Bebeğiniz sizi uyutmuyorsa...

yalnız arada görünceksek veya başında beklicekseek nasıl olcak. kayra beni görünce daha çok bagırmaya başlioo mesela... uzaktan kulak tıkasam duymasam içerdeki odadan agladıgını falan neysede .. yanımda gözümün içine baka baka ağlarsa valla bende ağlarım çatlarım yani. eşimle bende konustum. bekliyos düzelme olmassa bende uygulicam. doktorumada sorcam. ha bu arada.. bu deneyi uygulamaya başlarken ilk önce sadece gece uykularındamı yapıcas ? yoksa gündüzde aynı şekilde bırakıp beklicesmi?

hmm ben gece uykusu için diye biliyorum ama burda zaten amaç
hem yatağına koyunca uyuması gerektiğini anlaması hem de saat düzenlemesi yapmak.

bir de bu ağlama olayında en fazla 1 hafta direniyormuş bebekler.
dişimizi sıktık mı sonra rahatlıcaz inş..

ama dediğim gibi ben akşam onunla ağladım mesela.
aşırı zor bir mesele.
ama benim gibi mantıklı olan bir eşiniz varsa size yardımcı olacaktır..

kızlar tamam gayet mantıklı bu yöntemler ama benim kızım 45 günlük ben kızımı emzirip beşiğe koyunca uyanıyo ve ağlıyo kıyamıyorum bende alıyorum hemen memede uyumayı seviyo beşiğine koyunca başlıyo hemen ağlamaklada kalmıyo ıkınıyo kıpkırmızı oluyo bu durumda onu beşiğinde bırakamam dimi?
1 sene çekicem galiba uykusuzluğu..

45 günlük bir bebeğe tabi ki uygulayamazsın bu yöntemi..
en erken 5. ay deniyor zaten...

bhk cim gece uykusu için madem.. gündüzde aynı şekilde uyumuyo sonuçtaa onuda kendi kendine alışnkanlıkmı ediniyo acabaa.. neyse onu yaşayıp göreceğiz sanırım artık. peki sen o ağlarken arada bi uğrayıpp yada yanında kalıpp ben burdayım bebeğim demeyimi düşünüyosun . yoksa kulak tıkayıp içerdemi beklersin. ben yanyanayken dayanamam kesin alırımda ondan.. ama bi yandanda kocacımla uyumayı unutcas valla.. sonuçta onlarda bizim ilgimize alışmışlar yalnız bırakmamak lazım ben koca bebeğimede kıyamıyorum yanii.. mirmirmirmir arayı sıcak tıutmak lasım :jeyyar: can ve canan

walla arada uğrarım gibi yoksa ben de cok zor dayanırım..
dediğin gibi doğumdan beri hergün biz eşimden sonra yatıyoruz.
sinir oluyorum bu duruma.
eşimi de özlüyorum.
yazık bize de di mi ama :jeyyar:

herkes düzenini bilsin.
şöle 9da uyusunlar akşam.
biz de rahat edelim...

arkadaşlar;
ben netten bazı doktorlara bu konuyla ilgili mail atıyorum.
gönderilen cevapları ara ara eklicem.
haberiniz olsun...

Doktor Murat Aydın:

evet yöntemlerden biri olarak denenebilir,ancak kendi kendine uyumasına gerek yok,yani öyle bir beklentiye girmeyin. çocuklarda uyku alışkanlıkları değişik olabilir.

haydaa nasıl kendi kendine uyumasına gerek yok yaa anlamadımm.. bu senelerce sürecek bi alışkanlık aklı tam olarak erene kadar. ben ortaokula giderken bile annemle babamla uyuyodum kalkıp kalkıp gece. bn gibi olsun yani. nekadar doğru bu ?? bende eşimden geç yatıom ben gelene kadar o uyumuş oluoo sinir oluorum.. uykumda bilee bu seferr rahat edemiorum ay acaba uzakmı kalıos diee..2 hoş beşe zaman kalmıoo.. akşam 9 sabah 7-9 ınşallah :)))))))))))

bu arada bi dr adı vercem ankarada sana bacım.. o bu işi öneriomuş bi araştırırsın olmazsa. bilgileri toparliim sölücem sana.

