Aile Planlaması Bebek dusunmeye basladik. Sorularim var.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Sacini boyatma derim bizim mahalleden komsu hamileyken kizila boyamis çocuğun kafasi kirmizi olmuş niye böle oldu demişler kadindan kaynaklanmış. İlk uç ay olsa da doğuma kadar yapmamali. Oje surersen çocuğun tirnaklari renkli olur. Batil inanclari inanmazdim ama gerçekten öyle şeyler oluyormus .
Yumurtlama günü takip et. Ona gore yapin :)
:KK70::KK70: Hiç güleceğim yoktu.

Kizlar merhaba.

Esimle bebek dusunmeye basladik. Daha dogrusu istedigimize karar verdik. Bir kac sorum var. Cevremde sorabilecegim kimse yok ne yazik ki cunku ailemde son yasanan hamilelikte ben olmusum o da kazayla olmus. Internetten arastirdigimda ucusa gecen cevaplarla karsilastim. Dipsiz kuyu olmus.

Sorularim komik olabilir ama gulmeyin ya cok cahilim :)

Oncelikle acelemiz yok, gunune saatine dikkat etmek istemiyoruz. Yani seks yapma amacimizin cocuk yapmak olmasini istemiyoruz. Ortalama haftada 5 kez sevisiyoruz. Akisina birakmak sacma mi yoksa olacagi varsa olur mu?

Sacimi ne zaman boyatmam gerek? Bu durumun bir ilgisi var mi? Dibim geldi de :KK70: internette ilk 6 ay oje bile surmeyen annelerle karsilastim. Oje de mi surmuyoruz? O niye? Sac boyası, oje ve makyaj konusunda yardiminizi bekliyorum.

Kilolu degilim ama zayif da değilim. Hamile kalma ihtimaline karsi diyet yapmali miyim? Akisina mi birakmaliyim? Tiroid problemim ve insulin direncim var. Kilo aldigimda ortaya cikiyor ikisi de sadece. 1 2 kilo aldim yine de son 1 ayda. Eylulde ikisinde de bir sey yoktu. Yani bu ay hem bebek denesem hem diyet yapsam nolur?

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz? Benim faktor 12 eksikligim vardi. Kanim pihtilasmiyor. Son 5 6 senedir yok. Buna dikkat etmeli miyim? Etkiler mi?

Kadinin hamileligi cidden anneninkine benzer mi? Annem 5 aylikken fark etmis. Tabi mide bulantisi vs hicbir seyi olmamis. 6.5 aylikken de dogurmus. Bundan pay cikartmali miyim?

Sigarayi birakmam gerekiyor biliyorum. Ama cok seviyorum. Hamile kalinca sak diye birakanlar var ya, onlar gercek mi? Ben de onlardan olmak istiyorum da.

Aklima gelenler bunlar. Biliyorum komik ama cidden cok bilgisizim. Ailemde kimse evlenmedi de cocuk da yapmadı, sorabilecegim kimse yok. Akliniza geleni siz de ekleyin lutfen.

Yardim eder misiniz?
Gününe saatine dikkat etmek zorunda değilsiniz nasıl yapıyorsaniz öyle devam edin. En az 2 günde bir yapıyorsa iz problem yok. Ama tam yumurtlama na gelir 3 4 gün yapmazsiniz falan o ay hamile kalman zorlaşıyor mesela..
Benim hamileligimden anneminki hiç benzemiyor o bulanmış ben hiç bulanmadim. O 9 kilo almış ben daha yarısında 10 kilo aldım gibi... çatlak yönünden benzesin diye dua ediyorum :)) onun hiç çatlağı olmamış...
Sigara öğrendikten 2 hafta sonra kalp atışlarını duyduğumda bıraktım.... korkunç bir motivasyon. Ömrüm boyu hamileyken içen annelere çok kızdım. Bıraktım çünkü utandim bebegim den utandim kendimden etraftan vs.. cok dua ettim bulantim olsun tiksineyim falan ama o da olmadı benim için baya sancılı oldu sigarayı bırakmak...
Doktor seçimini hamile kaldıktan sonra internetten oturduğum bölgedeki iyi doktorları internetten araştırarak yaptım. Şuan da memnunum. Ama normalde önceden de gitmek gerekiyormuş folik asit falan veriyorlar. Biz bebek istediğimizi düşündükten 15 gün sonra hamilelik haberimi aldığımızdan hersey çok ani gelişti.
Sağlık problemleriniz konusunda doktor gerekli önlemleri yapacaktır zaten. Ama bir doktora gorunup hem de kafanizdaki sağlık sorunlarinizi danissaniz çok güzel olur belki önceden yapılması gerekenler vardır.

