Bebeğimi bakıcıya bırakacağım için vicdan azabı duyuyorum

Ben de kızım 6 aylıkken devam ettim işe ama benim geçici bir görevdi ve toplamda maaşım da 15 bin tl idi..bir daha elde edemeyeceğimiz bir gelirdi bizim için..hayal ettiğim gibi bir ev sahibi olduk benim çalışmamla ama ne kadar yıprandığımı anlatacak hal yok gerçekten. Anamnez in söylediği çok doğru, bir saatliğine de gitsen işe,stresi üzerine yapışıyor bir şekilde. Benim iş saatlerim 1-2 max 4 saat uzak kalıyordum yavrumdan(o da haftada bir gün sadece), ama bu şekilde bile benim heder olmama yetti.Bir de benim kızıma babası baktı, çoğunlukla iş yerime getirdi emzirmede de sorun yaşamadım.
Evde olsanız mesela gece bebek uyutmadığında gündüz uyuyunca siz de uyursunuz ama işe gitmişseniz dönüşte ekstra yorgunluktan uykuya bile geçemiyor insan şartlar uygun olsa bile.
Bebeğin stresine gelemiyorum, işe kaçayım modunda olan anneler var. Öyle düşünürseniz çalışma saatleriniz çok iyi. Ama ev alacağız diye bebeğinizin en kıymetli zamanını iş için, iş arkadaşı için,para için feda etmeyin.
Üç ay gerçekten çok erken, umarım size en iyi gelecek kararı alırsınız.

Normalde maaş belirtmeden yazsaydınız topa tutulurdunuz ama maaşınız iyi olunca 4 saatten hiçbir şey olmaz oluvermiş:KK45:Ben anne değilim ama yerinizde olsam bi süre daha çocuğumla vakit geçirmeyi tercih ederdim. Eğer çocuk dünyaya getirdiyseniz diğer işler biraz ertelenebilir ev fikrini başka istekleri öteleyebilirsiniz. Yani bunun için çalışmaya başlamayın. Elbette çalışmaya da dönebilirsiniz bu sizin kötü bir anne olduğunuzu göstermez böyle de düşünmeyin. Bu tamamen sizin iç kararınızla alakalı içinizden ne geliyorsa o şekilde hareket edin kısacası.

İlk çocuğumda ben de altı aylıkken işe dönmüştüm ücretsiz izin kullanmadım.. Çünkü kurumda uzman personelim ve çoğu zaman tolerans gösterildi çalışma saatlerim açısından. Kızım şuan 6 yaşında ,değdi mi o kadar bunalmama yorulmama hem de tam gün çalışmamış olmama rağmen valla değmedi. Zaten 56 yaşıma kadar çalışıcam bu sefer çalışma saatlerim yine çok uygun olsa bile kesinlikle başlamayı düşünmüyorum. @Anamnez çok haklııı çocuğuma sadece kendim bakıcam inş. Ücretsiz izin deyip kenara çekiliyorum.
Vallaha beni geçen yıl ücretsiz izindeyken milli eğitim toplantıya çağırdı .Ben çocuğumu bırakacak yer bulsam ise gelir maaşımı alırdım dedim😅 Tamam para tatlı birşey ama sonucta onu ortak bütçede kullanıyoruz kişisel birikimimizde değil .Calışan kadinların çoğunun eşinin (benim eşim de dahil) evde kadın ile eşit sorumluluk almadiklarini ....işten eve gelen kadının bebeği bacağına yapışmış halde bir de yemek ,ev işi yaptıklarını düşünüyorum.

