Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sadece esiniz çalışıyor ve iki cocuginuz var hucbir seyi kismadwn gecinebiliyorsunuz gerçekten tebrik ederim sizi zoru basariyorsunuz. Her şey o kadar pahalı ki. Bundan 5-6 sene önce bile bu kadar pahalılık yoktu şuan korkunç geliyor gözüme her şey

O kadar haklısiniz ki sadece kirayi düş gıdayı düş böyle bitmiyor o kadar para harcanıyor ki ekstra çok bir şey yapmasan bile. Komple hayat pahalılığı var

ay boş ver düşünmeden yaşa hayatını. daha fazla kazananlar da zor geçiniyor her şey nasip
Orasi öyle kendimle ilgili çok düşünmem ama bir çocuk dünyaya getirme fikri baya sorumluluk isteyen bir sey cocugumu mağdur etmekten isteklerini karşılayamamkan korkuyorum açıkçası o yüzden de.diyorum ki herkes çocuk yapacak diye bir şey yok

çocukların maddi şeyler umurlarında değil ki. onunla ilgilenen onu seven anne babası olsun yeter (tabi aç kalmaktan bahsetmiyorum)

çocukların maddi şeyler umurlarında değil ki. onunla ilgilenen onu seven anne babası olsun yeter (tabi aç kalmaktan bahsetmiyorum)
Buna da çok katılıyorum bir yandan. Sevgi en büyük ihtiyaç. Sevgiyle büyüyen bir çocuğun başka şeye ihtiyacı olmaz givi geliyor. Ama sonra diyorum ki güzel.bir okula göndermek istesem gonderemicem belki, okul dışında bir kursa vermeye kalksam zorlanicam, ilerde is kurmaya kalksa destek olamicam vs belki cok detay düşünceler ama ulkemizin geçtiği ekonomik buhran beni fazla detay düşünmeye zorluyor,belki de dediğiniz gibi çok da dusunmeye gerek yoktur bilemiyorum

Eğer düğün ve e düzme borçsuz olacaksa evet geçinilir ama biraz sıkıntılı. Sizin oranın şartları ne bilmiyorum ama benim sadece eşim çalışıyor maaşı 24 bin. Ben ev hanımıyım. 2 çocuğumuz var. Kiradayız. Kiramız uygun ama 6 bin. Öyle böyle, daha doğrusu önceliğimiz çocuklarımız için hiçbişey kısmadan geçiniyoruz ama çocuklar biraz daha büyüyünce bende işe gireceğim. Çocuk okula başlayınca maalesef geçinemeyiz. Siz de öyle yapabilirsiniz çocuk olduktan sonra belli bi süre sonra işe girersşnşz
AdChoices
ADVERTISING
AdChoices
ADVERTISING​

Hiç birşey değilde öyle, mesela kendi kişisel ihtiyaçlarımızdan çok gerekli olanları karşılarız. Sadece beğendiğimiz için nadiren bişeyler alırız. Ama çocuklarımıza beğendiği şeylerin tamamını almaya çalışırız. Onları gezdiririz sürekli. Aktıivite yaptırırız. Pahalı ama vitaminli olan besinleri benle eşim her zaman yemeyiz ama çocuklarımıza küçük porsiyonlarda alırız. O şekilde.. Ülke durumu artık bu hale getirdi maalesef.

Geçinirsiniz de. Kriterleriniz önemli siz nasıl geçinmek istiyorsunuz? Ayda 1 kere dışarı çıkmak yeterli gelir mi size mesela? Market market dolaşır en uygununu bulurum mu dersiniz? Bence bu tamamen sizin hayat standartlarınıza göre değişir mesela biz borçsuz evlendik. Kendimiz düğünü yaptık kına büyük bir yerde olmadı herşeyi hesaplı uygun yaptık. Amacımız gezmekti 2 yılda 15 şehire gitmişizdir. Evlilikten iki tarafın beklentisi ne bunu düşünüp ilerlemek en doğrusu olur.

Sevgilin ne iş yapıyor yükselme durumu var mı? Aile desteği olacak mı?

Harikasınız gercekten. Biliyorum bende ebeveyn olsam ben de böyle olurum kendimden önce onu düşünürüm. Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah ulkecek daha güzel günler göreceğiz insallah geçici bir süreçten geciyoruzdur

Çocuk konusuna blokaj koymuşsunuz kodlama gibi bunu yapmayın.

Siz şu an bebeğimiz olsa mı aşamasında değilsiniz. Önceliğiniz ve odağınız, gelirimizi nasıl arttırabiliriz olmalı. Gencecik insanlarsınız, mutlaka bir yol bulacağınıza eminim.

Market market dolasip en ucuzuju bulmaya çalışmak hep yaptığım sey bunlar bana zor gelmez de, tabiki gonul ister ki hep gezebilelim.. erkek arkadaşım muhendis yukselmesi zor ancak dil ogrenirse belki o da kendi çapında çabalıyor. Aile destegi olmayacak

O zaman evlilik öncesi harcamaları minimuma indirmenizi tavsiye ederim.

Bi tanıdığım asgari ücret ile geçiniyor. Ev kendilerinin çocuk var 1 tane anaokuluna gidiyor. Harcamalar sadece çocuğa yönelik. Dışarda bir kahve dahi içmezler.

Evet şuan tam da öyle yapiyoeuz dışarda yemek bile ayda bir belki o derece bir tutuma girdik. Bir miktar birikim de yaptık sayılır. Allah o tanidiginiza da hepimize de yardım etsin tüm dileğim bu

bence öyle böyle, orada burada demeyin bir ev alın. Şehrin dışında olsun, daha mahalle kurulmamış olsun. 10 sene öder kira derdinden kurtulursunuz. 10 senede de mahalle canlanır degerlenir.
Kesinlikle çok mantikli fakat ev alacak bütçemiz yok şuan maalesef en tırt evler 1bucuk milyondan basliyor

bence öyle böyle, orada burada demeyin bir ev alın. Şehrin dışında olsun, daha mahalle kurulmamış olsun. 10 sene öder kira derdinden kurtulursunuz. 10 senede de mahalle canlanır degerlenir.
Aile desteği olmadan bu maaşlara kredi çıkmaz aylık gelirin %40ını geçmemesi gerekiyor kredi ödemesinin

Geçim çok kişisel bir şey sizin gelirinizle geçinen çocuk büyüten okutan da var geçinemeyen de var. Evet bana göre az kazanıyorsunuz ikinizin maaşı bir memur maaşı etmiyor. Düğün evlenmek o kadar masraflı ki anlatamam en kötü böyle bu ne böyle ben giymem diyeceğin gelinliklerin kirası 25-30 bin. Mobilya beyaz eşya hiç girmiyorum. Düğün desen öyle. Açıkçası şuan ailenin evindeysen tüm paran sana kalıyordur ama evlenince ortak olacak ve zoruna giden şeyler olabilir. Aile desteği yoksa ailesi destek olanları görüp sıkılabilirsin. Yaparım ederim deniliyor ama o yola girmek bambaşka bir şey. Çoğu evlilik maddi sıkıntılar yüzünden dövüşe dönüyor. Ama imkansız değil yani. Geliri yükselmeye çalışın. Kpssye girdiysen katiplik dene. O da yazılım alanında eğitim alsın. Şimdiden gidip beyaz eşya alabilirsiniz mağazada bekliyor.

Sen boşanmayacak mısın?

Klavye sipariş ettim biliyor musunuz, bir yandan da onu deneyecegim
Çok teşekkür ederim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…