldim inşallah istediklerimi yapabilirim

Ben de geldim. Hayırlı olsun konun merakla takip edeceğim.

Hoş geldinizzzz Teşekkür ederim inşallah merakınıza değecek kaliteli paylaşımlar yapabilirim

Bugün yapmak istediklerim:
sabah evde değildim yeni eve geldim kızımı uyutup ortalığı toparlayıp kendime zincir listeler hazırlamak istiyorum inşallah yeni yılda yapmak istediklerime dair umarım yapabilirim

Kocaman sevgiler

Merhabaa :) Listelerimi oluşturdum buraya da ekleyeyim ekran görüntülerini isteyen olursa mail atarım :)

Öncelikle neden bu şekilde çizelgeler oluşturdum. Ben bir şeyi yapabilmek için onu zihnime kazımam gerekiyor ve her gün kayıt altına alırsam oturur diye düşündüm. İlkokul 2 ya da 3 de diş fırçalama ile ilgili bir broşür dağıtmışlardı dişlerimizi fırçaladıkça ilgili alanı boyuyorduk aklıma o geldi ve böyle bir çizelge oluşturdum.
1. Çizelge namazlarımı takip etmem için çıktısını alıp, çiçeklerin ortasına ayın kaçı olduğunu yazacağım yapraklarda 5 vakit namaz :) her namaz sonrası bir çarpı :) İnşallah artık oturturum.

2.Çizelge okumalarımın takibi için. Yine çıktı alıp ortasına ayın kaçı olduğunu yazacağım yapraklarda Kur'an'ı Kerim, Meal ve Günlük diğer okumalarım şeklinde ayarladım.
Hedefim : Günde 5 sayfa Kur'an, 5 sayfa meal, en az 20 sayfa diğer kitaplardan okumak. Bu hesap ile haftada yaklaşık bir kitap dört ayda bir de hatim yapmış oluyorum.

3. Çizelge alışkanlık oluşturmak için 21 günde alışkanlık haline getirmektense 40 günün daha etkili olduğunu okumuştum bir yerlerde ben de ona göre hazırladım. Bunu bu şekilde çıktı alıp buzdolabına takacağım ilk hedefim :AKŞAM MUTFAĞI TOPLAMADAN YATMAMAK :)

Sevgiler

Son düzenleme:
Merhabalar
Dün geceden çeki düzen vermeye başladım . Mutfak olayına normalde yemekten sonra bebekle ilgilen çay iç vs derken geceye çok yorgun düşüp bırakıp yatıyordum dün yemekten sonra kendimi bırakmadan hemen yıkanacakları makinaya koyup tezgahı ocağı silip hiç çay bulaşıklarını beklemeden makinayı çalıştırdım. Yatmadan yıkananları yerleştirip bir iki bardağı koyup yattım. Ve sabah mis gibi bir mutfağa kalktım ayrıca bulaşık yerleştirme işi de kalmadığı için kahvaltıyı bu sefer keyifle hazırladım.

Ben biraz kendim çalıp kendim oynuyorum :) Hayatını düzene koyma konusunda benimle yürümek isteyen var mı beraber neler yapabiliriz önerileriniz varsa alırım :)

Sevgiler

Okumak daha guzel :)
Saka bir yana okudukca hevesleniriz siz motivasyonunuzu bozmayin :)

Bu arada tek aksatmadigim sey aksam mutfagi toplu tutmaktir sabah kahvalti hazirlamak ve yemek yapmak cok kolay oluyor.

Okumak daha guzel :)
Saka bir yana okudukca hevesleniriz siz motivasyonunuzu bozmayin :)

Bu arada tek aksatmadigim sey aksam mutfagi toplu tutmaktir sabah kahvalti hazirlamak ve yemek yapmak cok kolay oluyor.
İnşallah bozmadan devam ederim pek bir hevesliyim :)

Gerçekten öyleymiş ve iki gündür akşam mutfağı toplayarak yatmak çok önemli bir şey başarmış hissi veriyor belki komik gelecek ama kendimi Zafer kazanmış Kumandan gibi hissediyorum

Yok yok komik gelmez aksam bir caydanlik bile kalsa mutfakta sabah uyanma saatim degisiyor
Benim uyku saatlerimi duzenlemem lazim yilbasinda mi baslasam

Yok yok komik gelmez aksam bir caydanlik bile kalsa mutfakta sabah uyanma saatim degisiyor
Benim uyku saatlerimi duzenlemem lazim yilbasinda mi baslasam
yalnız değilim yaşasın :)

Benim de ve dün gece bununla ilgili de bir karar aldım (karar üstüne karar alıyorum inşallah uygularım) Zaten minik kızımla sürekli uykusuzum bir de gece yatıp telefonu elime aldığımda biraz sosyal medya biraz burası vs derken gecenin bir yarısı oluyor. Sonra kızım uyanıyor sonra uykum kaçıyor öyle olunca ertesi güne ne bereket kalıyor ne enerji.

İnşallah artık gece telefonu elime almayacağım yatınca uykum gelene kadar kitap okuyup uyuyacağım. Benim uykuya çözümüm bu :)

He kendimi aşka getirmek için burada bildirimlerimi de yapmaya karar verdim tezgah konusunda yeni yılı beklemedim 3 gün önden tamamlanacak 40 gün bugün telefonu da ekliyorum 40 gün hedeflerime :)

Degilsin bende varim
Ayy o telefonu almasam zaten uyurum hemen uyku getirmekten kolay birsey yok.

Elimden birakmaya karar verdigimde yataktan uzaga koyuyorum bir daha kalkip almamak icin ama kafa dagitmak adinada hosuma gidiyor :/
Bende erken kalkmaya baslarim ama 2 ocakta

Telefon işte en büyük dert demek ki bendeki gibi :) o zaman telefon ile kitabı değiştirirsek rahatlayacağız hadi sen de katıl bana :) hem kitap okumuş hem uyumuş olalım :)
Ben ne yaptım biliyor Musun yarın kahvaltıya misafir aldım 1 ocağa erken başlamak için

Guzel taktikmis misafir ama hic isim olmaz :))
Benim uykumu kaciran seyler telefon kitap dergi gozum acik uykum gelmez.Ama dinlemem gereken ses kayitlarim var onlari dinlemeye baslasam iyi olur uyku oncesi.

İnşallah canım teşekkür ederim Minik bir melek bekliyormuşsun Rabbim hayırlısıyla sağlıklı bir şekilde kucağına almanı nasip etsin 2018 en güzel hediyesi ile geliyor sana
Amin canım teşekkür ederim Rabbim hepimizin evlatlarını bağışlasın inşallah.
Alışkanlıklar tamamen irade ile ilgili bence...
Güçlü iradesi olanlar en sonunda istediğine ulaşabiliyor..
Ben iradesi zayıf olanlardan biriyim maalesef. uğrayabilirsem başarmaya çalıştıklarımı burada bende paylaşıcam canım..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…