Şartlarım sizinle aynı idi ben dönmedim izindeyim

Merhaba bayanlar. Bir buçuk aylık bir bebeğim var. Bebeğim üç aylık olunca doğum iznim bitiyor. Kamu kurumunda çalışıyorum. İki yıl ücretsiz izin hakkım var. Bunun haricinde işe başladıktan sonra altı ay boyunca günde 3 saat süt iznim var. Eğer ücretsiz izin almazsam sabah 8.30-12.30 arası 4 saat çalışacağım (normalde süt izni bu şekilde olmuyor ama özel bir durumdan dolayı dört saat çalışacağım). Aslında ücretsiz izin almayıp günde 4 saat çalışmaya karar vermiştim. Bakıcıda buldum komşum bakacak. Ancak durum ciddiye binince ve bebeğimden ayrılmaya bir buçuk ay kalınca acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. Bebeğimi bakıcıya bırakma fikri vicdanımı çok rahatsız esiyor. İşyerinde amirime de bakıcı bulursam ücretsiz izin almayacağım demiştim ve biz işyerinde aynı ünvanda çalışan iki kişiyiz ben başlamazsam diğer arkadaş çok zorlanacak. Annemin yada kayınvalidemin bakma imkanı yok ikisi de farklı şehirdeler. Ev almayı düşünüyoruz bir yandan o yüzden de çalışmayı düşünmüştüm (bu arada ücretsiz izin açısından fikir oluşturması için yazıyorum maaşım 5000 TL civarı). Küçük bir şehirde yaşıyoruz. Siz olsaydınız bu durumda ücretsiz izin mi alırdınız, yoksa günde 4 saat bakıcıya mı bırakırdınız?
Devlette işler her zaman yürür. Görevlendirme yapar çaresine bakarlar. Asıl sizin ne istediğiniz önemli. Maddi olarak kaldirabilecekseniz alın izninizi. Ben 3 yıl aldım. İyi ki de almışım. Tavsiye ederim.

Devlette işler her zaman yürür. Görevlendirme yapar çaresine bakarlar. Asıl sizin ne istediğiniz önemli. Maddi olarak kaldirabilecekseniz alın izninizi. Ben 3 yıl aldım. İyi ki de almışım. Tavsiye ederim.
Bunalmadınız mı evde 3 yıl. Şimdiden çok bunaldım ben:KK43: kızım 1 yaşında

Bende nasipse ayni durumda olacagim.
Subatta somestr tatili bitimiyle baslamam gerekiyor.Bizim ev kredimiz var ve esimin maastan kesiliyor ve benim cikmam ucretsiz izne fazlasiyla zorlar.ikiz olucak bir de.Hersey duble.Bez,mama vs vs.Calismam gerekiyor.Neyseki evle okul arasi yurume 5 dakika ve sadece maas karsiligi 15 saat calisicam.Maddi durumunuz musaitse alin tabi ucretsiz izin.Bende isterdim ama malesef sartlar.

4 saatin 4ünde de uyuyacağını bilsem yinede ücretsiz izne ayrılırdım. Çok anne kokusuna muhtaç oldukları bi dönem. Arayıpta bulamama riskine hiç girmezdim.

Biraz da bebege bagli
Benim oglum asla bakiciyla buyuyecek cocuk degildi,memede yasadi, biberon almadi,emzik almadi,sagilmis sutu icmedi hic bir sekilde. O yuzden meslege ara verdim. Ama sizin cocugunuz buna elverisliyse ise geri donun derim ,gunde 4 saate 5 bin lira fena degil

Ev durumunu bir kenara koyun. Su an bitmis evleri yuksek pesinat ile alamiyorsak kredi cekmek bana mantikli gelmiyor
Is yeriniz ne kdr mesafede toplamda ne kdr uzak kalacaksiniz?
Ben calismamanizdan yanayim
Zaman yerine gelmez
Is yerinde duzen kurulur korkmayin

Vallaha beni geçen yıl ücretsiz izindeyken milli eğitim toplantıya çağırdı .Ben çocuğumu bırakacak yer bulsam ise gelir maaşımı alırdım dedim😅 Tamam para tatlı birşey ama sonucta onu ortak bütçede kullanıyoruz kişisel birikimimizde değil .Calışan kadinların çoğunun eşinin (benim eşim de dahil) evde kadın ile eşit sorumluluk almadiklarini ....işten eve gelen kadının bebeği bacağına yapışmış halde bir de yemek ,ev işi yaptıklarını düşünüyorum.

Aynen öyle.. bir de benimkiler anne sütü vermeliyim manyaklığım yüzünden meme bağımlısı oluyorlar gece milyon kez uyanıyorum ertesi gün bütün sorumluluklar kaldığı yerden devam ediyor,eve yardımcı da alsam 7/24 çalışan katya yok sonuçta yine birçok iş gözümün içine bakıyor. Madem çılgınlar gibi çalışan,kazanma hırsı olan bi maacırla evliyim o zaman ev hanımı olayım bi süre bize bakıversin ya da az para gelsin az harcansın amaan. Şuan ayağımda bi velet “anne yanında uyuyayım “ diyen kıskançlıkla başa çıkmaya çalışan bir diğer veletle yataktan yazıyorum bunu. Çalışmak iyi hoş da çocukların bebekliğinde çok çokkkk zor.

