Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

melissaalice

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2024
158
437
28
Sevgili hanımlar merhaba. Değerli fikrlerinize ihtiyacım var, uzatmadan konuya girmek istiyorum. Ben 29 erkek arkadaşım 31 yaşında. Ben asgari ücretli bir işte çalışıyorum kendi alanım ama maalesef asgari alıyorum. Ve bölümünün ataması da yok. Bulunduğumuz şehir küçük çok secenegim de yok bir baska yerde olsa benim alacağım maaş ya hep asgari olucak ya da hadi olsun birkaç bin üstü. Erkek arkadaşım ise 30bin lira maaş alıyor. Ben normalde maddiyati hiç dusunmeyen bir insandim ama işler ciddiye bindikce ulkede geçim sıkıntısı arttıkça korkmaya başladım. Evlenirsek evimiz de yok kira verecegiz. Küçük şehirde olmamıza rağmen kiralar çok uçuk burada. Şunu sormak istiyorum, tamam iki kisiyken hiç sorun yok ama ileride çocuk olursa eğer ben ya isten cikmam gerekicek ya da kreşe başka secenegimiz yok. Kresler cok uçuk ben bir süreligine çıksam o zamanda tüm giderleri düşünce elde bir şey kalmıyor, kalmamasini geçtim yetebilecek mi, gereksiz bir endişeye mi kapılıyorum yoksa bu düşüncenin beynimi kemirmesi normal mi bilmiyorum da. Sizce bahsettiğim bu şartlarda çocuk dünyaya getirmek akıl işi değil mi yoksa fazla mı abartiyotum. Teşekkür ederim şimdiden hanimlar

Kıt kanaat geçinirsiniz.
Maaşlarınız günümüze göre evet düşük.
Biz eşimle sıfırdan herşeyi kendimiz yaptık.
İkimizde kamudayız.
Bir ev bir araba alabildik.
2 çocuk var.
Kreş ve bakıcı desteğiyle büyüttük.
Yılda bir kaç kez tatile gidiyoruz.
Çocukların masrafı,bazen dışarı çıkma lüksû oyun parklarö vs.
Adım atsan para.
Çok iç açıcı yazamadım ama malesef durum bu

Maalesef haklısınız. Ben kendimi sorguladim ben mi maddiyatci bir insan oldum diye ama yok yani hayatın gerçekleri diye bir şey var

Sen başka alana yönel? Üç aşağı beş yukarı senin asgari direk kiraya gidecek, e bir de düğün isterseniz kocanın cebinde de ekmek alacak para kalmayacak. Ben asgari kalayım daha paralı birini bulayım derseniz de siz bilirsiniz.

Gelin ata binmiş ya nasip demiş…
Daha sevgiliyken doğuracağın çocuğu düşünmen…

Biraz akışına bırak evlen sonra ona göre çoluk çocuk düşünürsün…
Olur mu ya? Bu devirde bence çok mantıklı bir düşünce bu. Ya nasiple kira mi odeniyor. Haklı illa çocuk olacak bu sefer tek maaşa düşecekler bir uyduruk bebek bezi olmuş 150₺

Gelin ata binmiş ya nasip demiş…
Daha sevgiliyken doğuracağın çocuğu düşünmen…

Biraz akışına bırak evlen sonra ona göre çoluk çocuk düşünürsün…
Hayatımı birleştirecegim insanla gelecek planlamamizi yapma taraftarıyiz boylesinin daha mantıklı oldugunu düşünüyorum dereyi görmeden paçayı sıvamak gibi fusunmeyin kimisi hemen çocuk istiyor kimi hiç istemiyor vs bunlsri bilmek ona göre hareket etmek lazım

Olur mu ya? Bu devirde bence çok mantıklı bir düşünce bu. Ya nasiple kira mi odeniyor. Haklı illa çocuk olacak bu sefer tek maaşa düşecekler bir uyduruk bebek bezi olmuş 150₺
Senin derdin ödenecek kira olsa anlarım. Çocuğu düşünüyorsun ve sevgili olduğun kişiyle?