söyle söyle araştırırm.
ben de anlamadım,zırva yani ne demek kendi kendine uyumasına gerek yok.
illa biz sallıcaz yani kollarımız kopana kadar!
bu mudur?
anlamak zor bu doktorları..
bakalım daha ne kadar farklı cevaplar gelicek görücez beraber..

gelen cevapları yazarım,arada kontrol edin başlığı...

selam arkadaşlar benimde bebeğim 53 günlük bir aylıken doktora götürdük doktor bize gece 12 den sabah 7 ye kadar meme verme gece uykusuna alışsın dedi ama yavrum gece 3 4 uyandı bi yarım saat anca dayanabildim vermemek için sonrada 6 7 gibi uyanıyo emip tekrar uyuyo uykusuzluk sorunumuz yok ama doktor bu şekilde yap şimdi alıştırırsan alıştırırsın dedi ama ben dayanamadım ağlamasına daha çok küçük bi kaç gün ağlar sabrediceksiniz dedi ama ben uykuda sıkıntı çekmediğim için dediğini yapmadım bu konuda tam onun dediği gibi bende 4 aylık olmasını bekliycem bu düzen için zaten şuan odasında yatırmıyorum kusuyo boğulur diye korkuyorum sepetinde bizim odada yatıyo bu düzeni 4. ayda oturtmak istiiyorum umarım geç kalmam şimdiden böyle bi uygulama yapan varmı 2, 3 Aylık bebeğine

bhk`cim bende bekliyorum haberini benim kizda ayakta sallanarak uyuyuo baska yok bende biktim bu durumdan valla deniyorum cok uykusu gelince karnini doyurup altini alip gaz vs. sonra yatagina birakiyorum cok agliyo dayanamiyorum ben dayansam esim dayanamiyo sastik kaldik :1no2:

bence sen doktorunu değiştir canım hemen. çok kızdım şimdi klava: kötükedihüso nedemk 53günlük bebeğe gecee meme vermemek.. heleki senin doktor bunu 1 aylıkken söylemiş. delilikten başka bişi değil. bnm oğlum 2 saatte 1 uyanıyodu 3 aylık olana kadar. küçük bebeğe her istediğinde meme verilir.. alışkanlıklar 3 aydan sonra şekillenmeye başlar. daha küçük bebek için hepsi ihtiyaç gereksinme veya gelişiminin bir parçasıdır. sen sakın dinlememeye devam et doktorunu. zaten gece uykusuda düzenliymiş şimdilik emip geri uykuya dalıyosa hiç problem yok. bebeğini ağlatma sakın :1no2: onun sana ihtiyacı var. o bi çiş yapsa bile boşalır midesi yavrucugun. ki gece uykusu düzenli olmasa bile bunun düzene sokma yöntemi emzirmemek değill gündüz uyanık tutup oynamak gece gündüz farkını öğretmektir. ne vicdansız doktormuş ya sabah sabah bak sinirlerim oynadı.. düşününce minicik bebeği gözlerim doldu. valla Allah korusun sütün azalır. o emdikçe şimdi sütün artcak gitgide onun ihtiyacına göre.. ihmal etme her istediğinde ver canım sen. kaydirigubbakcemile5

Son düzenleme:
benim ki hayatta kabul etmiyor ağlatma yöntemini
10 aylık oldu uykusuz geceler devamm....
dayanamıyorum kendini yırtarcasına ağlarken ben o uyusun diye bekleyemiyorum...

buraya da yazayım :

2 gecedir kısçemi saat 8 gibi uyutuyoruz akşam.
nasıl derseniz,aslında cok basit bir yöntem uyguladık.
tabi ki her bebek aynı değildir ama en azından bazılarımızın işine yarayabilir diye düşünüyorum.

coğunuz bizim gibidir eminim.
walla benim kız ne zaman isterse o zaman uyuyordu.
yani ipler onun elindeydi.
zaten ben de gözünün içine bakıyordum.
ne zaman uyumak isterse,yardımcı oluyordum uyumasına.

ama eşimle şöyel yaptık.
gün içinde ve geceleri toplam kaç saat uyuduğu belli.
ona göre bir hesap yapıp,saatler belirledik,
yanin kaçta uyandırıp kaçta yatıracağımızı hesapladık,
gün içinde ve gün dışında.
yine toplam olarak aynı saat uyuyor.
ama tek fark bunu bizim istediğimiz saatlerde yapıyor.
onun dışında uyumasına izin vermiyoruz.