Haftada 5 wuuhuuuu :rolleyes::rolleyes: olur olur o ışıgi gördüm sizde akisina birak :) sac boyasi ilk 3 ay yasak sonrasinda boyatilabiliyor

Simdi regl olduguma gore simdi yaptirayim o zaman ben. :KK70:

beyaz ekmek yerine buğday ekmegi, kızartma, gazlı içecekler, tatlı gibi kilo yapan besinlerle arana mesafe koyman da fayda var,
şunu unutma, sen 30 kilo da alsan 10 kilo da alsan
ortalama 2,500 /4.000 kilo arası bir bebek dünyaya getireceksin.

Ben kilo almaya cok musaitim. Su an 58 kiloyum ama 85i gordugum zamanlar oldu.

Önce sen bir jinekoloğa, eşinde bir üroloğa gidip muayene olun tahlillerinizi yaptırın ve bebek düşündüğünüzü açıkca belirtin doktorlarınıza..
Size folik asit takviyesine başlayacaktır.
Saçınızı boyatabilirsiniz ama gebelikte tavsiye edilmiyor çünkü kimyasal içeriyor, o nedenle mümkünse kendi saç tonunuza yakın bir renge boyatın gebelikte göze batmaz dipleriniz çıksada..
Oje sürebilirsiniz, bir sakıncası yok ama koklamayın fazla..
İdeal kilonuza kavusun ve öyle başlayın gebelik denemelerinize , yani gerekli ise önce diyet sonra bebek..Çünkü gebelikte kilo alacaksınız ve kilo almaya müsait yapınız varsa daha çok kilo alırsınız.
Tiroid ve insülin direnci gebe kalmayı geciktirebilir , onun için bir endokrinolojiye görünün, gerekirse ilaç tedavisini olun..
Sigarayı bırakın aması falan yok.
Genelde annenın gebelıgıne benzıyor bızımde gebelıklerımız ama bu bır genelleme sadece..
Doktor ve hastane arastırması yapın, gebe oldugunuzu anladıgınız an mumkunse tek doktorla gebelık surecını tamamlayın.
Umarım yardımcı olmuşumdur.

Benim saclar da platin sari ya, kendi sacim da bildigin siyah. Iste bu kotu oldu. Dikkate alacagim cok tesekkurler :)

hımm..
aslında sorular komik eğil her anne adayının düşündüğü şeyler ama yaşadıkça insan cevapları daha net buluyor.
öncelikle folik asit kullanmaya başlayın. 3 ay önceden başlamak mantıklı. bebek ve sizin için önemli.. bazı hastalıkları önleyici. spinafida gibi..
sigarayı şak diye bırakanlar olduğu gibi olmayanlarda var.. bence siz bırakn şimdiden. annem hamileliklerinde hiç bırakmamış ve 3 kardeş bronşitli doğmuşuz ve hep hasta olmuşuz..

ben kullanmıyordum bebeğimde bronşit falan olmadı.. elbette olabilirdi ama önlem almak mantıklı.

ben de k,ne kilolu ne zayıftım.. ve hep dikkat ettim 10 kiloyla bitti ve hala 4 kilosu benimle.. iyi ki çok kilo almamışım.

doktorum 5 ayda 2 kilo alçaksın en sağlıklısı bu dedi. ve tatlı hiç yeme sana bve bebeğe gram faydası yok dedi..

gel gelgelim. ilişki tarihi aslında önemli. ama siz bunu önemsemiyorsanız ve hemen çocuk istemiyorsanız akışına bırakın.. normali adet aralığını 28 hesaplarsak. mesela 1 de adet gördünüz. üzerine 14 ekleyip 2 günde bir olacak. 15 17 19 gibi.. tabi bu süreyi biraz geriden başlatmak da fayda var.. 11 13 15 17 19 diye..

