Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Organik gıda konusunda gerçekten Avrupa Ülkeleri çok şanslı. Türkiye'de ne yazık ki Allah'a emanet yaşıyoruz. Yoğurtlarımızda bile ki büyük firmların ürünleri de buna dahil içeriklerinde tırnak unu, kemik unu varken ben çocuğuma ne yediririm derdindeyim. Benim içim almazken yediklerimi, çekinerek yerken, oğlumu nasıl büyütebilirim?? 100 zararlı şeyin 2 sinden korusam kardır diyorum bende. Yüksek ısıda fırınlandığı, yüksek şekerli olduğu ve kansorojen etki taşıdığı için ben de evde tam buğday unu ile ekmek yapıyorum. Ekmek makinasını yapana da hergün dua ediyorum..

Domates püresinin tarfini verirsen sevinirim..

tatlım bizimkine kahvaltı demezsin herhalde.bebeğim tatlı şeylerden nefret ediyor bende yumurta, labne peyniri, domates ve ekmek içi veriyorum karıştırmadan onuda çok az yiyor.
yumurtayı gün aşırı ve peynirle birlikte veriyorum.dr verebilirsin demişti.ne yapayım onuda vermesem ne vereyim.bu sitenin en dertli annesiyim herhalde.bence cici bebe yerine kaşık mamalarından katsan daha faydalı olacaktır.peki sen nasıl hazırlıyosun?bana tavsiyede bulunursan sevinirim.a.s.
bu arada bi akıllılık edip yeşil bahçe domatesi almıştım.hergün biraz kızarıyo bende gönül rahatlığıyla kızıma yediriyorum.

dün kızıma ıspanak yemegi yaptım ogen ogununde yedı bırkac kasık ama aksam olunca yanı 3 -4 saat sonra yanakları kıpkırmızı oldu sabah olunca gectı dr a sorsammı ıspanaga bagladık ılk kez vermıstım veremeyecekmıyım artık acaba boyle bırsey yasayan varmı arkadaslar o kadarda az yedıkı nasıl oldu anlamadım

walla sen dertl ben senden dertli. ben de bu yemek işinde kendimi çok başarısız buluyorum.herkes böyle hissediyor mu acaba? hep eksik, yetersiz besliyorum gibi geliyor. mama vermiyorum pek zaten kızım da yemiyor. yumurtalı kahvaltımız aynı seninki gibi. bende yumurta, labne zıcık domates ve azıcık ekmek içi yanına da pekmezli ıhlamur. (ıhlamuru ayrı içiyor suluğunda)
yumurta olmayınca da labne, pekmez, ıhlamur 2 bisküvi. dün biküvi yerine 1 kaşık yulaflı buğdaylı mama kattım dediğin gibi. onu yedi. artık öyle yapayım bari.
yumurtayı ne kadar süre sonra arttırıyoruz ve ne zaman hergün verebiliriz acaba?

tırnak unu mu?kemik unu mu?:1shok::1shok::1shok::1shok::1shok:

Domates püresinin tarfini verirsen sevinirim..

yaz sonu çıkan salçalık domatesler var Bursa domatesi de diyorlar.
20 kg aldım. kabuklu şekilde çoook büyük bir tencerem var onun içinde tuz su vs hiçbirşey katmadan kendi kendine kaynamaya bıraktım.
yaklaşık. 10 dk sonra altını kapattım hafif ılınınca kabuklarını tek hamlede çıkarttım.çok kolay çıkıyorlar. soymaktan çok daha pratik bir yol. elinde bir tencere dolusu kabuksuz tam domatesin oluyor.
benim püre yapmak için kullandığım bir aparatım var sizde de vardır belki. saplı altı düz kare kare onunla ezdim. blender a da yapabilirsin.
püre haline gelince tekrar kaynattım 10 dk kadar.
altını kapatım daha önceden kaynatılmış kavanozlara kaynar kaynar koydum. hemen kapağını kapatıp ters çevirdim.
2 gün ters olarak bekledi. kapağı içine göçünce vakumlama yapmış demektir. bombeli duruyorsa açıp kullanmak lazım hemen.
ben her sene yapıyorum. normalde tuz da konur ama bu sene miniğimiz var diye tuzsuz yaptım . kare kare yada biberli de yapıyorum yemeğe menemene iyi oluyor.
tavsiye ederim.

güzel düşüncelerin için teşekkür ederim canım ben tüm yemekleri az suda haşlayarak yapıyorum sonra da blenderdan geçiriyorum çok az pütürlü kalacak şekilde domates çorbasını da önce bir parça tereyağda az bişey un kavurup yarım domates rendesi katıyorum bir tatlı kaşığı labne peyniri(süt yerine)çok az da su koyup kaynatıyorum sonra da süzgeçten geçiriyorum tarhanamız da bebek için özel yapıldı ekşi değil o yüzden kıymaları da yemeğe direk koyuyorum haşlanıyor blenderdan geçirince ağzına gelmiyor
barışı öpüyorum

