Aile Planlaması Bebek dusunmeye basladik. Sorularim var.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Bi kaç arkadaş jinekolog ve üroloji ye gidin felan demiş ben katılmıyorum oğluma hamile iken gittiğimde doktor bana senin kalp rahim bebek olma ihtimali çok az olsa düşük olur riskin fazla keşke Hamilelikten önce gelseydin bebeğin büyüyecek alanı varmı felan gibi bişeyler demişti sorunsuz bi hamilelik geçirdim çok şükür sağlıklı bir oğlum oldu ve düşünmüyordum yani zorlanmadim olsun diye şimdı kızım da da aynı şekilde...
Ve teyzem de kalp rahim ve 4 tane çocuğu var maşallah
Folik asit kullanmaya başlayabilirsiniz. Ben pek ilaç kullanma taraftarı değilim hamile iken ama folik asit önemli
Kız ,erkek farkı olmaz evlat ama insanın gönlünden bişey geçer detaya girmicem ama kız için sık ilişki
Erkek için az ve eşiniz bol fındık fıstık ceviz muz yesin :confused: kız için bunları yemesin :KK48:
Ilginc ciddi degilsiniz dimi, findik yiyince erkek cocuk olacagina inaniyor olamazsin..

Sacini boyatma derim bizim mahalleden komsu hamileyken kizila boyamis çocuğun kafasi kirmizi olmuş niye böle oldu demişler kadindan kaynaklanmış. İlk uç ay olsa da doğuma kadar yapmamali. Oje surersen çocuğun tirnaklari renkli olur. Batil inanclari inanmazdim ama gerçekten öyle şeyler oluyormus .
Yumurtlama günü takip et. Ona gore yapin :)
Şimdi saçımızı sarıya boyarsak cocuğumuzunda saçı sarı mı olacak yani :KK70: :KK70:

en basta esımde bende genel olarak bı sıkıntımız var mı dıye kontrole gıttık
ben vajınısmusu yenı yenmıstım zaten
esımde ve bende hıc bı sorun yoktu
folık asıt kullanmaya basladım yemek yeme duzenımı en saglıklı sekıle getırdım eve abur cubur kola falan sokmadım

vajınısmusu yendıkden sonra 4. cılvelesmemızde megerse hamıle kalmısım :KK70:
ovulasyon gununu hıc takıp etmedım her ay duzenlı olsamda hep aynı gun yumurtam oluscak ve catlıcak dıye kesın bırsey yok zira ben yumurtlama gunumde hamıle kalmadım :KK66: siz aşk yapın cocugu dusunmeyın akısına bırakın
2 gunde bı olursa sperm zaten 2 gun yasıyor o yumurtayla enı sonu bulusur :KK70:

nasıl anladık gebelıgımı :
bende bı degısıklık var ekmek yerken kırıntı dokuldu dıye oturdum agladım falan evın ıcınde kedi gıbı gezıyorum
eşim ısrarla sen hamılesın dıyor evdekı kedim karnımı yogurup mırmır yapıyor falan
adet gunum test almıs geldı herıfcan :KK70: yaptım anında cıft cızgı ben test bozuk dıye dusunuyorum hıc hamılelık hıssıyatım yok .gece benı ıkna ettı hamıle olduguma :KK70: acıle kan verdık hamılelık suphesı dıye ve yarım saatde sonuc cıktı pozıtıf
hemen ertesı gunu kendı doktorumdan randevu aldım...toplam 5 haftalık hamılesın dedı keseyı gorduk 2 hafta sonra gel kalp atısınıda duyalım dedı

doktorum bana :
ılk 5 ay sac boyası oje falan kesınlıkle kullanma aslında gebelık suresınce hıc kullanma bence dedı
cıg ete dokunma bıle dedı anteplıyım ve cıg kofte bana 7 aydır haram :KK43: hergun yarım saat yuru hamişligin tadını cıkar miden bulanır bısey yıyemezsen hıc uzulme ılk 4 ay rahmınden beslenır o ona yeter dedı
kremalı cıkolatalı sekerlı pastaya son hamur ıslerıne son tuza son kızartmaya son dedı :)
folık asıt kulanmaya devam dedı demır hapı ve magnezyum verdı , 172 boyunda 40 beden hatundum kılomdan endıse ettım. ılk 5 ay hıc kılo almazsan doguma kadar toplam 10 kılo alsan dogum yaptıgında hamıle kaldıgın kıloda olursun ıstedıgımız budur dedı :)