Telefonumda var bi app. Dogum kontrol hapini hatirlatsin diye indirmistim. Onda da var hesaplama. Ama bu ay ara kanamam oldu, hapi biraktim derken hesaplamanin bir sey verecegine inanmiyorum. Ozellikle ondan dedim akisina birakmak bosa mi diye. Cunkj hesap sansim yok garip bir aydayim.

Haftada 5 gün vay be..
Ne kadardır evlisiniz acaba? Buna takıldım ben sadece :KK69:

5 aylik :)

bilgim oldugu kadar paylaşim canım senle..
yumurta takibi yaptırabilirsin veya kendin internet yardımıyla hesaplayabilirsin yumurtlama gerçekleşeceği tarihlerini...

genelde hamiş kalmak isteyen bayanlar, hamilelik boyunca saçlarını boyatmadıkları için orjinal renklerine geri döner.. buda senin için daha pratik olur.. bu arada makyaj konusunda fondoten zararlı oldugunu biliyorum içindeki maddelerden dolayı. bunun yerine pudra kullanabilirsin.. ben sadece nemlendirici allık ve eyeliner kullanıyorum gunluk hayatta..

hamiş kalma ihtimalini goz onune alırsak diyeti hamiş kalmadan once yapman lazım eger hedefledigin kilo varsa. cunku hamiş kaldıgın andan itibaren diyet uygulaman zararlı.

ben adetimden üç gün önce idrar testi yaptım evde, ve cok silik bi çizgi cıkmıştim sonra adet gunumu bekledim ne olur ne olmaz diye ondan sora doktora gittim kan tahlili yaptırmıstım tabi ordada pozitif cıkmıstı.

bu arada her hamilelik farklı olur.. annemin aşırı derece de miğdesi bulanırmış zor bi hamilelik gecırmıs. bende ise tam tersi.. o yuzden pek genetik oldugunu dusunmıyorum..

bende sigara içenlerden ve asla bırakamayanlardandım.. hamileliğimi öğrendiğim andan itibaren sigara yı bırakamadım ama gunde bir iki taneye dusurmustum taa ki iki hafta oncesine kadar tamamen bıraktım kendime soz verdim bebişime zarar gelmesın diye..

bildiklerim bukdr canım :)

Cok tesekkur ederim :)

bu arada şimdi kapalıyım ama o zaman oje falan kullanan biri olarak oje kullanmadım. boya yaptırmadım. parfümden tiksinmiştim o yüzden kullanmadım..

Anladiiiim. Teşekkürler.

karışmak gibi olmasın da daha yeni evlenmedin mi kız sen :)
beni strese soktun şimdi.

Ya maddi manevi sebeplerden bekliyorduk da, sebep yok ortada. Allaha sukur yolunda da her sey. Yapalim gitsin dedik. Hemen olmaz nasilsa dedik.

bence gerek yok o zaman tekrar gitmene,
gercekten kararlıysanız korunmayı bırakın,
kan pıhtılaşmasından bahsetmişsin, sanırım bunun için gebelik boyunca kanı sulandıran bir igne yapılıyor (tam emin degilim)
gebelik olursa doktoruna söylersin, dosyan acılır
takibi onlar yapar,
sende doktora göre hareket edersin zaten.

Benim pihtilasma degil pihtilasmama sorunum vardi. Hematolojinin kapisini da asindiricam ya :/

Sacini boyatma derim bizim mahalleden komsu hamileyken kizila boyamis çocuğun kafasi kirmizi olmuş niye böle oldu demişler kadindan kaynaklanmış. İlk uç ay olsa da doğuma kadar yapmamali. Oje surersen çocuğun tirnaklari renkli olur. Batil inanclari inanmazdim ama gerçekten öyle şeyler oluyormus .
Sigara icmeyin sigara bebek nefes alamiyor hastalikli doğuyor sigara 9ay yasak.
:KK70::KK70: Hiç güleceğim yoktu.
:KK70:

Ben kilo almaya cok musaitim. Su an 58 kiloyum ama 85i gordugum zamanlar oldu.

