Ben mi çok alınganım?

kadifekafa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2024
49
54
25
Arkadaşlar iyi akşamlar.
Bir haftadır ablamın evindeyiz annemle birlikte. Yeğenim doğdu ve biz de ablamın yanına geldik. Doğuma aldılar apar topar o da hemen gelin dedi ben koştur koştur işten çıktım annemi de aldım otobüse bindik ve geldik. Bu bir hafta boyunca ablam büyük oğlunu sünnet ettirdi. Yeni doğan bebeğin sarılığı vardı vesaire biz burda koşturarak çocuklarla ilgilendik. Annem yemeklerini yaptı. Ben de ne iş istedilerse yok demeden yaptım. Ama ablamın tavırları çok canımı sıktı ve çok üzdü beni. Saatlerdir içim sıkılıyor. Durum şu:
Akşama kadar yüzü asık dolaşıyor. Normalde bana bi takma ad takmıştı onunla seslenirken kendi evinde adımla sesleniyor.
Sonrasında ev süpürülecek mesela ben süpüreyim mi diyorum sen süpürgeyi bilmezsin bozarsın diyor. (25 yaşında bir yetişkinim bu arada ablam da 30 yaşında)
kahve fincanları çok güzel ben de bi iki fotoğraf çekip attım kitap kahve gibisinden sen benim evimden foto paylaşıyorsun sosyal medyadaki insanlar da bunun gibi yalan söylüyor kendilerini saklıyorlar dedi. Ben de dedim ki ben senin fincanların benim demedim ki beğendim çektim attım dedim.
Kahve içmeyi çok severim normalde. Asla bana kahve içelim mi diye teklif etmiyor. Ben soruyorum içelim mi diye. Sonra da çekinerek içiyorum. Sanki biraz evini kıskanıyor gibi hissettim. Evini hor kullanmamana rağmen ve aşırı çekinmeme rağmen. Geçen doğum gününde 4 bin liralık hediye aldım. Arada sıkıştıklarında da harçlık atıyorum çok ihtiyaçları olmasa da beni iyi hissettiriyor bu durum.
Ve şunu söylemek istiyorum gerçekten çok canciğer olduğumuzu düşünürdüm. Hamileliği sıkıntılıydı her anında yanındaydım. Başına büyük bir olay gelmişti onunla birlikte çok üzülmüştüm. Çocuklarına bakarken içim gidiyor sürekli onları koruma peşindeyim. Şimdi size sormak istiyorum. Ben mi çok alınganım yoksa ablam ayıp mı etmiş bana?

Arkadaşlar iyi akşamlar.
Bir haftadır ablamın evindeyiz annemle birlikte. Yeğenim doğdu ve biz de ablamın yanına geldik. Doğuma aldılar apar topar o da hemen gelin dedi ben koştur koştur işten çıktım annemi de aldım otobüse bindik ve geldik. Bu bir hafta boyunca ablam büyük oğlunu sünnet ettirdi. Yeni doğan bebeğin sarılığı vardı vesaire biz burda koşturarak çocuklarla ilgilendik. Annem yemeklerini yaptı. Ben de ne iş istedilerse yok demeden yaptım. Ama ablamın tavırları çok canımı sıktı ve çok üzdü beni. Saatlerdir içim sıkılıyor. Durum şu:
Akşama kadar yüzü asık dolaşıyor. Normalde bana bi takma ad takmıştı onunla seslenirken kendi evinde adımla sesleniyor.
Sonrasında ev süpürülecek mesela ben süpüreyim mi diyorum sen süpürgeyi bilmezsin bozarsın diyor. (25 yaşında bir yetişkinim bu arada ablam da 30 yaşında)
kahve fincanları çok güzel ben de bi iki fotoğraf çekip attım kitap kahve gibisinden sen benim evimden foto paylaşıyorsun sosyal medyadaki insanlar da bunun gibi yalan söylüyor kendilerini saklıyorlar dedi. Ben de dedim ki ben senin fincanların benim demedim ki beğendim çektim attım dedim.
Kahve içmeyi çok severim normalde. Asla bana kahve içelim mi diye teklif etmiyor. Ben soruyorum içelim mi diye. Sonra da çekinerek içiyorum. Sanki biraz evini kıskanıyor gibi hissettim. Evini hor kullanmamana rağmen ve aşırı çekinmeme rağmen. Geçen doğum gününde 4 bin liralık hediye aldım. Arada sıkıştıklarında da harçlık atıyorum çok ihtiyaçları olmasa da beni iyi hissettiriyor bu durum.
Ve şunu söylemek istiyorum gerçekten çok canciğer olduğumuzu düşünürdüm. Hamileliği sıkıntılıydı her anında yanındaydım. Başına büyük bir olay gelmişti onunla birlikte çok üzülmüştüm. Çocuklarına bakarken içim gidiyor sürekli onları koruma peşindeyim. Şimdi size sormak istiyorum. Ben mi çok alınganım yoksa ablam ayıp mı etmiş bana?

