Babasıyla aynı dükkanı işleten biriyle ailesine yakın yaşamak

Cok benzer olmasa da yakin bir ornegimiz var ailede.

Bizim damatlardan biri 40 yasina dek milli sporcuydu, hayatini boyle kazaniyordu, bizim kizla evlendi. Ciddi birikim yapmislardi evlenmeden once, evlendikten sonra da zaten gelirleri iyiydi.

Neyse malum sporculuk belli bir yastan sonra yapılamıyor, damat beyde uniyi bitirmedi hicbir zaman, hep uzatti hep milli sporcu diye hocalari hosgorulu davrandi vs haliyle spor hayati bittikten sonra birikimlerini yememek icin kari koca is aradılar olmadi. Oglanin ailesi de gelin bizim sirkette calisin dedi, buyuk bir zincir fastfoodculari var. Kizi dukkanin birinin basina adami dukkanin birinin basina gecirdiler, iyi de maaslari var (ayda 250 gibi bir rakam giriyor evlerine) ama maasin tamami oglanin ailesinin ortak cuzdani diye kiz nefes alsa kayınvalidesine danisiyor, kv alisverise gidecek hadi beni bi avmye gotur diyor durduk yere, gecenlerde buzdolaplari bozuldu kp demiski ben onu yaptiririm, tamir olamamis kp hic sormadan danismadan gitmis bir buzdolabi almis gelmis. Elleri cok acik insanlar ama para onlarin oldugu icin onlarin borusu otuyor evde. Gecen gun bunlar memlekete gittiler kiz delirerek dondu, "meger benim buzdolabi tamir olmuş memleketteki eve koymuslar" diye.

Yani boyle bir sorgusuz sualsiz fikir danisilmadan, adam yerine konulmadan yasayabilecekseniz neden olmasin? Ben yasayamazdim acikcasi.

Ortaklık bile olsa sıkıntı sanıyorum :) teşekkür ederim.

Evet haklısınız kolay bir durum değil, teşekkür ederim

Kaç kardeşler?
Her ay masraflar giderler düşülüp, gelir iki aileye eşit bölüşülüp, kimse kimsenin bu para ile ne yaptığına karışmazsa belki, o da zor yani, ortak kazanç ortak yatırım diyecek bir aile profiline benziyor eş adayınız ne yazık ki.
Maaşlı mı çalışıyor?

Pişman olursun.

Ben de Denizlili biri olarak yazayım.Dogma büyüme Denizli'nin köyündeyim.İlk olarak söyleyeceğim şey insanlar sınırları hiç bilmez.Egitimli kesimi tenzih ederim ama diğer kısım bu konularda çok cahil.Ege gibi ama iç Anadolu gibi de.Bir de aile işi ve kayinaileue yakın.Benim akrabalarımda da var böyle gelinler ve her biri ayrı pişman.Vicik vıcık ilişkiler.Bir de hep kadın suçludur.Klasik ataerkil kafa.Gecen bir kadin aldatma ile bosanmis ,yine kadini sucluyorlar.Belki her yer böyle ama Denizli'li oldugum için burayı yazıyorum.Bence ayrılmak içinizden gelmiyorsa bile süreci uzatın.

bende de aile içinde bi model var. üniversite okurken bir cemaate karıştı. ki geniş aile olarak kimsenin böyle bi şeyi alakası yoktu ama mesele, din olunca kendi tasarrufudur diyerek herkes uzaktan izledi. kendi "hassasiyetleri" doğrultusunda birisini buldu o cemaatten. evlendiler. sonra muhafazakar yaşam tarzından da bunaldı ama eşi ve ailesinden kaynaklı çeşitli motivasyonlarla eski hayatına geri de dönemiyor.
Aynen böyle bi durum oldu:

