Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
bu sabah kahvaltıyı ayrı ayrı verdim yine
yumurta, peynir, 1 haşlanmış günkurusu, pekmezli ıhlamur
böyle de az oluyor gibi geldi sonuna doğru 1 bisküviyle karıştırıp vereyim dedim
onu yemedi
yarıma yakın elma püresi yedi (normalde daha çok yiyordu)
emdi daha sonra uyudu
uyanınca yemesi için havuç ve kıymalı brüksel lahanası yaptım
blenderdan geçirmeden çatalla ezip verdim, çok az yedi
blenderdan geçirdim gene yemedi
çeyrek muz yedi aralarda yemekten kakaladım ama fazla yemedi
artık buyndan sonra emer canı isterse 1-2 kaşık yoğurt veya muhallebi yer belki

Çınar sabah çeyrek yumurta sarısını tam 45 dk da yedi, yemiyeceğim diye ağladı. Bıraktım emdi. Öğlen bana sıkıntı bastı arkadaşlarımla buluşmaya gitmiştim anneannesi et suyuna pirinç çorbası yapmış yedirememiş. Yoğurt vermiş yedirememiş. Meyve vermiş yedirememiş. Benim sağıp bıraktığım sütü içmiş. Akşam üstüne doğru ben geldim . Ne meyve ne de yoğurt yedi emdi. Emerken annem ıspanak yapmış bana tattırıyordu fırladı tabağa saldırdı. Hadi biraz ondan vereyim bari dedim. Tam 1 tatlı kaşığı yedi ve yine emdi.Özetle yine AÇÇÇÇÇÇ

Arkadaşlar benim iki çocuğum zaavallı kızım benden ne kadar çok çekmiş ikinci doğurunca anladım ne kadar çok hata yaptığımı resman onda ğrenmişim size tavsiyelerim olucak lütfen dikkate alın
genelde ıhlamurla hazırlaıyorsunuz kahvaltıları ve yemiyor
sonra bir sürü sebze karıştırıp tuzsuz ve yağsız bişi adı çorba oluyo onuda yemiyor (bir zamanlar benim yaptığm gibi kınamıyorum yanlış anlamayın)
sonra hadi çocuğun karnı aç diye ver formül mamayı anne sütü alanlar saslı tabi ama oda yeterli olmaz
şimdi tavsiyem kahvaltıyı ayrı olarak yedirin yumurtanın peynirin tadını bilsin takip edin hangisini seviyor diye
8. Ayından sonra artık 1 yumurta sarını biraz peyniri yarım ekmek içini yemsi lazım ayrıca penirle pekmez olmaz diye vermiyorsunuz verin 1 çay kaşıyı sonra bir çay kaşıyı dah averirsiniz
bir gün kıymalı tahana yapın ertesi gün herkesin sevdiği mercimek çorbası sonraki gün yayla çorbası terbiyeli arda içlerine tavuk karaciğer rendeleyin
ben kuşbaşı tavuk karaciğer i haşlıyorum az suyle küçük poşetlere koyup buzluğa koyuyurum çonrada çorbalara rendeliyorum bazen yediriyorum elimle kafama göre çok uzun yazmışım canınızı sıkmayım belki faydalana olur
bu benim çocuğumuda şişman bişi sanmayın çok zayıf ama herşeyden yediyriyorum

ya kızlar bişey gözüme çarptı. kimileriniz labne peyniri veriyorum demişsiniz. ben de veriyordum labne,fakat doktoruma sordum labne verme katkı maddeli onlar normal peyniri suda bekletip tuzsuz olarak ver dedi.mantıklı geldi doğrusu artık öyle yapıyorum ben de.

doktor ek gıdaya 6 aylık olunca başlamasını önerdi.ama bana çevremdekiler yavaş yavaş ek gıdaya geçmemi söylüyolar.bende internetten araştırdım ama kafam çorba gibi oldu.peki sadece yoğurt ve meyve suyumu verecem yoksa sebze çorbalarına ve kahvaltıyada başlayayayımmı.bu arada teşekkür ederim

tatlım hepsine aynı anda başlama
önce yoğurt ve meyve sularıyla başla
1 hafta sonra az bişi sebze çorbası ver hergün
sonraki hafta günaşırı,ilk gün 4/1 yumurtayla başlayarak 1 haftanın sonunda 1yumurta sarısı ver
sonraki hafta kahvaltıya başla