Doğum yapalı bir haftalık lohusa kadına azıcık empati yapsan, azıcık anlayışlı olsan daha doğru olur. Bu düşüncelerin hiç hoş değil. Memeleri ağrılı, doğum yaptı dikişleri var senin kahve keyfini mi düşünsün? Bebeği sarılık olmuş. Evin düzeni değişmiş. Büyük çocuk sünnet olmuş, onun kremi vs. Yeni doğanın ezmirmesi maması gazı uykusuzluğu. Bu düşüncelerle sen ayıp ediyorsun.

Siz alıngan değilsiniz haklısınız ama o da lohusa gerçekten bazen sıkıntı basıyor. Verilen tepikiler normalde olmayacak şey oluyor ama o an hormonsal durumlar mi bebeğe alışma mi bilmiyorum kendiyle bile kavga ediyor insan.
Siz süpürmeyip kendimi yapıyor size yaptırmazsa

kadının derdi su an büyük ihtimalle bambaşka. yani size odaklanamaz veya ona yardımcı oluyorsunuz diye sürekli zoraki
bi gülğmsemeyle gezemez evde. kafasında neler var Allah bilir. ama fotoğraf muhabbeti evet beni de rahatsız ederdi. sonucta ona ne zararı var görüntüyü paylaşmanızın.

ama sizin de olumsuz karşılaşınca hemen onun için yaptığınız iyilikleri saymanız hoş değil. zor bir dönemden geciyor. su an ona alınganlık etmenizin bir anlamı yok.

Lohusa, yeni doğum yapmış tecrübeli bir anne olsada her insan bu süreçte normal tepki veremez.
İnanın dışarıdan anlatıldığı gibi değil yaşayınca çok farklı bir alem olduğunu anlıyor insan.

Canınız sıkılıyor ise siz dönün anneniz kalsın.

kadin lohusa tum cinleri tepesinde yani ota pota alinmanin zamani mi?
madem oyle gdiin evinize kalabalik yapmayın. anneniz kalsin azicik daha.
yani durmus durmus da buyugun sünnetini yenisi dogdugu hafta mi yaptırmış? ne sacma bir davranis hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak

Arkadaşlar iyi akşamlar.

Bende bu hamile ve lohusa triplerini asla anlamıyorum. Herşeyi yaptırırken iyi, işin bitince kötü. Bi kahve storisine laf etmenin lohusalıkla alakası ne?
Ben olsam dönerim.

Siz yuzde bi milyon haklisiniz ama ablaniz LOHUSA. lohusaligin nekadar zor bi donem oldugunu anlamaniz icin yasamaniz gerek
Ilerde emin olun ablaniz yaptiklari icin mahcubiyet yasayacaktir

Ah bu yeni doğum yapmış lohusa kadın psikolojisini bir anlatabilsem, bir bilseniz. Muhtemelen onun kafasında sizin burda dert edindiğiniz şeylerle hiç alakası olmayan şeyler geçiyordur. Yeni doğan bir bebek, gelecek kaygısı, yeni düzen vs vs. 6 ay oldu doğum yapalı. halen beynimde içimi kemiren o kadar çok düşünce var ki. Üstelik normal insanların saçmalama canım sen de öyle şey mi olur diyebileceği türden düşünceler.

Siz haklısınız. Ama o da farklı bir psikolojide size normal görünse de. Şu sıralar ona karşı normalden daha anlayışlı olun, istemediği bişey yapmayın, sormadan danışmadan bişey yapmayın. Zamanla daha hissedecektir eminim 💖

Doğum yapalı bir haftalık lohusa kadına azıcık empati yapsan, azıcık anlayışlı olsan daha doğru olur. Bu düşüncelerin hiç hoş değil. Memeleri ağrılı, doğum yaptı dikişleri var senin kahve keyfini mi düşünsün? Bebeği sarılık olmuş. Evin düzeni değişmiş. Büyük çocuk sünnet olmuş, onun kremi vs. Yeni doğanın ezmirmesi maması gazı uykusuzluğu. Bu düşüncelerle sen ayıp ediyorsun.
Üzüldüm işte. Kırmaktan çok itina ederim kardeşlerimi çok seviyorum çünkü. Ona iş bırakmıyoruz ki üstünde bi yük olsun. Yeğenimi çişe bile ben götürüyorum( sünnet olduğu için zorlanıyor.) Ablam sadece minik bebekle uğraşıyor o da yenidoğan sürekli uyuyor zaten. Hormonlarını bilemiyorum anlayışlı da oluyorum ama bu ilk değil inanın. Apar topar çıktığımız için ev içinde giyecek kıyafet pek alamamıştım. Evde giyecek basic bir bluzu bile vermek istemedi. Bu anlattıklarıma hiç bir tepki vermedim lohusa olduğu için. Maddi ve manevi şeyleri de aramızdaki samimiyeti anlayın diye anlattım.

