Babamın torununa garip davranışları hakkında

Biraz uzun olacak ama faydalı olacağını düşünüyorum. Her saçma davranışı bir yana öncelikle şu uyarıyı yapmalıyım ki küçük yaşta ekrandan kesinlikle uzak tutun bebeğinizi çünkü otizmi tetikliyor. Takip ettiğim biri var sosyal medyada. İlgili bir anne bunu görebiliyoruz ama sanırım ikinci çocuk olması sebebiyle yetişmekte zorlanıyordu. Günde birkaç saat henüz 1 yaşındaki bebeğine tv izlettiğini söylemişti. Buna bağlı olarak çocuk birkaç ay içinde otizm belirtileri göstermeye başladı. Allahtan anne bunu erken fark etti ve doktora götürdü. Ekranı tamamen kesmeleri gerektiğini, başlangıç seviyesinde olduğunu ve bu sebepten zamanla kaybolacağını belirtmiş doktor. Sahiden de teknolojiyi kesince birkaç ay sonra çocuk düzeldi. Ben anne değilim birçok anne gün içinde yoruluyor ve bebeği oyalasın diye zararını bilmeden telefon tv gibi şeylere alıştırıyor bebekleri. Bunu kötü niyetle yapmıyorlar elbette ama sonuçları ne yazık ki çok kötü. Bebeğinizin zekasının gelişmeye en açık olduğu zamanlar bunlar. Babanıza bebeğe dokunma demeniz kırıcı olur belki ama çocuğunuzu da düşünmek zorundasınız. Bebeğinizin iyiliği her şeyden önce gelir. Bu durumda net bir şekilde mevcut durumdan rahatsız olduğunuzu anlatın doktor bunlar tehlikeli davranışlar dedi deyin mesela. ikisi arasındaki bu bağı yönlendirin. Faydalı şeyler öğretmeye çalışın. Mesela oyun kartları oluyor trendyolda renkler eşyalar vs. Onlardan alın babanız bebeğe renkleri öğretsin mesela. Çocuk zamanla öğrenip reaksiyon verdikçe o da mutlu olur. Çocuğun gözüne ışık tutmak aynı şekilde gözleri için tehlikeli. Hayvanlar bizim dostlarımız. Onları sevmesi, bağ kurması elbette çok önemli ama şu aşamada korktuğu şeyi önüne atarak sadece travma yaratır ve ileride hayvanlardan korkar. Bu bağ zamanla, bebek belki biraz daha büyüyüp aklı erdiğinde hafif hafif dokunarak severek besleyerek olsa bence daha sağlıklı olur. Bizi büyüten nesil ne yazık ki çocuk eğitimi konusunda çok bilinçli bir nesil değildi. Fakat biz öyle olmamalıyız. Çocuğa bebekken ne yatırım yapar onu nasıl yetiştirirseniz ileride öyle bir yetişkin olur. Kendini ifade edemiyor oluşu onu başkalarının oyuncağı yapmaz. Kimsenin sırf keyiflenmek için birtakım oyunlar saçma eylemlerine maruz kalmak zorundadeğil. Onun sözcüsü de koruyucusuda sizsiniz. Bırakın bebeğiniz akıllı bilinçli sağlıklı bir çocuk olsun da varsın büyüklere ayıp olsun. Ki bu ayıp değil bebeğe yaptırdığı hareketler sakıncalı ve saçma. Bir an evvel önünü kesin.

Abartıyorsun. Bir dede kumandayı feda ediyorsa veya sevdiği kanalı torununun sevdiği kanal için kapatıyorsa o dede torununa tapiyordur yaşlı erkeklerin hassas noktası bunlar çünkü kumanda ve tv
Sadece tvden bahsetmedim

Çok teşekkür ediyorum

Hanımlar hep ekran ekran diyoruz da. Yaşadığım çevre sosyokültürel olarak çok gelişmiş değil ve çocuklar sürekli ekran başında. Babalar kahvehanede, anneler ev gezmesinde. Ama içlerinde hiç otizm olan yok. Yani bilmiyorum üzerlerine düşülse otizm tanısı alırlar mı ama bir farklılık olsa öğretmenler anlar en azından.
Çocuğuma ekran vermeyeyim iyi yetiştireyim diyen kesimde otizm, dürtüsellik daha fazla belki de. Acaba biz mi çok üstlerine düşüyoruz çocukların? Kafam bazen çok karışıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…