Valla canım bizim doktorumuz Çınar çok memeci gel biz 4 aylıkken azar azar sadece meyve suyu tattıralım dedi. Ben idealistim ya ilk 6 ay sadece anne sütü ya doktorun önerdiği miktarda vermedim. Şimdi çooookkkk pişmanım. Oğlum katı gıdaları reddediyor..

barış bugün gene çok huysuzdu
az önce baktm üst 2.dişi de patlamış. inşallah rahatlar bundan sonra o da biz de:Saruboceq:

sabah ben geceden uykusuz olduğum için 10 a kadar uyudum babası cicibebeli kahvaltı yedirmiş yarım kadeye yakın yemiş
11 gibi yarım armut rendesi yedi
uydu
uynında kıymalı karnıbahar yedi. son kaşığa kadar çok güzel yedi ama ne olduysa son anda birden öğürmeye baladı ve hepsini kustu. bir daha da birşey yemedi. nasıl moralim bozuldu anlatamam

sonra emdi uydu 16 da

18.30 da birkaç kaşık tarhana içti. üstüne bizimle biraz balık ve ekmek yedi. az önce birkaç tane mandalina yedi.

birazdan muhallebi yedirmeye çalışacağım sonrada uyku.
bakalım bu gece uyuyacak mı? eski düzenini çok özledim inşallah düzelir.

Aman çok şükür . Diş patladığına göre rahatlarsınız artık. Çok teşekkür ederim senin omlet tarifine labne peyniri ekledim ve Çınar ilk defa yedi. Sabahtan beri bir tek onunla duruyor ve emiyor. Bayramdan önce yemiyor diye mızırdıyordum ya meğer o yediği birer kaşıklara şükürmüş. Çıldıracağım..

afiyet olsun çınarın yemesine çok sevindim sana da moral olmuştur. valla barışın rahatlaması ne zaman başlayacak bilmiyorum. muhallebisini yemedi bende sinirlendim geldim salona. şuan babası yedirmeye çalışıyor ama daha 1 kaşık bile yediremedi.
aç yatacak bu gece zırt pırt kalkacak yine. uykusuzluktan delireceğim az kaldı.

Hep öyle valla. Zombiyiz hepimiz. Canım P.tesi günü doktorumuz sıkı sıkı tembih etti. Ağzını açmıyorsa, oyunlada açtıramıyorsanız sakın zorlamayın tiksindirmeyin dedi. Biz o hataya düştük. Aman ne olur bari siz tiksindirtmeyin. Bu arada müsait olunca mercimekli erişte tarifini yazarmısın??

kızlar aklımdayken yazayım dedim
dün kontrole götürdük bizim oğlanı
doktorumuz tetrapak olmak şartı ile artık günde 2-3 kahve fincanı kadar inek sütü verebilirsiniz dedi
biz şok olduk tabi
eminmisiniz falan dedik evet gayet eminim merak etmeyin çocuğunuz 9 aylık artık içebilir çorbalarına ve kek ve biskuvisi ile de verebilirsiniz dedi.
herşeyi de yedirin
az tuzlu olsun yemeklerinizin tümünden yiyebilir dedi.

anne sütüne ne zaman keselim yemek yerine emmek istiyor geceleri zırt pırt kalkıyor dedim. sizin çocuğunuz sizin tercihiniz hemen de kesebilirsiniz en önemli kısım geçtiniz zaten fakat ben en azından 1 yaşını tamamlamanızı tavsiye ederim dedi. en faydalısının 2 yaş olduğunu da tekrar söyledi.

bunları söyleyen Bursanın ve türkiyenin en iyi doktorlarından bir prof.

bugün biraz süt içirmeye çalıştım içmedi zamanla artık.

