Babamın vefatından sonra toparlanamadım

Kedilikiz1

Üye
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2017
47
17
28
Öncelikle herkese merhaba. Nerden başlasam bilemiyorum ama artık tek başıma üstesinden gelemediğim için sizlerden destek almak istedim. Dilim döndüğünce anlatmaya çalışıcam biraz uzun olabilir kusuruma bakmayın... Şu an 20 yaşındayım 2015 senesinin ekim ayında babamı kaybettim. 19 yaşına yeni girmiştim çok küçüktüm bence. Tabiki herkes babasıyla ilişkisinin çok özel olduğunu düşünür ben de öyleyim. Tek çocuğum o yüzden babam bi nebze daha üzerime titrerdi. Bir dediğim iki olmaz istediğim şeyleri ben unuturum o unutmaz önüme getirirdi. Baba kızdan çok arkadaş gibiydik. Birbirimizi öpüp sarılmadan içimiz rahat etmezdi.Babam çok merhametli çok pimpirikli panik biriydi. Yani her dakka birbirimizi arayıp ulaşamayınca felaket senaryoları yazan tiplerdendik. Şöyle anlatayım evden çıkınca arardım otobüse binince arardım inince arardım gittiğim yere varınca arardım vs vs.. Kendine o kadar bağlı yetiştirdi ki beni ve bu o kadar kötü bi özellik ki bence. Dediğim gibi çok panik her an bana bi şey olacak diye korkan biriydi. Bana da az buçuk bulaştırmıştı Ama ben onun kadar değildim hiçbi zaman. Türlü türli hastalıkları vardı (tansiyon, şeker,panik atak,astım,obezite ) bunlardan sadece bi kaçı..o yüzden kendimi bildim bileli hep ona bi şey olacak korkusuyla yaşadım. Ayda 1 2 gece mutlaka acillik olurdu uykusundan ben ölüyorum diye kalkar bembeyaz bi şekilde kapıdan çıkmaya çalışmaları inanın gözümün önünden gitmiyo onu öyle görmek tarif edemem yani neyse.. yine bi gün böyle bi gece panikle kalktı annemle bende peşinden tabi. Yine herzamanki gibi tansiyonu çıktı panik atağı tuttu derken en son asansör kapısında gördüm onu. ona bakıp bi şeyin yok baba sakin ol derken meğer kalp krizi geçiriyormuş haberimiz yok. Annemle birlikte aşağı kapıya kadar inmişler yığılıp kalmış oraya ben çığlıklara koştum aşağı. 18 yıllık kahramanınız o dev gibi sizi her şeyden koruyan adam yerde yatıyo hareketsiz..ve komşuların ağzına tutuğu kaşık olmasa tek başına nefes bile alamıyo ve ben bunların hepsini gördüm.. yaşadığım travma gerçekten az çok bi şey değil. Ama annemle birbirimize tutunduk ikimiz de ne ilaç ne doktor desteği almadık şimdiye kadar.

Gelelim asıl soruma..
Ben babam varken görebileceğiniz en gamsız en hayalperest en maceracı insanken şu an korkağın teki bi karamsarım. Kendimi o kadar aciz hissediyorum ki. Hayattan zevk almayı unuttum. Annemi kaybetme korkum başladı.Gece sürekli annemin nefes alıp almadığını kontrol ediyorum. Onu bırakıp bi yere gittiğim zaman aklım onda kalıyo acaba bi şey mi oldu diye düşünmekten gittiğim ortamı unutuyorum. Telefonumu 1 kere açmasın mesajıma cevap vermesin deliye dönüyorum. 1 buçuk senelik sevgilim var ailelerimiz de tanışıyo sözlü sayılırız. Onunla yaşadığım gezdiğim yerlerden bile vicdan azabı duyuyorum. Ben geziyorum ama annem gezemiyo annemin canı sıkılıyo diye düşünmekten kendimi bitiriyorum. Anneme bunları söylediğimde saçmaladığımı kendisinin de gezdiğini keyfime bakmamı söylüyo ama yapamıyorum. Sanki annem çok yalnız gibi geliyo. Anneme duyduğum korku dışında kendim içinde korkuyorum. Ölüm korkusu geldi.Yalnız başıma yemek bile yiyemiyorum artık boğulup ölürüm diye düşünmekten.En ufak bi yerim ağrısa acaba ölüyo muyum diyorum. İç sesim tam olarak şöyle"kalp krizi mi geçiriyorum kesin bana bi şey oluyo bütün kötü hastalıklar bende ölücem benden sonra annem napıcak babamdan sonra ona tekrar böyle bi acı yaşatamam"uzayıp gider.

Çok uzattım çok özür dilerim ama artık dayanamıyorum nolur bana yardım edin. Ben bu ruh halinden nasıl çıkarım. Daha önce çok sevdiği birini kaybeden var mı? Bu aşamaları o da yaşadı mı yoksa ben çok mu acizim?