ben kusmaktan mıde bulantısından ılk 5-6 ay da 12 kılo verdım ...gunde 1 elma ıle yasadıgımı aylarca sadece serumdan beslendıgımı soyleyebılırım , bebek gayet saglıklı... hergun yuruyus yaptım hıc tuzlu seyler tuketmedım ve sımdı ıstahım ınanılmaz acık bı oturusta tum dunyayı yıyebılırım :)

doktorum vajınısmus konusunda tanıstıgım doktordu onu secmemın nedenı sen sormadan herseyı anlatır gereksız yere sırf para ıcın ılac test durumlarına gırısmez rahat bı adam onun yanına gıderken sankı akrabamı zıyarete gıdıyormus gıbıyım :KK70: tek tek ızah eder herseyı buyuk bılgı deposuyla cıkarım odasından . en onemlısı normal dogum sezeryan farketmez bızzat kendısı yapıyor dogumu ebe degıl. bastan sona muhattap oldugun kısı doktorun oluyor yanı

hamılelıgın kımseye benzemez herkesınkı farklı oldugu gıbı yasadıgın her hamılelıkte bırbırınden farklı olacaktır :)
bıtek dogum seklın benzeyebılır oda çatı kemıgı durumu onlar genetık ama sen bunları dusunme cunku ozamankı tıp ıle sımdıkı cok farklı agrı kesıcıyle dogurursun olur bıter :)

hayırlısı olsun...

Kizlar merhaba.

Esimle bebek dusunmeye basladik. Daha dogrusu istedigimize karar verdik. Bir kac sorum var. Cevremde sorabilecegim kimse yok ne yazik ki cunku ailemde son yasanan hamilelikte ben olmusum o da kazayla olmus. Internetten arastirdigimda ucusa gecen cevaplarla karsilastim. Dipsiz kuyu olmus.

Sorularim komik olabilir ama gulmeyin ya cok cahilim :)

Oncelikle acelemiz yok, gunune saatine dikkat etmek istemiyoruz. Yani seks yapma amacimizin cocuk yapmak olmasini istemiyoruz. Ortalama haftada 5 kez sevisiyoruz. Akisina birakmak sacma mi yoksa olacagi varsa olur mu?

Sacimi ne zaman boyatmam gerek? Bu durumun bir ilgisi var mi? Dibim geldi de :KK70: internette ilk 6 ay oje bile surmeyen annelerle karsilastim. Oje de mi surmuyoruz? O niye? Sac boyası, oje ve makyaj konusunda yardiminizi bekliyorum.

Kilolu degilim ama zayif da değilim. Hamile kalma ihtimaline karsi diyet yapmali miyim? Akisina mi birakmaliyim? Tiroid problemim ve insulin direncim var. Kilo aldigimda ortaya cikiyor ikisi de sadece. 1 2 kilo aldim yine de son 1 ayda. Eylulde ikisinde de bir sey yoktu. Yani bu ay hem bebek denesem hem diyet yapsam nolur?

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz? Benim faktor 12 eksikligim vardi. Kanim pihtilasmiyor. Son 5 6 senedir yok. Buna dikkat etmeli miyim? Etkiler mi?

Kadinin hamileligi cidden anneninkine benzer mi? Annem 5 aylikken fark etmis. Tabi mide bulantisi vs hicbir seyi olmamis. 6.5 aylikken de dogurmus. Bundan pay cikartmali miyim?

Sigarayi birakmam gerekiyor biliyorum. Ama cok seviyorum. Hamile kalinca sak diye birakanlar var ya, onlar gercek mi? Ben de onlardan olmak istiyorum da.

