babamla tartışmaktan yoruldum artık, psikolojim hiç iyi değil lütfen bir fikir verin??

sen çok mu iyi bir yerde çalışıyorsun ya da iyisin de bana bu akılları veriyosun. cidden bu sitede normal insan yokmuş ve kadın kadının düşmanıymış bunu öğrendim ben.
sen çok biliyorsun sanki yaşadıklarımı, psikolojik şiddete uğramadan asla anlayamazsın dediklerimi.
Çok saldırgan tavırlarınız var, normal olmayan sizsiniz bence. İnsanların fikrini sormuşsunuz, istediğiniz cevap gelmeyince de "normal değilsiniz, kadın düşmanısınız" diye saldırmışsınız. Şu yaşınıza kadar mağduru oynamanın size bir şey getirmeyeceğini anlamış olmanız gerekirdi, babanızın tavırlarıyla vasat eğitim hayatınızın bir ilgisi yok çünkü. Kafa yapınız liseli bir çocuğunkiyle aynı, sanki 18 yaşında üniversiteye gitmişsiniz de aileniz sizi süründürüyor gibi konuşuyorsunuz. Yaşıtlarınız kendi parasını kazanmaya çoktan başlamışken siz 26 yaşında yükseklisansı bile bitiremeden doktora düşünüyorsunuz. Bence bir an önce dünyanın sizin etrafınızda dönmediğini anlayın, aileniz 30 yaşında bir kadını geçindirmeye mecbur değil çünkü.

Kim seni tanıyor da sana cephe alsın hiç 26 gibi değilsin 15 gibisin
Bizde bu şartlarda büyüdük pek çok insan bunun fazlasını yaşadı üstüne aç kalanlar var, artık hayatının sorumluluğunu alacak yaştasın, iş seçme ihtiyacını gider sonra ona göre yol alırsın
Harcanan paralar tabi laf olur, 26 yaş ne demek ailen görevini yapmış senin keyfine göre yüksek lisansına doktorana para dökmek zorunda değiller
Benim kardeşim de aynı senin gibi, çok iyi anlıyorum ben seni, hazıra alışmışsın ama öyle bir dünya yok

ingilizce temelim vs yoktu babam kursa gönderdi 6 ay boyunca gittim ama kurs da çok iyi değildi. yds ve yökdilde çok yüksek alamadım.
6 aylık kursla dil öğrenilmez. Madem 12 yaşından beri akademi hedefliyordunuz en geç lisansa başladığınızda dilin önemini anlayıp üzerinde durmalıydınız. Okulların öğrencilere yönelik dil kursları oluyor, oraya gitseniz bir de üstüne bireysel olarak biraz çaba harcasanız YL için gereken puanı havada karada alırdınız. "Öyle kolay mı?" diye atlamayın kursa falan gitmeyip kendi kendine ingilizce öğrenip bu puanı alan kişiler tanıyorum. Burada çaba önemli ve kabul edin ki siz bu çabayı göstermemişsiniz.

kendi üniversitemdeki hocalardan biriyle anlaştım ve beni yüksek lisans öğrencisi olarak aldı.
Bütün konuda en anlamadığım nokta burası oldu. Bölümlerim YL koşulları bellidir, şartları sağlayanlar başvurur, sıralama oluşur ve sıralamaya girerseniz YL'ye başlarsınız. Öyle hocanın öğrenciyle anlaşıp onu programa alması falan nasıl olmuş olabilir çözemiyorum. Hocanın bölümde/fakültede/enstütüde çok büyük bir etkinliği mi var, sizin nasıl bir özelliğiniz var ki sizi öğrenci olarak alabildi. Nasıl bir anlaşmaymış bu böyle.

şu an okulum uzadı, yaşadığım şehre döndüm, tezimi uzaktan yazacağım
tezim.... uygulamalı ve labta saatlerce titiz bir çalışma gerektiren bir tezdi,
Bu iki cümlenizi birbiriyle çelişkili buldum. Madem uygulamalı tez nasıl uzaktan yazacaksınız? Labaraturda olmanız gerekirken evden nasıl tamamlayacaksınız? Bu arada "tezim doktora tezi ayarında..." demişsiniz. Bu arada size ufak bir tavsiye, en iyi tez bitmiş tezdir. Yazdığınız tezle dünyayı kurtarmayacaksınız. Hiç kimse sizin YL tezinizi okuyup hayatın anlamını keşfetmeyecek. Sorunsuz, usulune uygun, YL düzeyinde orjinal bir tez yazın yeter. Yoksa süreci kendinize zehir edersiniz.

