Bebeğimi bakıcıya bırakacağım için vicdan azabı duyuyorum

ruzber

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2019
1
1
33
Merhaba bayanlar. Bir buçuk aylık bir bebeğim var. Bebeğim üç aylık olunca doğum iznim bitiyor. Kamu kurumunda çalışıyorum. İki yıl ücretsiz izin hakkım var. Bunun haricinde işe başladıktan sonra altı ay boyunca günde 3 saat süt iznim var. Eğer ücretsiz izin almazsam sabah 8.30-12.30 arası 4 saat çalışacağım (normalde süt izni bu şekilde olmuyor ama özel bir durumdan dolayı dört saat çalışacağım). Aslında ücretsiz izin almayıp günde 4 saat çalışmaya karar vermiştim. Bakıcıda buldum komşum bakacak. Ancak durum ciddiye binince ve bebeğimden ayrılmaya bir buçuk ay kalınca acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. Bebeğimi bakıcıya bırakma fikri vicdanımı çok rahatsız esiyor. İşyerinde amirime de bakıcı bulursam ücretsiz izin almayacağım demiştim ve biz işyerinde aynı ünvanda çalışan iki kişiyiz ben başlamazsam diğer arkadaş çok zorlanacak. Annemin yada kayınvalidemin bakma imkanı yok ikisi de farklı şehirdeler. Ev almayı düşünüyoruz bir yandan o yüzden de çalışmayı düşünmüştüm (bu arada ücretsiz izin açısından fikir oluşturması için yazıyorum maaşım 5000 TL civarı). Küçük bir şehirde yaşıyoruz. Siz olsaydınız bu durumda ücretsiz izin mi alırdınız, yoksa günde 4 saat bakıcıya mı bırakırdınız?

Gunde 4 saat bırakılabılır canım ,
Ben ucretsız ızın aldım 10 ay. Eger yarım calısmayı kabul etseydı ısyerım kı benden bır tane daha yok , bende gunde 4 saat ıle gerı donmeyı ıstemıstım olmadı. Ben ozeldeyım.

Çalıştığım işyeri ile (okul ortamında çalışıyordum) evim arası mesafe 5 apartman idi .... işe donsem sizin çalışma kosullarinizda olacaktım ...ben ücretsiz izni tercih ettim.Bana göre 3/4 saat işte olmam daha sıkıntı çünkü tüm yukumluluklerimi o saat aralığında yerine getirmem beklenecekti...Gece yataga kafam dolu girecektim ve bu evime/çocuğuma ayirdigim vakti olumsuz etkileyecekti. Esinizle düşünün , konuşun ,gönlünüzden ne geçiyorsa ona göre bir karar verin.Yarin bir gün bir olumsuzluk olduğunda kimse bu kadın 37 haftalık hamileligine kadar çalıştı,3 aylık bebeğini bıraktı ise gitti demiyor inanin.. "sen istedin yaptın ,yapmasaydin" deniliyor.

Son düzenleme:
Şahsen sırf ev alacağım diye o kadar küçük bir bebeği bakıcıya bırakmazdım başka imkanım varsa. Bunu kesinlikle yargilamadan söylüyorum. Herkesin hayati farklı. Şahsen 3 sene izin aldım ilk çocuğum için. İş arkadaşınızı düşünmeniz iyi güzel, ama emin olun sizin yerinizde başkası olsa sizi düşünmez. Hakkınızda hayırlısı

peki baska alternatif var mi,
herkesin hamileligi ve bebegi farkli oluyor,
bana 3 ay annenin fiziken ise donmesi icin erken geliyor,

ama sizin sartlariniz da cok uygun,
eger ki imkan varsa ben sadece 3 ay daha ucretsiz izin alirdim ve 6 aylikken baslardim ise.
kac kez isten ayrilma imkaniniz oluyor ki, 3 ay hic bir sey degil maddi olarak, bence kendinizi toplarmaniz ve hazir hissetmeniz cok onemli.

Herkesin bakış açısı farklı. Bu konuda kimse neden işe başladın ya da neden ücretsiz izin aldın diyemez. Şu an ücretsiz izindeyim, planıma göre işe başladığımda bebeğim 22 aylık olacak.

Bu süreci yaşamış biri olarak bence 6aydan öncesi erken, 15aydan sonrası da geç (çalışma hayatından kopmamak adına).

Sizin ihtiyaçlarınıza ve bakış açınıza göre şahsi fikrim 6aya kadar ücretsiz izin, 9aya kadar yarım gün (anlaşarak uzatma şansınız varsa 12aya kadar), ardından tam zamanlı işe başlama.

Son düzenleme:
Ben olsaydım ucretsiz izne ayrilirdim diyecegim ki zaten oyle yaptim. Su an oglum 9 aylik 14 aylik olunca baslayacagim .
Maddi olarak zorlandik mi evet .Ama bu donemi bir daha yasamayacagiz .Onunle guzel anilar biriktirmeye çalışıyorum. Kokusunu doyasiya icime çekiyorum. Uyurken oturup izliyorum .Dun ilk kez emekledi mesela .Ilklerini gormek cok huzur verici.
Tabii herkesin şartlari ayni degildir.Calisinca kotu anne olunmaz .Yine onun gelecegi icin caba harciyorsunuz .Ama inanın cebimde 5 kurusum olmasa dahi dunyanin en mutlusu benim su an .

