Bekar ve evli arkadaşlar arasındaki uçurum

büyük bir kısmı buldumcuk oluyor, kocam da kocam sendromu. diğer kısmı da sorumluluk vs. derken bekar arkadaşlar arada kaynıyor. e artık ortak muhabbetlerin bitmesi ya da değişmesi durumu da var.

ama buldumcukluk durumu sadece evlilere özgü değil, sevgili yapanlarda da oluyor bu. benzer durum bir süre önce başıma geldi, sevdiğim bir arkadaşım, muhabbetimizin çok iyi olduğu bir kız arkadaş biriyle çıkmaya başladı. ama çocuğu nerden bulduysa artık, ben hiç hoşlanmıyordum, kendisine de söyledim. dikkat et dedim, bunda bişey var dedim, ben senin mutluluğunu istiyorum dedim başka da bişey demedim. kaale almadı pek... git gide bencilleşmeye başladı, sürekli muhabbetlerimize sevgilisini katmalar, konusunu geçirip durmalar filan. neyse baktım ben gelemiyorum tavırlarına, bitirdim arkadaşlığımı. 1-2 ay kadar zaman geçti aradan, sudan sebepleri bahane edip sosyal medyadan yazmaya başladı bana. hepsinde de ters ve soğuk davrandım hatta engelledim. geçen gün de sahte bi hesaptan yazmış yine saçma bir bahane. dedim neden yazıyorsun? hiç uğraşma eskisi gibi olmayız, ben istemiyorum, bitti. şey demeye başladı, denk geldi yazdım, ben insanlık ettim hal hatır sordum, içimden geldi bilmem ne. gelmesin, dedim. şöyle bir baktım hiç sevgilisiyle fotoğrafı yok, ayrılmışlar herhalde. sevgili varken benden vazgeçen insan şimdi benim peşimde. ne hali varsa görsün.

Evlenince degil ama cocuk sahibi olunca insanin cevresi mecbur degisiyor ama evlenince hic bekar arkadaslarimla gorusmemezlik yapmadim , yapani da gormedim o yuzden yorumsuz kaldim konunuza

Tatlı kuzum ne ??pardon tanışıyor muyuz ??
İnsanlardan kurtulmak ne ya?onlar senden kurtulmuş ..ergence konuşuyorsun yaş kaç ??kimsede sana bayılmıyordur buldumcuk ..

Nazik şekilde hitap etmek istedim, arkadaşlıklar da eskiyebiliyor demek istedim ki tabi ki onlar da benden sıkılıyorlar çünkü hayatlar değişiyor, evlilik bunun sadece bir kısmı. "buldumcuk" sözü hoş değil ama umarım sen de aradığını bulursun :KK66:

Bence kim ne derse desin bu tipler kıskançlıktan görüşmüyor ..biri vardı benim böyle lise arkadasım eşiyle tanıştırmadı özgüvensiz ezik ..

Yorma kendini ya anlamazlar ..birey olamıyorlar ki ne beklersin ..
Bide bekarken yiyip içtiği dertleştiği arkadaslarından kurtulmak diye bahsediyorlar ..acınası durum ..şurada az vakit geçireyim dedim yine aynı kafalar bir tık gelişme yok...gerçekten bu beyinlerle aynı ülkede doğup büyüdüğüme inanamıyorum ..

Aynen, bu 'sorumluluk' artışı niyeyse erkeklerde olmuyor hiç, evde bekleyen çocukları, temizlikleri bulaşıkları yok, kayınço kayınbaba dertleri yok. Ben yapmazsam işler yürümez dertleri yok. Hala kendine, zevklerine, arkadaşlarına vakit ayırabiliyor. Sorun kadınların hala birey olamamasında, birinin karısı, ötekinin annesi, babasının kızı vs vs vs bitmeyen aidiyetlerde. Ama zaten Türk kadını ne zaman istediğini yapabildi ki, evlenince kocanla gezersin, kocanla yaparsın diye dite kadınlar evde hapis büyüyor, kafa yapısı da buna göre şekilleniyor, sonra da ben böyle mutluyum, belki de başka türlüsünü hiç bilmedikleri için.

