Bebeğim ve rahatlık düşkünlüğüm :( fikirlerinize ihtiyacım var

ben yaşadim
ama çok şükür yardimic olacak kişiler vardi.
annem ve kaynanam görümcem..
14 ay bitti 15 e gün aldi hey gidi günler ne çabuk geçti:)

Emin olun herkes aynı şeyleri yaşıyor. Benim de yardım edecek kimsem yok. Çok uzağım herkese. Tek bakıyorum çocuğuma. Büyüdükçe yeni sorumluluklar oluyor evet ama hiç biri bana ilk 5-6 ay ki kadar zor gelmiyor. Hele de 18 ayda sütten kesildikten sonra herşey çok düzenli olmaya başladı. Ve inan bu süreç o kadar hızlı geçiyor ki bi bakmışsın kocaman olmuş.

Gece 12 den sabah 6 ya kadar uyuyor demissiniz bu çok büyük bi nimet benim oglumun gaz sancısından ki o kadar gazliydiki doktorlar bile şaşırıyordu 3 ay boyunca 1 saat bile uyudugumu bilmem gece gündüz hic durmadan morararak ağlayan bir bebekti ona rağmen bi sekilde gecti şimdi 4 yasinda biraz sabır lazım geçecek bu günlerde

Ilk aylarda oglum kesintisiz 2 saat uyudugunda dinlendigimi hissediyordum.
Gaz sancisi coktu, kolikten gece gunduz agliyordu o zamanlar.
Oglumu gormeye gelen bir aile dostumuzun 8 aylik bebegi vardi. Allahim ne kadar buyuk bir bebek ne guzel rahatlar diye gecirmistim icimden.

Ama geciyor, gececek diyenleri dinlemiyor dinlesem de anlayamiordum.
O ani yasarken hic gecmiycek gibi geliyor cunku.
Kendime bakamaz olmustum, ki normalde her kiyafetim ayakkabim cantam uymlu, makyajli ojeliydim. O zamanlarda gece gunduzu karistiriyordum ne bakimi makyaji

Sabirli ol canim. Bebeginle cok guzel keyufli zamanlarin gelicek. Hatta bu zamanlari unutup bi zaman sonra belki 2nciyi dusuneceksin.
Ben aslaaaaaa diyordum, su an cok istiyorum hayirlisiyla ins

Ben oğlumun bebekliğinde ilk 3 ay gece 3 saatten fazla uyanmasa otomatikman kendim uyanıp nefesini kontrol ediyordum. neden uyanmadı diye.
çok güzel emiyordu. sütüm çok boldu doyuyordu ama ben yinede uyandırıyordum emzirmek için. bana göre 2,5 aylık bebeğin 6 saat uyuması normal değil
çok sık acıkıyor olması gerekir

Evet tamamen katiliyorum. Bende bebisi pek sallamamistim. Bendede bebek az uyuyordu. Hastanede hemsireler kundaklamayi ögretmislerdi ve bu bebegime cok iyi gelmisti. Evremx sende bir dene. Bebegin kendini istemeyerek uyandirabilir el hareketleri ile. Kundakla benimki 2 saat uyuyordu. Simdi 14 aylik ve halen öglen uykulari 2 saate yakindir.

Bebegi kundakla ve "haydi kizim iyi uykular" diye fisildayip oda'dan cik. Benim telsizde müzik var, sende varmi bilmiyorum. Uyku zamaninda bu muzigi ac. Zaman ile bebek bu muzigi uyku saati olarak algilayip daha iyi uykuya dalar. Bebek ilk aglayabilir, mizmizlanabilir. Birak aglasin. Ha elbette cok olursa 5 dakika sona odasina girip biraz pispislayip tekrar cik. Onun uykuya ihtiyaci var annesi.

Hemsireler banada bir bebegin en fazla 1 saat ayakta kalmali diye telkin etmislerdi. Bu 1 satin icinde emzirme zamani dahil. Eger bebegin bu dogal uyku ritmine uymasan, bebekler o kadar yorgun oluyor ki uykuyuya dalamiyorlar. Bu zamanla kötü bir kisir döngü olur.

Ve ev islerini birak. Annen haftada 2 defa yemek getirsin. Birazini derin dondurucuya koy. Bir temizlikci kadin gelsin temizlesin evi. Ve milleti dinleme. Bende 2 ay emzirdim ve benim kizimda mama ile büyüdü. Kizim gayet saglikli ve güclü. Hic korkma. Annenden ve esinden yardim istemekten cekinme. Elbette bunu tek basina yapamazsin. Annesin diye hersey tek basina yapmalisin anlamina gelmiyor canim.