O zaman sen x2 dikkat etmeye çalış,
hamileyken yenilen tatlılar, içilen kolalar, cerezler abur cuburlar
bebege olmadıgı gibi anneye de yaramıyor, hepsi çöp :)

sen yumurtanı, balıgını, etini, bakliyatını, cevizini, pekmezini
tükettikten sonra ne gereksiz kilo almış olursun ne de saglıksız beslenmiş.
hem kendin hem bebegin için..

Yanliz slimsigaracim haftada 5 iyi bir sayi ama bebe icin cok fazla yani sperm kalitesi acisindan gün aşırı olmasi daha iyidir ,ama genel bir muayeneden geç vajinal muayeneni mutlaka ol diş doktoruna mutlaka gözük ve bilmiyorum kullaniyomusun ama folik asit basla

Ben kırmızı çizgiyi görünce emin olmak adına kan verdim
Hamile görünüyordum ama 6 hafta dolsun da öyle gidip kalp atışını duyayım yoksa umutlanmayalım dedim
6 haftada gidip kalp atışını duymuştuk
Diyet vb denemedim bilmiyorum
Saçlarımda boya vardı da doğal rengime yakındı diye göze batmıyordu ne olur ne olmaz diye boyayı da bırakmıştım

Tiroidim gebelik tahlilleri esnasında ortaya çıktı, levotironu gebelerde kullanabiliyo zaten ( tiroid hapı ). Ama gebelikte sık kontrole gidiyorsun. En az kadın doğum kadar sık endokrin yollarını tutmuştum bir de ha bire izin alıyordum işyerinden

Ondan sonracıma sigaram yok cipsim vardı bağımlılık olarak bayağı azalttım diyebilirim
Ondan sonracıma diğer herşeyi homini gırtlak yedim, hamurişine bayılırım onu bile kısamadım
17 kilo aldım , doğumdan sonra bişey yapmaya gerek kalmıyo bebekle ilgilen uykusuz kal derken 14 kilo kendiliğinden gitti.
Bir de çatlamamak için lierac kullandım, keramet onda mı genetik mi bilmem hiç çatlağım olmadı. Daha az zararlı diye bebeyağı denemiştim de kaşıntı yaptı bende

Ben catlaklardan yana hic umutlu degilim cunku su an bile 20den fazla catlagim var gobek bolgemde. Son 10 senede uc kez 30ar kilo alip verdim.

Hmmm kalp atisi 6 haftalikken mi duyuluyor. Ben de beklerim ki o zaman.

Benim o zaman boyamam lazim yaa. Kocam sarisin, ben sahte sarisin ama gercekte siyah sacliyim. Sari olsun diye :KK70:

Bi kaç arkadaş jinekolog ve üroloji ye gidin felan demiş ben katılmıyorum oğluma hamile iken gittiğimde doktor bana senin kalp rahim bebek olma ihtimali çok az olsa düşük olur riskin fazla keşke Hamilelikten önce gelseydin bebeğin büyüyecek alanı varmı felan gibi bişeyler demişti sorunsuz bi hamilelik geçirdim çok şükür sağlıklı bir oğlum oldu ve düşünmüyordum yani zorlanmadim olsun diye şimdı kızım da da aynı şekilde...
Ve teyzem de kalp rahim ve 4 tane çocuğu var maşallah
Folik asit kullanmaya başlayabilirsiniz. Ben pek ilaç kullanma taraftarı değilim hamile iken ama folik asit önemli
Kız ,erkek farkı olmaz evlat ama insanın gönlünden bişey geçer detaya girmicem ama kız için sık ilişki
Erkek için az ve eşiniz bol fındık fıstık ceviz muz yesin :confused: kız için bunları yemesin :KK48:

Oy bunlar neee.
Folik asit onemli sanirim.
Eczaneden gidip alabiliyor muyum? Onerdiginiz var mi?

Kan pıhtılaşmaması bir arkadaşımda da vardı ve hamileliği boyunca iğne kullandı.

Hipertiroid hastayım gebelik boyunca 2 ayda bir değerlerime bakıldı,kontrollerim yapıldı.

