Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
ben buldum hem gazına hemde kabızlığına efe nezle oldu acile götürdük gitmişken kabızlığına doğal ne verebilirim diye sordum ayva suyu dediler doktor ve hemşire söyledi bunu bende ayvayı kare kare doğradım düdüklüye attım kompostu yaptım azıcık şekerle tatlandırdım bir gaz çıkarıyo bir kaka yapıyo rahatladı hergün 30cc veriyorum yanlız sakın robotta suyunu çıkarıp vermeyin damağını sarıyor acı oluyor mutlaka kaynatın düdüklüde

bir de ben haftalık mönü yaptım hem ne ğişirsem derdi olmuyor hem de dengeli beslenmiş oluyor
sizlerle bu haftanın mönüsünü paylaşayım
Pazartesi öğlen Mercimek Çorbası akşam Muhallebi
Salı öğlen Tavuklu kabak havuç püresi akşam Tarhana Çorbası
Çarşamba Kıymalı Taze Fasulye Yayla Çorbası
Perşembe Pirinçli ıspanak Domates çorbası
Cuma Etli patates yemeği Tarhana Çorbası
Cumartesi Pirinçli kabak havuç püresi Yoğurtlu göce çorbası
Pazar Etli brokoli çorbası Balık

inciboncuk menü hazılamakla en güzelini yapmışsın. senin mesajlarına da hep dikkat ediyorum her konuda çok bilinçli bir anne olduğun çok belli oluyor. aynı şehirde olsaydık seninle tanışmayı isterdim.

menündeki birkaç yemekle ilgili sorum olacak yanıtlarsan çok memnun olurum.
- özellilkle kıymalı taze fasulyeyi, etli patatesi nasıl yapıyorsun. blendarla mı parçalıyorsun?
- domates çorbasını ben bugün yaptım. ama ekşi oldu yemedi benimki başka birşey de yapmamıştım yanına ne yedireceğimi şaşırdım. sen ekşiliğini önlemek için birşey yapıyormusun?
- tarhanayıda sevmiyor barış ekşi geliyor sanırım çocuğa.
- kıymayı nasıl ekliyorsun yemeğe . barış boğazına kıyma gelince öğürüyor hala

aile huzurumuz artık barışın yemesine endekli hale geldi.artık düzene girsin istiyorum offff

ben buldum hem gazına hemde kabızlığına efe nezle oldu acile götürdük gitmişken kabızlığına doğal ne verebilirim diye sordum ayva suyu dediler doktor ve hemşire söyledi bunu bende ayvayı kare kare doğradım düdüklüye attım kompostu yaptım azıcık şekerle tatlandırdım bir gaz çıkarıyo bir kaka yapıyo rahatladı hergün 30cc veriyorum yanlız sakın robotta suyunu çıkarıp vermeyin damağını sarıyor acı oluyor mutlaka kaynatın düdüklüde

ben de biraz önce verdiğin tarifi yaptım ayvanın suyunu verdim
ancak ben şeker yerine pekmezle tatlandırdım
bakalım yapabilecek mi?
teşekkür ederim

Gözün aydın.. Çorba tarifini paylaşırsan sevinirim. sevgiler

vereyim canım
bir corba kaşığı pirinc
bir corba kaşıgı bulgur
bir corba kasıgı kücük corbalık erişte
bir dilim somon
yarım havuc
yarım pırasa
yarım kereviz
yarım patates
bir tutam maydonoz ve dereotu
istersen sogan ve sarımsakta ekleyebilirsin
tüm bunları düdüklüde 15 dakika haşla
haşllanınca cok az limon ve bir kaşık zeytin yagı ekle
robottan gecir
benim ufaklık cok sevdi darısı sizinkilere
cokacimcoook

bizim dr da bebe bisküvisini önermedi.zaten bende hiç vermedim.gereksiz kalorisinden başka hiç faydası yokmuş ve çok uzun süre tok tuttuğu için fayadalı besinler almasını engellermiş.yani bebişleri sedece şişiriyo.
canım kahvaltısını nasıl hazırlıyorsun? ben de vermek istemiyorum bisküvi. gerçi yumurta vereceksem karışım hazırlamadığımdan bisküvi vermiyorum zaten. ama yumurta vermediğim günler mecburen katıyorum. oda 2 tane gerçi fazla değil

