Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
evet şaşırıyorum burda yazılanları okuyuncaa çok şey olanlardan kaçınırım ben çok ağır bir bebek için bencee..bana bile ağır gelebilirr ki bunlar daha ne ki safı sübyan..hayırlısı..
Ben yaptığım tüm yemekleri yeni kattığım tüm yiyecekleri önce doktora soruyorum onun onayını alırsam bebeğime yediriyorum.Yaptığım tüm gıdalar bebeğim için uygundur.Sıradan bir insan değil sonuçta bu konuda uzman yeteri ve gerekli eğitimi almış. Kolay değil doktor olmak, uzman doktor olmak Onun gerekli vitamin ve minarelleri alması vucudunun dirençli olabilmesi için Hacattepe Üniversitesini bitirmiş doktorumuz onun söylediği benim için referanstır.Bebeğimi sık gören annem,kardeşim,eşim hatta ben bile nezle oldum ama şükürki bebeğime geçmedi.Bebeklerde hastalıklar daha ağır olabiliyor ve daha uzun sürüyor bu açıdan çeşitli beslenme benim için çok önemli.Ayrıca satın aldığımız sıradan mamalar içerisinde neler var hiç inceledinizmi?Eğer o mamalar bebek için uygunsa benim yaptıklarım çok daha uygundur en azından mamadan daha saf.Ben katkı maddesi olmaksızın bir yıl raf ömrüne inanmam ne derse desinler bunlar pazarlama taktikleri.Sen merak etme tatlım gayet hayırlı bir durum...

Son düzenleme:

haklısın füsfüs bende öyle karıştırmadan vermeye çalışıyorum önce karışıma alışıcak sonra da ayrı ayrı yemeye alıştırmaya mı çalışıcaktık öbür durumda ne biliyim kahvaltıyı hiç karıştırmadım
ama sebzeleri bol çeşitli çorbalar yapıyorum tabi..

kızımmmm 6 aylık oldu.ek gıdaya başlatıyoruz artık siz neler verdiniz bana örnek bir menü verebilirmisiniz acaba?????yarın uygulamaya başlıcam.bidee bugün ebe muhallebiye 9.ayda başla dedi şuan erkenmiki??

Füsfüs arkadaşımın dediği gibi topicin başında işine yarayacak bir sürü msg var. Ben oğlumda yaptığım hataları anlatarak sana yardımcı olmaya çalışayım. Doktorumuz bana Çınar paşamız memeci gel biz oğluma 4 aylıkken bir - iki çay kaşığı tattıralım meyve suyu dedi. Ben ne yaptım ilk 6 ay anne sütü şart birde emmeyi bırakır korkusu ile vermedim. Altın kural 1 doktorunun dediklerini mutlaka dikkate al. Çınar'a yanılmıyorsam 5 aylıkken en fazla 2 çorba kaşığı kadar mercimek çorbası hariç çorba başladı. 5.5 aylıkken içine tel şehriye ekle ez ver dedi. Ama sadece tattıracaksın doyurmayacaksın. Yoksa Çınar reddedecek çok uğraşacaksın dedi. Sonra çorbalara kıyma ekledi vs vs bu liste böyle gitti. Bir ara reçetelerimi çıkarıp hangi ayda ne vermiş ayrıntılı yazarım sana. Gelelim benim en büyük ve ölümcül hatama. Çınar'ı asla zorlama. Ne yiyeceğine sen, ne kadar yiyeceğine o karar verecek dedi. Ama ben zorladım. Hatta öyle zorladım ki ilk zamanlar yanağını sıkıp ağzına tıktım. İlk başından yemekten tiksindi çocuk. Şuan burda ağlanıyorum oğlum yemiyor diye. Yemez tabi kim yer ki?? Çocuk ağladı ben tıkıştırdım aç kalmasın diye.. Sakın öğürmesini öğretme. Öğürdüğü an kes. Yedirdikten sonra tüm yedirdiklerini iadeli tahütlü yolluyorlar sana :) Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin. Zorlu bir süreç seni bekliyor.

Bende karışımı bıraktım. Sebze çorbaları hariç kahvaltıyı olabildiğince tek vermeye uğraşıyorum. Çorbaları da genelde 2 çeşit yapıyorum. Tavuk suyuna 1 çeşit, et suyuna 1 çeşit şeklinde. Dünkü çorba bir istisna ama oğlum yediği için güzel bir istisnaydı..Çok karıştığı zaman çocuğun damak zevki gelişmiyormuş. Ben doktorumun yalancısıyım.