Sizin durumunuzu sormamış ki konu sahibi yılda birkaç kez tatile gittiğinizin detayını bile yazmışsınız

Geçim çok zor olur maaşlar az. Yani kirada olmasanız bi şekilde olur ama kiralar çok yüksek . Maddiyat evlilikte çok sorun oluyor şimdiden söyleyim

Yok bir insani bu sebepten bırakmam zaten maaşı düşük olan da benim dediğiniz gibi birnseyler yapması gereken benim. Ben sadece çocuktan vezgecebilirim ancak sartlari degistiremezsem. Bunun sorgusuna girdim biraz da

Maalesef haklısınız. Ben kendimi sorguladim ben mi maddiyatci bir insan oldum diye ama yok yani hayatın gerçekleri diye bir şey var
Geçim derdini düşünmek maddiyatçılık değil ki.Aylık 100 bin civarında kazanıyoruz.
Ama inan zaman zaman eksiye girdiğimiz oluyor

Evlendigimiz ilk 4 yıl eşim tek çalışıyordu.
Kamidaydı yine.
Tek maaşla çocuk olmamasına rağmen yinede çok zor geçiniyorduk.
Düğün borçları vs vardı birde.
Sene 2013_2017 yılları arası

Çift maaş olunca toparladık,ev araba aldık,çocuklar doğdu büyüdü etti derken buralara geldik.
En azından birinizin kamuyu zorlaması lazim

Bu kısma katılıyorum doğru…

Yok bir insani bu sebepten bırakmam zaten maaşı düşük olan da benim dediğiniz gibi birnseyler yapması gereken benim. Ben sadece çocuktan vezgecebilirim ancak sartlari degistiremezsem. Bunun sorgusuna girdim biraz da
Yani malesef durum bu. Evleneceğin kişi de çocuk olayına tamam demeli. Çünkü çocuk olunca minumum 6 ay çalışmayacaksin. Çalışsan bakıcı olmak zorunda en iyi ihtimalle ailelerden biri bakacak. Tek maaş zor.sevgilinin maaş durumunda yükselme olmuyor mu ? Sen malesef alanından ödün verecek daha çok kazandıran iş kollarina bakacaksın. Ya da gemileri yakıp düz memurluk için yemeden içmeden kpss calisip atanacaksin.

Senin derdin ödenecek kira olsa anlarım. Çocuğu düşünüyorsun ve sevgili olduğun kişiyle?
Tabiki cocugu dusunecegim dunyaya ben getireceksem onu mağdur edemem. Şuan sevgiliyiz resmiyete dökmeyi düşünüyoruz, o yüzden bu muhabbetler geçiyor tabiki çocuk planını evlendikten sonra yapacak değiliz neyini anlamadiniz bu kadar

Sizin durumunuzu sormamış ki konu sahibi yılda birkaç kez tatile gittiğinizin detayını bile yazmışsınız
Size ne? Konu hakkında fikir veriyorum,evlenen bir insanın zaruri ihtiyaçlarından bahsediyorum.
Ki ilk 4 yıl tek maaş geçindik.
Arada bir dışarda yemek yemek, çocukları oyun alanına götürmek,alışveriş yapmak ve saha bı sürü şey evliliğin içinde olan şey..
Ordan pay biçsin.
Ne diyim aylık 50 bine soğan ekmek yersiniz sevginiz daim olsun mu diyim.
Gerçekçi olmak gerekiyor.
Çok yönlü bakmak lazım
Sizde konu sahibine yardımcı olmak yerine polemik yaratmaya çalışıyorsunuz

Eğer düğün ve ev düzme borçsuz olacaksa evet geçinilir ama biraz sıkıntılı. Sizin oranın şartları ne bilmiyorum ama benim sadece eşim çalışıyor maaşı 24 bin. Ben ev hanımıyım. 2 çocuğumuz var. Kiradayız. Kiramız uygun ama 6 bin. Öyle böyle, daha doğrusu önceliğimiz çocuklarımız için hiçbişey kısmadan geçiniyoruz ama çocuklar biraz daha büyüyünce bende işe gireceğim. Çocuk okula başlayınca maalesef geçinemeyiz. Siz de öyle yapabilirsiniz çocuk olduktan sonra belli bi süre sonra işe girersiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…