vereyim canım
bir corba kaşığı pirinc
bir corba kaşıgı bulgur
bir corba kasıgı kücük corbalık erişte
bir dilim somon
yarım havuc
yarım pırasa
yarım kereviz
yarım patates
bir tutam maydonoz ve dereotu
istersen sogan ve sarımsakta ekleyebilirsin
tüm bunları düdüklüde 15 dakika haşla
haşllanınca cok az limon ve bir kaşık zeytin yagı ekle
robottan gecir
benim ufaklık cok sevdi darısı sizinkilere
cokacimcoook

Çok teşekkür ederim. Yarın öğlen menüsüne koydum bile. Sevgiler..

inciboncuk menü hazılamakla en güzelini yapmışsın. senin mesajlarına da hep dikkat ediyorum her konuda çok bilinçli bir anne olduğun çok belli oluyor. aynı şehirde olsaydık seninle tanışmayı isterdim.

menündeki birkaç yemekle ilgili sorum olacak yanıtlarsan çok memnun olurum.
- özellilkle kıymalı taze fasulyeyi, etli patatesi nasıl yapıyorsun. blendarla mı parçalıyorsun?
- domates çorbasını ben bugün yaptım. ama ekşi oldu yemedi benimki başka birşey de yapmamıştım yanına ne yedireceğimi şaşırdım. sen ekşiliğini önlemek için birşey yapıyormusun?
- tarhanayıda sevmiyor barış ekşi geliyor sanırım çocuğa.
- kıymayı nasıl ekliyorsun yemeğe . barış boğazına kıyma gelince öğürüyor hala

aile huzurumuz artık barışın yemesine endekli hale geldi.artık düzene girsin istiyorum offff

Hala domates veriyormusun Barış'a?? Peptisit olmayan domatesi nereden buluyorsun. Ben bu mevsimde sözde hormonsuz olanı buluyorum ama İzmir'de peptisitsiz olanını bulabilmek imkansız :KK43:

bir de ben haftalık mönü yaptım hem ne ğişirsem derdi olmuyor hem de dengeli beslenmiş oluyor
sizlerle bu haftanın mönüsünü paylaşayım
Pazartesi öğlen Mercimek Çorbası akşam Muhallebi
Salı öğlen Tavuklu kabak havuç püresi akşam Tarhana Çorbası
Çarşamba Kıymalı Taze Fasulye Yayla Çorbası
Perşembe Pirinçli ıspanak Domates çorbası
Cuma Etli patates yemeği Tarhana Çorbası
Cumartesi Pirinçli kabak havuç püresi Yoğurtlu göce çorbası
Pazar Etli brokoli çorbası Balık

Hala domates veriyormusun Barış'a?? Peptisit olmayan domatesi nereden buluyorsun. Ben bu mevsimde sözde hormonsuz olanı buluyorum ama İzmir'de peptisitsiz olanını bulabilmek imkansız :KK43:

canım valla peptisiti ilk defa senden duydum. araştırdım az önce merak edenler de olmuştur

PESTİSİT NEDİR?

Besin maddelerinin üretimi, tüketimi, depolanmaları esnasında besinlere zarar veren mikroorganizma ve zararlıları uzaklaştırmak veya yok etmek, bunlara ilave olarak bitkilerin büyümesini düzenlemek amacıylada kullanılabilen,
Besinlere veya doğrudan İnsan ve hayvanlara hastalık etmeni taşıyan Halk sağlığı zararlılarını kontrol etmek amacıyla kullanılan,
Kimyasal yada Biyolojik ürünlerin tümüne pestisit adı verilmektedir
Pestisit olarak kullanılan ilk maddeler Arsenik ve Kükürt tür
Daha sonra botanik kökenli maddeler (Nikotin gibi) kullanılmaya başlandı. Bunu takiben krizantemden elde edilen pyrethrum 19.yy. dan başlanarak kullanılmaya başlandı. İlerleyen yıllarda ise pestisit kullanımına civa ve kurşun metal bileşikleri de girdi
1939 yılında İşviçreli kimyacı Paul Mueller diklorodifenil trikloroetanın (DDT) pestisit özelliklerini belirledi ve 1942 yılında piyasaya çıkarak hızla yaygın kullanıma girdi.
2.nci Dünya Savaşında yeni bir sinir gazı üzerinde çalışan bilim adamları organofosforlu bir insektisiti parathionu buldular ve 1943 yılında pazara sundular