tezimi yazarken işte çalışmak zor olur biliyorum. tez ayrı bir kafa yorgunluğu istiyor
Doğru, zordur. Ancak bunu yapan ne ilk ne de son kişi siz olacaksınız. Aksine, pek çok kişi tezini tam da bu şekilde yazıyor. Ama bana zorlanmayı çok sevmiyormuşsunuz gibi geldi.
Babanızın sürekli verdiği paranın lafını etmesi çok can sıkıcı. olabilir. Ancak sizin yerinizde olsam hem çalışıp hem tez yazarken gerekirse günde 3-5 saat uyumayı göze alıp onun ağzına laf vermem. Madem bir yola çıktınız zorlanmayı da göze almalısınız. Malum, hamama giren terler, öyle değil mi?

sen çok mu iyi bir yerde çalışıyorsun ya da iyisin de bana bu akılları veriyosun. cidden bu sitede normal insan yokmuş ve kadın kadının düşmanıymış bunu öğrendim ben.

Boş konuşmayın yazmanı hiç doğru bulmadım. İnsanlar kibarca kendi fikirlerini söylemiş, küfür yok, hakaret yok.

Burada sana hak verilmesi için konu açtıysan bunu en azından başta belirtseydin, insanlar ona göre yorum yapardı.

"Detay vermedim, anlatmadığım çok şey var" demişsin. Ama insanlar senin yazdığın kadarına yorum yapar. Başka seylerin de önemli olduğunu düşünüyorsan onlardan da kısaca bahsedebilirdin.

Baban istersen kumarbaz, dünyanın en karaktersiz insanı olsun . Sen artık başkalarını bahane etmeden kendine bir yol çizmelisin.

Babanı beğen veya beğenme. Laf söyleye söyleye de olsa seni okutmuş. Haa keşke bu konuda psikolojik şiddet uygulamasa çok iyi olurdu ama belli ki baban böyle biri. Pekiyi sen beğenmediğin adamla daha kaç sene aynı çatı altında yaşamayı planlıyorsun?

Bence babasının kredi çektirmeme sebebi ya adam kızının şimdiden borca girmesini istemiyor ya da o borcun da kendine kalacağını düşünüyor.

Adam kredi çektirmeyip kızının hiçbir masrafını ödemese konu sahibine hak verirdim ama söz konusu durum hak veremiyorum.

benim
benim hayatımı bir gün bile yaşamamış insanların bu derece acımasızca yorum yapması beni üzdü açıkçası ama sorun yok, konuşun durun

Üniversiteyi bitirene kadar ihtiyaçlarını karşılamışlar sanırım. Ama yüksek lisans istemişsin. Bir de doktora yapıcam demişsin. Ailenin de maddi olarak zorlandığını düşünüyorum. Madem akademisyen olmak istiyorsun araştırma görevlisi olarak kadro almaya çalış. Öyle devam et kariyerine. Dışardan doktora yapana kadar kaç yıl daha lazım. Olmaz bence ayıp olur artık.

Ailenin hem bişeyleri yapıp hem kafaya kakması çok sinir bozucu bunu biliyorum benim babam da üniversite yıllarında bana yaptığı masrafları sonradan söyleyip durdu
Okulum bittiğinde de puanım iyi olmasına rağmen atamalar çok az olduğundan kötü bir yere atanabilecek şekildeydi. 6 ay beklesem istediğim yerlerden birine atanacaktım. Ama babamın başıma kakmasını çekemeyeceğim için neresi olursa giderim şeklindeki tercihimle çok zor bir yere atanıp gittim. Şimdi siz hem finanse edilmek istiyorsunuz hem de laf söylenmesin

Benim çocuğum olsa ben laf söylemem sonuna kadar finanse ederim de sizin ailenin durumu ve yapısı öyle değil demek ki
Hem 5-6 sene de doktora yaparsanız yaşınız olacak 31-32 sonrasında özel sektörde tecrübesiz şekilde nasıl iş bulunacak? İnsanlar çalışırken dışarıdan yl dr yapıyor. Bir üniversiteye alınmak için aleste dilde bayağı iyi puanlarınızın olması lazım. Bunlar olurken de bir yandan hayatınızı devam ettirip iş yaşamına falan girmeniz gerek
Yoksa hadi anne babanız 5 sene daha fırsat versinler üniversiteye giremezseniz ve dışarıda hiç çalışmamış durumda olursanız o zaman planınız nedir?

Konu sahibi üyelik iptali yapmış. Gerçekleri duymak hoşuna gitmedi tabii.

Kendisi bazı yorumların acımasız olduğunu düşünüyor ama bunlar gerçekler. Hayat öyle bir şey ki bizim yorumlarımız onun yanında pamuktan da öte yumuşaklıkta kalır.

İnsan her yaşta yl veya doktora yapabilir ama her yaşta iş hayatına atılamaz.