Neyse en azından bizim çocukların mentalitesi farklı olacak :)

Yavaş yavaş oraya da geleceğiz sanırım : p

Büyük ihtimalle de Türkiyede evlenmeyeceğim zaten

Sırf bu garip evlilik anlayışı yüzünden

Yok ya bana gelmez, birisi sürekli başımda hizmet bekleyecek

Çıldırırım :63:

Taze evli olarak yazayim.
Bilmediğim bir yakaya tasindim, ayni sehirdeyim ama turist gibiyim. Evlendigimin ikinci haftasi ise girdim. Haftanin 6 gunu, 10 saat calisiyorum. Yemek yapmayi ve ev hanimligini yeni ogreniyorum, epey acemiyim haliyle.
Eve gidiyorum saat 8 olmus, yemek yok. Makine bosaltilmak uzere bekliyo, camasirlar da yikanmak icin... Ortalik desen dandini...
Simdi ustune arkadasim diyo ki evlendin aramaz oldun. O kendince hakli da iste...

Nazik şekilde hitap etmek istedim, arkadaşlıklar da eskiyebiliyor demek istedim ki tabi ki onlar da benden sıkılıyorlar çünkü hayatlar değişiyor, evlilik bunun sadece bir kısmı. "buldumcuk" sözü hoş değil ama umarım sen de aradığını bulursun :KK66:
Buldumcuk olucaksam bulmayayım daha iyi ..hala sizin gibi modeller olduğuna şaşırıyorum ..bütün dünyayı gezdim böyle birsey görmedim ..
Ben aşkı bulsam bile bir gün dostlarımdan vazgeçmem ..beni ben yapan değerlerden vazgeçmem ..beyni dolu bir erkek geçimsiz çevresi olmayan benden başka derdi olmayan bir kadın istemez sıkılır zaten ..neyse herkesin bir dengi var hayatta..aaa unutmadan şunu söyleyeyim erkeklere okadar güvenme bence bu işler belli olmuyor ..senin gibi buldumcuk olup sonra bulduğunu kaybedip eski arkadaslarınla tekrar iletişim kurmaya çalışan kadınlar gördü bu gözler ..

Buldumcuk olucaksam bulmayayım daha iyi ..hala sizin gibi modeller olduğuna şaşırıyorum ..bütün dünyayı gezdim böyle birsey görmedim ..
Ben aşkı bulsam bile bir gün dostlarımdan vazgeçmem ..beni ben yapan değerlerden vazgeçmem ..beyni dolu bir erkek geçimsiz çevresi olmayan benden başka derdi olmayan bir kadın istemez sıkılır zaten ..neyse herkesin bir dengi var hayatta..aaa unutmadan şunu söyleyeyim erkeklere okadar güvenme bence bu işler belli olmuyor ..senin gibi buldumcuk olup sonra bulduğunu kaybedip eski arkadaslarınla tekrar iletişim kurmaya çalışan kadınlar gördü bu gözler ..

Evlendim arkadaşlarımı bıraktım demedim ki sen ne kadar agresifsin, konu sahibine belki de zaten arkadaşlığını koparmak istiyordur, zamanım yok eşim ailem vb bahane ediyordur dedim ve kendimden örnek verdim. Bence bu kadar yorum yapılacak bir şey de değil. Beyni boş beyni dolu vb. Yaranı ben mi deştim anlamadım ki :işsiz:

Taze evli olarak yazayim.
Bilmediğim bir yakaya tasindim, ayni sehirdeyim ama turist gibiyim. Evlendigimin ikinci haftasi ise girdim. Haftanin 6 gunu, 10 saat calisiyorum. Yemek yapmayi ve ev hanimligini yeni ogreniyorum, epey acemiyim haliyle.
Eve gidiyorum saat 8 olmus, yemek yok. Makine bosaltilmak uzere bekliyo, camasirlar da yikanmak icin... Ortalik desen dandini...
Simdi ustune arkadasim diyo ki evlendin aramaz oldun. O kendince hakli da iste...
Bekarım, yalnız yaşıyorum, bu dediklerinizin hepsini ve daha fazlasını ben de yapıyorum. Benim de evimde işimi, yemeğimi yapan kimse yok, çamaşır bulaşık beni de bekliyor. Şu işi de sen yap diyeceğim kimse yok.
Bekar olmak çocuk olmakla karıştırılıyor çoğu zaman ki bu çok yanlış. Siz evlenene kadar ailenizle kaldınız sanıyorum, o yüzden böyle düşünüyorsunuz. Ama çocuğunuz olur anlarım, ha deyince bırakıp gelemezsiniz.