Not: Doktora gitmek istemiyorum insanlar beler neler yaşıyo da hala yaşama sevinci dolu bunu kendim atlatmak istiyorum ama nasıl??

Öncelikle başınız sağolsun.
Benim şahsi fikrim bu korkularınızı doktora giderek çözmeniz.
Son cümlenizde gitmek istemiyorum insanlar neler yaşıyor demişsiniz.
Beş parmağın beşide bir değil.
O yüzden kendinizi iyi hissetmiyorsanız profesyonel yardım almalısınız.

Öncelikle başınız sağolsun.
Benim şahsi fikrim bu korkularınızı doktora giderek çözmeniz.
Son cümlenizde gitmek istemiyorum insanlar neler yaşıyor demişsiniz.
Beş parmağın beşide bir değil.
O yüzden kendinizi iyi hissetmiyorsanız profesyonel yardım almalısınız.
Antidepresan gibi ilaçlara başlamak istemiyorum o yüzden gitmek istemiyorum doktora :/

Antidepresan gibi ilaçlara başlamak istemiyorum o yüzden gitmek istemiyorum doktora :/

O zaman psikologa gidebilirsin ufaklık.

Ölüm acısı normal bir acı, babanı ölürken görmek büyük travma ama ben sana katılıyorum ilaçlarla kendini uyuşturmana gerek yok. En iyisi psikoterapiye git.

Kendin aşma noktasını geçmişsin bence bir uzmana görün. Geçmiş olsun.

Basınız sağolsun..

İlaç kullanmak istemiyorsunuz anlıyorum ama bence çocukluktan gelen sıkıntılar var..
Tüm güveni aşırı koruyucu tavrı ile veren baba figürü yoklugunda çok güçsüz hissediyorsunuz normal olarak.. ama anlattiklariniz tüm hayatınızı etkileyecek şeyler.. ileride anne oldugunuzda sıkıntı buyuyebilir.. lütfen yardım almaktan çekinmeyin.. derinlestikce daha zor hale gelir çünkü..

Anne olduktan sonra geçmiş sıkıntıların etkisiyle depresyona girmiş ve keşke evladımdan önce gerekli yardımı alsaydim demiş bir anne olarak yazıyorum.. lütfen dikkate alın..

Allah yardimcin olsun gülüm sabırlar versin sana.başın sağolsun .
Bence de doktora gitmeden burdan alacağın tavsiyelerle duzelmez bu durumun.mutlaka psikolojik yardım almalisin.hap kullanman gerekmiyor.tavsiyelere uyman yeterli olacaktır diye düşünüyorum .Allah korusun annene birsey olacak olsa bunu sen engelleyemezsin zaten Allah uzun ömürler versin annene.ölümlü dünya hepimiz öleceğiz birgün .yarın evlenip yuva kurunca ,çocukların olunca daha iyi anlarsın .anneni de böyle davranarak uzme.Dua et Allaha.herseyin çözümü maneviyattadir.hakkınızda hayırlısı olsun.tekrardan basın sagolsun canim

Canım başın sağolsun tabi ölüm hepimiz için ama en yakın olunca daha zor olur Allah sabır versin inşallah doktora git yardım al içini dök senin dik durup annene destek olman lazım cnm

Basin sagolsun cnm....
Benve bir psikologa gorun...
Ve de sunu unutma herzaman beterin beteri vardir...annesini babasini ayni anda kaybeden minicik bebekler ve dahasi...allahim sabir versin cnm

Bir kız çocuğu için babasını, ilk aşkını kaybetmek gerçekten çok zor. Başınız sağolsun.
Biliyorsunuz hepimiz bir gün ölümü tadacağız bundan kaçışımız yok. Öncellikle yapmanız gereken babanızın vefat ettiği gerçeğini kabullenmeniz. Şöyle düşünün, en azından babanızla güzel vakit geçirdiniz. Ya hiç göremeyenler ne yapsın? Çok zorlanıyorsanız psikolog yardımı alın. Çok üzgünüm. Allah sabır versin

Kıyamam sana ya, Allah sabır versin, farkında mısın bi çok psikolojik rahatsızlıkların baş göstermeye başlamış inan bana doktora gitmek sana iyi gelecek, kafanda takıntı yapma doktor istemiyorum ilaç istemiyorum diye terapi ile başlarsın ilaca doktor karar verir, kendini bu kadar sıkma şartlandirma, git Insaallah.

Bende babamı erken kaybettim. Kaç yaşına geldim hala bir yanım eksik. Paranoyak oldum babamı kaybettikten sonra. İnsan benim başıma gelmez sanıyor yaşayana kadar. Sevdiklerim için endişe duyuyorum hep. Babamdan sonra neredeyse 1yıl düzenli olarak rüyamda annemide kaybettiğimi gördüm. Eğer ailemden birine uzun süre ulaşamazsam hemen senaryo yazıyorum kafamda.

Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun ölümün tek gerçek olduğunu kabul et ona göre yaşa benim annem babam yaşıyor hala. Belki önemsiz çoğuna göre. Ama 10 yaşındayken kardeşimi kaybettim ona çok düşkündüm ben de yanımdan ayirmazdim hiç. sonra tam annem için azaldı acısı artık annem dışarı çıkıyor sosyalleşiyor gülüyor derken 10 yıl sonra abimi kaybettim. 20 yaşindaydim. İkisi de ani bir kaza sonucu gitti burdan. Bir evde bir annenin mutsuzluğunun çocukları nasıl etkilediğini bilirsiniz. Ben de şöyle etkisi oldu abimden sonra. Artık ölüm tek gerçek. sonsuza kadar ayrilmadiğimizi biliyorum. Buna inaniyorum. Bir gün onlara kavuşmayı diliyorum sadece. En büyük dileğim bu. Ama ben de korkuyorum birini daha kaybetmekten. baban için çok dua et onun buna ihtiyacı var sadece hem de senin duan çok önemli herkesten çünkü sen tek evladisin. Psikoloğa gitmeni öneririm yine de.

Son düzenleme:
Ben de babamı 19 yaşında kaybettim. Şimdi neredeyse 29 oldum. Vay be babamsız tam 10 yıl geçmiş. Bu arada ben çok yalnızlık çektim, acı çektim, hatalar yaptım, ağladım, özledim, kızdım, isyan ettim. Sonra hayata atıldım, aile kurdum, anne oldum.. Babam bunların hiçbirini göremedi. Zamanla yokluğuna alıştım, var olduğu zamanlar hayal gibi gelmeye başladı. İnsanoğlu her duruma alışmak üzere tasarlanmış, şimdi acın taze, yaşın genç. Zamanla daha güçlü biri olduğunu fark edeceksin.

Başın sağolsun.

Bir anne babanın yerini ne alır, bilemem. Annemin ardından koskoca 1 sene geçti, ama nasıl geçti gelsinler de bana sorsunlar. Acın geçmeyecek, zamanla uyuşuyorsun sadece. Alışmadım hala, yeri gelince de ağlıyorum. Ama sonra kendimi topluyorum bir şekilde. Koklaya koklaya yıkadım onu son yolculuğunda. Nelerimi vermezdim bu satırları yazmak yerine dizine kıvrılmış olmak için... Allah yardımcın olsun.

O zaman psikologa gidebilirsin ufaklık.

Ölüm acısı normal bir acı, babanı ölürken görmek büyük travma ama ben sana katılıyorum ilaçlarla kendini uyuşturmana gerek yok. En iyisi psikoterapiye git.

Kendin aşma noktasını geçmişsin bence bir uzmana görün. Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim gelen cevapların çoğu doktor yönünde ama bakalım..

Basınız sağolsun..

İlaç kullanmak istemiyorsunuz anlıyorum ama bence çocukluktan gelen sıkıntılar var..
Tüm güveni aşırı koruyucu tavrı ile veren baba figürü yoklugunda çok güçsüz hissediyorsunuz normal olarak.. ama anlattiklariniz tüm hayatınızı etkileyecek şeyler.. ileride anne oldugunuzda sıkıntı buyuyebilir.. lütfen yardım almaktan çekinmeyin.. derinlestikce daha zor hale gelir çünkü..

Anne olduktan sonra geçmiş sıkıntıların etkisiyle depresyona girmiş ve keşke evladımdan önce gerekli yardımı alsaydim demiş bir anne olarak yazıyorum.. lütfen dikkate alın..
Aynen öyle çocukluğumda sürekli kaybetme korkusuyla geçtiği için biraz daha büyük bu sıkıntılarım..teşekkür ederim tavsiyeniz için

Allah yardimcin olsun gülüm sabırlar versin sana.başın sağolsun .
Bence de doktora gitmeden burdan alacağın tavsiyelerle duzelmez bu durumun.mutlaka psikolojik yardım almalisin.hap kullanman gerekmiyor.tavsiyelere uyman yeterli olacaktır diye düşünüyorum .Allah korusun annene birsey olacak olsa bunu sen engelleyemezsin zaten Allah uzun ömürler versin annene.ölümlü dünya hepimiz öleceğiz birgün .yarın evlenip yuva kurunca ,çocukların olunca daha iyi anlarsın .anneni de böyle davranarak uzme.Dua et Allaha.herseyin çözümü maneviyattadir.hakkınızda hayırlısı olsun.tekrardan basın sagolsun canim
Çok teşekkür ederim dedikleriniz çok doğru ama insan kabullenemiyor işte :)

X