Ilk 3 ay saçımı boyatmadım abuk subuk yeşil bir renk almıştı artık :) 4. Ayda boyattım.

Sigarayı ne kadar erken bırakırsan o kadar iyi.

Haftada 5 çok iyi bir sayı,birinde tutmasa öbüründe tutar inşallah :)

Su an bende boyatsam 4 ayda benim de haki yesili olur.
Sigara konusu ooof oof.
Bendeki tiroid hashimoto diye gecen.

Gününe saatine dikkat etmek zorunda değilsiniz nasıl yapıyorsaniz öyle devam edin. En az 2 günde bir yapıyorsa iz problem yok. Ama tam yumurtlama na gelir 3 4 gün yapmazsiniz falan o ay hamile kalman zorlaşıyor mesela..
Benim hamileligimden anneminki hiç benzemiyor o bulanmış ben hiç bulanmadim. O 9 kilo almış ben daha yarısında 10 kilo aldım gibi... çatlak yönünden benzesin diye dua ediyorum :)) onun hiç çatlağı olmamış...
Sigara öğrendikten 2 hafta sonra kalp atışlarını duyduğumda bıraktım.... korkunç bir motivasyon. Ömrüm boyu hamileyken içen annelere çok kızdım. Bıraktım çünkü utandim bebegim den utandim kendimden etraftan vs.. cok dua ettim bulantim olsun tiksineyim falan ama o da olmadı benim için baya sancılı oldu sigarayı bırakmak...
Doktor seçimini hamile kaldıktan sonra internetten oturduğum bölgedeki iyi doktorları internetten araştırarak yaptım. Şuan da memnunum. Ama normalde önceden de gitmek gerekiyormuş folik asit falan veriyorlar. Biz bebek istediğimizi düşündükten 15 gün sonra hamilelik haberimi aldığımızdan hersey çok ani gelişti.
Sağlık problemleriniz konusunda doktor gerekli önlemleri yapacaktır zaten. Ama bir doktora gorunup hem de kafanizdaki sağlık sorunlarinizi danissaniz çok güzel olur belki önceden yapılması gerekenler vardır.

Cok tesekkurler. Ara kanamam olunca haftasonu doktora gittim. Ama bir sey soylemedim bu konuda derdim kanamaydi cunku.

folik asit içmeye başla hergün

Onerdiginiz var mi?
Hap mi bu?

Kizlar merhaba.

Esimle bebek dusunmeye basladik. Daha dogrusu istedigimize karar verdik. Bir kac sorum var. Cevremde sorabilecegim kimse yok ne yazik ki cunku ailemde son yasanan hamilelikte ben olmusum o da kazayla olmus. Internetten arastirdigimda ucusa gecen cevaplarla karsilastim. Dipsiz kuyu olmus.

Oncelikle acelemiz yok, gunune saatine dikkat etmek istemiyoruz. Yani seks yapma amacimizin cocuk yapmak olmasini istemiyoruz. Ortalama haftada 5 kez sevisiyoruz. Akisina birakmak sacma mi yoksa olacagi varsa olur mu?

Sacimi ne zaman boyatmam gerek? Bu durumun bir ilgisi var mi? Dibim geldi de :KK70: internette ilk 6 ay oje bile surmeyen annelerle karsilastim. Oje de mi surmuyoruz? O niye? Sac boyası, oje ve makyaj konusunda yardiminizi bekliyorum.

Kilolu degilim ama zayif da değilim. Hamile kalma ihtimaline karsi diyet yapmali miyim? Akisina mi birakmaliyim? Tiroid problemim ve insulin direncim var. Kilo aldigimda ortaya cikiyor ikisi de sadece. 1 2 kilo aldim yine de son 1 ayda. Eylulde ikisinde de bir sey yoktu. Yani bu ay hem bebek denesem hem diyet yapsam nolur?

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz? Benim faktor 12 eksikligim vardi. Kanim pihtilasmiyor. Son 5 6 senedir yok. Buna dikkat etmeli miyim? Etkiler mi?

Kadinin hamileligi cidden anneninkine benzer mi? Annem 5 aylikken fark etmis. Tabi mide bulantisi vs hicbir seyi olmamis. 6.5 aylikken de dogurmus. Bundan pay cikartmali miyim?

