Bebeğim down sendromluymuş aldırmak zorundayım :( korkuyorum aynı durumu yaşayan var mı ?

Ne aldırın demeye yetkimiz ve ne de aldırmayın. Kararınız her ne olursa olsun siz büyük bir acının imtihanın eşiğinden geçiyorsunuz. Dediniz ya sırf anne olmak için onun ömür boyu hayatını öyle geçirmesine göz yumamam bencillik olur diye.
İşte asıl siz şuan gerçek bir annesiniz. Sakın kendinizi bu kararda suçlu hissetmeyin. O kadar testten geçilmiş karara varılmış bazen bilimi dinlemek lazım. Kaderciliğin lüzumu yok böyle bir durumda.
Rabbim sabırlar versin size inşallah.

Yorumları okudukça öfkelendim gerçekten.

“Benim eltimin kaynının torununun görümcesine de öyle dediler Sağlıklı oldu” dediğiniz test ikili tarama testi.

Konu sahibi amniyosentez yaptırmış yani %100 doğru.

Kadın burada “bir sonraki gebeliklerimde aynı durumu yaşar mıyım?” diye sormuş.

Biz mi bakacağız yahu? Size ne? Bize ne?

Klavyenin arkasından konuşmak ne kolay ya?

Konu sahibi arkadaşım, birkaç perinatologla görüşüp sorunu onlara sor, olmadı genetik test yaptırırsınız bir sonraki gebelik öncesi. Çok canın sıkılacak bu konuda, ben olsam kapatırdım sanırım

Burada yorum yapmak çok kolay.
Konu sahibinin kararı sorgulanmamalı bence. Erken dönemden itibaren, özel eğitimden tutun, materyaller, tedaviler vs psikolojik yanını geçtim, maddi açıdan kaldırmakta hiç kolay değil.
O yüzden verilen bir kararın üstüne, vicdanı rahatsız ettirecek yorumlar yapılmamalı diye düşünüyorum.

Tanıdıklarından örnek verenler, muhtemelen ikili tarama testindeki risk oranından bahsediyorlar. O bir teşhis testi değil, tarama testi. Oran verilir.
Teşhis için amniyosentezle beraber, çeşitli ultrason görüntüleri birleştirilir.
Benimde çevremde de "bana dediler, sağlıklı doğdu" diyenler var. Ancak diyenlerin hepsinin ultrason görüntüleri normal, amniyosentez yapılmamış , sadece ikili testteki risk oranı baz alınarak yorum yapılmış kişiler. Bazı insanlar maalesef doktor yorumlarını ve risk oranlarını farklı anlatıyor ve abartıyor.

Aynı durumu gebelik içinde gözlemliyorum. Korunmasız birliktelik yaşayıp "ama doktor hamile kalamazsın" demişti diyorlar. Sonra soruyoruz neyi olduğunu, polikistik over kisti diyor. Halbuki hiç bir doktor böyle bir durumda gebe kalamazsın demez. Zor diyebilir ama rahim, yumurta, sperm yokmuş gibi de olmaz demez. Doktor zor dediyse hemen olmaz diye algılanıp, anlatılıyor.

İki saat down sendromlu cocuguma bakıver desen bın bir türlü bahane uydururlar, burda başkasının kaderi, gelecegı hakkında ben olsam yorumu yapmak ne kadar kolay ama

Kaynanasına, annesine çocuk bırakıp altın gününe gezmeye giderler, burada vicdan meselesi yaparlar.

Engelli çocuğu olan annelerin duasıdır, çocuğum benden önce ölsün, ben ölürsem kimse bakamaz diye.

Benim arkadaşımın ikilisi yüksekti, amniyosentezde temiz çıktı ama amniyosenteze kadar kızcağız hem bebeğine ağladı, hemde aldırınca insanlar ne der diye. Vallahi ne çok seviyorlar insanların hayatını zorlaştırmayı ya

Her ne karar verirseniz verin anne baba olarak ömür boyu bu sorumlulugu siz alacaksıniz baskası değil aldırmanın sorumlulugunu da dogurmanın sorumlulugunu da..o yüzden karar verirken kimseden etkilenmeyin cok zor gercekten insanin elinin kolunun bagli oldugu konulardan biri

Burada yorum yapmak çok kolay.
Konu sahibinin kararı sorgulanmamalı bence. Erken dönemden itibaren, özel eğitimden tutun, materyaller, tedaviler vs psikolojik yanını geçtim, maddi açıdan kaldırmakta hiç kolay değil.
O yüzden verilen bir kararın üstüne, vicdanı rahatsız ettirecek yorumlar yapılmamalı diye düşünüyorum.