Evet o durum da başka bir handikap. Mesela istediğin vakitte mesaj atamıyorsun, arayamıyorsun.
Niye atamiyorsun ki? Bence bu kisilik meselesi. Ben de yeni evlendim arkadaşlarımla nerdeyse hergün mesajlaşırız yani bekarken nasilsa yine öyle.
Mesela ben kiz kardesimle de arkadas gibiyim hatta en yakin arkadasim kendisidir. Dün gece eşim uyurken aldim kahvemi, giydim ceketimi, balkona çıktım 1 saat telefonda konuştum.
Bunu diğer arkadaslarimla da yapabilirim ama onlarla bekarken de aramak yerine mesajlaşırdık zaten.
Mesela eşimin çalıştığı bir haftasonunda hepsini davet etmeyi düşünüyorum, bekarken olduğu gibi soslu makarna yiyip bollywood filmi izleyeceğiz yine.
Yani insandan insana değişir bu durumlar, onlarin huyları öyleymiş demekki.

İnsanların hayatta öncelikleri değişebilir. Bekarken çok fazla gezerdim, artık çok dha az dışarı çıkıyorum. Eşim benimle vakit geçirmek istiyor, arkadaşlarının yanında sıkılıyor ve beni istiyor. Arkadaşlarıyla beraber buluşuyoruz öyle diyim. E ben de eşimle olmayı daha çok seviyorum ve aklım evde kalıyoe biliyorum kös kös evde oturuyor gelmemi bekliyor. Yapacak bir şey yok arkadaşlarımızla toplu görüşüyoruz. Bu sayede tanışan ve şuan nişanlanan birbirimizin arkadaşları var bu yönden iyi :)) Önceliğim ve mutlu olduğum yer eşim. Arkadaşlarım 3. Planda kaldı, 2. Plana işimi yerleştirdim çünkü. Telefonla görüşüyoruz ama mesajlaşıyoruz dışard vakit geçirme sıkıntı.

"Buldumcuk" yorumları dışında hepsi doğru bence, bir ailenin parçasıyken sen bir aile, yeni bir düzen kuruyorsun, farklı bir durum bence. Ha vardır öyle sağlıksız bakış açısı ama genellememek lazım. Ama duygu yoğunluğu, vakit geçirme isteği eşte artış da gösterebiliyor mesela.
Bazıları her iki duruma da odaklanıyor, bazılarının odak noktası değişiyor, önem sırası değişiyor, bazen bu geçici oluyor bazen kalıcı, yapı meselesi tamamen, sosyallik seviyesiyle de alakalı, kendini nasıl iyi hissediyorsa.
Ama sağlam bir arkadaşlık varsa ortada zaten bundan da etkilenmez diye düşünüyorum açıkçası, uzak da kalınsa görüştüğünüzde o samimiyeti hissedebiliyor olmanız lazım diye düşünüyorum. Belki açıkça konuşabilirsiniz, neden böyle oldu diye? Daha çok yeniyse önce bir zaman verin ya da. Ama denildiği gibi birbirinizin konuştuğu konulardan sıkıldıkça o samimiyetsizlik hissi doğabiliyordur belki.

Son düzenleme:
Evlendim arkadaşlarımı bıraktım demedim ki sen ne kadar agresifsin, konu sahibine belki de zaten arkadaşlığını koparmak istiyordur, zamanım yok eşim ailem vb bahane ediyordur dedim ve kendimden örnek verdim. Bence bu kadar yorum yapılacak bir şey de değil. Beyni boş beyni dolu vb. Yaranı ben mi deştim anlamadım ki :işsiz:
Kurtulmak dedin ne yazdığını bilmiyorsun galiba ..üslup sorunun var demek ki ..bağımı kopardım demek farklı ..sen direk bahane uydurup kurtulmaya çalışıyorum dedin ..ay neyse uğraşamıcam ben senin gibilerle ..evet senin gibi tiplerden vardı eskilerde hatırladım ..yoo agresif değilim eğleniyorum senle ..neyse kurtulmak istiyorum senden artık lütfen yorum yazma artık bana ..

Bekarım, yalnız yaşıyorum, bu dediklerinizin hepsini ve daha fazlasını ben de yapıyorum. Benim de evimde işimi, yemeğimi yapan kimse yok, çamaşır bulaşık beni de bekliyor. Şu işi de sen yap diyeceğim kimse yok.
Bekar olmak çocuk olmakla karıştırılıyor çoğu zaman ki bu çok yanlış. Siz evlenene kadar ailenizle kaldınız sanıyorum, o yüzden böyle düşünüyorsunuz. Ama çocuğunuz olur anlarım, ha deyince bırakıp gelemezsiniz.

Valla sen sensin, ben de ben.
Ben evlenmeden once isten gelip ayaklarimi uzatip yemegi beklerken saatlerce yazisiyodum arkadaslarimla, simdiyse eve gittigimde onu yap bunu yap oturmalik 1 saat vaktim kaliyo onda da tum gun gormedigim esimle sohbet ediyorum. Bu demek degil ki arkadaslarimi unuttum, ararim sorarim ama maalesef bekarliktaki gibi degil.
Yeni duzene alisamadim cunku.