Üstelik ülke doktoralı işsiz dolu. Yani doktora yapmış olmak bile iş garantisi vermiyor.

Konu sahibi hangi dil kursuna gitti, seviyesi ne bilmiyorum ama eğer konu sahibinin İngilizce seviyesi yoksa yani sıfırsa, sıfırdan 6 ayda YDS Yökdilden yeterli puanı alması neredeyse imkansız. Alanım İngilizce olduğu için bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Hayatta kimsenin hayatı dört dörtlük değil ama hayatımızı dörtte üçlük bir hale getirmek bizim elimizde. Bunun için ise en başta gözümüzü kulağımızı gerçeklere kapatmamalıyız.

Siz önce duygularinizi ve öfkenizi kontrol etmeyi ögrenin öyle gel olur mu? Biz de bu badirelerden gectik sizin gibi oturdugumuz yerden aglamadik. Akademisyen icin uygun degilsiniz bu davranislariniz ve duygulariniz da doktora‘ya uygun musunuz gercekten? Elestirilere bile acik degilsin her seye saldirgan seklinde yorumlar yapmissin devam böyle bravo. Yasiniz 26 oldugunuzdan emin degilim. Daha yorum yapmam sana bol sans!

Babanızın geliri mi yüksek ki burs çıkmıyor? 3,71 ile Tübitak'ın bursuna başvurdunuz mu? Yüksek lisansınızın notu da iyiyse burs çıkabilir gibime geldi. En son kaç puanla kapadığını bilmiyorum.

Ayrıca danışman hocanızla proje yazıp bursiyer olarak da gelir elde edebilirsiniz. Başarılıymışsınız madem.

Yeterli puanı almak zor değil eğer ki dile yatkınlığı varsa. 55 almak yetebilir doktora için.

Konu sahibi umarım konusunu okur, dün uykuya yenik düşüp yorum yazamadım.

Babalar genellikle çocukları üniversiteyi bitirinceye hemen işe başlasın, üstüne yük olmasın diye düşünüyorlar. Benim babam çocuklarına karşı iyi olmasına rağmen ben mezun olup eve dönünce bir triplere girdi, ikide bir iş başvurularını soruyordu, filan kesin oğlu işe başlamış diye bahsediyordu. Ben ailemin durumunu bildiğim için hiç akademik düşünmedim, ki derslerimde başarılıydım, ortalamam yüksekti, iki yabancı dilim vardı. Sizin kadar masraf yaptırsam benim babam da kafama kakardı eminim. Şimdi böyle bir babanız varken doktora yapacağım demek mantıklı değil.
Üniversitelerin öğretim görevlisi kadroları var maaşlı onlara başvurun. Hem maaş alıyorsunuz hem akademisyen oluyorsunuz.

Ben neler yaşadım, benim ne yaşadığımı bilmiyorsunuz… Ne yaşadığını bilmiyoruz çünkü yazmadın ki bilelim. Yazdıklarınızdan görünen başka bir şehirde baba parasıyla okuduğun. Yüksek lisans dahil. Birde tezi uzattığın. Özel yurtlar, evler. Çalışmanı istiyorlar çünkü berbat bir ekonomide yaşıyoruz. Ayaklarının üstünde dur istemeleri çok normal.

Bir zahmet köpek gibi çalışıyorsam kendime marka ayakkabı alırım. Kime ne??? Adamın aldığı marka ayakkabıyı konuşmak senin haddine değil. Senin maaşınla alır istediği de. Burda o kadar berbat babalar gördüm ki seninki yanında melek. Bir şükretmeyi öğrenin.

Küfür hakaret kusmina katilmasamda yaş olarak 26 olduğunuz için babanızın maddi yönden zorlanmasına hak veriyorum.Bir şekilde iş bulmanız gerekli.Yas olarak 20 deseniz bu yorumu yapmazdım.Kanunlarda bile belli bir nafaka belli bir yaşa ve okuma şartına bağlı fakat kişiler 35 yaşına kadar okumak isterse diyede bazı düzenlemeler yapılmış.Aile hukuku bile bu şekilde diye biliyorumDogru yada yanlış yani kusura bakmayın kim olsa 26 yaşına gelmiş evladın eğitim masraflarından zorlanmış olabilir hadi gerçekçi olalım.Benimde kızım var küfür hakaret etmez artık yetişemiyorum derdim

İlaçlarına ve terapiye devam et. Sağlam psikoloji önemli. İş bulmaktan vazgeçme önüne ne iş geliyorsa değerlendir. Yapabilecek bir şey yok. Hem okuyup hem iş arayacaksın. Sonuçta 26 yaşında yetişkin bir kadınsın aile desteği almak istesen de bir yerden sonra tek başına geçinmek zorunda kalıyor insan.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…