Allah sağlıkla, ağız tadı ile yemeyi nasip etsin. Ben hayatımda ilk kez bu sene buna benzer domates yapma girişiminde bulundum komşumla. 15 kg aldım ve 15 tane de 1 kg lik kavanoz aldım. Biz yanlız kabuklarını soyduk, küçük küçük kestik. Senelerdir yapar komuşumuz sağolsun bu sene bana da yaptı ama benim bütün kavanozlarım açıldı Çok üzgünüm çoook Dondurucumda var ayrıca rendeleyip koyduğum ama korkuyorum bebeklere verilmez dondurulmuş gıda diye.. Seneye yada bu sene sertifikalı bulursam domates senin yönteminle bir deneyeyim. Teşekkürler

tırnak unu mu?kemik unu mu?:1shok::1shok::1shok::1shok::1shok:

Evet canım maalesef. Kıvam arttırıcı olarak kullanılıyor. Tabi üzerinde yazmıyor.. Kuzenim işi gereği tüm ürünleri alıp içeriğine bakıyor. Sonra firmalara uyarı yazıları filan yazılıyor devlet. Her ayın sonunda bana düzenli olarak bir liste verir sağolsun bende ona göre dolabımı boşaltırım ve inan o kadar çok atılacak şey çıkar ki..senağlama Bende o yüzden psikopata bağladım. Aç yaşayamayacağımıza göre Allah'a emanet.

domates püresi tarifi süper seneye ben de denerim ben çatalcaya yakın olduğumdan orada bahçelerden kendin toplayıp alabiliyorsun sebzeleri domatesler bitti artık gerçi(ordan topladığınşla marketten aldığın da aynı gerçi de işte insanın içi rahat ediyor niyeyse) . bir de organik tarım tarifi çok karışık türkiyede organik tarım yapılamıyor maalesef çünkü bunun için yeterli tarım alanı yok(!) bu derin bir mevzu bahçemizde yetiştirdiğimiz de organik olmuyor maalesef çünkü ona da çevreden bir çok kimyasal vs. karışıyor ama ben umutluyum türkiye eskiden tarım ülkesiydi yine öyle olacak
bir de insanoğlu öyle bir varlık ki bu zararlı maddelere de bağışıklık kazanırız gibime geliyor:)

Haklısın Türkiye'de ne yazık ki organik tarım yok. Hormon zaten pahalı küçük üretici kullanmıyor ama ilaçları büyük üretici küçük üretici kullanıyor.Hadi tarlanı, suyunu herşeyini ayarladın kendin üretmeye kalktın yağmura yağma diyemezsin ki, yoldan geçen arabalara da mı geçme eksoz diyeceksin.. Ben oğlum olduktan sonra böyle delirdim. Eskiden böyle takıntılı değildim. Sanırım en iyisi zamanında tüketmek herşeyi. Domates püresi tarifi gerçekten denemeye değer

Arkadaşlar doktoruma sormayı unuttum biz bebeklerimize ne zaman yumurtanın sarısını yağda yapıp yedirebileceğiz?

ben yemek işinde kendimden çok kızımı başarısız buluyorum ben herşeyi yapıyorum ama yinede yemiyor.canım seninde öyledir yemiyor diye kendini suçlama.
ayrıca kızım kahvaltıda sadece su içiyor.pekmez vermek için çırpınıyorum ama nafile.
yumurtaya gelince doktorumuz nohut büyüklüğünde vererek başla 1 hafta içinde bütününü verebilirsin demişti.hoş kimi doktorlar önermiyor ama ben artık bütün veriyorum.yumurtayı hiçbir zaman hergün veremeyiz herhalde çünkü büyüklere bile haftada birkaç kez yemeleri öneriliyor.:çok üzgünüm:

Canım ilaç emzikleri var ben Çınar'a pekmezi ve demir damlasını öyle kakalıyorum.

pekmezi kahvaltıya karıştırınca yemiyorlar mı?ayrıca verince ağır gelir ben bile yiyemem çok tatlı

Hayır Çınar yemiyor. Bu arada oğlum tatlıcı. Ben de demir damlasını tek verme şansım pekmezle olduğu için bu yolu buldum

Arkadaşlar doktoruma sormayı unuttum biz bebeklerimize ne zaman yumurtanın sarısını yağda yapıp yedirebileceğiz?

canım çınar keşfedene kadar verme sevgili doktorlarımız ne diyor haşlama haşlama haşlama .aslında bu doktorlar beni birgün katil edecek.klava:

demir damlasını meyve püresine katıyorum ben ve aklım almıyor ya nasıl ayırd ediyorlar bir tatlı kaşığı pekmezzi bir bardak kahvaltının içinde. ? Allah yardımcınız olsun wallahi zor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…