Kundak bu zamana kadar yaptım hep zaten ama fayda emmiyo sallamayinca cayik cayik bagiriyo saklamayan diorumda

Bütün anneler aşağı yukarı bu şekilde geçirmiştir o dönemleri. Sizin tek artınız çocuğunuz 6 saat gece uykusu uyuyormuş. Ben her gece bir buçuk saatte bir kalkıp emziriyordum uyanıyordu iki saati görse uyanması şükrediyordum. Sürekli kusan kolik bir bebeğim vardı. Normalde çalışan biriydim eve kapanmak o kadar zor gelmişti ki acele mi ettik diye düşünmeden edemiyordum. Ben bu çocuğa bakamıyorum nasıl anneyim diye kaç defa ağladım. Bu arada 6 yıllık yenidoğan Pediatri karışık yoğun bakım hemşiresiydim. Herkes sana ne kolay olacak bakmayı biliyorsun demişti. Ama öyle olmuyor. şuan 18 aylık ve çok güzel zaman geçiriyoruz. O günleri yine de özlüyor insan.

sut cektikce gelir zamanla tamam doymuyodur mamada ver ama sutu birakma birde icinden zamanimmkalmiyo sacimi tarayamadim islerim kaldi diyerek emzirme keyifle emzirmek isteyerek emzir bebek hisseder emmekten cok senin sicakligina sevgine ilgine ihtiyaci var suan 4 ay daha sık disini 6.ayda ek gidaya baalayacakain bebegin yavas yavas oturmaya emeklemeye baslayacak kikir kikir herseye gulecek bosver isi gucu yemegi saci basi bende sacimi tarayamiyordum bebegim kolikti 4 ay evde tek basima kucagimda sallayarak gezdim gazi dagilsin diye omiriliklerimi yataktan tek tek kaldiriyordum agridan hic bitmeyecek saniyordum ama bitiyor annelik sabır işi suan en onemli sey evladin

Mukemmel anlatmissin. Gercekten cok guzel ifade etmissin. Okurken bile insan heyecanlanıyor

Kundak bu zamana kadar yaptım hep zaten ama fayda emmiyo sallamayinca cayik cayik bagiriyo saklamayan diorumda

Biraz aglasin, sorun yok. Bende cok vicdan yapardim fakat esim demisti, birak aglasin. Hem ben hem bebek asiri uykusuzduk cünkü. Aglasin. Dedigim gibi bi 5 dakika sonra pispisla, sonra bir 10 dakika sonra,.. Böyle bir kac gün sonra bir bakmissin hic aglamiyor ve hemen uykuya daliyor. En önemlisi odadan cikman. Yoksa yaninda kalirsan elbette yürek dayanmaz ve bebek senden yüz bulup hic yatmaz. O bebegin uykuya ihtiyaci var. Simdi uyku egitimi vermezsen, bu bebek 2 yasindada uyumaz, bünyesi öyle alisiyor cünkü. Uykuda bebekler gün boyu yasadiklarina anlam veriyorlar. Yani yemek icmek kadar önemli.

O müzikte cidden yardim ediyor. Mesela bazen kizim yarim saat sonra uyaniyordu ve biz sadece müzigi aciyorduk. Odasina bile girmeden ve kizim kendiliginden uykuya dalardi.

bir sürü taysiye gelmis. aralarinda vardir belki ama o dönemler bebekler cok hafif oluyo. uyanik oldugu zamanlar sirtina sar veya känguruya önüne as. bütün evin isini sip sak halledersin. dip köse gerek yok. hem o mutlu olur sende mutlu olursun.

Emmek istememe sebebi biberon ve emzik.
Onları atıp bol bol ten teması yaparsan memeye döner
Mamayı bir anda kesme ama farklı yolla verebilirsin
Emzirme destekleyici sistem ile verebilirsin
Facebook’ta emzirme sanatı grubu var oraya üye ol yardımcı oluyorlar

Büyümesi için gün mü sayıyorsun tatlım sonra pişman olursun.Bırak evi temizleme bir müddet sonra düzene girer şimdi en güzel zamanları ya.. Bende Kucağıma alacağım günü iple çekiyorum :) Uyumasın napalım Annelik böyle bir şey kendinden fedakarlık yaparak anne olunuyor.

Benimde en tedirgin olduğum konu uyku bu ara
Surekli doğunca uykumu alamama düşüncesi beni karamsarlastiriyor.
Zamanla herşey daha yoluna giriyor merak etme.

Hani büyüdükçe zor olacak demissin ya olmuyor ya.
Büyüdükçe akılları eriyor.
Anlatınca anliyorlar.
Aksam karnini güzel doyurunca uyuyorlar.
Oyuncaklarıyla oynuyorlar.
Parka vs çıkarabiliyorsun yoruluyorlar

Yani bana gore küçükken cok tatlılar en guzel sevilme zamanları en tatlis anları ama en zoruda.
Uyku düzensizliği
Gazı
Altını değiştirmesi
desteksiz oturamaması
Sonra diş çıkarma
Emekleme vs vs bu asamalar bence daha zor.
2-3 yaştan sonrası kolaylik.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…