Bebeğim down sendromluymuş aldırmak zorundayım :( korkuyorum aynı durumu yaşayan var mı ?

Bu mesajınız bana öyle iyi geldi ki size anlatamam Allah razı olsun sizden. İçim acıyor. Bebeğim için aldığım biberon ve emziği elimde boğazım düğümleniyor,kimse kimsenin acısını yaşamadan bilemez,eşime mi yoksa bana mı benziycek diye hevesle heyecanla bekliyordum ben bebeğimi , sıvı alınırken bile onun canı acır mı diye düşündüm ben kendimden geçmiştim burda insanlar vicdanımı sorguluyor. Yapmayın arkadaşlar yapmayın bilemezsiniz bunu neler yaşadığımı da bilemezsiniz. Size tekrar teşekkür ederim

cok zor bi karar ama down sendiromulu olmayada bilir cogu insana oyle diyolar kiyamayib dunyaya getirolar down falanda olmuyo.o testler doktorlarda diyoki dovun olacak desekde olmayada bilir bazende aksi oluyo RABBİM YARDİM ETSİN

Allah gönlünüze ferahlık versin yardımcınız olsun,inşallah ikinci gebeliğinizde sağ salim bir bebeğiniz olcak siz iyi olun gerisi gelir

Burda kınayıp ben olsam aldırmazdım vs diyen arkadaşlar gerçekten yanlış konuşuyorsunuz, hele ki bu psikolojide olan birine. Çok üzüldüm ama ben olsam bende aldırırım çünkü bu çocuk özel bakım isteyen bir melek olacak. Hayattayken başım üstüne ama yarın birgün size bişey olursa kim alacak sorumluluğu, alsa bile annesi gibi olacak mı? Tabii ki olmayacak. Böyle olup diğer çocukları sağlıklı olan çok kişi var canım Rabbim birdaha yaşatmasın

Amin Allah razı olsun inşallah

cok zor bi karar ama down sendiromulu olmayada bilir cogu insana oyle diyolar kiyamayib dunyaya getirolar down falanda olmuyo.o testler doktorlarda diyoki dovun olacak desekde olmayada bilir bazende aksi oluyo RABBİM YARDİM ETSİN

Amniyosentezi biliyor musunuz?

Amniyosentezi biliyor musunuz?
Sanırım bilmiyor yoksa bu şekilde konuşmazdı hanımefendi. Akıl vermek çok kolaydır doktorum bana net konuştu aynı zamanda perinatoloji uzmanına gittim ataşehire o da net konuştu
Umarım sizlerin başına gelmez , çünkü insanın başına gelince anlıyor asıl çaresizliğin ne demek olduğunu

Sanırım insanlar size şunu demek istiyor; yavrucağa kıymayın, bebeğinizi aldırmayın. Onu size veren kolaylığını da verecektir. Hem kendinize hem bebeğinize bunu yapmayın. Hala geç değil..

Öncelikle geçmiş olsun. Down sendromunun kalıtımsal olarak farklı tipleri var. Buna bakmadan diğer çocuk için risk teşkil edilemez. Bazı tiplerinde doğacak tüm çocuklarda görülürken bazılarında o gebeliğe has olan bir durum oluyor.

Sanırım insanlar size şunu demek istiyor; yavrucağa kıymayın, bebeğinizi aldırmayın. Onu size veren kolaylığını da verecektir. Hem kendinize hem bebeğinize bunu yapmayın. Hala geç değil..
Eğer sizin başınıza gelirse siz bu dediğinizi yapın lütfen olur mu

Nasıl yani anlamadım ? Doktorum diğer gebeliklerde olacak diye bi durum yok dedi
Siz neye göre bu yorumda bulundunuz? Ona göre doktoruma soracağım

Nasıl yani anlamadım ? Doktorum diğer gebeliklerde olacak diye bi durum yok dedi
Siz neye göre bu yorumda bulundunuz? Ona göre doktoruma soracağım
Anne 21/21 translokasyon taşıyıcısı ise çocuk %100 down sendromu olur.

Ama en sık görülen 14p/21q translokasyonudur. Diğer çocuklar için artmış risk oluşturmaz

Hangi testte bu belli olur ?
Bunların hepsi sonraki aşama. Doktorunuz gerekli görürse genetik danışmanlık için sizi uygun kliniklere yönlendirir.

Ben öğrenciyken doğru hatırlıyorsam hocamız birkaç gebelikte üst üste down sendromu gördüğü aileleri yönlendiriyordu. Hem pahalı araştırmalar olduğu için hem de çok büyük bir kısmı diğer çocuğa yansımayan tipte olduğu için. Bunun kararının nasıl verildiği ve nasıl yönetildiği ile ilgili olarak yeterli bir bilgiye sahip değilim ne yazık ki. Bunu doktorunuzla konuşursunuz.

Sizin karninizda 16 haftalık minik bir melek var aldırmak vicdan işi bence. Yapilan son araştırmarda anne karnında down sendromu tanisi konmasi cok zordu. Çünkü bebek gelişim halinde.
Hangi çalışmalar hanım efendi? Amniyosentezle tanı koymuşlar. Yüzde 99.2 üzerinde olan bir doğruluk payı var. Kromozom yapısı bebeğin gelişim sürecinden bağımsız bir olay. Döllenme aşamasında oluşur bebeğin kromozom yapısı. Bebeğin ayı, haftası ile ilgili bir olay değildir

Keşke konu acmasaydiniz canınız daha cok sikilacak, yaptırdığıniz test ikili test değil ki yanilma payı olsun. Doktorunuza sorsaniz burası canınızı yakar. İlla ikinci bebek down olacak değil. Genetik tarama isteyebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…