1960 lı yıllarda başlayan bilimsel araştırmalarda DDT’nin farelerde karsinojenik olduğu belirlenmiş, 1971 yılında ABD de yasaklanmıştır. 1974-84 yılları arasında İngiltere’de gönüllü olarak terkedilmiş ve günümüzde tümüyle yasaklanmıştı

umarım türkiyede de yasaklıdır.
pazarda bunu sorsam acaba pazarcılar ne derdi çok merak ediyorum:) hööööö??? derlerdi sanırım:)
satınaldıklarım peptisitli mi bilmiyorum ama hormonsuz bulduğum zaman kullanıyorum.maalesef yapacak birşey yok. yazdan da 15 kavanoz kadar hem barışa hem bize domates konservesi yaptım genelde onları kullanıyorum. ama çorba olarak yemiyormuş bizimki öğrenmiş oldum bugün. yemeklerine katarım artık.

canım valla peptisiti ilk defa senden duydum. araştırdım az önce merak edenler de olmuştur

PESTİSİT NEDİR?

Besin maddelerinin üretimi, tüketimi, depolanmaları esnasında besinlere zarar veren mikroorganizma ve zararlıları uzaklaştırmak veya yok etmek, bunlara ilave olarak bitkilerin büyümesini düzenlemek amacıylada kullanılabilen,
Besinlere veya doğrudan İnsan ve hayvanlara hastalık etmeni taşıyan Halk sağlığı zararlılarını kontrol etmek amacıyla kullanılan,
Kimyasal yada Biyolojik ürünlerin tümüne pestisit adı verilmektedir
Pestisit olarak kullanılan ilk maddeler Arsenik ve Kükürt tür
Daha sonra botanik kökenli maddeler (Nikotin gibi) kullanılmaya başlandı. Bunu takiben krizantemden elde edilen pyrethrum 19.yy. dan başlanarak kullanılmaya başlandı. İlerleyen yıllarda ise pestisit kullanımına civa ve kurşun metal bileşikleri de girdi
1939 yılında İşviçreli kimyacı Paul Mueller diklorodifenil trikloroetanın (DDT) pestisit özelliklerini belirledi ve 1942 yılında piyasaya çıkarak hızla yaygın kullanıma girdi.
2.nci Dünya Savaşında yeni bir sinir gazı üzerinde çalışan bilim adamları organofosforlu bir insektisiti parathionu buldular ve 1943 yılında pazara sundular

1960 lı yıllarda başlayan bilimsel araştırmalarda DDT’nin farelerde karsinojenik olduğu belirlenmiş, 1971 yılında ABD de yasaklanmıştır. 1974-84 yılları arasında İngiltere’de gönüllü olarak terkedilmiş ve günümüzde tümüyle yasaklanmıştı

umarım türkiyede de yasaklıdır.
pazarda bunu sorsam acaba pazarcılar ne derdi çok merak ediyorum:) hööööö??? derlerdi sanırım:)
satınaldıklarım peptisitli mi bilmiyorum ama hormonsuz bulduğum zaman kullanıyorum.maalesef yapacak birşey yok. yazdan da 15 kavanoz kadar hem barışa hem bize domates konservesi yaptım genelde onları kullanıyorum. ama çorba olarak yemiyormuş bizimki öğrenmiş oldum bugün. yemeklerine katarım artık.