Aklima gelenler bunlar. Biliyorum komik ama cidden cok bilgisizim. Ailemde kimse evlenmedi de cocuk da yapmadı, sorabilecegim kimse yok. Akliniza geleni siz de ekleyin lutfen.

Yardim eder misiniz?
Hafta da beş kez mi ?
Durumum itibariyle çok gıpta ettim sende bu konuda bana yardım et :KK53:

Ilginc ciddi degilsiniz dimi, findik yiyince erkek cocuk olacagina inaniyor olamazsin..

Detaya pek girmicem dedim sadece fındık değil kızım bildiğim yönteme göre oldu tabiki önce sağlıklı hayırlı olmasını dileyerek...
Ve bildiğim şekilde birçok kişinin gönlünden geçen olması vesile oldu
Tabiki hiç bir yöntem garanti değildir.

Ben de gecen sey okudum ya, annenin soyu devam ediyorsa kiz babanin devam ediyorsa erkek olur diye. Hani kardesleri falan katip zincir yapiyorsun gibi.
Bilmiyorum ama bence sans.

Cidden kendimi kotu hissetmeye basladim ama ya :KK70:

en basta esımde bende genel olarak bı sıkıntımız var mı dıye kontrole gıttık
ben vajınısmusu yenı yenmıstım zaten
esımde ve bende hıc bı sorun yoktu
folık asıt kullanmaya basladım yemek yeme duzenımı en saglıklı sekıle getırdım eve abur cubur kola falan sokmadım

vajınısmusu yendıkden sonra 4. cılvelesmemızde megerse hamıle kalmısım :KK70:
ovulasyon gununu hıc takıp etmedım her ay duzenlı olsamda hep aynı gun yumurtam oluscak ve catlıcak dıye kesın bırsey yok zira ben yumurtlama gunumde hamıle kalmadım :KK66: siz aşk yapın cocugu dusunmeyın akısına bırakın
2 gunde bı olursa sperm zaten 2 gun yasıyor o yumurtayla enı sonu bulusur :KK70:

nasıl anladık gebelıgımı :
bende bı degısıklık var ekmek yerken kırıntı dokuldu dıye oturdum agladım falan evın ıcınde kedi gıbı gezıyorum
eşim ısrarla sen hamılesın dıyor evdekı kedim karnımı yogurup mırmır yapıyor falan
adet gunum test almıs geldı herıfcan :KK70: yaptım anında cıft cızgı ben test bozuk dıye dusunuyorum hıc hamılelık hıssıyatım yok .gece benı ıkna ettı hamıle olduguma :KK70: acıle kan verdık hamılelık suphesı dıye ve yarım saatde sonuc cıktı pozıtıf
hemen ertesı gunu kendı doktorumdan randevu aldım...toplam 5 haftalık hamılesın dedı keseyı gorduk 2 hafta sonra gel kalp atısınıda duyalım dedı

doktorum bana :
ılk 5 ay sac boyası oje falan kesınlıkle kullanma aslında gebelık suresınce hıc kullanma bence dedı
cıg ete dokunma bıle dedı anteplıyım ve cıg kofte bana 7 aydır haram :KK43: hergun yarım saat yuru hamişligin tadını cıkar miden bulanır bısey yıyemezsen hıc uzulme ılk 4 ay rahmınden beslenır o ona yeter dedı
kremalı cıkolatalı sekerlı pastaya son hamur ıslerıne son tuza son kızartmaya son dedı :)
folık asıt kulanmaya devam dedı demır hapı ve magnezyum verdı , 172 boyunda 40 beden hatundum kılomdan endıse ettım. ılk 5 ay hıc kılo almazsan doguma kadar toplam 10 kılo alsan dogum yaptıgında hamıle kaldıgın kıloda olursun ıstedıgımız budur dedı :)

ben kusmaktan mıde bulantısından ılk 5-6 ay da 12 kılo verdım ...gunde 1 elma ıle yasadıgımı aylarca sadece serumdan beslendıgımı soyleyebılırım , bebek gayet saglıklı... hergun yuruyus yaptım hıc tuzlu seyler tuketmedım ve sımdı ıstahım ınanılmaz acık bı oturusta tum dunyayı yıyebılırım :)