Siz alıngan değilsiniz haklısınız ama o da lohusa gerçekten bazen sıkıntı basıyor. Verilen tepikiler normalde olmayacak şey oluyor ama o an hormonsal durumlar mi bebeğe alışma mi bilmiyorum kendiyle bile kavga ediyor insan.
Siz süpürmeyip kendimi yapıyor size yaptırmazsa
Evet sinirli sinirli ev temizliyor sonra. Ben dinlen diyorum ama öyle işte…

Abarttığınızı düşünmüyorum evet lohusa olabilir ama siz olumsuz yada negatif bir tavır sergilememişsiniz ve ablanız için gitmişsiniz. Eşine de bu tavırda ablanız? Sadece size karşı mı böyle
Biraz kuralcı biri aslında. Biz de kurallarına uyuyoruz ama insan çekiniyor çünkü beğenmiyor.

Ablam sadece minik bebekle uğraşıyor o da yenidoğan sürekli uyuyor zaten.

Yani ablanın yaşadığı süreci çok tatlı şekilde gözünde küçük görüyorsun. Ama hiç hoş değil.
Kadın hamilelik geçirmiş, doğurmuş, dikişleri, memesinden her yerine ayrı derdi var. Yenidoğan öyle sürekli uyuyan bir şey değil. Kadın evin temizliğini kendisi yapıyormuş üstelik. Belki takıntıları var, depresif hali var. Zor zamanında destek olmayacaksan evde durma.

Yetişkin çalışan kadınsın, 17-18 yaşında değilsin. Ablanın doğumuna gideceğiniz belliyse iyi kötü kafanda giderken şunları yanıma alırım planın vardır. Otobüsle seyahat etmişsin, arabana atlayıp uçarak gelmemişsin.

Çok sorun görüyorsan kendi içinde, evine dön, annen kalsın.

Ben anlamadım ama sizi.

Ablanızın maddi durumu sizden daha iyi olmalı ki benim fincanlarımı paylaşarak 'sınıf atlamaya çalışıyorsun'a getirmiş lafı. Ya da süpürgesi sizinkinden daha kapsamlı olmali ki sen anlamazsin bozarsın demiş.

E siz neden harçlık atıyorsunuz ablanıza o zaman?

Lohusa olabilir ama yaptığı söylediği şeylerin anlık/lohusa kafasıyla söylediğini düşünmedim nedense.

Siz evinize dönün, belki kalabalık ediyorsunuzdur, bunu söyleyemediği için huzursuzluk çıkarıyordur.

Bundan sonra da fedakarlık yapmayın, ilerde çok üzülürsünüz.

Arkadaşlar iyi akşamlar.
Lohusa depresyonuna girmiş kaprisi sana değil çok rahatsız oluyorsan üstüne düşeni yapmışsın işe gitmeliyim artık uykusuz kalıyorum de uzaklaş ordan ozaman. Lohusa depresyonu bazen ağır olabiliyor ama şöyle bir şey var arkadaşlar kimse şimdi saçmalama demesin, onunda bi sınırı var yani karşısındaki de insan insan sınırını bilmeli , kız kardeşi sonuçta ben olsam bende biyerden sonra alınırdım. Ki aklını başına almazsa bu 1 sene kadar da böyle gidebilir kendini toparlamaz en iyisi sen anneyle onu baş başa bırak en güzeli .

kadin lohusa tum cinleri tepesinde yani ota pota alinmanin zamani mi?
madem oyle gdiin evinize kalabalik yapmayın. anneniz kalsin azicik daha.
yani durmus durmus da buyugun sünnetini yenisi dogdugu hafta mi yaptırmış? ne sacma bir davranis hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak
Annem panik atak hastası. Uzun yolda tek başına seyahat edemiyor o yüzden ben de mecbur gelip gidiyorum yanında. Git gel yapacak da bir ilişkimiz yoktu yengem olsa kalmazdım böyle. Ablamın ve eniştemin samimiyetine güvenerek 1 hafta izin aldım hem de yardımcı olurum çocuklara bakarken dedim. Ayrıca başka evlerde kalmaktan da hoşlanmıyorum zaten. Duş bile almak sıkıntılı.

X