Bebeğim down sendromluymuş aldırmak zorundayım :( korkuyorum aynı durumu yaşayan var mı ?

kumru_asya89

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2023
356
171
34
Arkadaşlar çok kötüyüm dün akşamdan beri ağlıyorum
33 yaşındayım 16. Haftam şuan. İkili tarama testim biraz yüksek çıkmıştı detaylı ultrasonda bakıldı bebeğimin kalbinde kaçak olduğunu ve bademciklerinde sıkıntı ve ense kalınlığı var dedi doktor. amniyosentez testi yaptırmam gerektiği söylendi testi pazartesi günü yaptırdık ve dün akşam kötü haber geldi bebeğim down sendromluymuş
Doktorum kararı bize bıraktı, bizde aldırma kararı verdik bu durumda
Tekrar hamile kalırsam yine down sendromlu mu olcak lütfen yardımcı olur musunuz korkularım çok fazla canım yanıyor ilk bebeğim olacaktı

Kanda bakılan başka bir test vardı onuda yaptırsanız adını unuttum
Cevremde kıme down dedılerse dogurdular hicbişey cıkmadı
Büyük bir sorumluluk ,büyük bir karar Allah yardımcınız olsun
Amniyosentez testinin nift testinden daha kesin sonuç verdiği söylendiği için onu yaptık

Çok zor Bi karar böyle söylenip saglıklı olarak dogan da çok var ama bilemezsin hiçbir zaman emin olamaz insan alırsan ya saglıklıysa sorusu olacak aldırmasan dogumdan sonra süreç sizin için nasıl olur. kendi açımdan söyliyim rabbim verdi derim dogrurdum down sendromu zor evet ama aldırmanın yükü bana o çocugu büyütmenin yükünden fazla gelirdi ben o vebali kaldıramam diye böyle Bi karar alırdım dogrurdum

İlk gebeliğim yaşamla bağdaşmıyordu birkaç hastalığa ek down sendromuda vardı. İkinci gebeliğim sağlıklı oldu bu üçüncü suan için sorun görülmedi. Her gebelik kendi içinde değerlendirilir dedi bana doktor eskidendi o down geçirdiysen diğer gebeliklerin risk değerini etkiler düşüncesi dedi. Bir kez başınıza geldi diye tekrar gelecek diye bir şey yok yani eşinizle genetik taramanızı yaptırabilirsiniz isterseniz öncesinde.

Çok teşekkür ederim doktorumda öyle söyledi ama yaşayanlar var mı gerçekten o yüzden sizlere sormak istedim

İnanın iki türlü de çok zor karar
Yani ben bile bile o bebeğe hayatı boyunca down sendromlu bir hayatı yaşatamam ona bunu yapamam,sırf anneliği yaşamak için bunu yapmam bencillik olur çünkü, diğer konuya gelecek olursam Allah verdi günahıda sevabıda ondandır. Yazdığınız için teşekkür ederim yinede

Çok teşekkür ederim doktorumda öyle söyledi ama yaşayanlar var mı gerçekten o yüzden sizlere sormak istedim
Tabiki çok yaşayan var eniştemin ablamın eşinin yani dayısı down sendromlu sonrasında 2 veya 3 hatırlamıyorum sağlıklı kardeşi var.
Ama size başka bir tavsiyem konunuzun içeriğini düzenleyin ve kararınız hakkında yorum yapılmasını istemediğinizi yazın yoksa sorunuzdan ziyade kararınızla ilgili yorumlar gelecek sizin için zaten zor olan bu durumda birde insanların vicdanınızı sorgulatmasına izin vermeyin.

İnşallah gelecekte çocuklarınızla beraber sağlıklı mutlu uzun ömürlü bir hayatınız olur.
Tekrar hamile kalırsanız down sendromlu olacak diye bir şey yok.

Bizim bi tanıdığımıza da öyle demişler aldirmamis öyle de olsa benim çocuğum diye ve çocuk sapa sağlam doğmuş Allah herkese sağlıklı evlat versin öyle de olsa vazgecebilecwk misiniz

Bizim bi tanıdığımıza da öyle demişler aldirmamis öyle de olsa benim çocuğum diye ve çocuk sapa sağlam doğmuş Allah herkese sağlıklı evlat versin öyle de olsa vazgecebilecwk misiniz

Konu sahibi en garanti testi yaptırmış, amniyosentez. kararı da vermişler, ne demek “vazgeçebilecek misiniz?” Onu mu sormuş? Zaten zor bir süreçteler niye vicdana oynuyorsunuz?

Benimde ikili tarama testimin sonucu 87/1 çıktı, çok üzüldük eşimle çok ağladık ancak aldırmadım.
bu fikrinizi asla sorgulamak haddime değil.
Elbette çocuğumu neler bekliyor diye araştırmalara bile başladım nasil egitim verebilirim vs diye yaklaşık 5 ay önce doğum yaptım şükürler olsun ki çok sağlıklı bir oğlum var
Down dan sonra genetik testlerinzi mutlaka yaptırın hemen gebe kalmayın inşallah gönlünüze göre olur her şey

Tanıdığınızın hastanede yaptırdığı testleri gördünüz mü? O testlere göre yorum yapabilecek bilgi sahibi misiniz? Konuyu açan kişinin sonuçlarını gördünüz mü? Size sonuçları gösterse 20 senelik hekim gibi yorum yapabilir misiniz?

Böyle ciddi bir konuda, bu şekilde yorum yapmanız doğru değil.

Allah sabir versin. Bunca zaman mutlu mesut bir hamilelik yasayip hayeller kurup kaybetmek cok zor. Bu sitede cok kadin yasadi bu kaybi. Dayanak olduk birbirimize. Asla yalniz degilsiniz. Soyle ya da boyle pek cogumuz ikinci ucuncu trimesterda bebeklerimizi kaybettik.

Genetik testleriniz yapilsin esinizle sizin. Her hamilelik kendine ozeldir. Birinde yasanan sorun digerini baglamaz. Mesela benim ikinci hamileligimde and erken gebelik sekeri cikmisti; ucuncu ve dorduncu hamileliklerimde cikmadi ki aslinda cikmasi cok buyuk ihtimaldir.

Ben ikinci bebegimi 45x0 ile kaybettim. Ucuncu gebelim ise bundan tamamen bagimsiz 3 tane 22 kromozom olmasi nedeniyle sonlandi. Sonra 2 genetik profu, 1 perinatolog prof ve sayisini hatirlamadigim kadin dogumcu ile gorustum. Hepsi birbirinden bagimsiz olasiliklar yasadigimi, bir sonraki hamileligimde extra risk altinda olmadigimi soyledi. Dorduncu hamileligimden su an koltukta yanimda aglamakta olan kizim dogdu :)

Burada hamgi testin ne oldugunu bile bilmeyip akil vermeye calisanlari yoksayin. Enerjinizi olumsuz hic bir seye yormayin. Sizi ne iyi hissettiriyorsa onu yapmaya ozen gosterin. Belki yuruyus belki uzun banyolar belki kisa sureli bir tatil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…