doktorum vajınısmus konusunda tanıstıgım doktordu onu secmemın nedenı sen sormadan herseyı anlatır gereksız yere sırf para ıcın ılac test durumlarına gırısmez rahat bı adam onun yanına gıderken sankı akrabamı zıyarete gıdıyormus gıbıyım :KK70: tek tek ızah eder herseyı buyuk bılgı deposuyla cıkarım odasından . en onemlısı normal dogum sezeryan farketmez bızzat kendısı yapıyor dogumu ebe degıl. bastan sona muhattap oldugun kısı doktorun oluyor yanı

hamılelıgın kımseye benzemez herkesınkı farklı oldugu gıbı yasadıgın her hamılelıkte bırbırınden farklı olacaktır :)
bıtek dogum seklın benzeyebılır oda çatı kemıgı durumu onlar genetık ama sen bunları dusunme cunku ozamankı tıp ıle sımdıkı cok farklı agrı kesıcıyle dogurursun olur bıter :)

hayırlısı olsun...

Ben istiyorum ki hani filmlerde falan oluyor ya 20 saat falan sanci cekiyorlar. Oyle bir dogum olsun. Korkmuyorum yani. Annem 15 dkda dogurmus kolayca.

Bu cig et meselesinin neydi adi, toksoplazma mi? Evcil hayvanlarla da ilgisi vardi da karistiriyor muyum acaba?

Benim acelem yok, doktora simdiden gitmeyi hala dusunmuyorum aslinda ama bilemiyorum ki.

Hafta da beş kez mi ?
Durumum itibariyle çok gıpta ettim sende bu konuda bana yardım et :KK53:

Ya bizimkinin yeni evli olmakla alakasi var mi bilmiyorum. Ama cinsellik durumumuz evlilik oncesinde de vardi. Ama yardim edeyim az once esimle whatsapptan konustuk, "gunun nasil geciyor, aksama bunu yiyelim, reglim bitiyo aksama seks yapicaz be!"

Dun aksam esimle tvde helva gorduk irmik helvasi yaptik. Kesmedi ustune un helvasi yaptik. Olucem ben :KK70:
Aslinda saglikli besleniyoruz ama sonrasinin suyu cikiyor.

Dun bana baskasinin konusunda yazdigin mesajdan sonra karar verdik esimle biliyor musun?
Tum hafta sonu bir karara varamayip telefonda netlestirdik. Mesajindan sonra esimi aradim da...

Bana folik asit onerisi yapin kizlar, yoksa zaten piyasada bi tane mi var bundan?

Folbiol kullanmistim bir kac tane daha var ama

Ben istiyorum ki hani filmlerde falan oluyor ya 20 saat falan sanci cekiyorlar. Oyle bir dogum olsun. Korkmuyorum yani. Annem 15 dkda dogurmus kolayca.

Bu cig et meselesinin neydi adi, toksoplazma mi? Evcil hayvanlarla da ilgisi vardi da karistiriyor muyum acaba?

Benim acelem yok, doktora simdiden gitmeyi hala dusunmuyorum aslinda ama bilemiyorum ki.''
eger evde besledıgınız bı şirinlilik abıdesı varsa
sokaga cıkıp dıger canlılarla temas etmıyor cıg et yemıyor aşısını duzenlı yapılıyorsa hıııc sorun olmaz
benım evdekı panter bu kurallara uydugu ıcın bırlıkte yasayabılıyoruz doktor bu sartlarda sorun olmayacagını soyledı :)

Ama o konuda bir bildiğim var bu kadar sık olunca erkekteki aktif geçen SP.ler azalıyormuş yani daha canlı olmuyorlarmis daha az yapilmaliymis gerçi bir arkadaşım haftada bir sıklığı ayarlayıp tüm gün fındık fıstık ceviz incir yiyor da yılları var olmadı daha çocukları uğraşıyorlar bilemiyorum ki kader galiba çok sigara cay kahve vs içiyor musunuz onlar da belki olumsuz etkiliyrudr

Folbiol kullanmistim bir kac tane daha var ama

Amaaan 3 lira bir seymis bu ya.
Ben de panik oldum.