Ayyy çok sevindim. Bizim doktorumuz daha izin vermedi süte. Hoş omlete de 10 aydan önce izin vermemişti ama ne yapayım 3 hafta önce başladım ben. İnşallah sütlerimiz yeter de 2 yaşına kadar emziririz. Benim işe başlayınca emzirmem biraz zor gibi. Hele geceleri böyle saatte bir kalkarsa imkansız

2 yaşa kadar mı?
ben şimdiden ne zaman bıraksak diye düşünmeye başladım
1 yaşında düşünüyorum, bakalım artık
ben de bugün yeşil mercimek yaptım, erişte bitmişti azıcık şehriye koydum
blenderdan geçirmeden de yiyor defne ama o şekilde az yiyor, çorba halinde daha fazla yiyor
sizinkiler de öyle mi?
ben artık hiç zorlamıyorum, zaten zorlasam da kesinlikle istemezse yemiyor
akşam çok az yedi, bıraktım ben de
1 saat sonra tekrar verdim, biraz daha yedi
bu arada 2 gündür şoktayım, 1 çay bardağına yakın yoğurt yiyor bizimki
bakıcısı alıştırdım ben diyordu ben 2*3 kaşık yemiştir diye önemsemiyordum
kadın alıştırmış cidden yiyor walla
ben uzun süredir vermiyordum tiksinmesin diye

sabah kahvaltımızı yaptık reklamlara bakarken hepsini bitiriyor maşalahh,ben normal peynir veriyorum tuzu alınmış ve çatalla ezerek veriyorum artık pütürlü hatta katı gıdalar yiyiyor,öğlen uyudu uyandı tavuklu sebze yedi içine yoğurtta kattım kendi yaptığım 2,5 saat sonra meyveli yoğurdunu yedi uyudu kalkınca tavuk suyuna tarhana çorbasını yedi saat 22.00 gibi muhallebisin yedi uyudu ama geceleri çok kalkıyor sersem gibi oluyorum valla

Çınar'a saat 10.00 dan beri dün sevdiği omletten yapıp annem, babam ve ben yedirmeye çalıştık ama o yırtınırcasına memme memme diye ağladı ve emzirdim. Öğlene annem az önce tavuk suyuna şevketi bostan yemeğini hazırladı. Sözde onu seviyorya bakalım göreceğiz. Hadi şimdi sütüm var sonra ne olacak.. Bu gidişimizde doktorumuz beni çok rahatlattı. Kilo alımı normal Çınar'ın. İlk 8 ay besleyici, sonraki 8 ay psikolojik ve hastalığa karşı korurmuş anne sütü. Ama senin gibi besleyen istisnalar var. Rahat ol. Bir hastam 2 yaşında ve sadece emiyor, beden ve zeka gelişimi çok iyi. Kitabi bilgiler her çocuğa uymaz dedi ama ben rahat değilim. Sütümün rengi açıldı.Ya İznim bitince ne yapacağım?? Bunları düşündükçe çıldırıyorum

Canım acaba yavaş yavaş o bile fark etmedenmi yedirsen yani bir kaşık ver beş dk sonra bir kaşık daha ver oyun oynarken belki böylece damak zevki gelişir.Benim oğlumda genelde iştahlı bir bebek olmasına rağmen sabah kahvaltılarını sevmez.Ancak eğer sokağa bakarsan camdan itirazsız yer.Aslında alıştırmamak lazım böyle şeylere ama bazen mecbur kalabiliyoruz.Çınar ın yapmaktan en çok hoşlandığı şeyi yaparken yavaş yavaş yedirmeyi dene belkide denemişsindir ama ben yinede yardımcı olmak istedim.

Çınar maalesef çok boğazsız bir çocuk. İşi gücü emmek. Kaşığı gördüğü an ağlamaya memme demeye başlıyor. Oyunla yedirmeye çalışıyorum yok, parmakla veriyorum yok. Annem, babam ve ben her öğünde ter döküyoruz babamın yapmadığı şakrabanlık kalmıyor. Arabaya atıp İzmir sokaklarında turlarken bile yedirmeye uğraştık ama nafile. Bayramdan önce yine 20 cc filan yiyordu ama ne olduysa bayramda oldu. Bıçak gibi kesildi. Yediği o azıcık lokmalara bile razıyım.

saolun canım.burada yazılanlara bakıyorumda sanırım en yeni başlayacak olan benim ,ama çok güzel bilgiler oldu benim için.artık tedirginliğim kalktı ortadan.biraz daha rahatım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…