Ben hiç görmedim diyemem, böyle insanlar da var görüyorum da. Ama öte yandan evet, her evlenenin artık evliyim sizle işim olmaz diye düşündüğü fikrini ben de abartı buluyorum. İnsanların önceliği değiştikçe sorumluluğu arttıkça birbirinden kopabiliyor eskisi gibi laylaylom hayat olmuyor, konuşulan konular farklılaşıyor normal buluyorum bunu. Sadece evlilik çocuk da değil yoğun iş hayatı, yoğun dersler artık her neyse hepsi buna sebep oluyor.
Burada yazilan bazi yorumlari saskinlikla okudum. Ne bileyim benim mi cevrem farkli acaba diye düşündüm.
E tabi gormuslerse de vardir demek ki öyle tipler.
Bi video izlemistim 'ben koca buldum artik evliyim ' diye bir kadin gelin arabasindan etrafa sesleniyordu :deli:

Orada görmüştüm bu durumu bak:KK70:

Ama dedigin gibi bence evlilerin hayati degistigi icin artik eskisi gibi arayamiyorlar belki bu da bekarlara degisti diye düşündürüyor. Oysa kimbilir o ne sorunlarla uğraşıyor. Herkesin evliligi iyi gecmiyorki.
Empati yapmak icin de ayni durumda olmalari lazim bence.
Ne bileyim uzar gider böyle.

Son düzenleme:
Evlenince herşey degişiyor.
Öyle bekarken ki gibi serbest olamıyor insan,
İnsanın sırtına yük biniyor,
Eşler herşeye karışıyor mesela..

He bu mesela seni gördügü yerde samimi davranmıyorsa o zaman şu koca bulunca degişen tiplerdendir,görmemişin kocası olmuştur,mikkemmel evliligi eşi vardır burnu havadadır falan kendince tabi bunlar.

Evliyim evlendikten sonra insanlara samimiyetim degişmedi evlendim diye basım göge ermedi ya :işsiz:

Ama sonradan evlenen arkadaslarım var bi havalar bi havalar Allahın selamını zar zor veriyolar hasbalar :olamaz:

KK kadınları mutlu pazarlar hepinize.

Benim derdim birkaç günlük veya yeni bir şey değil, genel bir dert. Evlenen arkadaşlarımla eski samimiyeti bir türlü bulamıyorum. Hayır evlenince neler değişiyor onu da bilmiyorum. İllaki farklılaşıyor hayatlar ama bu neden samimiyetimize kadar yansıyor? Bekar ve evli ayrımı oluyor ister istemez. Hani öyle cinsel muhabbetleri de yaparız ben bekar olsam da, kendimizi kasmıyoruz yani. :110:

"Bekarlar anlamaz" olayı yok bizde diyeyim daha doğru olur.

Biz öyle o bekarkan oğlan muhabbeti de yapmazdık o kadar sık, hadi desem bundan kaynaklanıyor, kocası olduğundan vs. ama alakası yok. Ne oluyor da bekar ve evli arkadaşlar arasına uçurum giriyor? En yakın arkadaşımla normal arkadaşlık aşamasına geriledik resmen bu da canımı sıkıyor. Bu konuda tez falan yazasım var hatta, acaba neden böyle oluyor?:63:

Ne güzel anlatmışsın, çok hoşuma gitti yazımın. Ben de sana evli kadın açısından anlatayım çünkü aynı derdin diğer tarafında muzdarip durumdayım.

Klasik bir evliliğim yok, eşimin de benim de kendimize ait alanlarımız var. Gece ayrı dışarı çıktığımız ya da iş çıkışı ayrı planlar yaptığımız çok olur.

Ama bekar arkadaşlarıma yine de yaranamıyorum. Eşimle zaman geçirmeyi çok seviyorum, evimi çok seviyorum. Arkadaşlarımı da ihmal etmemeye çalışıyorum ancak bir kere gitmesem hemen alaya maruz kalıyorum.

Yatılı toplanıyorlar bazen beni çağırmıyorlar evliyim diye. Ne alakası var?

Hep beraber haftasonu yurtdışı planı yapmışlar ben evliyim diye çağırmıyorlar. Gerçekten sebebi bu yani yoksa yer yok vs. Bir durum yok.

Ben de o zamanlarda kendimi çok dışlanmış hissediyorum. Ayrıca ben evim ve arkadaşlarım arasında böyle yorucu bir denge kurmak zorunda değilim. İlişkilerin en güzeli doğan ilerleyeni.