:KK70:

eger evde besledıgınız bı şirinlilik abıdesı varsa
sokaga cıkıp dıger canlılarla temas etmıyor cıg et yemıyor aşısını duzenlı yapılıyorsa hıııc sorun olmaz
benım evdekı panter bu kurallara uydugu ıcın bırlıkte yasayabılıyoruz doktor bu sartlarda sorun olmayacagını soyledı :)

Evde sadece kusumuz var. Ondan sormamistim :)
Hayatim boyunca hayvanlarla beraberdim. Onda sorun olmuyordu sanirim. Bağışıklık kazanmak gibi.

Folbiol o kutusu beşlira falan yeşilliklerden olan vitaminden içmeye başla bence de şimdiden. Türk kahvesibaska kahve sigara falan var mi sende cnm ?

Kizlar merhaba.

Esimle bebek dusunmeye basladik. Daha dogrusu istedigimize karar verdik. Bir kac sorum var. Cevremde sorabilecegim kimse yok ne yazik ki cunku ailemde son yasanan hamilelikte ben olmusum o da kazayla olmus. Internetten arastirdigimda ucusa gecen cevaplarla karsilastim. Dipsiz kuyu olmus.

Oncelikle acelemiz yok, gunune saatine dikkat etmek istemiyoruz. Yani seks yapma amacimizin cocuk yapmak olmasini istemiyoruz. Ortalama haftada 5 kez sevisiyoruz. Akisina birakmak sacma mi yoksa olacagi varsa olur mu?

Sacimi ne zaman boyatmam gerek? Bu durumun bir ilgisi var mi? Dibim geldi de :KK70: internette ilk 6 ay oje bile surmeyen annelerle karsilastim. Oje de mi surmuyoruz? O niye? Sac boyası, oje ve makyaj konusunda yardiminizi bekliyorum.

Kilolu degilim ama zayif da değilim. Hamile kalma ihtimaline karsi diyet yapmali miyim? Akisina mi birakmaliyim? Tiroid problemim ve insulin direncim var. Kilo aldigimda ortaya cikiyor ikisi de sadece. 1 2 kilo aldim yine de son 1 ayda. Eylulde ikisinde de bir sey yoktu. Yani bu ay hem bebek denesem hem diyet yapsam nolur?

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz? Benim faktor 12 eksikligim vardi. Kanim pihtilasmiyor. Son 5 6 senedir yok. Buna dikkat etmeli miyim? Etkiler mi?

Kadinin hamileligi cidden anneninkine benzer mi? Annem 5 aylikken fark etmis. Tabi mide bulantisi vs hicbir seyi olmamis. 6.5 aylikken de dogurmus. Bundan pay cikartmali miyim?

Sigarayi birakmam gerekiyor biliyorum. Ama cok seviyorum. Hamile kalinca sak diye birakanlar var ya, onlar gercek mi? Ben de onlardan olmak istiyorum da.

Aklima gelenler bunlar. Biliyorum komik ama cidden cok bilgisizim. Ailemde kimse evlenmedi de cocuk da yapmadı, sorabilecegim kimse yok. Akliniza geleni siz de ekleyin lutfen.

Yardim eder misiniz?
tavsiyemdir, lütfen doktora gitmeyin henüz denememişken, ufak bişi de söylese kafanıza takarsınız psikolojik olarak olmaz. ayrıca anneye benzemez sanıyorum annem düzensiz adet olduğu halde 5 doğum yapmış, ablamlar düzenli hemen hamile kaldılar. benimde çok düzenli ama 1 yıldır olmadı. rahat olun akışına bırakın programlamayın kendinizi.