Eklentiler

• 1724325814460.png
    516 KB · Görüntüleme: 45
Ortaklık bile olsa sıkıntı sanıyorum :) teşekkür ederim.
Yooo ortaklık olursa maaş belli olursa hiç sıkıntı değil. Biz evlendiğimizde eşim hala harçlık sisteminde devam ediyordu. Tamam ne aldığımıza karışmıyorlardı ama hep bi kısıtlama fazlasını istememe vardı. 6 sene önce kızım ilkokula başlayacakken eşimle konuştuk bu böyle olmayacak vesaire günler süren konuşmalarla beraber 6 sene önce ortaklığa döndük. Hissemiz belli maaşımız belli senelik cirodan üstümüze düşen belli. Yemin ediyorum hayat varmış yürüyen ticaret her zaman memurluktan daha karlıdır bu gerçek. Ama bu sisteme geçmeseydik olduğumuz yerde kalırdık. Şimdi bir kaç yatırımımız oldu hepsini de benim üstüme yaptı adam senin güvencen olsun diye.
Vallahi arada aklımıza geliyor da diyoruz çok Şükür bu şekilde anlaştık diye. Ki eşim üni mezunu ama babasını yalnız bırakamayacağı tek oğlu olduğu içim hiç sevmediği bu işe başlamış ve onun için baba ortaklık istiyorum demek çok ayıptı. “Aile de ayrı gayrı olmaz” derdi. Vallaha ben bu adamı kendime öyle bir döndürdüm ki çevremizde herkes şok

3 kardeşi daha var, benim mesleğime karışmıyor yapabilirsin diyor ancak dediğiniz gibi ortak kazanç konusu zor, benim hep sakin bir hayatım oldu.

Anladım, evet kültürel farklılık bizi zorlayabilir. Zaten iyice düşünmeden asla karar vermem. Teşekkür ederim.

neyse direkt konuya nokta atışı yazayım: aile işletmesinde çalışan erkeklerin para yönetimini maalesef erkeğin kendisi değil; genellikle aile büyüğü yapar. amiyane tabirle sizin eviniz, aileniz ya da kendiniz için yapmak isteyeceğiniz herbir harcamaya kayınpederinizden izin alacaksınız çünkü o izin verecek. ayrıca bu gibi harcama ve yatırımlar söz konusu olduğunda görülüyor ki ailenin favorisi olan evlat ya da geline öncelik tanınıyor. bunu kendinize yedirebiliryorsanız ileriye doğru hamle yapın.
bu dediklerim defalarca kez bu forumda tartışıldı. zamanınız olursa lütfen eşi, aile işletmesinde çalışan kadınların başlıklarını okuyun.

kendisi mi dedi atanamazsan burada çalışırsın diye yoksa kendi tahmininiz mi?

kendinizi zorunda mı hissediyorsunuz hissetmeyin?

sevgilinizin ve sizin mezuniyetiniz nedir?

birde hep onlara mı bağlı olacak sevgiliniz.. çok sıkıcı olur bence ve zor

Sonradan cemaate karışan ile doğuştan böyle bir hayat görüşü ile büyütülmüş, yaşı da oturmuş kişi arasında da fark oluyor. Böyle aileden çok farklı goruslerde olan insanlar bir noktada farklı yöne tekrar gider mi diye soru işareti oluştururdu bende de. Bir de bizim ailede din kendi tasarrufundadır görüşü yok, yakin çevremizde çok cesitlilikten hoslanmiyoruz bu yüzden ben de olaya başka bir noktadan bakıyorum. Böylesi çok daha kolay geliyor bana, insan eşinin yanında da aman idare edeyim aman bana uymasa da saygı duyayım falan yapacaksa ohooo. Ben biraz tahammülsüz bir insanım yani uğraşamam farklı fikirlerle.

Ben sizin gibi yapabilir miyim hiç bilmiyorum açıkçası, iyice öğrenip konuşup kendisiyle, karar vermeliyim

Ben tahmin ettim çünkü annesi bile yardım ediyormuş. Ben lisans mezunuyum kendisi üniversite okumamış kendini geliştirmiş. İşi büyütmek istiyormuş ama zamanla olacak şeyler tabi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…