Sigarayi birakmam gerekiyor biliyorum. Ama cok seviyorum. Hamile kalinca sak diye birakanlar var ya, onlar gercek mi? Ben de onlardan olmak istiyorum da.

Aklima gelenler bunlar. Biliyorum komik ama cidden cok bilgisizim. Ailemde kimse evlenmedi de cocuk da yapmadı, sorabilecegim kimse yok. Akliniza geleni siz de ekleyin lutfen.

Yardim eder misiniz?
1- saçlarını şimdiden kimyasal olmayan boyayla boyat hamilelik ve doğumda boya yasak. oje sürülüyor o kadar abartmaya gerek yok.
2- şekerin ve troidin varsa endokrinci ile irtibatta kal ki bu hastalıkları olan bir arkadaşım 2 düşük yaşadı yabana atılacak hastalıklar değil ve hamilelikte şeker tavan yapıyor. özellikle bu konuya çok dikkat etmelisin.
3-bence çift çizgiyi görmeden adetinin 2. gününde dra git gerekli tahlilleri yaptırt. kan pıhtılaşması düşükle sonuçlanabiliyor.
4-annen ile aynı olacağını zannetmiyorum çünkü birincide olan bulantı 2. hamilelikte olmuyor örnek olarak yani hamilelikler farklılık bile gösteriyor aynı kişide.
5-bebeğinizin ciğerlerini ve ileride sağlıklı yaşamasını istiyor ve onu önemsiyorsanız sigarayı hemen bırakmalısınız.

Ben catlaklardan yana hic umutlu degilim cunku su an bile 20den fazla catlagim var gobek bolgemde. Son 10 senede uc kez 30ar kilo alip verdim.

Sık kilo alıp vermekten de oluyormuş
Oluşan çatlağa çözüm var mı bilmiyorum
O gebelikte çatlağı engellemek için bi kremdi

Evet 6 haftadan sonra duyuluyor kalp sesi
Bi de ceviz badem tüket, folik asiti bunlardan alabilirsin

Benim o zaman boyamam lazim yaa. Kocam sarisin, ben sahte sarisin ama gercekte siyah sacliyim. Sari olsun diye :KK70:

Oy bunlar neee.
Folik asit onemli sanirim.
Eczaneden gidip alabiliyor muyum? Onerdiginiz var mi?

Su an bende boyatsam 4 ayda benim de haki yesili olur.
Sigara konusu ooof oof.
Bendeki tiroid hashimoto diye gecen.

Cok tesekkurler. Ara kanamam olunca haftasonu doktora gittim. Ama bir sey soylemedim bu konuda derdim kanamaydi cunku.

Onerdiginiz var mi?
Hap mi bu?

Sağlık ocağından alabilirsin hamile iken veriyorlar da öncesini bilmiyorum ama sorun olacağını sanmıyorum

O zaman sen x2 dikkat etmeye çalış,
hamileyken yenilen tatlılar, içilen kolalar, cerezler abur cuburlar
bebege olmadıgı gibi anneye de yaramıyor, hepsi çöp :)

sen yumurtanı, balıgını, etini, bakliyatını, cevizini, pekmezini
tükettikten sonra ne gereksiz kilo almış olursun ne de saglıksız beslenmiş.
hem kendin hem bebegin için..

Dun aksam esimle tvde helva gorduk irmik helvasi yaptik. Kesmedi ustune un helvasi yaptik. Olucem ben :KK70:
Aslinda saglikli besleniyoruz ama sonrasinin suyu cikiyor.

Yanliz slimsigaracim haftada 5 iyi bir sayi ama bebe icin cok fazla yani sperm kalitesi acisindan gün aşırı olmasi daha iyidir ,ama genel bir muayeneden geç vajinal muayeneni mutlaka ol diş doktoruna mutlaka gözük ve bilmiyorum kullaniyomusun ama folik asit basla

Dun bana baskasinin konusunda yazdigin mesajdan sonra karar verdik esimle biliyor musun?
Tum hafta sonu bir karara varamayip telefonda netlestirdik. Mesajindan sonra esimi aradim da...