Peptisit hakkında benim atladığım bilgiyi arkadaşlara verdiğin için teşekkür ederim.Malesef Türkiye'de peptisit YASAKLANMADI. Bu maddeden korunmanın tek yolu sertifikalı ürünler almak ki ben İzmir'de çok zor buluyorum, ya da sebze ve meyveleri zamanında tüketmek. En sağlıklısı da bu. Peptisitten başka kurtuluş yolu yok. Annelerden kalma konserve de malesef bebeklere sakıncalı. Bende oğluma sağlıklı ne yedireceğim diye kara kara düşünüyorum

Peptisit hakkında benim atladığım bilgiyi arkadaşlara verdiğin için teşekkür ederim.Malesef Türkiye'de peptisit YASAKLANMADI. Bu maddeden korunmanın tek yolu sertifikalı ürünler almak ki ben İzmir'de çok zor buluyorum, ya da sebze ve meyveleri zamanında tüketmek. En sağlıklısı da bu. Peptisitten başka kurtuluş yolu yok. Annelerden kalma konserve de malesef bebeklere sakıncalı. Bende oğluma sağlıklı ne yedireceğim diye kara kara düşünüyorum

bende sağlıklı beslemeye dikkat ediyorum ama çok da kafaya takmamaya çalışıyorum. çünkü illaki bizlerle birlikte bunları yüyerek büyüyecek yaşamını idame ettirecek. tarım bakanlığı gerekli atılımları yapmadığı sürece bundan sonra hayat böyle olacak malesef bundan kaçış yok. keşke herşeyin en sağlıklısını yeme imkanımız olsa. en iyisi bahçe almak herşeyi ekip biçmek oradan beslenmek. bunu da kaç kişi yapabilir bilmiyorum.

ben konservenin sağlıksız olduğunu düşünmüyorum. domates püresinin kaynatılıp şişelenip vakumlanmasından ibaret. hiçbir katkı maddesi yok içinde. doktorumuza da sormuştum hazır salça kullanmanızdansa kendi konservenizi kullanmanız daha sağlıklı dedi. açıldığı zaman 5 gün içinde tüketmek şartı ile. evde yapılan salçalarda buna dahil.

Son düzenleme:
sabah kahvaltı(pekmez,peynir,ceviz,yumurta sarısı günaşırı,2 tane cici bebe bunları ıhlamurla ıslatıp robottan geçirdim ve bebelac 8 tahıllı elmalıyı,karışıma bir ölçek ekledim)ara öğün(elma püresi içine 1 mandalin suyu yarım nar suyu)öğlen(havuç,az kereviz,brüksel lahanası,kabak,az soğan,biraz domates,pazı yaprağı çeyrek bunları pişirip robottan geçirdim)akşam üstü(muzlu yoğurt)gece(muhallebi ve anne sütü,artık beni sadece geceleri emiyor)

bu peptisitten muzderip tek ulkeyiz sanirim neden bayilir insanlar insan sagligi ile oynamaya bilmiyorum bu konuda saglik bakanligi kesin bir onlem almali ben bu yuzden sansliyim organik tarimin gelismis oldugu bir ulkedeyim cocuguma herseyin organigini yediriyorum aslinda normaliyle cok fiyat farkida yok gecen gun normal havuc 80pens posetiydi organik havuc 1.15 ti ama kokusundan yanina yaklasilmiyordu icim bu yuzden rahat sebzeden ete yumurtaya mamalara tavuga kiymaya herseyi organik tarim hatta bu organik isini esimle iyice ilerlettik evimizin kocaman bir arka bahcesi var en arka kisima patates ektik minicik domateslerimiz biberlerimiz var zamanim olsada daha cok ugrasabilsem hem cocugumun hem kendi sagligimiz icin bu arada benim dr somon baliginin bebekler icin en uygun olan balik oldugunu bebeklere verirken 7.aydan itibaren firinlanip veye buharda pisirerek sebzelerine katarak vermemi soyledi bebe biskuvisinede karsi evde kendi yaptiginiz seker yerine kayisi kurusu kuru uzum ve pekmezle yapilan ev yapimi kekin daha saglikli oldugunu soyledi ekmek olarakta zaten yemeklerde patates kullaniyorsaniz ekmek neden cok kullanilmasi gerekse tam bugday ekmegini kullan dedi sizinle paylasmak istedim