Tanıdıklarından örnek verenler, muhtemelen ikili tarama testindeki risk oranından bahsediyorlar. O bir teşhis testi değil, tarama testi. Oran verilir.
Teşhis için amniyosentezle beraber, çeşitli ultrason görüntüleri birleştirilir.
Benimde çevremde de "bana dediler, sağlıklı doğdu" diyenler var. Ancak diyenlerin hepsinin ultrason görüntüleri normal, amniyosentez yapılmamış , sadece ikili testteki risk oranı baz alınarak yorum yapılmış kişiler. Bazı insanlar maalesef doktor yorumlarını ve risk oranlarını farklı anlatıyor ve abartıyor.

Aynı durumu gebelik içinde gözlemliyorum. Korunmasız birliktelik yaşayıp "ama doktor hamile kalamazsın" demişti diyorlar. Sonra soruyoruz neyi olduğunu, polikistik over kisti diyor. Halbuki hiç bir doktor böyle bir durumda gebe kalamazsın demez. Zor diyebilir ama rahim, yumurta, sperm yokmuş gibi de olmaz demez. Doktor zor dediyse hemen olmaz diye algılanıp, anlatılıyor.

Aynısını anneme söyledi doktor. 40 yaşında hamileydi kardeşime, ikilisi yüksekti. E şimdi annemde buraya gelse “ben doğurdum Sağlıklı” dese olur mu? Amniyosentez yaptırmadı.

Bu, “görseldeki pantolon bana olmadı iade edicem” diyen insana, “bana oldu ama” demek gibi bir şey değil ki

Ne aldırın demeye yetkimiz ve ne de aldırmayın. Kararınız her ne olursa olsun siz büyük bir acının imtihanın eşiğinden geçiyorsunuz. Dediniz ya sırf anne olmak için onun ömür boyu hayatını öyle geçirmesine göz yumamam bencillik olur diye.
İşte asıl siz şuan gerçek bir annesiniz. Sakın kendinizi bu kararda suçlu hissetmeyin. O kadar testten geçilmiş karara varılmış bazen bilimi dinlemek lazım. Kaderciliğin lüzumu yok böyle bir durumda.
Rabbim sabırlar versin size inşallah.
Çok sağolun Allah razı olsun 🤲🏼🌹

Konuyu buraya açmakla hata etmişim gerçekten
Zaten çok zor bir süreçten geçiyorum :KK43: aynı durumu yaşayıp destek olanlar olur diye düşündüm. Olanlar da oldu Allah sizlerden razı olsun. Ama diğerleriniz sizleri Allah’a havale ediyorum,zaten kolum kanadım kırılmış benim bana vicdandan bahsetmeyin, ben 33 yaşında anne olmanın hayalini yaşarken, bebeğim için alışveriş yaparken,geceleri uyumadan eşimle ona dair hayallerimizi anlatırken,kapımın önüne yeni yapılan parkın bebeğim için yapılıyor diye düşünüp hayaller kurup parkı izlerken,tam da rahat bir hamilelik dönemimdeyken böylesine canımı acıtan bir haber duymayı ister miydim ?
O dilinizden düşürmediğiniz vicdanınızı da aklınızı da kendinize saklayın dilerim lazım olur..!

Zaten çok zor bir süreçten geçiyorum :KK43: aynı durumu yaşayıp destek olanlar olur diye düşündüm. Olanlar da oldu Allah sizlerden razı olsun. Ama diğerleriniz sizleri Allah’a havale ediyorum,zaten kolum kanadım kırılmış benim bana vicdandan bahsetmeyin, ben 33 yaşında anne olmanın hayalini yaşarken, bebeğim için alışveriş yaparken,geceleri uyumadan eşimle ona dair hayallerimizi anlatırken,kapımın önüne yeni yapılan parkın bebeğim için yapılıyor diye düşünüp hayaller kurup parkı izlerken,tam da rahat bir hamilelik dönemimdeyken böylesine canımı acıtan bir haber duymayı ister miydim ?
O dilinizden düşürmediğiniz vicdanınızı da aklınızı da kendinize saklayın dilerim lazım olur..!
Siz buradakilere bakıp hiç yıpratmayın kendinizi, başkasına akıl vermek kolay geliyor. Kim en çok neyden bahsediyorsa kendisinde en çok o eksiktir. Herkes kendi vicdanına baksın. Bu iş sadece doğurmakla olmuyor bunun sonrası var. Çocuk bir iki ağlayınca verecek birini arayan, arayacak insanlar burada size her konuda özel bir çocuğa bakmanız konusunda vicdan mahkemesi kuruyorlar. O çocuk dünyaya geldiğinde buradaki kimse sizinle olmayacak, sakın kafanıza takıp üzgün gönlünüzü daha da üzmeyin. Rabbim sabrını verir

Aldırma günah vs diye akıl verenler sizin gibiler bu forumdan atılmalı. Hangi dine sığıyor böyle vicdan muhasebesi yaptırmak? Size mi kaldı bunun günahını sevabını tartışmak. Siz kimsiniz ya pardon??? Kim bebeğini aldırmaya güle oynaya gider? Bu kararı veren biri emin olun kendi vicdanıyla hesaplaşıyor her gün, kararının altında eziliyor.