Merhaba bayanlar. Bir buçuk aylık bir bebeğim var. Bebeğim üç aylık olunca doğum iznim bitiyor. Kamu kurumunda çalışıyorum. İki yıl ücretsiz izin hakkım var. Bunun haricinde işe başladıktan sonra altı ay boyunca günde 3 saat süt iznim var. Eğer ücretsiz izin almazsam sabah 8.30-12.30 arası 4 saat çalışacağım (normalde süt izni bu şekilde olmuyor ama özel bir durumdan dolayı dört saat çalışacağım). Aslında ücretsiz izin almayıp günde 4 saat çalışmaya karar vermiştim. Bakıcıda buldum komşum bakacak. Ancak durum ciddiye binince ve bebeğimden ayrılmaya bir buçuk ay kalınca acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. Bebeğimi bakıcıya bırakma fikri vicdanımı çok rahatsız esiyor. İşyerinde amirime de bakıcı bulursam ücretsiz izin almayacağım demiştim ve biz işyerinde aynı ünvanda çalışan iki kişiyiz ben başlamazsam diğer arkadaş çok zorlanacak. Annemin yada kayınvalidemin bakma imkanı yok ikisi de farklı şehirdeler. Ev almayı düşünüyoruz bir yandan o yüzden de çalışmayı düşünmüştüm (bu arada ücretsiz izin açısından fikir oluşturması için yazıyorum maaşım 5000 TL civarı). Küçük bir şehirde yaşıyoruz. Siz olsaydınız bu durumda ücretsiz izin mi alırdınız, yoksa günde 4 saat bakıcıya mı bırakırdınız?
Günde 4 saat uzak kalmak çok büyük bir travma yaratmaz bebeğiniz için.buyuk ihtimal o 4 saatin bir kısmı da uykuya gecer.hem de komşunuz bakacakmis.bence calisin

peki baska alternatif var mi,
herkesin hamileligi ve bebegi farkli oluyor,
bana 3 ay annenin fiziken ise donmesi icin erken geliyor,

ama sizin sartlariniz da cok uygun,
eger ki imkan varsa ben sadece 3 ay daha ucretsiz izin alirdim ve 6 aylikken baslardim ise.
kac kez isten ayrilma imkaniniz oluyor ki, 3 ay hic bir sey degil maddi olarak, bence kendinizi toplarmaniz ve hazir hissetmeniz cok onemli.
Bence de şartlar çok uygun.3 ay ücretsiz izin alınarak bebek 6 aylık olunca başlamak daha iyi olur tabii.ya da imkanlar dahilinde ne kadar bebekle kalınabilirse o kadar iyi.

Benm kizimda 6 aylik olacak ise basladigimda, kv bakacak ve ben yapabilirsem sut izinlerim birlestirip haftada 3 gun calisacagim aksam 4 e kadar, babasida yaninda olacak gun icinde birkac kez bilmiyorum ne kadar etkilenir ama evde olan annelerinde tum zamaninj cocuguna etkinlikle gecirdiginj dusunmuyrum illaki onlarinda isi oluyor cogu zaman calisan anneler de en az ev hanimlari kadar ilgileniyor...bende illaki dusunuyorum nasil olacak diye ama madem mecbur o donemde calisacagm bebgm icin kaln zamani en iyi sekilde gecirecegim ev isi falan cok da onemli degil

10 aylık bebek olsa 4 saat çok değil derdim. Ama 3 aylık bebek için 4 saat ayrı kalmak maalesef çok. 6 ay kadar daha ücretsiz izin alsanız daha makul gibi

Bebeğin mı iş arkadaşın mı küçücük bebek bırakılır mı bakıcıya o daha çok minnak 2 yıl ücretsiz izin aldım ben bebeğimi büyütüyorum herşey yerine gelir ama bu günler gelmez

Bebeğim 6 aylıkken ise döndüm ve senin gibi sabahtan 4 saat çalışmıştım hiç sıkıntı yaşamadım tatlim zaten sabah uyuyor bebekler ve sen çıkmadan emzirirsin bi de süt sağıp birakirsin onu da içer sen gelene kadar acikmaz ama tabi bu süreçte bebeği biberona alıştırmak lazim

Insan ayrilacagi icin vicdan azabi cekiyo ama surekli evde cocuk bakmak da bir sure sonra monotonlasiyor calisirsaniz hem sosyallesme firsatiniz olur hem de bebeginize daha iyi bir gelecek icin birikim yapmis olursunuz keske benim de boyle bi sansim olsa cocugumu birakma isteginden degil tabiki ama onu daha iyi sartlarda yetistirebilmek icin birikim yapmak isterim

Eğer bakıcı iyi biri ise bence 4 saat sorun olmaz hatta size bile iyi gelir bence çalışmak, sosyalleşmek.

X