evet bende ekmek- bisküvi yerine keke geçtim 3 gündür dediğin gibi içinde yumurta yoğurt falan daha besleyiciymiş. ama ben tatsız yapıyorum sabahları bisküvi niyetine pekmezle, öğlen ekmek niyetine çorbaya :)

birde arkadaşlar bebişlerin yemeklerini hep düdüklü tencerede mi pişiriyosunuz? bende düdüklü yok tencerede kaynat kaynat vitaminleri kayboluyor diye içimde hiç rahat değil. ama korkudan düdüklü tencere kullanabilirmiyim hemde hergün bilemiyorum napsam?

somonu nasıl pişiriyorsun?

fırında pişiriyorum canım. açıkçası pişirme yöntemleri hakkında kafam karışık :) kendimiz için ızgara yaptığımız balığın iç kısmından da veriyorum.

birde bu et türlerini balık tavuk ciğer dahil bir köfte büyüklüğünde veriyorum fazlasını versem yiyecek ama ağır olur diye vermiyorum? sizde porsiyonlar nasıl?

fırında pişiriyorum canım. açıkçası pişirme yöntemleri hakkında kafam karışık :) kendimiz için ızgara yaptığımız balığın iç kısmından da veriyorum.

birde bu et türlerini balık tavuk ciğer dahil bir köfte büyüklüğünde veriyorum fazlasını versem yiyecek ama ağır olur diye vermiyorum? sizde porsiyonlar nasıl?

bende et çeşitlerini 1 çorba kaşığı kadar veriyorum

somon ağır gelir diye vermiyordum yanlış istihbarat almışım demekki:)yarın vereceğim. biz çok severiz inşallah o da beğenir. dün akşam tadımlık barbun balığı verdim biraz hoşuna gitti. tümünü az az da olsa tatsın istiyorum.
bizim doktor balığı herşekilde pişirebilirsiniz dedi. yağda bile olsa iç kısmını veriyorsunuz sorun olmaz çok kızartmayın yanlız dedi.

gerçi bu aralar herşeye itiraz ediyor . yoğurt bile tadımlık.artık dolu dolu yesin istiyorum çok sıkıldım.

Son düzenleme:
sabah kahvaltı(pekmez,peynir,ceviz,yumurta sarısı günaşırı,2 tane cici bebe bunları ıhlamurla ıslatıp robottan geçirdim ve bebelac 8 tahıllı elmalıyı,karışıma bir ölçek ekledim)ara öğün(elma püresi içine 1 mandalin suyu yarım nar suyu)öğlen(havuç,az kereviz,brüksel lahanası,kabak,az soğan,biraz domates,pazı yaprağı çeyrek bunları pişirip robottan geçirdim)akşam üstü(muzlu yoğurt)gece(muhallebi ve anne sütü,artık beni sadece geceleri emiyor)

canım bunların hepsini yiyebiliyormu fisfisfisben bu kadar hazırlamama rağmen yaptığım yiyeceklerden 2 ,3 kaşık alıyor almıyor sonrası malum çöpe.maşallah yiyorsa vallaa:emir_bebek:

kahvaltiyi robottan gecirmenize ne gerek var ki,ceviz disinda...o kadar püre halinde vermeyin yiyecekleri resimden anlasildigi kadariyla cok kücük degil...

evet bende ekmek- bisküvi yerine keke geçtim 3 gündür dediğin gibi içinde yumurta yoğurt falan daha besleyiciymiş. ama ben tatsız yapıyorum sabahları bisküvi niyetine pekmezle, öğlen ekmek niyetine çorbaya :)

birde arkadaşlar bebişlerin yemeklerini hep düdüklü tencerede mi pişiriyosunuz? bende düdüklü yok tencerede kaynat kaynat vitaminleri kayboluyor diye içimde hiç rahat değil. ama korkudan düdüklü tencere kullanabilirmiyim hemde hergün bilemiyorum napsam?

canım kek güzel fikir gerçekten
tarifini verebilirmisin bende yapayım sever belki

X