Ama o konuda bir bildiğim var bu kadar sık olunca erkekteki aktif geçen SP.ler azalıyormuş yani daha canlı olmuyorlarmis daha az yapilmaliymis gerçi bir arkadaşım haftada bir sıklığı ayarlayıp tüm gün fındık fıstık ceviz incir yiyor da yılları var olmadı daha çocukları uğraşıyorlar bilemiyorum ki kader galiba çok sigara cay kahve vs içiyor musunuz onlar da belki olumsuz etkiliyrudr

Esimde sadece sigara var. Digerlerinin hepsi bende var.
Simdilik bu kadar detayli dusunmek istemiyorum. Hani bi 6 ay normal seyrimizde olmazsa bazi seylere o zaman dikkat edeyim diyorum.
Belki yanlistir bilmiyorum ama dun aksam esime sey dedim mesela "oglumuzun evimize gelmesi icin ona sans veriyoruz" simdilik gururluyum, cabalamicam :KK70:

Folbiol o kutusu beşlira falan yeşilliklerden olan vitaminden içmeye başla bence de şimdiden. Türk kahvesibaska kahve sigara falan var mi sende cnm ?

Evet gunde 2 nescafe 2 turk kahvesi iciyorum.
Cayi sadece kahvaltida.
Sigarayi da normal sigaralar oksuruk yaptigi icin tutun icmeye basladim son 10 gundur, muhtemelen daha sagliksiz. Nickim slimsigara ama puro icicem nerdeyse.

tavsiyemdir, lütfen doktora gitmeyin henüz denememişken, ufak bişi de söylese kafanıza takarsınız psikolojik olarak olmaz. ayrıca anneye benzemez sanıyorum annem düzensiz adet olduğu halde 5 doğum yapmış, ablamlar düzenli hemen hamile kaldılar. benimde çok düzenli ama 1 yıldır olmadı. rahat olun akışına bırakın programlamayın kendinizi.

Ben de bu sekilde dusunuyorum iste.
Acelem yok, olursa ne ala olmazsa beklemek bana zarar vermeyecek.

Evet gunde 2 nescafe 2 turk kahvesi iciyorum.
Cayi sadece kahvaltida.
Sigarayi da normal sigaralar oksuruk yaptigi icin tutun icmeye basladim, muhtemelen daha sagliksiz.

Ben de bu sekilde dusunuyorum iste.
Acelem yok, olursa ne ala olmazsa beklemek bana zarar vermeyecek.
zaten 1 yıl olmadan tedavi yapmıyorlar, ben eşimi 4 ayda üroloğa gönderdim adam resmen kovmuş ilgilenmemiş, hiç kafanızı bulandırmayın deneyin bi 5-6 ay olmazsa gidersiniz doktora

Kizlar merhaba.

Yardim eder misiniz?
Konuyu okuyunca elimden geldiğince cevap vermek istedim. Umarım yardimci olabilirim.
Ben hamile kaldıktan sonra buna benzer sorular sormuştum doktoruma, sen benden daha evhamlisin :KK52:
Biz de çocuğa kadar verdik ama öyle uğraş içine girmedik. Yani aşk çocuğu oldu bizimki. Sonradan hesapladigimda adet tarihimin 12. Gününde olmuş.
İllaki annene benzeyeceksin diye bir şey yok. Benim Annem dokuz ay mide bulantısı çekmiş ve bir kaç kez düşük tehlikesi atlatmis. Benim 17. Haftamda bulantilarim kesildi ve cok sukur düşük tehlikem olmadı.
Ben de oje sürmeye cekinmistim. Sacimi hiç boyamadım ben zaten senede bir saç boyatan biriyim. 2.5 aylık hamile iken tatile gittim, yüzdum guneslendim. Gayet güzel bir tatil geçirdik.
Günde 5 6 sigara içen biriydim. 6. Haftamda çok tiksindim sokakta içen adamları dovesim geliyor o kadar.
Bunları yavaş yavaş öğreneceksin. Herkesin hamileligi kendine özel. Aynı zamanda çok eğlenceli ve mucizevi bir süreç. Eşinle paylasimin o kadar değişiyor ki. Eğer kendini psikolojik olarak hazır hissediyorsan hiç bekleme derim :KK54:

X