Tüm gün değil ki, 4 saat. 4 saat çalışınca da maaşınız aynı mı kalacak?

Son düzenleme:
4 saat çalışmanız 6 ay sonra bitecek mi? Eğer öyleyse 2 yıl ücretsiz izin aldın bence.
Çocuğunun yanında olup pişman olan duymadım ama ben ilk çocuğumda ise döndüğüm için çok pişman olmuştum.Hayttki en büyük pismanligim.

Bebeğiniz küçük ama işin şartları çok iyiymiş,
4 saat idare edilebilir

Yollarla birlikte toplam kaç saat uzak kalacaksınız evden? İnsan minicik bebeğini elbette kolay kolay bırakmak istemez. Anne kalbi şöyle ayaklanana kadar yapışık yaşamak istiyor bebeleriyle, o yüzden tedirginliğinizi anlıyorum aslında ama gerçekten şartlarınız bir çok annenin sahip olduğuna göre bulunmaz nimet. Bebeğinize çoğunlukla yine kendiniz bakacaksınız. Yerinizde olsam değerlendiririm bu şansı.

Merhaba bayanlar. Bir buçuk aylık bir bebeğim var. Bebeğim üç aylık olunca doğum iznim bitiyor. Kamu kurumunda çalışıyorum. İki yıl ücretsiz izin hakkım var. Bunun haricinde işe başladıktan sonra altı ay boyunca günde 3 saat süt iznim var. Eğer ücretsiz izin almazsam sabah 8.30-12.30 arası 4 saat çalışacağım (normalde süt izni bu şekilde olmuyor ama özel bir durumdan dolayı dört saat çalışacağım). Aslında ücretsiz izin almayıp günde 4 saat çalışmaya karar vermiştim. Bakıcıda buldum komşum bakacak. Ancak durum ciddiye binince ve bebeğimden ayrılmaya bir buçuk ay kalınca acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. Bebeğimi bakıcıya bırakma fikri vicdanımı çok rahatsız esiyor. İşyerinde amirime de bakıcı bulursam ücretsiz izin almayacağım demiştim ve biz işyerinde aynı ünvanda çalışan iki kişiyiz ben başlamazsam diğer arkadaş çok zorlanacak. Annemin yada kayınvalidemin bakma imkanı yok ikisi de farklı şehirdeler. Ev almayı düşünüyoruz bir yandan o yüzden de çalışmayı düşünmüştüm (bu arada ücretsiz izin açısından fikir oluşturması için yazıyorum maaşım 5000 TL civarı). Küçük bir şehirde yaşıyoruz. Siz olsaydınız bu durumda ücretsiz izin mi alırdınız, yoksa günde 4 saat bakıcıya mı bırakırdınız?
Ben 1 yasina kadar ucretsiz izin kullandim. Herhangi bir kredi odemeniz yoksa ev alacagim diye acele etmeyin. Ev birkac ay sonra da alinabilir. 3 aylik cok kucuk bence. En azindan 9-10 aylik olsun

Çok yeni annesiniz ,size bebekten ayrılmak eminim çok zor gelir,4 saat sizde bi mola vermiş olun ,siz çocuğunuz ilerde daha iyi imkanlara sahip olsun diye çalışıyorsunuz ,fedakar bir annesiniz .

Çalıştığım işyeri ile (okul ortamında çalışıyordum) evim arası mesafe 5 apartman idi .... işe donsem sizin çalışma kosullarinizda olacaktım ...ben ücretsiz izni tercih ettim.Bana göre 3/4 saat işte olmam daha sıkıntı çünkü tüm yukumluluklerimi o saat aralığında yerine getirmem beklenecekti...Gece yataga kafam dolu girecektim ve bu evime/çocuğuma ayirdigim vakti olumsuz etkileyecekti. Esinizle düşünün , konuşun ,gönlünüzden ne geçiyorsa ona göre bir karar verin.Yarin bir gün bir olumsuzluk olduğunda kimse bu kadın 37 haftalık hamileligine kadar çalıştı,3 aylık bebeğini bıraktı ise gitti demiyor inanin.. "sen istedin yaptın ,yapmasaydin" deniliyor.

İlk çocuğumda ben de altı aylıkken işe dönmüştüm ücretsiz izin kullanmadım.. Çünkü kurumda uzman personelim ve çoğu zaman tolerans gösterildi çalışma saatlerim açısından. Kızım şuan 6 yaşında ,değdi mi o kadar bunalmama yorulmama hem de tam gün çalışmamış olmama rağmen valla değmedi. Zaten 56 yaşıma kadar çalışıcam bu sefer çalışma saatlerim yine çok uygun olsa bile kesinlikle başlamayı düşünmüyorum. @Anamnez çok haklııı çocuğuma sadece kendim bakıcam inş. Ücretsiz izin deyip kenara çekiliyorum.

X