Bende kilolu hamile kaldim,cok cok dikkat ettim 10.5 kilo alarak gebeligimi tamamladim saglikli beslenmeye cok dikkat ettim sonuc: 4.500 gr bir tosuncuk :)

Bana folik asit onerisi yapin kizlar, yoksa zaten piyasada bi tane mi var bundan?

Kizlar merhaba.

Yardim eder misiniz?
Canim hayirlisi olsun insallah Allah gonlune gore versin
Ben bir aylik anneyim kendimce cevaplandirayim sorularini
Dip boyasi uzun sure yaptirmiyor anneler ama hamile kalir kalmaz boyayi birakan kadinlar da bana pek akil kari gelmiyor yani bunca yil boyamissin onlar zaten bunyede ,hamilelik boyunca boyamasan ne degisecek ki?benim sacimda boya yok bu arada hic boyamadim sacimi
Hayatim boyunca kiloma hep dikkat etmisimdir buna ragmen oldukca sismandim hamile kaldigimda odum patladi dedim simdi dokuz ayda yuz kilo olurum ama olmadi sadece 11 kilo aldim hamileligim boyunca
Doktora hamileligi istemeye basladigimda gitmistim ayni doktorla devam ettim kendimce arastirarak bursanin en iyi doktoruna gittim cok da memnun kaldim
Hamilelik boyunca oje de surdum makyaj da yaptim kaliteli malzemeler kullandigin surece bence sakinca yok o kadar da psikopata baglamamak lazim normal hayatina devam et sadece kendini asiri yorma ve dengeli beslen hamileyken yeterli ki doktorum da bana oyle demisti
Tiroid bezimin yarisi alinmisti bes yil evvel bu nedenle omur boyu ilac kullaniyorum zaten hamilelik boyunca bir endokrin veya dahiliye uzmanina gorunmeni tavsiye ederim onlar senden kan testi isterler ve degerlerini kontrol altinda tutacak ilaclar verirler canim hatta ben tiroid problemim ve narkoz direncim sebebiyle kan testi sonuclarini bir anestezi uzmanina gostermistim onlar daha iyi anliyor cunku dogumda gereken bazi noktalar var sana da bir anestezi uzmaniyla gorusmeni mutlaka tavsiye ederim canim
Anneyle hic alakali bir durum yok bence benim annemin hic karni yokmus benimki masallah ucuz gebelerinki gibiydi :KK66:
Ve en onemlisi sigarayi omur boyu cocuk yapmayacak bile olsan birak,ayni sac boyasi ornegindeki gibi zaten bu gune kadar ictiklerin su an bunyende ve bebegine zarar verecek bari bundan sonrakilere engel ol(baba adayinin ictigi sigara bile senin bebisine zararli bunu unutma)
Koskocaman mutluluklar dilerim canim :KK66:

Hamile kalma da tiroid hastalıkları önem taşıyor bence öncelikle endokrinoloji doktorunuza bu düşüncenizi anlatın ve kontrolden geçmelisiniz
Eğer ilaç kullanıyorsanız dozunu da ona göre değiştiriyorlar
Herşeyden önce insülin direnci tiroid ve pıhtılaşmama bu durumlar en çok sizi etkiler

1- saçlarını şimdiden kimyasal olmayan boyayla boyat hamilelik ve doğumda boya yasak. oje sürülüyor o kadar abartmaya gerek yok.
2- şekerin ve troidin varsa endokrinci ile irtibatta kal ki bu hastalıkları olan bir arkadaşım 2 düşük yaşadı yabana atılacak hastalıklar değil ve hamilelikte şeker tavan yapıyor. özellikle bu konuya çok dikkat etmelisin.
3-bence çift çizgiyi görmeden adetinin 2. gününde dra git gerekli tahlilleri yaptırt. kan pıhtılaşması düşükle sonuçlanabiliyor.
4-annen ile aynı olacağını zannetmiyorum çünkü birincide olan bulantı 2. hamilelikte olmuyor örnek olarak yani hamilelikler farklılık bile gösteriyor aynı kişide.
5-bebeğinizin ciğerlerini ve ileride sağlıklı yaşamasını istiyor ve onu önemsiyorsanız sigarayı hemen bırakmalısınız.