Gerçekten ama gerçekten çalışan insan olunca hele çok zor bir şeylere zaman bulmak.

Bir de zevk aldığı şeyler değişiyor insanın. Eskiden gece çıkmayı çok severdim, aşırı eğlenirdik şimdi sırf para ve zaman israfı gibi geliyor. Arkadaşlarıma diyorum hadi yürüyüşe gidelim vs. Onlar da onu istemiyor. Napalım şimdi yani kocayı mı boşayalım arkadaşlığı mı çöpe atalım :)
Ayyy çok zor valla her şey

Kurtulmak dedin ne yazdığını bilmiyorsun galiba ..üslup sorunun var demek ki ..bağımı kopardım demek farklı ..sen direk bahane uydurup kurtulmaya çalışıyorum dedin ..ay neyse uğraşamıcam ben senin gibilerle ..evet senin gibi tiplerden vardı eskilerde hatırladım ..yoo agresif değilim eğleniyorum senle ..neyse kurtulmak istiyorum senden artık lütfen yorum yazma artık bana ..

Karşılıklı bir kurtuluş olacak :KK54:

Ne güzel anlatmışsın, çok hoşuma gitti yazımın. Ben de sana evli kadın açısından anlatayım çünkü aynı derdin diğer tarafında muzdarip durumdayım.

Klasik bir evliliğim yok, eşimin de benim de kendimize ait alanlarımız var. Gece ayrı dışarı çıktığımız ya da iş çıkışı ayrı planlar yaptığımız çok olur.

Ama bekar arkadaşlarıma yine de yaranamıyorum. Eşimle zaman geçirmeyi çok seviyorum, evimi çok seviyorum. Arkadaşlarımı da ihmal etmemeye çalışıyorum ancak bir kere gitmesem hemen alaya maruz kalıyorum.

Yatılı toplanıyorlar bazen beni çağırmıyorlar evliyim diye. Ne alakası var?

Hep beraber haftasonu yurtdışı planı yapmışlar ben evliyim diye çağırmıyorlar. Gerçekten sebebi bu yani yoksa yer yok vs. Bir durum yok.

Ben de o zamanlarda kendimi çok dışlanmış hissediyorum. Ayrıca ben evim ve arkadaşlarım arasında böyle yorucu bir denge kurmak zorunda değilim. İlişkilerin en güzeli doğan ilerleyeni.

Gerçekten ama gerçekten çalışan insan olunca hele çok zor bir şeylere zaman bulmak.

Bir de zevk aldığı şeyler değişiyor insanın. Eskiden gece çıkmayı çok severdim, aşırı eğlenirdik şimdi sırf para ve zaman israfı gibi geliyor. Arkadaşlarıma diyorum hadi yürüyüşe gidelim vs. Onlar da onu istemiyor. Napalım şimdi yani kocayı mı boşayalım arkadaşlığı mı çöpe atalım :)
Ayyy çok zor valla her şey
İyide sıkılıyorum diyorsun zor diyorsun sonra niye çağırmıyorlar ??senin keyif almadığını görmüştüler ..sürekli insanlar senin peşinde koşamaz ki ?sen dersin bende gelicem bu kadar samimiyetiniz yok mu ?gece çıkmazsın belki evlisin diye ama yatılı toplantıya gidebilirsin arada ..ne var bunda ..duvarı kendiniz örüyorsunuz bilmeden ..tabi bekarken gibi olmaz ..ama duvar örmeyede gerek yok diye düşünüyorum ..

İyide sıkılıyorum diyorsun zor diyorsun sonra niye çağırmıyorlar ??senin keyif almadığını görmüştüler ..sürekli insanlar senin peşinde koşamaz ki ?sen dersin bende gelicem bu kadar samimiyetiniz yok mu ?gece çıkmazsın belki evlisin diye ama yatılı toplantıya gidebilirsin arada ..ne var bunda ..duvarı kendiniz örüyorsunuz bilmeden ..tabi bekarken gibi olmaz ..ama duvar örmeyede gerek yok diye düşünüyorum ..

Ne duvarı ya? Sen önce okuduğunu anla da sonra sağa sola saldır. Böyle komik duruma düşüyorsun çünkü. Ben onların bana yaptığı "gelemez, yapamaz" önyargısından olan rahatsızlığımı anlatıyorum sen insanlar peşinden koşamaz diyorsun. İlişkilerin en güzeli doğal ilerleyeni demek kimse kimseyi kovalamasın, beraber yürüyelim demek zaten.

X