Evet bende kullanıyorum kuşburnu elma-çilek ve elma almıştım ama tadı biraz mayhoş olduğundan beim oğlum pek beğenmiyor ayrı veremiyorum.

ben vişne-elma veriyorum canım dr. zaten çileği 1 yaşına kadar önermedi alerji olabilir diye bide vişneyi dene istersencokacimcoook

kızlar bebişlerinize balık tarifi;

bir parça tercih ettiğiniz balığı ( somon olabilir )
alüminyum folyo içe koyup biraz tuz, bir diş sarmısak doğrayın, bir küçük soğandan halkalar doğrayıp iyice sarın teflon tavada kapaklı olarak ocakta pişirin 10-15 dakikada pişiyor vede lezzetli oluyor benim oğlum çok seviyor balığı...

Teflon tava ve alüminyum folyo dışında başka bir pişirme yöntemi ile denedin mi??

evet benim kızda balığı seviyor ben hep fırında yapıyordum ama teflon tavada daha pratik olur deneyeceğim teşekkürler

teyzeleri bizde kahvaltıda;
omlet
peynir
zeytin
tereyağı
pekmez
ekmek ve süt yedik..

öğlen:
mercimek çorbası ve tabiki yoğurdu

ara:
mandalina ve muz

akşam:
bezelye ve pilav biraz salata suyu

ara:
elma biraz ceviz ve fındık

yatarken:
süt

düzenimiz bu şekilde..kahvaltı çok farklı vermiyorum standart genelde..günlü bazen 2 öğün çorba veriyorum..her öğünde ayrı çorba yapıyorum..

ben vişne-elma veriyorum canım dr. zaten çileği 1 yaşına kadar önermedi alerji olabilir diye bide vişneyi dene istersencokacimcoook
Çilel alarji yapar diye önerilmiyor ben önce denedim birde saf halinde çilek vermedim çilek miktarı zaten çok az.O açıdan sıkını olmadı ama sevmediği için çeşidi değiştirdim.

Zeynepecrin'cim sana önemli bir tüyo daha. Doktorunuz demir damlası başladı mı daha bilemiyorum. Demir damlalarının tadı pek hoş değil. Sen sen ol sakın meyve sularının içine ilaç kakalama .. Yani bir kaşık meyve suyunun içine bir sürü damla koyma. Bu sefer güveni sarsılıyor hiç açmıyor ağzını. Ben bir meyve suyu, ikinci kaşığın içine bir damla ilaç veriyordum. Çınar'da ilk kaşıkta ağzını açıp, 2. kaşıkta sıkı sıkı kapatıyordu ağzını..

bugün öğlen mercimek çorbası yedi defne
akşam içinde tavuk suyuna şehriye çorbası yaptım, haşlarken patates havuç da koydum
çorbanın yanında elimle onlardan da verdim
1 kase içti, tavuk çorbasını seviyor
biz çay içerken ıhlamur içti şimdi
birazdan da yoğurt yer

evet bugün başladım damlaya .aslında düşünmedim dersem yalan olur onuda soracaktım söylemen iyi oldu...kaşıkla verdim bugün ama döke saça oldu biraz...demir damlası savaşımız başladı desene :)

şimdi prensesler ve prensler sayfasına bakıyorum.maşallah defne hanımda çok güzel bir bebek füsfüscüm.allah bnazarlardan saklasın..

xenocum sen de neler yapmışsın çınara be, yavrum acısını çıkarıyor şimdi galiba
ama ağzını sıkarak sokuşturman büyük hata olmuş gerçekten
senin sütün de vardı niye ek gıdaya geçince öyle telaşlandın ki birden
sanırım defnenin kilolu olması benim çok rahat olmamı sağladı
hiç üstelemedim yemeyince, o yüzden ağzına verdiğimi çıkarmayı, öğürmeyi falan bilmiyor

şimdi prensesler ve prensler sayfasına bakıyorum.maşallah defne hanımda çok güzel bir bebek füsfüscüm.allah bnazarlardan saklasın..
sağol canım, bütün resimlerini toplayıp albüm yaptım profilime, ordan da görebilirsin
bu arada seninki de tonton sanırım defne gibi

Teflon tava ve alüminyum folyo dışında başka bir pişirme yöntemi ile denedin mi??

ben çay kaşığı unu az yağda kavurup içine su koyuyorum sonra küçük bir parça somon ve yarım patates koyuyorum patates yumuşayınca rondodan geçirip içine de limon sıkıyorum çorbanın oğlum çok seviyor (biraz ağır olduğu için öğlen yediriyorum)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…