Benim zaten tiroid ve seker sorunu yasayacagimdan pek suphem yok. Kilo aldigimda firliyorlar ve buldugum firsatta sisiyorum.

Sık kilo alıp vermekten de oluyormuş
Oluşan çatlağa çözüm var mı bilmiyorum
O gebelikte çatlağı engellemek için bi kremdi

Evet 6 haftadan sonra duyuluyor kalp sesi
Bi de ceviz badem tüket, folik asiti bunlardan alabilirsin

Aaa esimin annesi 2 ay once 5 kilo badem getirdi bize koyden. Her aksam yiyoruz. Pilavlara falan bile atiyorum. Buna sevindim iste. Esime soyliyim de yemesin o artik bana lazim :KK70:

Canim hayirlisi olsun insallah Allah gonlune gore versin
Ben bir aylik anneyim kendimce cevaplandirayim sorularini
Dip boyasi uzun sure yaptirmiyor anneler ama hamile kalir kalmaz boyayi birakan kadinlar da bana pek akil kari gelmiyor yani bunca yil boyamissin onlar zaten bunyede ,hamilelik boyunca boyamasan ne degisecek ki?benim sacimda boya yok bu arada hic boyamadim sacimi
Hayatim boyunca kiloma hep dikkat etmisimdir buna ragmen oldukca sismandim hamile kaldigimda odum patladi dedim simdi dokuz ayda yuz kilo olurum ama olmadi sadece 11 kilo aldim hamileligim boyunca
Doktora hamileligi istemeye basladigimda gitmistim ayni doktorla devam ettim kendimce arastirarak bursanin en iyi doktoruna gittim cok da memnun kaldim
Hamilelik boyunca oje de surdum makyaj da yaptim kaliteli malzemeler kullandigin surece bence sakinca yok o kadar da psikopata baglamamak lazim normal hayatina devam et sadece kendini asiri yorma ve dengeli beslen hamileyken yeterli ki doktorum da bana oyle demisti
Tiroid bezimin yarisi alinmisti bes yil evvel bu nedenle omur boyu ilac kullaniyorum zaten hamilelik boyunca bir endokrin veya dahiliye uzmanina gorunmeni tavsiye ederim onlar senden kan testi isterler ve degerlerini kontrol altinda tutacak ilaclar verirler canim hatta ben tiroid problemim ve narkoz direncim sebebiyle kan testi sonuclarini bir anestezi uzmanina gostermistim onlar daha iyi anliyor cunku dogumda gereken bazi noktalar var sana da bir anestezi uzmaniyla gorusmeni mutlaka tavsiye ederim canim
Anneyle hic alakali bir durum yok bence benim annemin hic karni yokmus benimki masallah ucuz gebelerinki gibiydi :KK66:
Ve en onemlisi sigarayi omur boyu cocuk yapmayacak bile olsan birak,ayni sac boyasi ornegindeki gibi zaten bu gune kadar ictiklerin su an bunyende ve bebegine zarar verecek bari bundan sonrakilere engel ol(baba adayinin ictigi sigara bile senin bebisine zararli bunu unutma)
Koskocaman mutluluklar dilerim canim :KK66:

Coook tesekkur ederim :)

Hamile kalma da tiroid hastalıkları önem taşıyor bence öncelikle endokrinoloji doktorunuza bu düşüncenizi anlatın ve kontrolden geçmelisiniz
Eğer ilaç kullanıyorsanız dozunu da ona göre değiştiriyorlar
Herşeyden önce insülin direnci tiroid ve pıhtılaşmama bu durumlar en çok sizi etkiler

Ikisi icin de ilac kullanmiyorum. Hashimoto tiriodde donem donem hiper ya da hipoya ceviriyorum cunku.
Pihtilasma sorunum da senelerdir yok ama. Cikmayacagina garanti yok iste.

Ikisi icin de ilac kullanmiyorum. Hashimoto tiriodde donem donem hiper ya da hipoya ceviriyorum cunku.

Özellikle bu durumda doktor sizi çok dikkatli takip etmek isteyecektir
Hem kadın doğum hem de endokrinoloji aynı anda yürütürseniz hiç sorun çıkmaz
Allah gönlünüze göre versin

X