sürekli oyunlar oynuyoruz,dışarı cıkıp hava alıp geliyoruz.
uyku saatimiz yaklaşınca da mamamızı yiyip,emişip uykuya geçiyoruz.

yanlız şöle bir durum var.
biz en azından şimdilik yatağına koyduğumuzda kendi kendine uyuma fikrinden vazgeçtik.
yine ben uyuturyorum,sallıyorum vs ama
zaten cok uzun sürmüyor.
ve inanın zamanla da o saatini biliyor ve uyumak istiyor..

isteyen deneyebiir..
başarılar :lepi:

not : şu an 4.5 aylığız...

Son düzenleme:
kızlar bir arkadaşımın abisi doktor. çocuk psikoloğu üstelik. ona sordurdum şu kendi kendine uyutma meselesini. diyor ki uygun bir yöntem. hatta kolda sallama veya ayakta sallama hiç uygun değil. çocuğu yatağına bırakın ama siz de yanında olun. gerekirse konuşmalarınızı duysun. sizin orda olduğunuzu hissetsin. bu şekilde uyutmaya çalışın. hatta uyutmadan da bolca oyun oynarsanız yorulur ve kolayca uyur..

side de aktarayım dedim kızlar başarılar :)

benm kızım 3 aylık, sürekli sallayarak uyutuyoduk gece gündüz battaniye salıncak ayak sleeper, ama sonuçta ii uyuyodu yani akşam uyku saati yavaş yavaş otrdu 9u geçirmemeye başlamıştı, 2gecedir emzirip tam 9da yatağına koyup 5dk bekliyorum artık şansa mı bilmem uyuyo bu gece de deniycem bakalım alıştımı kuşum, arada telsizinden sesler geliyo bakmaya gidersek kesin uyanıyo, gitmessek uyumaya devam ediyo sanırım kendi kendine uyuması için biraz zaman vermek lazım gidip ee ee diyince uykusu bölünüyo daha çok,
şu ağlatarak uyutma 6aydan sonra uygulanıyo diye biliyorum ve bu şekilde uyku alışkanlığı kazandırılan çocuklar büyüyünce vicdansız oluomuş bilmem ne kdar doğrudur

yeni bir cevap geldi arkadaslar...

---------------------------------
Dr.SelenGöktan

Özel Göktürk Florence Nightingale Tıp Merkezi
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

-----------------------------------

Kendi kendine uykuya geçebilmek için çocuğun gevşeyip uyumayı öğrenmesi gerekiyor. Şimdiye kadar uykuya geçişte hep sizin yardımınızı almış, bu geçişi kendi kendine başarabilmesi için alıştırma yapması gerekli. ılk zamanlar bunu başaramayacağı için yorulup, sinirlenip ağlayarak yorgunluktan bitap düşüp uyuyakalabilir . Böylelikle kendi başına da uyumayı öğrenebilir, bunun çocuğa bir zararı olmaz. Kendi kendine uyumayı öğrenen çocuklarda gece uyku bölünmeleri de daha az olacağından daha sağlıklı bir uyku düzenleri olur. Uykuya geçişi kolaylaştırmak için, sakinleştirici bir uyku öncesi rutini oluşturmak( banyo,emzirme, müzik, masal, ninni gibi) ve bir uyku objesi edinmek(oyuncak ayı, battaniye gibi) yararlı olabilir. Şimdiden uykuya tam dalmak üzereyken yarı uykulu şekilde yatağına koyup uykuya geçişi kendi kendine yapması için alıştırmalara başlamanızın da faydası
olabilir.

benim kizim artik kendi kendine uyuyo yataginda biraz mecburi oldu hastanede 3 gün kalmak zorundaydik ordada hemsireler uyuttu 2. gün baktik bize arkasini dönüyo uyurken bugün ciktik evde biraz huysuzlandi ama elini tutuyorum babasi da cingirakli oyuncagini salliyor mamasini istiyo birde yatarken hemen daliyo uykuya valla cok rahatladim hihoyyyt

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…