Arkadaşlar çok kötüyüm dün akşamdan beri ağlıyorum
33 yaşındayım 16. Haftam şuan. İkili tarama testim biraz yüksek çıkmıştı detaylı ultrasonda bakıldı bebeğimin kalbinde kaçak olduğunu ve bademciklerinde sıkıntı ve ense kalınlığı var dedi doktor. amniyosentez testi yaptırmam gerektiği söylendi testi pazartesi günü yaptırdık ve dün akşam kötü haber geldi bebeğim down sendromluymuş :KK43:
Doktorum kararı bize bıraktı, bizde aldırma kararı verdik bu durumda :KK43:
Tekrar hamile kalırsam yine down sendromlu mu olcak lütfen yardımcı olur musunuz korkularım çok fazla canım yanıyor ilk bebeğim olacaktı :KK43:
Allah yardımcınız olsun, çok zor gerçekten ne desem üzüntünüzü azaltmayacak biliyorum. Ama umut bizi ayakta tutan tek şey. Tekrar hamile kalırsan yine down sendromu olacak diye birşey yok, bunu silip atın kafanızdan. Tavsiyem: Siz ve eşiniz basit bir kan testi yaptırarak kromozomlariniza baktırın, bir problem yoksa içiniz rahat eder, varsa da çözümü NGS li tüp bebek. Çok sevgiler.

Ben sizi çok çok iyi anlıyorum kardeşim. Benim bebeğimde de kalp anmolisi var amniyosentez yaptıracağım şimdi. Eğer sonuçlar olumsuz olursa sonlanacak. İçim çok acıyor kanıyor ama bu durumu yaşamayan bilemez. Rabbim yardımcınız olsun. Dualarım sizin ile. Ben 33 yalındayım ve tüp bebekti. Belki bir daha çocuğum olamayacak ama işte acısı olana zor sadece 😢😢😢

Ne aldırmayın ne aldırın diyebilirim ,
Bu tamamen sizin eşinizle kararınız zaten kararınızı da vermişsiniz bizden başka bir konuda fikir istiyorsunuz..
Bir sonraki gebeliğin down lu olma ihtimali yüksek diye bir durum yok diye biliyorum ama hiç birimiz tıp dalında uzman değiliz kulaktan duyma , size en iyi doktorunuz yardımcı olacaktır ya da genetik bölümü doktorları.
Sadece şunu belirtmek isterim ki önceden olsa nasıl kiyarsınız falan derdim belki ama anne olunca insan bi ateşi çıksa gecesi gündüzüne karışıyor down lu bir bebek doğduğu andan öldüğü ana kadar özel ihtiyaçları olan kendini idare edemeyen biri olacak bu çok zor hem maddi hem manevi hem psikolojik hele bir de başka çocuğunuz varsa ya da yeniden hamilelik düşünürseniz o çocuğunuz ile hiç bir zaman tam ilgilenmeyeceksiniz çünkü ilginizi çoğu her zaman özel ihtiyaçları olan çocuğunuzda olacak yani onun da hakkına girilecek bu cidden çok zor bir durum, buradan konuşması kolay ama özel ihtiyaçları olan bir çocuğa ömrünü adamak başka çocuğun da varken eminim çok zordur düşünmesi bile zor .. demem o ki bu durum çok zor o yüzden sizin gücünüz neye yetecek şekilde hissediyorsanız onu yapmalısınız gerisi Allah ve sizin aranızda günahı sevabı hiç birimizi ilgilendirmez

Ben sizi çok çok iyi anlıyorum kardeşim. Benim bebeğimde de kalp anmolisi var amniyosentez yaptıracağım şimdi. Eğer sonuçlar olumsuz olursa sonlanacak. İçim çok acıyor kanıyor ama bu durumu yaşamayan bilemez. Rabbim yardımcınız olsun. Dualarım sizin ile. Ben 33 yalındayım ve tüp bebekti. Belki bir daha çocuğum olamayacak ama işte acısı olana zor sadece 😢😢😢
Bende 33 yaşındayım sizler için de hayırlısı olsun Allah hepimizin yardımcısı olsun

Bende 33 yaşındayım sizler için de hayırlısı olsun Allah hepimizin yardımcısı olsun
Amniyosentez daha yaptırmama rağmen ailem bebeğin doğmasına sağlıklı bakmıyor. Bebek kalp ameliyatı olsa bile yaşantısı zor olacak belki normal çocuklar givi olamayacak daha kısıtlı bir hayatı olacak. Anne baba olarak sizde hep yüreğiniz ağzınızda taşacaksınız yıpranacaksımız iyice diyorlar. Ağlamaktan nasıl halsizim anlatamam. Canım çok acıyor nefes alamıyorum 😢

X